BREAKING NEWS

"Arjan Ndoji was mentioned by the deputy prime minister as being connected to gangs"/ Artan Hoxha sheds light on the behind-the-scenes of the sensational assassination

"Arjan Ndoji was mentioned by the deputy prime minister as being connected
x
BREAKING NEWS

Fredi Beleri sues Artan Hoxha and Klodiana Lala? Here is the reaction of the journalist

Fredi Beleri sues Artan Hoxha and Klodiana Lala? Here is the reaction of the
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela reveals the main goal of Vucic, here is the infantile mistake for the tense situation in the North

Spartak Ngjela reveals the main goal of Vucic, here is the infantile mistake for
x
BREAKING NEWS

What is Albini doing to Kosovo? It breaks badly on the show, Bushati "collides" with the well-known Kosovar politician

What is Albini doing to Kosovo? It breaks badly on the show, Bushati
x
BREAKING NEWS

Tensions in the North of Kosovo, Borrell reacts and warns the parties: We have 3 clear demands! Failure will bring serious consequences

Tensions in the North of Kosovo, Borrell reacts and warns the parties: We have 3
x
BREAKING NEWS

Have you contacted Kurt? The Deputy Prime Minister of North Macedonia is surprised by the answer

Have you contacted Kurt? The Deputy Prime Minister of North Macedonia is
x
BREAKING NEWS

Mentor Kikia talks about the results of the May 14 elections: The municipal candidates who were declared winners by the prison votes are defeated

Mentor Kikia talks about the results of the May 14 elections: The municipal
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha tells the real reason why he participated in the May 14 elections

Sali Berisha tells the real reason why he participated in the May 14 elections
x

Politike

Petro Koçi: The Berisha-Metaj couple, a 'tango' danced in the basements of Albanian politics

Petro Koçi: The Berisha-Metaj couple, a 'tango' danced in the

Socialist Party MP Petro Koçi, in an interview for "SOT" newspaper, asked about the debate on the files of the former State Security, where the File Authority in a letter addressed to the Parliament of Albania, alludes that the former President of Albania, Ilir Meta, who was a spy for the former Security, said that former President Ilir Metaj signed the decrees as Ilir Meta. Asked how it is possible that Meta has escaped the verification filters carried out by law enforcement institutions in the country, Koçi said that only corruption explains this phenomenon and some conspiracy game. He stated that if the final verification would result in the truth of the suspicion, then all the activity of these former commissions would be overthrown. Regarding the fact that Meta rushed and attacked the Files Authority, while he insists that he is clean and that it is all a political trick fed by Prime Minister Edi Rama, the MP said that we should trust the final verification, while he said that if the claim of the Files Authority were to be dismissed then Meta would benefit a lot politically. Regarding former Prime Minister Sali Berisha's threats of revolts, if they are a message for the United States of America and Great Britain, he said that Sali Berisha does not have a problem with the Democratic Party, but with his family. According to him, the message he wants to give is the threat that he is being affected by justice for this mass uprising. Regarding the merger of the Socialist Movement for Integration party and the creation of the Freedom Party, the deputy described it as a move to cover his tracks, while he said that LSI is the private property of the Metaj family. According to him, they change the name and leadership according to family need and interest. While talking about the cooperation between Ilir Meta and the former prime minister Sali Berisha, who have promised to cooperate strongly with each other, with the aim of overthrowing the government, he said that they want to try 14 new Septembers. The MP stated that they want a violent uprising, while he went on to say that it is known that violence is an instrument non grata.

- Mr. Koçi, in Albania the debate about the files of the former State Security has returned, because the File Authority in a letter addressed to the Parliament of Albania, alludes that the former President of Albania, now chairman of the Freedom Party, Ilir Meta, was a spy for the former Security. How far does this claim stand in your opinion?

Citizen Ilir Metaj knows this better. One thing is sure; former President Ilir Metaj signed the decrees as Ilir Meta. Now he is also Chairman of LSI and Chairman of PL. Chances are that the use of the unofficial surname is an argument to confirm the suspicion cast in public. The strong connection with Sali Berisha is again a plus argument. It has always been believed that Metaj was Berisha's man on the left.

