BREAKING NEWS

"Vangjush Dako was a direct connection of Rama"/ Artan Hoxha discloses new details from the arrest of the former mayor of Durrës: Attempts were made to...

"Vangjush Dako was a direct connection of Rama"/ Artan Hoxha discloses
x
BREAKING NEWS

"The arrest warrant for Dako was cut on Friday", Artan Hoxha reveals new details: This is why the SPAK order was not implemented immediately

"The arrest warrant for Dako was cut on Friday", Artan Hoxha reveals
x
BREAKING NEWS

He injured his wife in Korça, the perpetrator surrenders

He injured his wife in Korça, the perpetrator surrenders
x
BREAKING NEWS

Prime Minister Rama meeting with Ambassador Yuri Kim after the arrest of Dako by SPAK (Details)

Prime Minister Rama meeting with Ambassador Yuri Kim after the arrest of Dako by
x
BREAKING NEWS

"He is ready to face justice"/ The lawyer reveals where Vangjush Dako was when the arrest warrant was issued

"He is ready to face justice"/ The lawyer reveals where Vangjush Dako
x
BREAKING NEWS

The arrest of Vangjush Dako, the well-known analyst reveals the scenario: Does such a situation interest the prime minister or is he being forced...

The arrest of Vangjush Dako, the well-known analyst reveals the scenario: Does
x
BREAKING NEWS

"SPAK under international pressure"/ The arrest of Vangjush Dako, his lawyer reacts: This is what he is accused of

"SPAK under international pressure"/ The arrest of Vangjush Dako, his
x
BREAKING NEWS

Lawyer Hazizaj divulges details from the arrest of Vangjush Dakos by order of SPAK: The security measure with prison is not appropriate, this is what the former mayor risks

Lawyer Hazizaj divulges details from the arrest of Vangjush Dakos by order of
x

Politike

Coffee for 15-year-olds and the 'game' with the cooks/ PD reveals the scandal in the Municipality of Vau de Deja: How the person responsible for the abuse of public funds was rewarded with a higher post

Coffee for 15-year-olds and the 'game' with the cooks/ PD reveals the

PD MP, Ina Zhupa, has denounced abuses of public funds in the Municipality of Vau i Deja, saying that they are all being done for electoral purposes.

In a statement to the media, Zhupa denounced the chairman of PS Hajmel, that he was rewarded with a promotion even though, according to her, he is responsible for the abuses of the tenders in the dormitory "Ndre Mjeda". Today he has become the director of public services of the Municipality.

"I also call on the Minister of the Interior, Bledi Çuçi, to be aware and control the policemen who today have been put in charge of these individuals and structures of the SP in order to intimidate ordinary citizens and manipulate their votes in the elections of May 14", is the alarm raised by the deputy of the Democratic Party, as she points out that the awarded tenders play "games" with appointments of cooks when there is no kitchen in this dormitory, and then they pass as maintenance. While emphasizing that in the tender for dormitory meals, it was abused by ordering coffee that cannot be consumed by students who are 15-16 years old.

As a member of the Education Committee, but also as the vice-president of the 'Friends of Children' Group, I came to the municipality of Vaut Deja, to denounce the abuses that are made with public funds, and the abuses that are made with the health and well-being of the boarding school students. Change Mjeda' in this Municipality.

The case is flagrant and has been denounced several times by PD branch Vau i Deja, but also by the investigative show 'Piranjat'. It is about abuses with fictitious employment, using and misusing public funds in this case.

Në shtator të vitit 2019, ky konvikt shërbehej me katering, që do të thotë se ushqimet vinin të gatshme, të paketuar dhe nuk kishte nevojë për staf për të gatuar, apo për të ofruar shërbime në kuzhinë. Por kundrejt kësaj ata kanë punësuar në shtator të vitit 2019, një ndihmës kuzhiniere, që nuk kuptohet se çfarë funksioni kryen, ndërkohë që nuk ofrohet shërbim dhe nuk kishte kuzhinë funksionale në këtë konvikt.

Ndihmës kuzhinierja nga shtatori i vitit 2019 e deri në janar të vitit 2020, vazhdoi në këtë funksion dhe bile në janar të vitit 2020 u shtua edhe një kuzhiniere. Më pas u shtua edhe një punonjës tjetër për mirëmbajtjen e institucionit. Mbasi më pas e kuptuan se duke u bërë shumë punonjës që ishin për kuzhinën, u vendos që të tre këta ti kalonin si punonjës mirëmbajtje.

