BREAKING NEWS

Kukësi crushes the anti-USA coalition, the leftist candidate only defeats Berisha, Meta, Bardhi, Dule, Ndoka and Duka, black days for the "non grata" alliance

Kukësi crushes the anti-USA coalition, the leftist candidate only defeats
x
BREAKING NEWS

This is why McGonigal was forced by the prosecutors to accept the charge that implicates Rama, the investigative report requested by Judge Kotelly before the decision will serve as an indictment file to start investigations against the Albanian Prime M...

This is why McGonigal was forced by the prosecutors to accept the charge that
x
BREAKING NEWS

The "McGonigal" affair shocks Rama, Evi Kokalari sheds light on the sensational behind-the-scenes and calls on DASH to declare the prime minister "non-women" after he bribed a former FBI agent to "annihilate" the opposition

The "McGonigal" affair shocks Rama, Evi Kokalari sheds light on the
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: 'Gërdec' a state crime, here is the scheme that Shkëlzeni used to obtain the license for the weapons dismantling factory in Gërdec and the name of the person who wrote the document that sinks the son of Sali Berisha

Idajet Beqiri: 'Gërdec' a state crime, here is the scheme that
x
BREAKING NEWS

Here are the untold details of Edi Rama's visit to New York, the USA finally closed its doors, the total embargo on the Albanian prime minister by the Biden administration, the winter of great loneliness begins

Here are the untold details of Edi Rama's visit to New York, the USA
x
BREAKING NEWS

SPAK's ax begins on Berisha's family members, Shkëlzeni is called as a witness for "Gërdec", here are the facsimiles that sink him, the evidence that shows the son of the "non woman" as the shadow owner of the business of death, how he placed the minis...

SPAK's ax begins on Berisha's family members, Shkëlzeni is called
x
BREAKING NEWS

The US statement about "non-women" and the crackling of handcuffs for his family members "furious" Sali Berisha, the head of "Foltore" accusations, threats and attacks against SPAK

The US statement about "non-women" and the crackling of handcuffs for
x
BREAKING NEWS

The "hemorrhage" of the DP deserters group begins, Dash Sula, Lefter Gështenja and "Rhapsody" Gjekmarkaj distance themselves from Sali Berisha after the American ultimatum

The "hemorrhage" of the DP deserters group begins, Dash Sula, Lefter
x

Politike

Vu?i?'s partner comes to Serbia's aid, drafts the Association for Kosovo project and sends it to Paris and Berlin, bypasses Washington behind closed doors

Vu?i?'s partner comes to Serbia's aid, drafts the Association for

Tens of thousands of demonstrators are filling the squares in Serbia demanding the resignation of the Serbian president, Aleksandar Vucic. On the other hand, Prime Minister Ana Bërnabi? warned that she has left her resignation on the table for the Serbian leader and demands that he lead the country to new elections. Demonstrations against President Vucic are continuing in massive forms, which shows that the demands for his overthrow have become a social phenomenon. The signs are the same as the demonstrations that toppled Milosevic. If the protests continue in this form, history will repeat itself and Vucic will be overthrown. This whole situation was created thanks to the persistence of Albin Kurti for the rights of Kosovo that are denied by Belgrade. So the Serbian president is facing his darkest days and in the most difficult situation, his "brother", Prime Minister Edi Rama, comes to his aid. Fearing that Vucic may be overthrown from power, or that he may lose the elections in Belgrade, Rama continues to give him oxygen by deviating in this case from Washington's clear demands. The Prime Minister of Albania has undertaken to deal with issues that belong to the government of Kosovo. He announced yesterday that he has prepared a draft for the Association of Serbian Municipalities in the North of the country, claiming that through this draft he proposes a solution to the crisis in Kosovo. According to the head of the government, the plan has been submitted to Germany and France and is waiting to be accepted by Pristina and Belgrade. The draft was drawn up by Rama without first obtaining the agreement of Prime Minister Albin Kurti, but in this situation this only helps the Serbian president. On the other hand, this move also helps Rama himself, as the prime minister is in his most difficult days after the recent arrests from his camp. The return of the Kosovo issue at this delicate moment diverts the attention of Albanians from the shackles of the SP.