-Dakord, por po flasim për Ilir Metën, njeriun që ka dominuar politikën shqiptare prej më shumë se 30 vjetësh. Kështu që me të drejtë kushdo pyet, si ka mundësi që Meta u ka shpëtuar filtrave të verifikimit të kryera nga institucionet ligjzbatuese në vend?

Vetëm korrupsioni e shpjegon këtë dukuri dhe ndonjë lojë konspirative. Të ishe spiun i Berishës e kaloje më lehtë Komisionin Mezini në 96-ën. Për Komisionin Bezhani s’kam koment. Ndofta ndonjë neglizhence e pafalshme ka ndikuar në këtë rast. Sidoqoftë nëse verifikimi përfundimtar do rezultonte në vërtetësinë e dyshimit atëherë e gjithë veprimtaria e këtyre ish-komisioneve do rrëzohej dhe turpërohej.

-Menjëherë pasi plasi kjo "bombë", Meta nxitoi dhe sulmoi Autoritetin e Dosjeve, ndërkohë që këmbëngul se është i pastër dhe se e gjitha është një sajesë politike e ushqyer nga kryeministri Edi Rama. Tani kë duhet të besojmë ne Metën apo Autoritetin e Dosjeve?

 Do besojmë verifikimin përfundimtar. Por nëse pretendimi i Autoritetit te Dosjeve do rrëzohej atëherë Metaj do përfitonte shumë politikisht. Kështu që besoj se Autoriteti e ka matur prapanicën mire kur ka kërkuar ndryshim të ligjit që do çonte në verifikimin e rastit. Sidoqoftë ndryshimet duhen bërë shumë shpejt që të kemi një skanim të rreptë të figurave politike që i janë shmangur me konspiracion lustrimit.

-Kuvendi i udhëhequr nga Partia Socialiste dhe Partia Demokratike (pjesa e drejtuar nga Enkelejd Alibeaj), ka nisur ndryshimet në ligjin e Dosjeve, Dekriminalizimit dhe Lustracionit, me qëllim, nxjerrjen përfundimisht nga politika të personave që ka qenë spiunë apo bashkëpunëtor të ish-Sigurimit të Shtetit. Si ju duket kjo iniciativë dhe a mendoni se do ketë sukses?

Pa diskutim që publiku kërkon transparencë urgjente për çdo rast të dyshuar. Besoj se edhe Ilir Metaj ka interes të kryhet sa me shpejt amendimi i ligjit përlustracionin. Vjeshta po na pret me padurim për të realizuar një detyrim ndaj të vërtetës për çdo individ qëja ka dredhur mekanizmave të deritanishëm ligjore.

-Në korridoret e politikës ka zëra se dosjen e Metës e hodhi në "treg", Ish-Kryeministri Sali Berisha, i cili thuhet se pasur akses të plotë mbi dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit, në vitet e largëta 1992-1997. Ju si mendoni? 

Berisha e ka shumë xhan Ilir Metajn. Unë nuk besoj te kjo. Ata janë një dyshe e një tangoje të vjetër që kërcehej në bodrumet e politikës.

-Ndërkohë në kulmim e këtyre debateve, gjithashtu aludohet se kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka qenë spiun i Gazidedes dhe gjatë këtyre 30 viteve është mbajtur "peng", nga ish-kryeministri Sali Berisha. Çfarë dosje mund t'i ketë Berisha-Metës dhe pse e mban "peng"?

Po flasim për të njëjtën dosje prej fillimit të intervistës. Berisha dhe Metaj mbajnë peng njeri tjetrin. 21 Janari i bashkon më fort se çdo gjë tjetër. 4 viktimat e vrarë në bulevard janë kurbani i dashurisë së çiftit Berisha Metaj. Më pas vijnë dhjetëra afera dhe pelivanllëqe politike që qelbin dynjanë. Shkarkimi i Ben Rakipit është njeri prej tyre. Apo takimi i Dhjetorit 98.

