BREAKING NEWS

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir Meta and Edi Rama, the USA comes out on the side of Altin Duman, demands that the opposition distance itself from "non-women" and gives a strong message that misgovernance and corruptio...

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir
x
BREAKING NEWS

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the "hole" for Ilir Meta and Monika, the role of Kryemadhi's mother and brother Drini who received 360 million ALL from SGS, the 2 people who opened the former president's files in SPA...

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its doors, Monika Kryemadhi attacks her husband as a servant of Edi Rama

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho speaks without "gloves", here are the details from Ilir Meta's old illness, his maneuvers with the exception of Monika Kryemadhi and the strong behind-the-scenes happening inside the former LSI, from the departure of their safes associate...

Spartak Braho speaks without "gloves", here are the details from Ilir
x
BREAKING NEWS

The judge who gave PD Sali Berisha before the vetting, here is the "crazy" wealth of Agron Zhukri, how he became a millionaire from his wife who cannot justify all her income with salaries and private activity, the "red flags" are revealed ” in KPK

The judge who gave PD Sali Berisha before the vetting, here is the
x
BREAKING NEWS

Very good news for pensioners, here is what is being prepared with the new pension scheme, from indexation, compensations, changes in rural and urban areas to contributions for the self-employed in agriculture

Very good news for pensioners, here is what is being prepared with the new
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta does not stop, the threats to the head of SPAK continue: I will sew Duman for generations, if he is brave, let him...

Ilir Meta does not stop, the threats to the head of SPAK continue: I will sew
x
BREAKING NEWS

This is why Europe has closed the doors to the escape of Meta and Kryemadhi, their "black" file of money laundering towards the end of the investigations, Altin Dumani and Sotir Kllapi are preparing the arrest warrants, the evidence and the witnesses w...

This is why Europe has closed the doors to the escape of Meta and Kryemadhi,
x

Politike

Assembly in chaos after Rama's absence, the opposition clashes with the majority, blocks the lectern and hits the tables with their fists, Nikola expels Bardhi from the session

Assembly in chaos after Rama's absence, the opposition clashes with the

Even yesterday's plenary session in the Parliament of Albania was engulfed by chaos and the blocking of the floor by opposition MPs. The Democrats reacted indignantly to the absence of Prime Minister Edi Rama for interpellation with the opposition regarding the involvement in the "McGonigal" scandal, passing the competence of the verbal confrontation to the Minister of State for Relations with the Parliament, Elisa Spiropali. However, this did not stop the democratic deputies from insisting on their request to face the majority leader. After the socialists rejected the request of "Foltores" for a debate motion without a time limit with Rama, the opposition protested with whistles and banging on the tables as a sign of disagreement with the majority's rejection of Rama's call to the debate. Mazhoranca defended her boss with the claim that American justice is not investigating any Albanian state official for the scandal involving the former FBI agent, Charles McGonigal. The secretary of the official Democratic Party, Gazment Bardhi, was expelled from the Assembly after removing the microphone from the Minister of Defense, Niko Peleshi. After 3 hours of chaos in the parliament, the socialists continued with the agenda, where they approved 9 bills.

Gazment Bardhi: Rama should not hide behind Elisa's dress

Before being expelled from the works of the Parliament for blocking the plenary session, Gazment Bardhi insisted that the Prime Minister come to the Assembly and answer the opposition's questions about the involvement in the "McGonigal" scandal, for which he is accused of having bribed with 225 thousand dollars former FBI official to investigate DP for Russian lobbying. Bardhi mocked Rama and Spiropali, saying that the head of the government is trying to hide from responsibility by sitting behind the women's dress. He added that it is pointless to interview Minister Spiropali, since she is not involved in the aforementioned scandal. "I did not ask for an interview with Elisa Spiropali, but with Prime Minister Rama. Elisa Spiropali was not captured, but Prime Minister Rama. We are dealing with a private activity of Prime Minister Rama. I heard that the minister "says you are afraid to develop it with me". The problem is that Mr. Rama is afraid to come, he hides behind her dress. To come here, to give explanations, to clarify public opinion. If Ms. Elisa was an accomplice, she should stand up and say 'I corrupted her,'" declared the official DP Secretary.