Rama bypasses Washington behind closed doors

Rama's situation is very precarious in relation to our strategic ally. The relations between the Albanian prime minister and the American state are for two years at the lowest level that an Albanian prime minister could ever have in relation to the only strategic ally that the Albanian nation has had in the last 30 years. Even with the Association project, Prime Minister Rama has ignored Washington again. The US envoy for the Western Balkans, Gabriel Escobar, made it clear from Belgrade that the Association is not an urgent matter. While commenting on the demands for resolving the situation in the north, the DASH official said that he did not give Kurt a deadline. Gabriel Escobar and Miroslav Lajçak have presented 3 requests to the Kosovar Prime Minister to resolve the crisis in the north of the country. Calming the situation on the ground, Prime Minister Kurti has the announcement of new elections for the four northern municipalities and the return to the dialogue table. The Kosovar leader is meticulously implementing the clear and sharp messages of the West. This move at this moment by Rama, treating the Association as a salvation for Kosovo, clearly shows that Rama is again speaking Vucic's language. In every media appearance, meeting with internationals, but also in his speeches, the Serbian President mentions the issue of the Association as something that must be realized as soon as possible, and Prishtina is preventing this. This move at this moment by Rama, treating the Association as a salvation for Kosovo, clearly shows that Rama is again speaking Vucic's language. In every media appearance, meeting with internationals, but also in his speeches, the Serbian President mentions the issue of the Association as something that must be realized as soon as possible, and Prishtina is preventing this. This move at this moment by Rama, treating the Association as a salvation for Kosovo, clearly shows that Rama is again speaking Vucic's language. In every media appearance, meeting with internationals, but also in his speeches, the Serbian President mentions the issue of the Association as something that must be realized as soon as possible, and Prishtina is preventing this.

Mesazhi i Ramës

Rama e cilësoi Asocacionin si çelësin për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi. “Unë jam këtu të ndaj me ju një fakt të panjohur deri më sot. E kam ditur me kohë që nyja gordiane do të ishte deri në fund Asocacioni i komunave me shumicë serbe dhe jam i bindur se asnjëra nga palët nuk e do dhe do të bëjë çmos ta shtyj në pafundësi duke mbajtur krizën me çdo lloj artifice. Besoj se krijimi i Asocacionit është çelësi për të hapur derën e afirmimit ndërkombëtar të Kosovës, e uljes së saj në Kombet e Bashkuara dhe të gjitha Forumet ndërkombëtare dhe e njohjes së ndërsjellë me Serbinë. Dje i kam përcjellë presidentit Macron dhe kancelarit Scholz, që janë dy kumbarët e propozimit franko-gjerman një draft të asociacionit, për të cilën kam vënë në dijeni edhe Presidentin e Këshillit Europian, Charles Michel, si dhe palën amerikane. Është një draft i punuar nga ekspertë të nivelit më të lartë amerikanë dhe europianë prej kohësh, gjë që është bërë pikërisht në rast se do të vinte kjo ditë, kjo ditë kur palët dhe në këtë rast, për mua i pakuptueshëm është pozicioni i Kosovës dhe jo i Serbisë që e përsëris, bën atë që ka bërë dhe herë të tjera, palët nuk po merren dot vesh as se kush duhet ta shkruajë këtë tekst e jo më të merret vesh se çfarë duhet të ketë teksti. Natyrisht që ky është një dokument konfidencial i cili pa diskutim nuk pretendon të jetë zgjidhja ideale por ju siguroj që është një dokument i nivelit më të lartë ndërkombëtar që merr në konsideratë të gjitha arsyet për krijimin e asociacionin dhe patjetër merr në konsideratë që asociacioni është pjesë e organizimit të jetës në Republikën e Kosovës duke adresuar të gjithë rekomandimet apo konkluzionet e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës. Uroj dhe shpresoj që ky material do të vlejë për të çuar në një nivel tjetër dialogun dhe për t’i bërë palët që të flasin për gjëra konkrete, gjëra që lidhen me përfundimin e suksesshëm të dialogut dhe jo që të flasin me vete dhe për vete. Kjo ishte ajo që unë doja të ndaja edhe publikisht. Natyrisht, arsyeja pse e ndaj publikisht sot është ajo që thashë më parë, sepse situata po bëhet alarmante dhe unë nuk mund të qëndroj spektator duke parë Kosovën sesi tkurret e tkurret në sytë e atyre që e krijuan shtetin e Kosovës”, tha Rama.

“Zëri i Amerikës” ngre dyshime të forta ndaj draftit të Ramës

Siç e lexoni në fjalën e Ramës ka shumë paqartësi dhe një nga këto i ka evidentuar dhe Zëri i Amerikës. “Mbetet po ashtu e paqartë nëse ka qenë qeveria shqiptare e cila ka kërkuar hartimin e këtij dokumenti, apo ai i është ofruar asaj. Zoti Rama tha se ekspertët kanë dhënë një kontribut dhe se ai thjesht ka bërë që ky kontribut të kthehet në një mundësi për dialog duke theksuar se nuk ka dalë vullnetar për të bërë asnjë marrëveshje, “unë thjesht kam marrë përsipër të kontribuoj për tryezën e dialogut nëpërmjet kumbarëve të procesit, që janë presidenti i Francës dhe kancelari i Gjermanisë. I takon atyre të bëjnë atë që dëshirojnë me këtë kontribut sepse tani ishte gati për tu bërë dhe tani janë kushtet për tu bërë, duke parë që në vend se të ulen në tryezë njëri çon policinë në godina bosh, tjetri çon ushtrinë për të kënduar këngë në kufij me Kosovën”, thuhet në shkrimin e “VOA”.

Most read