BREAKING NEWS

The new structure of the Reestablishment is revealed, here are the drastic changes that will take place from the vice presidents to the appointments of supporters who are in the position of members of the Presidency

The new structure of the Reestablishment is revealed, here are the drastic
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: I show you the orders that Rama and Zelensky received from NATO, the summit for Ukraine was not an advertisement for the prime minister, here is the American plan that is being woven in complete secrecy for Albania

Kreshnik Spahiu: I show you the orders that Rama and Zelensky received from
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni reveals the reason why Ilir Meta abandoned the Re-establishment protest and confesses the unsaid of February 20, 1991: Here are the tricks of Sali Berisha, the bust of Enver Hoxha was prepared by the dictatorship to overthrow him

Daut Gumeni reveals the reason why Ilir Meta abandoned the Re-establishment
x
BREAKING NEWS

SPAK interrogates Damian Gjiknur for 7 hours, in the scanner his assets, travels, houses and suspicions about hidden bank accounts in Malta, here are the affairs that could sink the deputy, from the abuses in the Tirana-Elbasan road project, to the fil...

SPAK interrogates Damian Gjiknur for 7 hours, in the scanner his assets,
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta seals the "divorce" with Sali Berisha after isolation at home, "comes down" to the field and seeks to take the head of the opposition

Ilir Meta seals the "divorce" with Sali Berisha after isolation at
x
BREAKING NEWS

Here are the secret bargains between Rama, Berisha, Meta and Gazment Bardhi, their mafia codes to threaten each other, the connections with the oligarchs, the behind the scenes allegations of wiping the servers on "January 21" and the details of the bi...

Here are the secret bargains between Rama, Berisha, Meta and Gazment Bardhi,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Here is the 'Achilles' heel' in justice that can save Sali Berisha from 'house arrest' and the only case when his mandate as a deputy can be burned, why the former prime minister can give him peace if the file is investigated of 'Januar...

Spartak Ngjela: Here is the 'Achilles' heel' in justice that can
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Here are all of Berisha's attempts to cover up the crime of January 21, 2011, the scheme to bill the murders to the opposition, the fabrication of close-up wounds and the reward that was given to the guards, we are ready to take to SPAK ...

Idajet Beqiri: Here are all of Berisha's attempts to cover up the crime of
x

Politike

The head of the Thurje Initiative, Endri Shabani, speaks without "gloves": This is where the stolen money is hidden in the 'CEZ-DIA' affair where Ilir Meta is implicated, the behind-the-scenes of Blinken's visit to Tirana and the names that SPAK should arrest

The head of the Thurje Initiative, Endri Shabani, speaks without


The leader of the Thurje Initiative, Endri Shabani, commented on the political situation in the country, while he focused on the visit of the American Secretary of State, Antony Blinken, to Tirana, announced to take place this week, the SPAK offensive against high officials corrupt and the "scorching" files that should be opened by the new justice system, in which former Prime Minister Sali Berisha, Prime Minister Edi Rama and the leader of the Freedom Party, Ilir Meta, are suspected to be involved. During an interview for the "SOT" newspaper, Mr. Shabani, while speaking without "gloves", shows where the stolen money is hidden in the "CEZ-DIA" affair where Ilir Meta is implicated, while also revealing the behind-the-scenes of Blinken's visit to Tirana and the names that should arrest SPAK.

-Mr. Shabani, it's been a few months since the Parliament, we are seeing the same scenes, tension and chaos, and recently also in the Electoral Reform Commission. How do you assess this situation? Who do you think is to blame for this situation...

Undoubtedly, the main fault here starts with the way the ruling majority in Parliament is behaving. Denying the right of the opposition to set up commissions of inquiry disables the control that the legislature should exercise over the executive, and even worse when the majority uses the power of numbers to make this function difficult by limiting by law a right that is guaranteed by the constitution. However, even the group of the pulpit, especially as far as the electoral reform commission is concerned, does not differ much from the majority. Instead of coming up with their proposals, they have focused the whole battle on the need to sit at the table, without showing how they will use their vote in the committee and then in the plenary session, when the amendments to the Code will be voted on. Optional.

