BREAKING NEWS

What happened? The judicial process for the Elbasan incinerator is postponed

What happened? The judicial process for the Elbasan incinerator is postponed
x
BREAKING NEWS

NAME/ Serious incident in the hospital of Gramsci, the patient jumps from the fourth floor, the first details are disclosed

NAME/ Serious incident in the hospital of Gramsci, the patient jumps from the
x
BREAKING NEWS

30 minutes before the session, Berisha makes an unexpected move, this is what is happening in the blue headquarters

30 minutes before the session, Berisha makes an unexpected move, this is what is
x
BREAKING NEWS

"Criminal act"/ The former socialist mayor of this city denounces the Socialist Party: They don't allow me to...

"Criminal act"/ The former socialist mayor of this city denounces the
x
BREAKING NEWS

How the injury happened in Tirana, the police give details about the incident

How the injury happened in Tirana, the police give details about the incident
x
BREAKING NEWS

Knife wounds in Tirana, the first details emerge

Knife wounds in Tirana, the first details emerge
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati returns to Belind Kelliçi: With the last phrase you terrified me

Andi Bushati returns to Belind Kelliçi: With the last phrase you
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati has two words for Kelliçi and tells him the "scenario" of the campaign: I find it a tempting measure, because in front of a powerful mediaticish candidate...

Andi Bushati has two words for Kelliçi and tells him the
x

Politike

Here are the secret bargains between Rama and Berisha to keep each other in power, from the slapping of shoulders in 2008 after the Gërdec tragedy, to the impunity of the murders on "January 21", to the attacks on SPAK

Here are the secret bargains between Rama and Berisha to keep each other in

Prime Minister Edi Rama and former Prime Minister Sali Berisha are two politicians who are supporting each other on the half-fallen stage of politics, with the hope that without one, the other will not last long either. The games, bargains and secret agreements that they have made with each other over the years make them look like strong players, although plagued by the shadow of scandals and often trying to cast ashes in the eyes of the Albanians. "SOT" newspaper has documented some very strong events that have revealed the political philosophy of deception and lies of the Rama-Berisha duo that continue to shake the country. They may have had the genesis of their cooperation even earlier, but we are bringing to the reader one of the grave tragedies for Albania. The explosion of Gërdec.

How did Rama keep Berisha in power in 2008?

The secret bargain between Berisha and Meta and the degraded justice system, in order not to punish high-level corruption in the business of death, is as serious as the Gërdec explosion itself, a product of elite corruption, resulting in 27 victims and over 200 injuries. persons and the flattening of about 300 houses and businesses. 15 years after the most serious tragedy produced by the corruption of the political dome in the history of Albanian pluralism, only the perpetrators of the affair have been punished. The orchestrators and great beneficiaries of Gërdec, namely Sali Berisha, son of Shkëlzeni, not only did not have a "thorn in their side" for 27 graves, but today they appear before the Albanians as saviors of democracy and the political future. The behavior of politics on that day, when the "spotlights" were directed at Sali Berisha, has remained engraved in the memory of Albanians. prime minister at that time, the author of the establishment of the "death" workshop in Gërdec, at the same time the main person responsible for the state murder, and the leader of the opposition Edi Rama. It was epic the placing of the hand on the shoulder of former Prime Minister Sali Berisha by the former leader of the opposition Edi Rama, which received different interpretations, but at the end of the time it was interpreted as Rama's support for Berisha at that very critical moment. difficult for the former prime minister. In a normal country, in a normal state and with a normal government and opposition, two things should have happened after this state crime: either Prime Minister Berisha would have resigned immediately, or in the opposite case, Edi Rama would have forced him out of office. office. Neither happened, as Berisha and Albanian politics do not have the "gene" to resign.

Ndryshimet kushtetuese të 2008-ës

Ndërkohë edhe ndryshimet kushtetuese të vitit 2008, duket se i kanë hapur rrugë një pazar atë gjithanshëm mes dyshes Rama-Berisha. Këta të dy mes debatesh dhe përmes një konsensusi të fshehtë, jovetëm që ndryshuan Kushtetutën me forcën e kartonit që Partia Demorkatike dhe Partia Socialiste gëzonte në Parlamentin e Shqipërisë asokohe, por prodhuan edhe një superkryeministër dhe hodhën piketat e para të bashkëpunimit mes tyre, pavarësisht se ishin kundërshtarë politikë. Sot që flasim, Rama dhe Berisha krenohen për këtë marrëveshje që bënë 15 vite më parë me njëri-tjetrin, kjo ndoshta edhe për faktin përmes kësisoj paktesh, i kanë hapur rrugë edhe shumë pazareve, disa prej të cilëve janë në kufij e skandaleve, ku në këmbimi Rama i dha leje ndërtimi dhëndrit të Berishës në kompleksin “Partizani”.