-Pra ju po thoni se 21 janari është vepër e çiftit Berisha-Meta?

Padyshim! 21 Janari i vitit 2011 është turpi i politikës dhe drejtësisë shqiptare. Është dita e dhunës së armatosur mbi demonstruesit paqësorë. Është dita e plumbave mbi lirinë, mbi demokracinë. 21 Janari dëshmon sesi shteti përdoret si pushkë për interesa private politike dhe sesi kanuni është ngulitur në mendësinë e disa politikanëve që fatkeqësisht kanë drejtuar vendin për shumë vite. Në 21 Janar 2011 u vranë 4 të pafajshëm, të cilët tashmë me ligjin e ri mund të shpallen dëshmorë të atdheut. SPAK e ka për detyrë ta shlyejë këtë turp të Shqipërisë, duke ndëshkuar fajtorët urdhërdhënës. Ata që haptazi u përpoqën të fshijnë gjurmët e krimit publik. Dëgjoj përfaqësues të PD që ulërijnë për vjedhje votash, duke interpretuar përgjime të përzgjedhura e të diskutueshme. Për luftë politike mund të thotë dikush. Po a ka moral të pretendosh për drejtësi për krime të pretenduara e të “sofistikuara”, kur ti nuk guxon të kërkosh drejtësi për krime të ndodhura në sy të gjithë popullit?! Krimet publike të hetohen dhe të ndëshkohen të parat.

-Si i shihni kërcënimet me revolta të ish-kryeministri Sali Berisha. A janë një mesazh edhe për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britaninë e Madhe?

Sali Berisha nuk ka hallin e Partisë Demokratike por të familjes së tij. Mesazhi që kërkon të japë është kërcënimi se po u prek nga drejtësia do të këtë kryengritje masive. Është mesazh më shumë ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Berisha është kartë e djegur.

-Ish-presidenti Ilir Meta një ditë pasi u zhvesh nga kostumi i Kreut të Shtetit, "shkriu", Lëvizjen Socialiste për Integrim dhe krijoi Partinë e Lirisë. Si ju duket kjo lëvizje?

Është një lëvizje për tëmbuluar gjurmët. Një fletë me shumë në dosjen Metaj. LSI është pronë private e familjes Metaj. Ata ja ndërrojnë emrin dhe lidershipin sipas nevojës  dhe interesit familjar.

-Ilir Meta she Sali Berisha kanë premtuar se do të bashkëpunojnë fort me njëri-tjetrin, me qëllim rrëzimin e qeverisë. A besoni se do të kenë sukses?

Kërkojnë të tentojnë 14 shtatorë të rinj. Domethënë kryengritje me dhune. Dihet që dhuna është instrument non grata. S’mund të kenë kurrë sukses. Shqipëria nuk mund të kthehet non grata.

-A ka ardhur koha që institucionet e drejtësisë shqiptare të nisin hetimet për personat e shpallur "non grata" nga SHBA-ja dhe Britania e Madhe?

Sigurisht që po. Drejtësia është vonuar. S’ka pse tëvonoje sërish. Duhet të veprojë mbi tëpaprekshmit e oligarkisë politike dhe financiare.

-Le të ndalemi pak tek çështja e ndëshkueshmërisë, pasi shumë zyrtarë që janë arrestuar dhe akuzohen nga drejtësia janë pjesë e Partisë Socialiste. Mendoni se PS duhet që të ketë një lloj përgjegjësie?

Mea Culpa duhet që të aplikohet nëse një forcë politike zgjedh përfaqësues të saj me ndërgjegje të plotë edhe nëse e di se ai është fajtor. Partitë politike nuk kanë instrumente të natyrës hetimore dhe përgjithësisht vendos besimi dhe sjellja e deriatëhershme e një personi. Në rastin e një vendi si Shqipëria, ku ndëshkueshmëria ka qenë thuajse zero për klasën politike, Partia Socialiste më shumë duhet që të meritojë vlerësim sesa një qasje që ti kërkohet kjo meaculpa. Nga ana tjetër, rasti më kulminant ka qenë kur Prokuroria vendosi që të arrestojë disa figura që drejtonin gardën e republikës dhe Berisha e refuzojë, pra i dha shkelmin shtetit ligjor dhe për të mos e nxitur më tej këtë qasje antishtet ish-ambasadori amerikan e quajti sjellje shtetërore sepse kishin frikë se mund të bëhej edhe me e dëmshme më pas.

