BREAKING NEWS

SPAK shocks the Meta-Kryemadhi couple, prosecutors start seizures for their "black" money laundering file, here's what's happening at GJKKO

SPAK shocks the Meta-Kryemadhi couple, prosecutors start seizures for their
x
BREAKING NEWS

Albania boils over "SKY" interceptions, the wealth of the State Police dome for 2022 is revealed, from Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, to Altin Qato and Edmond Rizai, here is who is the richest and poorest leader

Albania boils over "SKY" interceptions, the wealth of the State Police
x
BREAKING NEWS

This is how the secretary betrayed Aldo Bumçi, directly implicated the former minister as Shkëlzen Berisha's soldier in the dismantling of weapons in Gërdec, SPAK is questioning him for the first time today

This is how the secretary betrayed Aldo Bumçi, directly implicated the
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha created the "Foltore" for his personal problem and sold the Democrats to the "butcher" Ilir Meta, Evi Kokalari sheds light on the sensational behind the scenes and asks the well-known MP to be careful of the attacks of Reestablishment

Sali Berisha created the "Foltore" for his personal problem and sold
x
BREAKING NEWS

There is no end to the cruelty towards citizens, in Albania the price of oil remains in the stratosphere even though the value of a barrel of "black gold" has decreased by 7 dollars in the international stock markets, experts raise the alarm

There is no end to the cruelty towards citizens, in Albania the price of oil
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: This is why SPAK is not arresting Sali Berisha, how will the former prime minister go to handcuffs and what behind the scenes are hidden behind Argita's appearance on the stage

Frrok Çupi: This is why SPAK is not arresting Sali Berisha, how will the
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi sheds light on the "black file" of Sali Berisha: Here's how he has escaped arrest so far, his crimes in '97-'98, the secrets behind the murder of Azem Hajdari, the planning of the execution of 4 protesters on January 21 and why will not lea...

Fatos Klosi sheds light on the "black file" of Sali Berisha:
x
BREAKING NEWS

The well-known analyst Kastriot Aliaj unmasks Sali Berisha, from the meetings with the Serbian murderer Arkan, to the intrigues, bargains, insults, frauds, crimes and his family corruption, how he stole 1.6 million dollars from the state coffers in coo...

The well-known analyst Kastriot Aliaj unmasks Sali Berisha, from the meetings
x

Politike

Quarrel breaks out in the anti-American gang, Berisha cuts off Bardhi's hopes for General Secretary, declares that Noka is number 2, "Foltorja" pressures the Supreme Court for the stamp before creating a new party

Quarrel breaks out in the anti-American gang, Berisha cuts off Bardhi's

The love and calm within the anti-American gang led by Sali Berisha and Gazment Bardhi seems to have faded. Although at first it was trumpeted as a consolidated "marriage", the Berisha-Bardhi couple have created the first cracks, as the reason for the quarrel is the separation of posts and office workers, as was warned a few days ago by the "SOT" newspaper. A week ago, former Prime Minister Sali Berisha openly stated that the General Secretary of "Foltor" is Flamur Noka and that according to him, Gazment Bardhi has the position of the chairman of the parliamentary group. But this statement by Berisha seems to have angered MP Bardhi, who, while invited this Thursday to a TV studio, guaranteed that the position of General Secretary is held by him and not by Flamur Noka. "PD does not have a leader. According to the decision of the National Council, elections for the chairman will be held at a later time. The General Secretary of DP is Gazment Bardhi", declared Bardhi. However, regarding this statement of Bardhi, the head of "Foltore", Sali Berisha, also reacted yesterday. The latter, speaking at the weekly press conference from the violently occupied blue headquarters, reiterated that Flamur Noka is the General Secretary. "Now once more. The realities are not to be ignored. We are operating on these realities until now and it is operating very well. I say, as I said several times, this is an ongoing process which has had the first clear positive fruits, that's what I can say", he declared. So, it seems clear that we have a rift between the Berisha-Bardhi couple. However, we emphasize that this statement made yesterday by Berisha, it comes days after he made official the separation of two of the most important posts, as a formula that unites the two anti-Basha groups. "Flamur Noka is the General Secretary of the Democratic Party and there is no question about that. Gazment Bardhi is the head of the Parliamentary Group and we are moving towards the union that is being welcomed by the democrats", said Berisha a week ago.

Berisha withdraws from constitutional changes, copies Basha's thesis

Thus, former Prime Minister Sali Berisha has also reflected on the Constitutional changes made in 2008. Berisha emphasized yesterday that he is completely ready to change the electoral system, stressing that he has no objection to making changes to the Constitution and thus accepting the thesis of the head of the DP, Lulzim Basha. "Now, to talk about things to be found at work, we can talk. I have expressed even 10 days ago that the electoral system can change. I know quite a bit about systems, but there is not only one system that gives free choices, there are several. If a system becomes the object of criticism and mistrust, it is wisest to replace it with a system that can inspire trust", underlined Berisha.

"Foltorja" starts the pressure on the Supreme Court

Nga ana tjetër rikonfirmimi i Lulzim Bashës në krye të demokratëve dhe përfundimi tek prehri i Ilir Metës duket se ka alarmuar Berishën, i cili ka nisur presionet ndaj Gjykatës së Lartë për vulën e PD para se të krijojë parti të re. Ka qenë përfaqësuesi për Çështjet Ligjore dhe Zgjedhjet në “Foltore”, Ivi Kaso, i cili në një deklaratë për mediat akuzoi se Gjykata e Lartë dhe Kolegjin Zgjedhor se kanë rënë “pre” e interesit të Edi Ramës, pasi sipas tij, po zvarritet pa arsye prej 4 muajsh në vendimi për Partinë Demokratike. Nisur nga kjo situatë, Kaso i bëri thirrje Gjykatës së Lartë që të japë vendimin. “Prej dy vitesh tashmë, gjykatat e Shqipërisë me urdhrin politik të Edi Ramës e kanë marrë peng përfaqësimin formal të opozitës shqiptare. Edi Rama është investuar personalisht për këtë çështje, siç dëshmoi edhe dosja McGonigal, duke ndikuar në të gjitha shkallët e gjyqësorit dhe të institucioneve zgjedhore. Me sa duket “pre” e interesit të kryeministrit ka rënë edhe Gjykata e Lartë. Pasi Gjykata e Apelit, duke mbyllur sytë dhe ulur kokën, mori vendimin e turpshëm për ta zvarritur pafund këtë çështje, ne ankimuam menjëherë këtë vendim pranë Gjykatës së Lartë, në datë 15 maj 2023. Sipas afateve të shqyrtimit, Gjykata e Lartë duhet të kishte marrë një vendim brenda datës 25 qershor 2023. Sot, kanë kaluar 4 muaj dhe nuk ka ende asnjë indicje se kur Gjykata e Lartë do të mblidhet për të dhënë vendim; i cili është me interes shumë të lartë publik. Shtyrja në kalendat greke e kësaj çështjeje nga ana e Gjykatës së Lartë i intereson vetëm atyre që duan që opozitën ta mbajnë virtualisht të përçarë. Edhe pse nuk ka asnjë dyshim tashmë se cili formacion dhe lidership politik përfaqëson realisht opozitën, të vetmit që bëjnë sikur nuk e kuptojnë, se ashtu u intereson, janë Gjykata e Lartë dhe Kolegji Zgjedhor”, deklaroi Kaso.

Most read