BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa confesses the unsaid: This is how Ramiz Alia in complete secrecy and cunning, oriented, guided, and forced by foreign agencies organized the movement of December '90, from the infiltration of spies of the former State Security, to secret...

Muharrem Xhafa confesses the unsaid: This is how Ramiz Alia in complete secrecy
x
BREAKING NEWS

Here are the dark secrets that "Foltorja" hides, Evi Kokalari broke the scandals of Shkëlzen, Ilir Meta, Albana Vokshi, Flamur Noka, Edi Paloka and Abi Malltez: How Sali Berisha's people have threatened me, I tell you all their dirty deals

Here are the dark secrets that "Foltorja" hides, Evi Kokalari broke
x
BREAKING NEWS

Britain sends a "message" to SPAK about Sali Berisha, Ambassador King Smith wants to start a criminal investigation against the corrupt and warns of another list of "non-women", London is committed to dismantling the links between crime, corruption and...

Britain sends a "message" to SPAK about Sali Berisha, Ambassador King
x
BREAKING NEWS

SPAK has put them under investigation, the assets of Damian Gjiknuri and Olta Xhaçka are disclosed, from apartments, garages, to bank accounts, here are the documents

SPAK has put them under investigation, the assets of Damian Gjiknuri and Olta
x
BREAKING NEWS

This is why Edi Rama attacked the Americans and SPAK in Congress, the list of MPs, former MPs, ministers, ex-ministers and mayors waiting for their turn in the prison cell is revealed

This is why Edi Rama attacked the Americans and SPAK in Congress, the list of
x
BREAKING NEWS

From Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, to Sabri Godo and Remzi Lani, Ilir Demalia releases the "bombshell" list of "VIP" characters who were part of the former State Security and Labor Party, here aliases

From Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama involved in traffic, Gazment Bardhi threatens Edi Rama and is expected to make public the file of the prime minister's brother on December 14, 2023

Olsi Rama involved in traffic, Gazment Bardhi threatens Edi Rama and is expected
x
BREAKING NEWS

Half of the government in prison and half under investigation, Edi Rama convenes the SP Congress and launches a frontal attack against the USA and SPAK, in a panic from the republic of prosecutors

Half of the government in prison and half under investigation, Edi Rama convenes
x

Politike

Jamarbëri to the cell, Sali Berisha calls for revolution and calls on Ilir Meta to start anti-US revolts of "non-women"

Jamarbëri to the cell, Sali Berisha calls for revolution and calls on Ilir

The Special Prosecutor's Office Against Organized Crime and Corruption seems to have begun to make the family of former Prime Minister Sali Berisha sleepless. The arrests in the left camp are terrorizing all the high officials who have files in SPAK. Sali Berisha, Shkëlzeni and Jamarbër Malltezi have been put in the sieve by the new justice and very soon "bombshell" news is expected. But these signals and the determination of the Special Prosecutor's Office Against Organized Crime and Corruption to end impunity in our country, have made former Prime Minister Sali Berisha start to feel the narrowing of the noose. He has made strong accusations against the new bodies of justice, while he has called on his ally, the head of the Freedom Party, Ilir Meta, to join powerful protests with the goal of overthrowing the government.

