BREAKING NEWS

The broken Rama-Vu?i?-Grenell-Thaçi negotiations for the sale of the North have set fire to the Kosovo issue and the Albanian lands

The broken Rama-Vu?i?-Grenell-Thaçi negotiations for the sale of the
x
BREAKING NEWS

SPAK deposes Fatmir Mediu, requests for 90 defense witnesses drops, GJKKO summons Shkëlzen Berisha and 71 prosecution witnesses for the "Gërdec" affair

SPAK deposes Fatmir Mediu, requests for 90 defense witnesses drops, GJKKO
x
BREAKING NEWS

The American man who will sink Shkëlzen Berisha enters the scene, this is what the "key" witness of the Gërdec tragedy is expected to say

The American man who will sink Shkëlzen Berisha enters the scene, this is
x
BREAKING NEWS

SPAK is not separated from Saimir Tahir, the former minister's property is under investigation after signals from foreign services

SPAK is not separated from Saimir Tahir, the former minister's property is
x
BREAKING NEWS

SPAK files on "EncroChat" and "Sky" interceptions with criminals, Balla warns of "earthquakes" in the State Police

SPAK files on "EncroChat" and "Sky" interceptions with
x
BREAKING NEWS

The anti-American Berisha-Bardhi squad collapses, the number of deputies' participation drops, the desertion from the political action of the former General Secretary of the DP begins

The anti-American Berisha-Bardhi squad collapses, the number of deputies'
x
BREAKING NEWS

Edi Rama receives instructions from Vu?i? about the situation in the north of Kosovo, here is the document that breaks down the sensational behind-the-scenes

Edi Rama receives instructions from Vu?i? about the situation in the north of
x
BREAKING NEWS

OLAF will continue investigations into funds from IPARD II; No disbursements from the program are scheduled until 2025

OLAF will continue investigations into funds from IPARD II; No disbursements
x

Politike

Kreshnik Spahiu reveals the scheme that Berisha is using to "break" the isolation of the USA and Great Britain, here is the "ace up the sleeve" of the "non woman" and who are the two "eyes" of Moscow in Tirana and the Balkans

Kreshnik Spahiu reveals the scheme that Berisha is using to "break"

The well-known lawyer, Kreshnik Spahiu commented on the geopolitical situation in Albania and Kosovo, while he also spoke about former Prime Minister Sali Berisha, Prime Minister Edi Rama and Kosovar Prime Minister Albin Kurti. Yesterday, Mr. Spahiu used a television interview and his social networks to clarify in detail the political approach that the leaders Rama-Berisha-Kurti are making, to whom he also gave several "slaps". First, the lawyer Spahiu emphasized yesterday in a television interview that there is a difference between the diplomatic relations of Prime Minister Rama and the leader of a part of the opposition, Sali Berisha, showing the scheme that the head of "Foltor" is using to "break" the isolation of the USA and Great Britain. According to Spahiu, Berisha sees Athens and Greece as the only way so that he can later establish some diplomatic relations, while on the other hand, Prime Minister Rama maintains diplomatic ties with the Washington-Berlin-Istanbul axis. "It is precisely these changes in diplomatic ties that, according to Spahiu, have made Rama appear as a big supporter of Erdogan's government in Turkey, while Berisha is positioned against him. "We have a division between the position and the Albanian opposition. The socialist government has positioned itself in favor of the government in Turkey, which means in favor of Erdogan. On the other hand, the Albanian opposition, represented by Berisha and Meta, have openly positioned themselves against Erdogan, considering neo-Ottomanism a danger in the Balkans. Berisha said in an interview two months ago that Albania's main partner in the integration process cannot be Turkey, but should be Greece. So there is an ideological divide, of the concepts that Rama and Berisha have in diplomatic relations. Berisha sees Greece and Athens as "Noah's Ark", which can save him from the ocean where he is between Great Britain, the United States of America and Europe, and Greece is left to establish diplomatic relations. While Rama has built another diplomatic support, Rama's diplomatic support is Washington-Berlin-Istanbul", declared Spahiu.

