BREAKING NEWS

Media e njohur italiane: Ja vendet në Shqipëri ku "fshihen" minerale të çmuara dhe plani i madh që po përgatit Meloni për Tiranën

Media e njohur italiane: Ja vendet në Shqipëri ku "fshihen"
x
BREAKING NEWS

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent
x
BREAKING NEWS

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është presidenti i ri i Turqisë

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me deklaratën e fundit për Gert Shehun

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me
x
BREAKING NEWS

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me përgjigjen

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe BE tërhiqen, sovraniteti i Kosovës...

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe plas deklaratën ‘bombë’: Agjentët rus në Nish po pajisen me pasaporta diplomatike serbe

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe
x
BREAKING NEWS

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/ Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e forta: Ja pse Rama ka zgjedhur partnere Turqinë, ndërsa Berisha ka Greqinë?

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/
x

Politike

Nëse vdes kryetari si regjistrohet partia? Analisti i njohur reagon mbi vendimin e Celibashit për PD-në

Nëse vdes kryetari si regjistrohet partia? Analisti i njohur reagon mbi

Analisti Alban Daci, komentoi situatën në PD, e cila ende nuk është regjistruar në zgjedhjet e 14 majit.

Vendimin e Ilirjan Celibashit, Daci e konsideroi absurd ndërsa solli dhe një shembull duke thënë se si do të procedohej në regjistrimin e një partie nëse kryetari saj vdes 24 orë para se partia të regjistrohet. Këtë e tha në një intervistë për Euronews Albania, ndërsa shtoi se nuk ka asnjë dyshim që PD do të regjistrohet në zgjedhje.

“Kriza në PD nisi si krizë personale, përfundoi në krizë politike dhe aktualisht që po flasim jemi në një diskurs të mirëfilltë politikë.

Po në rast se 24 orë para se të regjistrohet një parti politike kryetari i saj vdes në një aksident tragjik, si do të procedohej me regjistrimin e kësaj partie politike. PD sipas regjistrit, Basha e ka deleguar kompetencën e tij përderisa ka dhënë një dorëheqje.

Të gjithë presidentët e vendeve demokratike nuk parashikojnë zgjedhje. KQZ nuk ka asnjë lloj kompetence që të interpretojë vendimet e gjykatës. Vendimet e Gjykatës janë detyrimisht të zbatueshme. Unë nuk kam asnjë lloj dyshimi që PD do të regjistrohet në zgjedhje.  Ajo që ne na shqetëson është se sa do të jetë në gjendje PD-ja të rigjejë kauzat politike të saj.”- tha ai.