BREAKING NEWS

In Peshkopi, the 16-year-old girl is seriously injured by a gunshot, the first details are revealed

In Peshkopi, the 16-year-old girl is seriously injured by a gunshot, the first
x
BREAKING NEWS

The Socialist Party convenes the Presidency, what is expected to be discussed

The Socialist Party convenes the Presidency, what is expected to be discussed
x
BREAKING NEWS

New cases are "flying", the Ministry of Health clarifies the balance of the last 24 hours: One loss of life from COVID is noted

New cases are "flying", the Ministry of Health clarifies the balance
x
BREAKING NEWS

"HISTORICAL PHOTO"/ Kreshnik Spahiu publishes the rare photo of Fatos Nano: Here for the first time...

"HISTORICAL PHOTO"/ Kreshnik Spahiu publishes the rare photo of Fatos
x
BREAKING NEWS

"PD will be announced...", Njjela's strong warning for the July 7 protest: Berisha wants destabilization, wants to be the ruler! With four bombs...

"PD will be announced...", Njjela's strong warning for the July 7
x
BREAKING NEWS

What is expected to happen on July 7? Spartak Njela reveals Berisha's plan and warns: Pressure on...

What is expected to happen on July 7? Spartak Njela reveals Berisha's plan
x
BREAKING NEWS

Max Haxhia responds 'flame for flame' to Edi Rama

Max Haxhia responds 'flame for flame' to Edi Rama
x
BREAKING NEWS

"How do you meet a businessman?"/ 'Coroditite' Edi Rama, does not hold his nerve during the conference, makes the drastic decision for the journalist

"How do you meet a businessman?"/ 'Coroditite' Edi Rama,
x

Politike

Here is how Belind Këlliçi sold Sali Berisha in the US and how Evi Kokalari's revenge against him started

Here is how Belind Këlliçi sold Sali Berisha in the US and how Evi

The visit of the Democratic Party MP, Belind Këlliçi to the United States of America without the blessing of former Prime Minister Sali Berisha, seems to have been the cause of the quarrel and clashes that have gripped "Foltoren", where supporters of the Democratic leader led by Albanian activist -American, Evi Kokalari have launched a strong offensive of attacks and accusations against the Democratic legislator. The latter in the parliamentary elections on April 25, 2021 was one of the 5 most voted deputies of the Democratic Party, while his support in the democratic base is great. But this great popularity that Mr. Këlliçi enjoys today in the party divided in two, has greatly frightened Berisha and his supporters, who have not only launched a denigrating campaign against him, but have also taken steps to throw them in "Smell" the career in the Democratic Party, removing them from the PD dome. Kokalari has made strong accusations against the democrat Këlliçi, while Berisha has kept her harsh rhetoric, which despite being careful not to be publicly involved in this quarrel, is deeply happy that the Democratic Party MP is the target of attacks instigated by him. It is learned that Berisha is very angry that Belind Këlliçi traveled to the US in May this year, as he fears that the Democratic MP has sold him to the Americans. According to the information, it is learned that Kellic's visit there is suspicious money from Berisha, who has recently appeared very paranoid, because he thinks that the MP in question may have submitted a compromising file against him in American institutions and why not to persons in power there, be they congressmen or senators. Faced with this situation, it is learned that Berisha has encouraged Kokalar and his supporters to incite and attack Këllëçi as much as possible, while he himself retaliated against him, by not giving him a post in the DP. Berisha decided to enjoy in office Flamur Noka who has no support at all in the Democratic Party, unlike Belind Këlliçi who is a charismatic man. So, this move of Berisha was made deliberately, after he entered the game at the peak when Këlliçi was growing and increasing his popularity, so he decided to take revenge against him, "exchanging" his "suicide bomber", Evi Kokalari. To put it bluntly, Kelic's charisma and his visit to the United States of America, a country that has declared Sali Berisha and his family "non grata",

Berisha "ignores" Këlliç, Noka and Bushati also enter the game

Por pak ditë më vonë ndërkohë që lufta ishte në kulm dhe protagonist ishin çifti Kokalari-Këlliçi, në një tryezë për Gjyqësorin të organizuar, ish-kryeministri Sali Berisha bëri një akt që shkaktoi shumë bujë në opinion dhe veçanërisht brenda demokratëve, duke treguar hapur se ka fërkime me deputetin demokrat. Kur Berisha hyri në sallë ai nisi ti takojë të gjithë pa përjashtim, por kur ishte afër Belind Këlliçit i cili u zgjat ti jepte dorën, reagimi i ftohtë dhe shmangja e Berishës ishin vrastare. Fytyra e Këlliçit duke ju “ankuar” drejtorit të ri të komunikimit, Alfred Lela që qeshte, u bë virale në rrjet. Pas kësaj gazetarë dhe politikanë të ndryshëm komentuan se Belind Këlliçi kishte përfunduar si “limon i shtrydhur” i Berishës dhe se është vetë ai që qëndron realisht pas Kokalarit, përveç Flamur Nokës. Por gjithsesi Berisha (kjo përçarje i prish shumë punë) më pas është kujdesur që ta presë dhe ta heq më nga FB i tij këtë pasazh të sikletshëm, e madje vrastar për Këlliçin. Ndërkohë që lufta po vazhdon në rrjet dhe në media (pa u diskutuar në forume pasi akuzat dhe kundër akuzat për manipulim votash, shitje, spiunë të Ramës, etj), Kokalarit i është bashkuar edhe një zë tjetër i fortë brenda Foltores, Rithemelimit dhe shumë pranë Berishës. Një nga eksponentët më të zëshme të “Rithemelimit” një pro-Berishiste e thekur, Endira Bushati, ka dalë në krah të Evi Kokalarit kundër Belind Këlliçit. Kjo është situata aktuale, mes dy grupimeve të pozicionuar ashpër brenda PD-së së Rithemelimit: Akuza për manipulim votash, gjyqe, fyerje, shitje te Edi Rama dhe Erion Veliaj.