BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x
BREAKING NEWS

Donald Lu flet për herë të parë për pushtetarët e lartë shqiptarë që po futen të gjithë në burg për korrupsion nga SPAK dhe nxjerr “zbuluar” qeverinë Rama, si i vuri në rresht ish-ambasadori i SHBA 140 deputetë për të votuar reformën në drejtësi...

Donald Lu flet për herë të parë për pushtetarët e
x
BREAKING NEWS

Manovrat e oligarkut Klodian Allajbeu, ja si e bleu spitalin e vet Amerikan për 24 milion euro, i dha borxh kompanisë që ishte në emrin e tij, zbardhen transaksionet e dyshimta, a duhet të nisë SPAK hetim për pastrim parash?

Manovrat e oligarkut Klodian Allajbeu, ja si e bleu spitalin e vet Amerikan
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr Monika Kryemadhi në SPAK, prokurorët po shikojnë mundësinë për ta lënë fillimisht në “arrest shtëpie”, avokati Idajet Beqiri që denoncoi çiftin e PL zbardh të tjera detaje bombastike për aferat familjes “Meta”

Ja pse u thirr Monika Kryemadhi në SPAK, prokurorët po shikojnë
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha pa mandat pas 21 qershorit, fitorja e vulës së PD si ajo e Pirros së Epirit, Argita merr frenat e Partisë Demokratike dhe përjashton grupin e Bashës nga bashkimi

Sali Berisha pa mandat pas 21 qershorit, fitorja e vulës së PD si ajo
x
BREAKING NEWS

Gjeneralë, ushtarakë, ministra dhe oligarkë drejt burgut për bazën e Sarandës, në krye të kësaj afere qëndron Presidenti Bajram Begaj, personazhi që “iu bëri gropën” në SPAK paralajmëron Edi Ramën pas sulmeve të tij ndaj drejtësisë

Gjeneralë, ushtarakë, ministra dhe oligarkë drejt burgut për
x

Politike

Mediu takime në Kongresin Amerikan, zbardhen temat e diskutuara

Mediu takime në Kongresin Amerikan, zbardhen temat e diskutuara

Deputeti Fatmir Mediu, kreu i Partisë Republikane, gjatë vizitës në Kongresin Amerikan, zhvilloi takime me kongremenët demokratë dhe republikanë, Pete Sessions Texas, Tracy Mann Kansas, Ben Celine, Tim Walberg, Tom Souzzi, Jonathan Jackson, Robert Aderholt, si dhe senatorin Joe Manchin, me të cilët bisedoi për situatën në rajonin e Ballkanit, ndërhyrjet e Rusisë dhe Kinës.

Mediu shkruan se kërcënimi i parë për rajonin e Ballkanit është korrupsioni dhe krimi i organizuar, mos funksionimi i ligjit dhe institucioneve demokratike, mungesa e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.

Sipas Mediut, rikthimi tek ndarjet dhe retorikat nacionaliste, konfliktet e vjetra për qëllime pushteti, mungesa e reformave dhe zhvillimit ekonomik, kanë krijuar terren për ndërhyrje të aktorëve të tretë si Kina dhe Rusia.

Gjithashtu në takime është diskutuar mbi rrezikun nga sjellja e Serbisë e lidhur me politikën e Rusisë, problemet në Bosnjë nga kërkesa për largimin nga Feserata e BiH e Republika Sërbska dhe rrezikun që mbart ajo.

Situata në Kosovë dhe nevoja për ndërhyrje më aktive nga SHBA në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me qëllim final njohjen reciproke të dy shteteve, si dhe nevoja për një bashkëpunim të fortë të SHBA me vendet e NATO-s në Ballkan, me qëllim parandalimin e cdo konflikti të mundshëm, janë të tjera  çështjes të diskutuara nga deputeti Mediu me kongresmenët dhe senatorë të SHBA.

 

Më të lexuarat