BREAKING NEWS

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the untold stories of the couple who married in power and divorced in opposition, from the luxurious villa with 11 toilets, the palm trees that were brought by helicopter, the...

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the
x
BREAKING NEWS

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes high-ranking officials, politicians, media leaders and their families, the details of the big operation are disclosed

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes
x
BREAKING NEWS

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the former prime minister defended the analyst for the villa in Golem who is being investigated by SPAK and "swallowed" all the slanderous accusations that they have exchanged with ...

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of the DP makes way for Argita and prepares to crown his daughter on the throne with the July 12 protest, Gaz Bardhi ends up as a "squeezed lemon"

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of
x
BREAKING NEWS

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run, here are the transfers of hundreds of thousands of euros by Albanian taxpayers to Swiss offshores, SPAK reveals that the businessman who is helping him in Lugano is accused of money la...

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run,
x
BREAKING NEWS

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the scandals in which the deputy prime minister is involved, from investigations into incinerators, corrupt tenders, contracts, privatizations and up to scandalous firms for giving public lands

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the
x
BREAKING NEWS

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation deadlines for Arben Ahmetaj by 3 months and send summons to the oligarch who is accused of money laundering

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why the divorce of Ilir Meta and Monika Kryemadhi cannot save them from the shackles and the strong reason that DASH senior official Richard Nephew avoided meetings in Tirana with the 'R...

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why
x

Politike

Rama and Berisha are a threat to SPAK, the decision of the Appeal for the stamp of the DP following the bargain that started with the amnesty and the blocking of the electoral reform, Lulzim Basha sheds light on the scenes and warns of surprises

Rama and Berisha are a threat to SPAK, the decision of the Appeal for the stamp

The head of the Euro-Atlantic Democrats, Lulzim Basha, commented yesterday in a TV interview on the political situation in the country and especially those within the opposition, while accusing Sali Berisha of making an agreement with Prime Minister Edi Rama to get the logo and seal of the Democratic Party. Therefore, Mr. Basha emphasized, this has pushed him to appeal to the Supreme Court, but in any case of delay in the decision, he announces that he will enter the 2025 elections with a new party. Meanwhile, Mr. Basha emphasized that PD was born as a Western Euro-Atlantic party and will remain so because this is the interest of Albania and Albanians. Also, Basha added that the conspiracy between Berisha and Rama against justice and PD cannot prevent the alternative of the political force that he leads in the upcoming elections. According to Basha, time has proved him right, since every statement he made about Berisha's political movements is now a reality. This is because the latter uses the democrats to defend their positions after declaring "non-grata" in the face of justice, turning into Edi Rama's greatest asset, which he uses as a gogol in every election.

Excerpt from the interview:

-Mr. Basha, do you have a second plan, did you think of an answer that the Court of Appeal would give the seal, the seal, to the Democratic Party of Mr. Berisha's grouping?

There was and remains only one plan, the plan is the one written here. Albania deserves more. Naturally, in a legal state where judges are not subject to political pressure, the Democratic Party will unveil this plan to the citizens. But in any case, any conspiracy and conspiracy not simply against the democrats, but against the Albanians to deny them a real alternative in the face of this corrupt, failed government, the source of the greatest disasters that have plagued the Albanians in 34 years of transition, this conspiracy will fail and the plan that is only a plan to give the Albanians only a credible and feasible alternative because they deserve more and will have more and will move forward.

- Mr. Basha, as a journalist who has continuously followed the developments in the Democratic Party, I see that you in this battle as the main enemy have time in the 2025 elections. So, as a procedure to follow the recourse once again, to go to the Appeal again, there is not enough time until the 2025 elections. In this way, is a new party a more percentage alternative to actually happen?

Koha është aleati ynë. Koha ka treguar pas 3 vitesh se gjithçka që kam paralajmëruar është vërtetuar. Zoti Berisha zgjodhi rrugën e gabuar për t’u përballur me problemin personal dhe në këtë mënyrë viktimizoi demokratët dhe u kthye në asetin politik kryesor të Edi Ramës. Sot Edi Rama nuk ka asnjë fabul, asnjë tregim, asnjë përrallë për t’i treguar shqiptarëve përveçse është kthyer te përralla e vjetër gogoli Sali Berisha. Dhe në këtë mënyrë është krijuar një tango për interesat e njëri-tjetrit dhe kundër interesave të shqiptarëve. Dhe kjo është ajo që kam paralajmëruar para 3 vitesh, kjo është ajo që po luhet edhe sot e kësaj dite. Përballë asaj qëndron siç e thash plani ynë i vetëm, për t’iu dhënë shqiptarëve një alternativë. Shqiptarët nuk meritojnë pas 24 vitesh, jemi i vetmi popull i Europës ish komuniste që kemi prapë dy lidera të tranzicionit që duan të çimentojnë një tranzicion të dytë, duan ta zgjasin mundësisht edhe 30 vite të tjera sundimin e tyre apo të familjarëve të tyre, apo të klientëve të tyre. Dhe ndërkohë Shqipëria zbrazet, varfërohet, shqiptarët humbin shpresën. Për t’iu kundërvënë kësaj, ne nuk kemi nevojë as për logo, as për vula, as për karrige. Ne kemi nevojë të besojmë tek Shqipëria, të besojmë se me mundësitë e Shqipërisë mund të ndihmohet çdo shqiptarë dhe me ekspertizën më të mirë, por dhe me një vullnet të hekur politik dhe vullnetin për të gjithë diferencën, këtë program t’ia paraqesim shqiptarëve. Grupi i interesit, pas grupi i interesit, që nga gazetarët dhe media e lirë, tek fermerët. Nga profesionistët, tek rinia, nga pensionistët tek policia, administrata, forcat e armatosura, të përndjekurit, pronarët. Programi ynë është i plotë dhe padiskutim koha që kemi në dispozicion nga sot deri kudro që do të shpallen zgjedhjet e ardhshme, do të përdoret jo për t’i shkuar pas midesë, tangos së kryeministrit dhe ish kryeministrit, por për t’iu thënë shqiptarëve që ka një alternativë, ka një forcë politike që mendon për ta dhe për t’jua dhënë këtë alternativë sigurisht është përgjegjësia e shqiptarëve të votojnë dhe afërmendsh vota e shqiptarëve do të jetë ose për dyshen e vjetër, kryeministrin dhe ish kryeministrin me sentencën kush është më pak i korruptuar. Ose një fund të tranzicionit dhe përqafimin e një kulture të re politike, e një programi të ri politik, pse jo dhe të një formacioni të ri politik në kuptimin e burrave, grave, të rinjve dhe të rejave për të cilën unë shpresoj nëse drejtësia vihet në vend do të të ketë logon dhe vulën e Partisë Demokratike të Shqipërisë. Në çdo rast kjo alternativë nuk do t’u mohohet shqiptarëve.