-Ju keni qenë nga ata që kanë bërë edhe denoncime dhe keni pranuar edhe gabime ku pa pasur. A duhet që ta bëjnë të gjithë këtë?

Mendoj se po, sepse çdo person publik edhe qytetarët sa herë që identifikojnë shkelje të ligjit e kanë për detyrë që të denoncojnë. Në rastin e politikanëve e udhës do ishte që kjo të ishte edhe qasje politike më shumë sesa të sillet si prokuror apo gjyqtar. E vërteta është që unë edhe më parë kam denoncuar edhe në prokurori madje kanë qenë edhe nga Partia Socialiste, pasi më është dashur që për denoncime që kanë të rrezikshme në Fier i kam denoncuar dhe mendoj se ky mund të jetë një fenomen më shumë se fierak. Ka akoma individë që përfaqësojnë fuqinë e krimit të organizuar dhe që tentojë që të përdorin edhe asetet financiare për të mbushur xhepat e tyre. 

-A po funksionon drejtësia e re, sepse ka sinjale pozitive ka edhe kritika që thonë se duhet bërë akoma edhe më shumë?

Mendoj se duhet parë pozitivisht. Drejtësia e ka pasur të vështirë që të veprojë ndaj njerëzve që janë të partive që janë në pushtet. Kur drejtësia nuk arrin që të ndëshkojë krime që kanë ndodhur publikisht si Gërdeci apo 21 janari kredibiliteti i drejtësisë nuk është aty ku duhet.

-Pak javë më parë Partia Socialiste ka festuar përvjetorin e saj. Ju zoti Koçi keni kaluar të gjithë etapat e Partisë Socialiste, duke mbajtur edhe poste të rëndësishme gjatë këtyre 31 viteve. Si e gjykon ai këtë rrugëtim?

PS ka dëshmuar se është një parti që ka bërë për Shqipërinë, prandaj socialistët mund të jenë ballëlart, të gatshëm për sfida të reja.Momenti im më i bukur ishte kur bënë një mocion mosbesimi ku kam humbur për një votë, 51 me 50, kur isha sekretar organizativ. Ishte diçka që përtej humbjes dëshmonte demokraci brenda partisë. Ndërkohë që momenti më i vështirë ishte Kongresi i vitit ‘96, kur Nano ishte në burg dhe jo në burg dhe u duk sikur po burgosej edhe politikisht. Ishte një moment me shumë përplasje dhe debate, por edhe në atë moment PS diti të zgjedhë rrugën e duhur.Por momentet e vështira ka patur edhe me drejtimin e Ramës. Më kujtohet kur u bënë zgjedhjet vendore dhe Rama kandidonte për Bashkinë e Tiranës dhe ndodhi ajo që ndodhi me rinumërimin, pa dyshim edhe 21 janari. Megjithatë duhet theksuar se Partia Socialiste është një parti e vuajtur në krahasim me PD, nga momenti që e ka ndjerë në kurriz vuajtjen, dh kjo i ka bërë mirë. Kur u shndërrua nga PPSH në PS ka vuajtur shumë, me shumë presion, ndërkohë që PD pa vuajtur erdhi  në pushtet, dhe në fakt nuk u bë kurrë parti politike, thjesht ishte një lëvizje që u privatizua në shërbim të një njeriu. Ndërkohë kam parasysh procesin e transformimit, nga PPSH, por edhe vitet e pushtetit pas vitit 1997, por nuk harroj edhe qeverinë e Majkos, kur ndërkohë që ne po strehonim vëllezërit tanë kosovare kishim një opozitë që përditë dilte në demonstrate duke thënë se kjo është qeveri tradhtare dhe komuniste”, janë fjalët e deputetit socialist.