Dua të theksoj se në qoftëse do të kishte kuzhiniere, apo ndihmës kuzhiniere, këto duhet jenë të certifikuara, duhet të kenë certifikata dhe duhet të jenë garante për shëndetin e fëmijëve, edhe në rastin kur kryhen funksione.

Në këtë moment kaluan të tre në sektorin e mirëmbajtjes. Në shkurt të vitit 2020, bashkia e Vaut të Dejës, vendosi që nga katering ta kthente me një shërbim që do të kryhej brenda konviktit ‘Ndre Mjeda’ në Vaun e Dejës. Në këtë moment, përsëri dy zonjat kalojnë nga mirëmbajtja në kuzhinë, si kuzhiniere dhe ndihmëskuzhiniere.

Skandali vazhdon me abuzime të tjera. Në momentin që bëhen dokumentet e tenderit për ushqimet që duhet të blenin dhe këtu kemi marrëveshjet, për ushqimet që duhet të blinin në funksion të nxënësve, kujtojmë se nxënësit kanë moshën 15-16 vjeç, pra janë nën 18 vjeç, ata menduan që të abuzonin përsëri dhe të fusnin një produkt siç është kafeja tek lista e tenderit, dhe jo pak por 100 kilogramë kafe të blerë me idenë se do të konsumoheshin nga nxënësit e konviktit ‘Ndre Mjeda’ rreth 800 mijë lekë të abuzuara, sepse siç e dini as ligji nuk e lejon të konsumohen kjo gjë, por edhe vetë ish-përgjegjësi i konviktit, Elvis Prençi në intervistë që dha për ‘Piranjat’ thotë se nuk është konsumuar kafe nga nxënësit.

Pavarësisht kësaj, vendosën ta ndryshonin përsëri, nga shërbim të rikthenin përsëri kateringun dhe në 21 qershor 2021, hapën përsëri një thirrje për të ofruar katering në këtë konvikt.

Prap në dokumentet e tenderit, rezulton kafja si një produkt që do të blihej për nxënësit e këtij konvikti. Absurde dhe totalisht abuzim me fonde publike.

Të gjitha këto kishin një emër, një përgjegjës të konviktit i cili ishte Elvis Prençi. Për këtë abuzim me fondet publike, ai sot është graduar në një pozicion edhe më të lartë, duke i dhënë edhe më shumë përgjegjësi nga administrata e bashkisë së Vaut të Dejës. E kanë bërë drejtor të Shërbimeve Publike, për të gjithë bashkinë.

Pra ky person, që keqmenaxhoi konviktin, që sot janë në prokurori, është bërë drejtor i shërbimeve publike. E sigurisht që vazhdon me të njëjtat metoda të menaxhimit, metoda që i njeh shumë mirë, e ku mjafton të përmenden disa raste kur qytetarët i dinë sepse i njohin çdo ditë.

Kemi rastin e shoferëve pa mjete, shoferëve pa patentë, të cilët nuk kanë qenë një ditë të vetme në punë. Por ky është një nga rastet e punonjësve fiktivë. Kemi rastin tjetër, çudinë më të madhe, të menaxhimit të mbetjeve në njësinë administrative Shllak. Atje është e pamundur të hysh me mjete të tonazhit për shkak të infrastrukturës rrugore, por sipas dokumenteve makinat e këtij tonazhi, hyjnë për të mbledhur mbetjet. Pra totalisht abuzim.

Dhe arsyeja pse lejohet dhe pse ndodh ky abuzim, është shumë e thjeshtë. Sepse zotëria është kryetari i PS-së për njësinë administrative Hajmel dhe ka bekimin dhe mbrojtjen partiake. Të gjitha këto bëhen në funksion të blerjes së votës dhe në funksion të manipulimit të zgjedhjeve.

Me këtë rasti i bëj thirrje të gjithë institucioneve publike, duke filluar që nga kryeministri, ministria e Arsimit dhe Financave që janë përgjegjës për konviktet dhe për arsimin, që të kthejnë sytë nga ky abuzim, që po bëhet në emër të  nxënësve, në emër të shëndetit, mirërritjes së tyre dhe të kuptojnë arsyen e vërtetë se, pse sot po braktisin të rinjtë Shqipërinë, sepse sot sistemi arsimor braktiset për të ikur jashtë vendit, pikërisht nga këto metoda keqmenaxhimi dhe abuzimi.

I also call on the Minister of the Interior, Bledi Çuçi, to be aware and control the policemen who have been put in charge of these individuals and structures of the SP in order to intimidate ordinary citizens and manipulate their votes in the elections of May 14.