“21 Janari”

Ngjarja që të gjithë menduan se Berisha do të shkonte në burg ishte 21-janari, me vrasjen e 4 protestuesve përpara Kryeministrisë. Deklaratat e Ramë se kur të vinte në pushtet do e çonte në burg Berishën i bënë njerëzit që të besonin se për të ishte fundi. Koha tregoi se as Rama nuk ia doli të rrëzonte Sali Berishën erdhi pse edhi në pushtet me premtimin se do bënte drejtësi për gjakun e dëshmoreve te 21 janarit, por bëri fillimisht kryetar Parlamenti dhe pastaj president, Ilir Metën, për të cilin u vranë 4 dëshmorë në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Edhe pse ka tre mandate, qe qëndron në pushtet edhe prej sakrificës sublime të Ziverit, Faikut, Hekuranit dhe Aleksit, por nuk të hetoi kurrë ashtu si pati premtuar para gjithë shqiptareve.Ministria e Brendshme, Policia e Shtetit, Garda e Republikës, Shërbimi Sekret Shtetëror janë nën kontrollin e Ramës prej 10 vitesh, por çuditërisht nuk gjetën dot asnjë provë për të ndëshkuar vrasësit e 21 janarit.

Si e faktorizoi Rama Berishën?

Edhe pse Berisha është i izoluar nga të gjithë ndërkombëtarët pas shpalljes non grata, kryeministri Rama vazhdon t’i japë “oksigjen” duke e mbajtur shumë fuqishëm në politikë. Vetë Partia Socialiste deklaroi para një viti se nuk do t’i përgjigjeshin ish-kryeministrit në asnjë reagim të tyre, qoftë edhe në Kuvend, por në fund ndodhi e kundërta. Rama jo vetëm që sfumoi figurën e Lulzim Bashës duke e kaluar në plan të dytë, por vazhdon ende ta faktorizojë duke krijuar sërish në syrin e publikut se është Berisha lideri i opozitës. Edi Rama, por edhe Berisha e di shumë mirë se rënia e njërit prej aktorëve qendrorë të sistemit, (Rama, Berisha, apo Meta) do të rrëzonte një pjesë, një këmbë apo një kolonë të sistemit dhe më pas gjithë sistemi do të gremisej.

Dhuna e 8 janarit

8 Janari i 2022 ishte dita që përçau dhe ndau në dy grupe Partinë Demokratike. Partinë më të madhe të opozitës në vend. Një vit më parë Sali Berisha thirri protestë para selisë së PD që atë kohë drejtohej nga Lulzim Basha. Mbështetësit e Berishës e kthyen selinë blu në një arenë lufte për disa orë, pasi me dhunë tentuan të futen në selinë e PD që ishte e blinduar.Ishte një skenë që habiti jo vetëm Shqipërinë, por edhe mediat ndërkombëtare pasi kurrë nuk ishte parë një “luftë” e tillë brenda së njëjtës parti. Edhe në këtë rast Rama i doli në krah Berishës. Për të parandaluar marrjen me forcë të selisë blu, kryeministri duhet të çonte menjëherë policinë, por një gjë e tillë ndodhi shumë vonë dhe planet e Berishës në një farë mënyre u arritën.

Sulmet ndaj SPAK

Gjithmonë kryeministri Rama ka përdorur si justifikim gjatë qeverisjes së tij në këto tre mandate se faji kryesor i gjithë padrejtësive në Shqipëri është drejtësia e korruptuar. Me krijimin e SPAK, në patronazhin e amerikanëve kreu i qeverisë u shpreh se gjërat do të ndryshojnë dhe pas hekurave do të përfundojnë “peshq të mëdhenj”. Rama ka përdorur si justifikim se nuk është Prokuror që heton kur qytetarët i kanë kërkuar arrestime zyrtarësh të lartë. Por kur bëhet fjalë për tek Berisha, Rama i hedh të gjitha fjalët e tij poshtë. Jo shumë muaj më parë, kryeministri sulmoi hapur SPAK, duke i kërkuar llogari se pse nuk e arreston Berishën. Me këtë lëvizje kryeministri Rama e politizoi çështjen duke e furnizuar ish-kryeministrin me argumente se arrestimi i tij nëse bëhet është politik. Pra Rama e Berisha, edhe pse shahen e zihen në publik në prapaskenë janëshumë komodë me njëri-tjetrin. Gazeta ka evidentuar më lart ngjarjet më të forta ku qëndrojnë pazare mes Berishës dhe Ramës, por këto nuk janë të vetmet.

Most read