People of Russia in the Balkans

Meanwhile, the well-known lawyer, Kreshnik Spahiu, has also commented on the situation in Kosovo. Last Friday, groups of Serbian citizens clashed with the Kosovo Police, who said they were helping the new mayors of three Serbian-majority municipalities in the north of the country to enter their offices. The police fired tear gas at the entrance to the municipality of Zveçan to disperse the crowd, which threw bullets and stones at the police, while setting fire to at least one police car. These incidents were condemned by the European Union and the United States of America, as they criticized the Prime Minister of Kosovo, Albin Kurti, who was asked to step down. But on the same line with the US-EU yesterday, the lawyer Spahiu also lined up, who, while reprimanding Prime Minister Kurti on social networks, warns the latter that if he does not do as Washington and Brussels ask him, he will end up like two of Putin's men in the Balkans, like former Prime Minister Sali Berisha and the President of the Republic of Serbia, Milorad Dodik, who have been declared "non grata" from the United States of America. "The problem is that I will not arrive that day because if he behaved like this, he will not be prime minister because the USA can declare him Non-Grata, just like the "sovereignty" of Tirana and Dodik of Republika Srpska. Albin's American visa was revoked twice when he was in the opposition, the third time he risks that it could be revoked for life like his friend in Tirana", writes Spahiu on social networks, a reaction which "SOT" newspaper is fully reflecting on down. as well as the former Prime Minister Sali Berisha and the President of the Republic of Serbia, Milorad Dodik, who have been declared "non grata" by the United States of America. "The problem is that I will not arrive that day because if he behaved like this, he will not be prime minister because the USA can declare him Non-Grata, just like the "sovereignty" of Tirana and Dodik of Republika Srpska. Albin's American visa was revoked twice when he was in the opposition, the third time he risks that it could be revoked for life like his friend in Tirana", writes Spahiu on social networks, a reaction which "SOT" newspaper is fully reflecting on down. as well as the former Prime Minister Sali Berisha and the President of the Republic of Serbia, Milorad Dodik, who have been declared "non grata" by the United States of America. "The problem is that that day will not arrive because if he behaved like this, he will not be prime minister because the USA can declare him Non-Grata, just like the "sovereignty" of Tirana and Dodik of Republika Srpska. Albin's American visa was revoked twice when he was in the opposition, the third time he risks that it could be revoked for life like his friend in Tirana", writes Spahiu on social networks, a reaction which "SOT" newspaper is fully reflecting on down. "The problem is that that day will not arrive because if he behaved like this, he will not be prime minister because the USA can declare him Non-Grata, just like the "sovereignty" of Tirana and Dodik of Republika Srpska. Albin's American visa was revoked twice when he was in the opposition, the third time he risks that it could be revoked for life like his friend in Tirana", writes Spahiu on social networks, a reaction which "SOT" newspaper is fully reflecting on down. "The problem is that I will not arrive that day because if he behaved like this, he will not be prime minister because the USA can declare him Non-Grata, just like the "sovereignty" of Tirana and Dodik of Republika Srpska. Albin's American visa was revoked twice when he was in the opposition, the third time he risks that it could be revoked for life like his friend in Tirana", writes Spahiu on social networks, a reaction which "SOT" newspaper is fully reflecting on down.

Ja statusi i plotë i Kreshnik Spahiut

“Sovranistët” e Kosovës dhe Shqipërisë janë idiotë apo spiunë të Rusisë?