Elisa Spiropali-Bardhit: Po bëni si Berisha javën e kaluar

Më pas, ministrja Elisa Spiropali iu përgjigj Bardhit duke thënë se asnjë zyrtar shteti apo i qeverisë nuk po hetohet nga drejtësia amerikane për skandalin “McGonigal”. Ajo i kërkoi sekretarit të PD zyrtare që të mos kopjojë ish-kryeministrin Sali Berisha, i cili është përjashtuar për 10 ditë nga Kuvendi për protesta të vazhdueshme në seancën e kaluar plenare. Po ashtu, Spiropali i konsideroi akuzat e opozitës ndaj Ramës dhe mazhorancës si sulm politik. “Qetësohuni, kam gjithë durimin t'ju dëgjoj. Ju pyes se përse keni frikë nga gratë? Unë këtë e pres nga ata që kanë mbetur jashtë, por jo nga ju zoti Bardhi, se ju jeni profesionist i ligjit. Nuk ekziston në asnjë dosje. Ai njeri jashtë e bllokoi për 26 minuta foltoren, tani ka lënë të tjerët Berisha 'Junior'. Tani nuk e kuptoj se përse bëheni ju bashkëpuntor në këtë çështje. Ju akuzat i keni për sulm politik”, iu përgjigj Spiropali Bardhit.

Balla: Kërkesën e ‘Foltores’ e shqyrtojmë nesër (sot), kjo opozitë është e degraduar

Kryetari i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla sulmoi opozitën se po sillet si palaço e degraduar duke bllokuar Kuvendin. Lidhur me kërkesën e “Foltores” për mocion me debat pa kufij kohor, ai u përgjigj se do të shqyrtohet sot në Konferencën e Kryetarëve, për shkak të kapërcimit të afatit ligjor. Për skandalin “McGonigal”, Balla përsëriti qëndrimin në unison të mazhorancës se asnjë zyrtar i saj nuk po ndiqet ligjërisht nga drejtësia amerikane. “Kemi një problem me të vetët, po të ishit ju shumë serioz dhe të donit të bënit mocion me debat do të kishit lexuar pak nga kjo. Dhe do e kishit sjellë në kohë siç e bënë këta, ka disa afate. Dhe po ta kishit sjellë dje, nuk do të miratohej. Kërkesa juaj do të shqyrtohet nesër (sot) në Konferencën e Kryetarëve. Vazhdojmë, të votojmë kërkesën. Kjo është një nga seancat që tregon degradimin e turpit të kësaj palo opozite. I jeni referuar që nga mëngjesi diçkaje që nuk ka asnjë akuzë ndaj Shqipërisë, ka vetëm 1 person që është një ish zyrtar i FBI-së”, tha Balla në Kuvend.

Boçi: Rama goditi zemrën e SHBA, nuk do të tërhiqemi nga zbardhja e skandalit

Deputeti demokrat i Grupit të Rithemelimit të PD, Luçiano Boçi përsëriti qëndrimin e “Foltores” se do të vazhdojë betejën ligjore dhe politike për zbardhjen e lidhjeve të kryeministrit Edi Rama me Charles McGonigal. Ai e akuzoi kryeministrin se ka goditur rëndë SHBA me korruptimin e ish-shefit të kundërzbulimit të FBI, me qëllim përçarjen e shkatërrimin e opozitës. “Është vetë kryeministri i investuar në korruptimin e vendit, ka korruptuar mediat e parlamentin, më pas kaloi Oqeanin për të realizuar ëndrrën e tij, për të eliminuar opozitën. Ky njeri korruptoi, goditi zemrën e Amerikës. Ju po deshët mbrojeni, po deshët lëshojeni, ne do bëjmë zbulimin e të vërtetës”, tha Boçi në fjalën e tij në Kuvend.

SP MPs at ease, Shalsi plays chess, Zeqaj votes for his colleague Piro

The chaotic and honorable situation created in the Parliament and the political scene in the country after the explosion of the "McGonigal" scandal has not bothered the SP deputies at all. Even, some of them were seen in a state of ignorance towards the opposition. MP Eduart Shalsi was caught on camera playing chess online. The most scandalous was the vote of deputy Baftjar Zeqaj to overturn the motion with debate without time limit by pressing the button and of his colleague Tatiana Piro. Another moment that was captured by the media was when MP Fatmir Xhafa refused to delay any point of the agenda, choosing to look at his phone.

Most read