- However, to be honest, the quarrels and accusations about the Electoral Reform seem to be the next show. Every time there is an election, there is an attempt to interfere with the Electoral Code and in the end some worthless changes are made in the end. The electoral system is not affected, the one that can bring change. There has also been talk about the vote of immigrants, a vote which could make a difference in the election. But it seems that this is not going to happen either. During the meeting with the Albanian community in Luxembourg, Prime Minister Edi Rama made it clear that the vote of immigrants for the upcoming parliamentary elections is difficult to achieve. The reason for the head of the Albanian government is related to the lack of complete data on Albanians living abroad. Do you have a comment and how will you act as Nisma Thurje, given that you are partisan and have the vote of immigrants as part of your cause?

Në fakt ne si Nisma Thurje kemi dorëzuar në vitin 2020 një projektligj të plotë i cili garanton votën e shqiptarëve të diasporës, dhe transformon rrënjësisht sistemin zgjedhor. Një pjesë e madhe e propozimeve tona janë injoruar në atë kohë, dhe po injorohen edhe tani, megjithëse projektligji ynë u mbështet nga 50 mijë zgjedhës. Përsa i përket justifikimeve të Edi Ramës ato janë qesharake, pasi ishte pikërisht Rama që përdori paratë e buxhetit të shtetit për të ngritur një ministri diaspore që para një dekade. Nëse shqiptarët e diasporës nuk janë identifikuar dhe regjistruar në një regjistër, siç pretendon Rama, unë do pyesja çfarë u bë me paratë që u përdorën për këtë ministri? Çfarë pune bëjnë ambasadat tona dhe ministria e jashtme? Pse nuk i identifikojnë dhe regjistrojnë shqiptarët kudo që janë? Pra Edi Rama nuk mundet t’ia faturojë shqiptarëve një punë për të cilën ne kemi 10 vite që e paguajmë atë që ta bëjë.

-Ndërkohë raporti i “Transparency International” që doli pak ditë më parë, nuk ishte parë që nga 2016, kur nisi reforma në drejtësi dhe perceptimi i qytetarëve është pro organeve të drejtësisë. Është bërë punë vërtetë nga ana e SPAK sipas jush?

Për herë të parë në disa vite ne patëm një përmirësim në perceptimin publik mbi korrupsionin.  Kjo korrespondon edhe me sondazhe të tjera që tregojnë rritjen e besimit të shqiptarëve tek drejtësia e re. Po të marrësh parasysh se sa shumë energji harxhojnë dinozaurët e politikës për t’i mbushur mendjen popullit që SPAK-u është i korruptuar,  ky besim publik tek SPAK-u tregon që në fakt atyre nuk ua vë më njeri veshin dhe se shqiptarët e kuptojnë shumë mirë që rotacioni politik ka filluar.

-Mendon se është thyer miti i pandëshkueshmërisë në Shqipëri? A mund të flisni ju me emra kush duhet të shkojë me burg nga politikanët dhe kushdo që është përfshirë në afera korruptive dhe kriminale?

Padyshim që miti i pandëshkueshmërisë është thyer. Patjetër që mund të flas me emra: Edi Rama, Sali Berisha, Ilir Meta dhe partnerët e tyre që janë pasuruar përmes privatizimeve, skemave të PPP-ve dhe monopoleve në treg përfshi Samirin, Çetin, Vilmën dhe gjithë të tjerët pa përjashtim. Unë jam i bindur që ora e drejtësisë po vjen për këdo që e ka vjedhur këtë popull.

-Ndërkohë protestën e 20 shkurtit të thirrur nga Berisha dhe grupi i tij si e shihni. Pse ai po proteston…

Nuk e kam ndjekur fare, por besoj se edhe ne e dimë, edhe ai e di që ne e dimë, se për çfarë po proteston.

-??Çfarë pret që të ndodh me dosjet që po hetohen në ngarkim të Ilir Metës, sikundër ashtë afera “CEZ-DIA” dhe ajo e lobimit në SHBA?

I expect justice and I hope we don't waste time. Don't forget how many were forced to hang themselves because they couldn't pay their electricity bills. This whole campaign was justified with the argument that we should reduce the "theft" of energy, which the people did by not paying their bills. Meanwhile, the money we paid for energy was stolen and sent to off-shore accounts. Therefore, the justice system should clarify this affair as soon as possible and return to the Albanians the property that was stolen from them.

- And how do you see Secretary Blinken's visit to Tirana?

I see it as a positive event for Albania. It is a confirmation of the strategic partnership between the two countries and the importance that Albanians have for the USA. I think it is a mistake to recognize this support of America as a credit to the government, since it is support for the Albanian people more than for the Albanian politicians.

Interviewed by: Rigels Seliman