-Zoti Basha, nga ato që më thoni kuptoj që ka një ndarje përfundimtare po them, nuk është më çështje kujt do i shkojë vula, sigla e PD-së, por ka një ndarje përfundimtare me Berishën, me grupimin të zotit Berisha po them. Por në një deklaratë që dhatë para parlamentit thatë që ok dhe kushti im është që në qoftë se Berisha dhe ata që distancohen nga Ilir Meta dhe Edi Rama. Qëndron kjo edhe pas vendimit që edhe Britania e Madhe la këtë masën “non-grata”?

E para e punës nuk më vjen mirë të shtrembërohet atë që kam thënë. M’u tha që ata që morën vulën, thonë që ti mund t’i bashkohesh vetëm me kushtin nëse distancohesh nga Edi Rama. Por në fakt janë ata që duhet të distancohen nga Edi Rama. Se sot nuk ka demokratë dhe shqiptar mos ta kuptojë se 11 qershori është vijim i pazarit që ka nisur me amnistinë, ka vazhduar me mbylljen e Komisionit për Reformën Zgjedhore dhe dakordësinë e heshtur për mos t’ju dhënë shqiptarëve listat e hapura, votën e diasporës, votimin elektronik, barazinë e votës, ka vazhduar me vulën dhe me shumë gjasa tani po i drejtohen SPAK-ut si hallin e përbashkët të të korruptuarve shqiptarë. Megjithatë për t’iu përgjigjur direkt pyetjes që më bëtë, në këndvështrimin tim dhe tonin, ne jemi bashkë me idealet me të cilat është themeluar Partia Demokratike. Dhe sado të përpiqet Edi Rama dhe makinacionet e tij për të zhdukur debatin politik dhe për ta kthyer përplasjen tek Rama-Berisha, fakti është që shqiptarët meritojnë një debat të halleve dhe problemeve ku gjenden, të autorëve dhe përgjegjësve të tyre dhe te rrugëdalja që është pikërisht programi ynë politik. Që ne të përjashtojmë njerëz që kanë të njëjtin objektiv për t’u bashkuar dhe për të bërë betejë me ne, këtë nuk e bëjmë. Por që ka njërëz që automatikisht vetpërjashtohen, e para sepse nuk besojnë, janë dorëzuar që tani dhe në vend që të kenë mendjen që të bashkojnë forcat, vullnetet, programet për të larguar Edi Ramën, e kanë mendjen të vendosin shishen e qumështit kur të largohet Sali Berisha. Dhe së dyti, ky i fundit që vazhdon të trillojë e të mashtrojë demokratët, sepse është e qartë për të dhe për rrethin e tij të ngushtë që beteja duhet të vazhdojë për të, siç e do Edi Rama dhe jo për shqiptarët, sigurisht që ne nuk mund të mbyllim sytë përpara këtyre të vërtetave. Thënë shkurt, shkoqur dhe qartë: ka tre qasje sot në atë që demokratët apo Partia Demokratike, demokratët euroatlantik, është qasja jonë, Edi Rama mundet me program, me vizion, me rikthimin e besueshmërisë te një bashkim politik, te një forcë politike apo një koalicion forcash politike që jo vetëm denoncon korrupsionin, e paprecedentë në këto 34 vite, dështimet e njëpasnjëshme, skandalet, nuk ka skandal sot që nuk lidhet me emrin e Edi Ramën, ministrave dhe kryebashkiakëve të tij, por edhe me një ofertë thelbësore të cilën qytetarët tanë kërkojnë , ta pranojnë, ta bëjnë të vetën dhe të jenë të gatshëm të luftojnë për këtë alternativë. Pastaj është blloku tjetër, i dikujt që ka interesin e tij personal, ka marrë peng Partinë Demokratike dhe është një bllok oportunistësh që tjetër gjë thonin para 2 vitesh, tjetër gjë thonë dhe sot, se besojnë në biseda private, në biseda private edhe me anëtarë të medias dhe ndërkohë bëjnë hipokritin duke pretenduar se zgjidhja për të larguar Edi Ramën qenka Partia Demokratike me Sali Berishën kryetar. Diçka që ata vet nuk e besojnë dhe për të cilën as nuk punojnë vet. Vet punojnë siç u thash me idenë ta lëmë dhe 2025-ën të ikë dhe pastaj të shohim se çfarë bëhet për veten tonë, jo për demokratët, jo për shqiptarët. Ndaj në këtë mënyrë këto dy kategori e kanë përjashtuar veten e tyre, jo se i përjashtoj unë nga të qenit faktorë të besueshëm për të bashkuar shumicën e shqiptarëve jo thjesht për rotacion politik, por për ndryshim politik.

Most read