Nëse SHBA dhe BE tërhiqen, Albin Kurti s’e mbron dot sovranitetin e Kosovës as 24 orë. Kush mendon ndryshe në rastin më të mirë është idiot dhe në rastin më të keq spiun i Serbisë ose Rusisë. Kosova sot ka një sovranitet të kufizuar dhe çdo lider sovranist i Prishtinës apo Tiranës është i çmendur ose agjent i shërbimeve anti-shqiptare. E imagjinoni dot Tajavanin të përplaset diplomatikisht me Amerikën? Tajvani është 1000 herë shtet më i zhvilluar ekonomikisht dhe ushtarakisht se Kosova, por pavarësia e Tajvanit mund të shkërmoqet 24 orë prej Kinës nëse largohet Amerika. S’ka turp dhe mosmirënjohje më të madhe se përplasja e politikanëve shqiptarë me SHBA. Në rastin konkret përplasjet e Kurtit me SHBA dhe BE, do i sjellin Kosovës pasoja të rënda. Pas çerek shekulli të luftës në Kosovë, për herë të parë SHBA dhe BE konsiderojnë shtetin e Kosovës të dhunshëm dhe serbët viktima të kësaj dhune. Trashëgimtarët e Bill Klintonit i cili derdhi lot, gjak dhe miliarda dollarë për çlirimin dhe pavarësinë e Kosovës po ndeshin në një mosmirënjohje klasike në dy gjysëm shtetet shqiptare në Ballkan. Albin Kurti i cili nuk pati kurajon të jap dorëheqje para Marrëveshjes së Ohrit e kanë kapur ethet e detyrimeve që rrjedhin nga kjo marrëveshje. Atij i duhet të përmbushë detyrimin për lejimin e Asosacionit të 10 komunave serbe në Kosovë. Duke parë humbjen e elektoratit ai demonstrojë forcën në veri të Kosovës. Falangat serbe të dirigjuara nga Vuçiç padyshim që provokuan dhunë dhe kryeministri Kurti kishte mundësinë që fajin t’’a u linte serbëve dhe jo Kosovës.

SHBA-BE-Gjermani kritika Kosovës

Sot SHBA, BE, Berlin apo Brukseli konsiderojnë fajtor të dhunshëm shtetin e Kosovës dhe nga ana tjetër viktimë minoritetin serb. Albini i bëri nderin e jetës Vuçiçit, i cili ka prekur fundin politik dhe është diskredituar nga lidhjet e tij me mafien dhe aferat korruptive. Në ditën e tij më të keqe, Vuçiç e ka bërë Serbinë partnere më të afërt me perëndimin sesa Kosova, dhe e gjitha kjo falë Albin Kurtit. Albin Kurti nuk e ka kuptuar ende që s’mund ti tregojë ai SHBA dhe BE se si duhen zgjidhur projektet e tyre në Ballkan. Albini duhet kuptojë që Amerika ka prioritet luftën me Rusinë dhe konfliktet me Kinën dhe jo fshatrat e Kosovës. Albini duhet të kujtojë se ai është i përkohshëm dhe Kosova e përjetshme. Albini duhet të qartësohet që Kosovën as nuk e çliroi dhe as nuk e krijoi ai por SHBA dhe UÇK. Albini dukshëm do më shumë pushtetin sesa shtetin dhe për këto arsye po mendon për disa vota aktivistësh sepse po ndjen zgjedhjet e parakohshme.

Lëvizjet e partnerëve dhe plani B që e pret Kosovës

Sot Kosova nuk ka nevojë për një kryeministër që e izolon por që e hap Kosovën. Përplasja me perëndimin mund t’i detyrojë amerikanët të sjellin në tavolinë “Planin B” që është ndarja ose autonomia e serbëve në Kosovë. Prandaj Albin Kurti duhet kuptojë që pakicat kombëtare nuk i shtyp dot me dhunë kur ke një shtet prej kartoni dhe një sovranitet si tullumbac. Rrugë të mesme nuk ka: Ose do bashkëjetosh me pakicat serbe me kushtet e Amerikës, ose shumë shpejt do ketë në tavolinë opsionin e autonomisë të imponuar nga perëndimi. Atëherë do e shikonim Albin Kurtin sa byth do kishte të nxjerrë policinë apo ushtrinë kundër NATO-s. Problemi është që mos mbërrij ajo ditë sepse po u soll kështu ky s’do jetë kryeministër sepse SHBA mund ta shpall Non-Grata njësoj si “sovransti” i Tiranës dhe Dodiku i Republikës serbska. Albinit dy herë ju hoq viza amerikane kur ishte në opozitë, herën e tretë rrezikon që mund t’ia heqin përjetësisht si miku i tij në Tiranë. Albini s’do jetë kryeministër por zjarri që po ndez në veri mund ti dal tym i zi shumë shpejt në gjithë Kosovën. Le të lutemi që të jetë “budallallëk” ashtu siç e quajti dje emisari gjerman Albin Kurtin.