BREAKING NEWS

Arian Curri the scenarios playing out behind the scenes: Why Ambassador Yuri Kim did not react to the arrest of Vangjush Dako

Arian Curri the scenarios playing out behind the scenes: Why Ambassador Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

The tense meeting at the Presidency of the DP, Jorida Tabaku takes the drastic decision

The tense meeting at the Presidency of the DP, Jorida Tabaku takes the drastic
x
BREAKING NEWS

Sensational developments in our country, Artan Hoxha shows the 5 sensational issues that the American Embassy has in its sieve: They are very important characters

Sensational developments in our country, Artan Hoxha shows the 5 sensational
x
BREAKING NEWS

The race for the chairman's chair, the Democratic Party announces the last minute decision

The race for the chairman's chair, the Democratic Party announces the last
x
BREAKING NEWS

"Vangjush Dako was a direct connection of Rama"/ Artan Hoxha discloses new details from the arrest of the former mayor of Durrës: Attempts were made to...

"Vangjush Dako was a direct connection of Rama"/ Artan Hoxha discloses
x
BREAKING NEWS

"The arrest warrant for Dako was cut on Friday", Artan Hoxha reveals new details: This is why the SPAK order was not implemented immediately

"The arrest warrant for Dako was cut on Friday", Artan Hoxha reveals
x
BREAKING NEWS

He injured his wife in Korça, the perpetrator surrenders

He injured his wife in Korça, the perpetrator surrenders
x
BREAKING NEWS

Prime Minister Rama meeting with Ambassador Yuri Kim after the arrest of Dako by SPAK (Details)

Prime Minister Rama meeting with Ambassador Yuri Kim after the arrest of Dako by
x

Politike

She was not chosen to be a candidate for mayor, reacts the mayor who has held three mandates: In good and difficult days...

She was not chosen to be a candidate for mayor, reacts the mayor who has held

The current mayor of Patos, Rajmonda Balili, as she will not be a candidate for mayor of Patos, has welcomed the decision of the SP presidency for the candidacies of Fier District, where she conveys congratulations to Eriselda Sefa in Lushnje, Armando Subashi in Fier, Qerim Ismail in Mallakastër, Majlinda Bufin in Roskovec, Josif Gorenjen in Divjakë and Fatjon Duraj in Patos.

Among other things, she says that during the management of this municipality, she has made investments that many male leaders had not succeeded in, in an administration with 65% young people, over 50% of the management level are girls and women.

We remember that when the political leader of Fier, Taulant Balla presented the candidates of Fier, he evaluated the work of Rajmonda Balili, as he said that new energies are needed.

She was not chosen to be a candidate for mayor, reacts the mayor who has held

“Falenderoj dhe vlerësoj shumë punën që ka bërë deri tani në Patos Rajmonda Balilaj. Edhe në Patos shumë më mirë është punuar, ndërkohë që nuk ka asnjë dyshim pse Rajmonda nga viti 2011 në këto 3 mandate ka bërë një punë të shkëlqyer. Por për shkak se mendojmë që 12 vite në krye të kësaj bashkie kanë qenë mjaftueshëm, në kryesi në mënyrë unanime u ra dakord që të shkojmë për një kryetar të ri, Fation Duraj, një inxhinier me shumë energji të reja”, tha Balla për kryebashkiaken e Patosit.

Përshëndes vendimin e Kryesisë së Partisë Socialiste për kandidaturat e Qarkut Fier, ku përcjell urimet për Eriselda Sefën në Lushnje, Armando Subashin në Fier, Qerim Ismailin në Mallakastër, Majlinda Bufin në Roskovec, Josif Gorenjën në Divjakë dhe Fatjon Duraj në Patos.

Postimi i plotë:

I jam mirënjohëse Partisë Socialiste e cila më besoi tre mandate për të drejtuar Bashkinë Patos, fillimisht si një nga tre gratë që drejtonin bashkitë e vendit e më pas si e vetmja kandidate grua në Shqipëri që i besohej drejtimi i qytetit tre mandate radhazi.

Fryma që kam dashur të përcjell në ekipin tim administrativ, në forcën politike ku aderoj apo në komunitet lidhet me gjithëpërfshirjen.

I jam mirënjohëse familjes së madhe socialiste Patos, ku kemi investuar energjitë dhe përkushtimin e pakushtëzuar dhe kemi siguruar fitore të njëpasnjëshme.

I jam mirënjohëse ekipit tim, me të cilët kemi ndërtuar ura të forta bashkëpunimi dhe kemi punuar për qytetin që gëzojmë sot.

I am thankful and grateful to my fellow citizens for the hands we shook and the way we co-governed, for the understanding, kindness, trust, for everything we shared, in good and difficult days.

I am glad to be on the right side of history, to hear (sorry for my modesty) that I have made investments that many male leaders had not succeeded in, in an administration with 65% young people, over 50% of the management level are girls women and I ran a municipality that has been a promoter of prominent initiatives.

It has been an incredible journey with incredible people!

We are on the right track to seal the victory again #PatosinQëDuam.

Good luck to the Socialist Party team!

Most read