Berisha accused prosecutor Millonai

Thus, while he was invited to a television studio, Berisha, like never before, exploded in an unprecedented attack on SPAK's prosecutor, Enkeleda Millonai. He described her as a thug and servant of the SP for the sole fact that the prosecutor is investigating her son-in-law. Millonai is closing the file of the former "Partizani" complex and this has enraged Berisha. "Malltezi sued Balla for defamation. Civil suit. The file went to the Supreme Court. Sadushi takes it out as he wants. I do not discuss the decision, but the plaintiff will take it to the Constitutional Court because it is his right. Can you imagine that SPAK-istas have been confiscating the file for 3 years to protect Balla, denying the citizen the basic right to the judicial process. They confiscate the file so that he does not take it to the Constitutional Court. Such banditry exists only in a dictatorship. This lady (Millonai) is in SKAP. What appreciation can any citizen have, when she is to guarantee the law, uses the position by violating the law and denies the citizen the right to the judicial process", he declared. Berisha further justified the scandal of the privatization of the complex. Balla was the one who filed the lawsuit and it is claimed that the owners were compensated in the time of Italy. But Berisha claims otherwise. "Jamarbër Malltezi has never been called to SPAK. Never. On the contrary. It is investigated on the basis of a lawsuit, a report of Taulant Balla, who is instead punished for a false report. You know that he came before the Albanians with a decree of Jakomon and said that this decree shows that the families who own the properties in the Partizani complex have been compensated by Italy. At a time when those families were listed in that decree, they have properties at least 800 to 1000 meters from the Partizani complex. No family appears on that list", he said.

Shkëlzeni dhe afera e “Gërdecit”

Më tej ish-kryeministri Sali Berisha u pyet dhe për skandalet e të birit. Shkëlzen Berisha është thirrur në SPAK për aferën me “Gërdecin”. Por për ish-kryeministrin Berisha djali i tij nuk ka lidhe me këtë ngjarje dhe se ai po goditet politikisht. “Po marrim Shkëlzen Berishën, është thirrur e ta thërrasin 100 herë. Më e keqja e të këqijave është të imagjinosh, të mohosh të drejtën e hetimit. E kanë thirrur, ka dhënë sqarime dhe të garantojë se edhe 100 vite po të hetojnë, kurrë nuk do të gjejnë një lidhje të vetme të Shkëlzen Berishës për atë që e kanë thirrur. Shkëlzen Berisha është thirrur sepse është djali i Sali Berishës, sepse porosit Edi Rama, por kjo nuk më detyron mua që të denoncojë thirrjen e tij, jo ta thërrasin. Kurrë, sepse ekziston zero, zero, zero. Shpifje dhe trillime të kuzhinës së Edi Ramës, për të cilat duan ta fajësojnë, por që s’munden kurrë sepse s’ka asnjë lidhje. Shkëlzen Berisha ka çuar çështjen e tij, ndoshta është shqiptari i vetëm, në Gjykatën Supreme të SHBA”, tha ai. Pra kjo është hera e dytë që ish-kryeministri Sali Berisha sulmon SPAK kaq fort dhe prokuroren Millonai, duke dhënë sinjale se ka filluar të trembet.

Berisha i shtrin dorën e bashkëpunimit Metës

Ndërkohë duke qenë se situatat po shkon kundër tij, ish-kryeministri Sali Berisha bëri thirrje për revolta, me shpresën se në një Shqipëri në kaos, ai dhe familjarët e tij nuk do të jenë subjekt i SPAK. Për këtë Berisha i kërkoi ndihëm kreut të PL, Ilir Meta, për të cilin foli me superlativa dhe i kërkoi ndihmë për protesta kundër qeverisë. “E vërteta është se PD po bën përpjekje për krijimin e një fronti të përbashkët opozitar, bashkë me Ilir Metën. Kjo parti ka qeverisur 4 vite me Ilir Metën, ata të cilët bëjnë objeksion këtë aleancën me Ilir Metën, ata harrojnë se mandatin të cilin ne u anëtarësuam në NATO, mandatit në të cilin liberalizuam vizat është mandat në të cilin ne qeverisëm me Ilir Metën. Largimi i Edi Ramës është kushti i të gjitha kushteve për të garantuar votën e lirë”, thotë ai duke nënvizuar se fryma e protestave nuk ka rënë, por opozita po punon për krijimin e tyre. “Nuk mund të zgjidhet me protesta një ditore, protestat një ditore ka qëllime të tjera, protesta e qëndrueshme ka qëllime të tjera. Nëqoftëse ne nuk krijojmë një protestë të qëndrueshme deri në rrëzimin e kësaj qeverie shqiptarët nuk kanë më votë të lirë”, nënvizoi ish-kryeministri Sali Berisha.

Most read