BREAKING NEWS

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet on a stretcher to prison and his wife's relationship with Ervis Martinaj

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet
x
BREAKING NEWS

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the investigations against Balluk, Agaç and Veliaj, a complete reconfiguration of the government is expected before the elections

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the
x
BREAKING NEWS

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is inspired by the Soviet Union, after Evi Kokalari's reaction, Sali Berisha's daughter deletes the post, Foltorja enters the stage of "eating itself"

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is
x
BREAKING NEWS

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former prime minister, ministers, deputies and mayors and reveals the investigation of the Albanian entrepreneur who tried to create access to the international mafia in our countr...

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former
x
BREAKING NEWS

Here's what's happening with the investigations of the "heavyweights" of politics, Altin Dumani gives the details about Berisha, Rama and Veliaj, talks about police officers in the service of crime and threats to special prosecutors, with the help of S...

Here's what's happening with the investigations of the
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the interceptions of "EncroChat" and "Sky", Edi Rama is ready to throw them in the "mouth" of SPAK to avoid being overthrown from power, here is the former head of SHISH Visho A...

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the
x
BREAKING NEWS

KLP, who will replace Alfred Balla after the KPA "bomb", here is the name of the contender who has the majority of votes in the Council

KLP, who will replace Alfred Balla after the KPA "bomb", here is the
x
BREAKING NEWS

A fight breaks out in the "Foltores" faction, Argita Malltez's ambition to be catapulted to the head of the party puts "fire" inside Ritzemelimi, the right wing of Sali Berisha comes out against the daughter of the former prime minister

A fight breaks out in the "Foltores" faction, Argita Malltez's
x

Politike

Here are the families that control the media and make bargains with the government in Albania, "Freedom House" gives the alarm, the presence of corruption, Berisha's continuous attempts to destabilize the country and sabotage the disturbing SPAK, the report reveals

Here are the families that control the media and make bargains with the

The presence of corruption and crime, the continuous attempts of Berisha and his group to destabilize the country and sabotage SPAK, or even government control over the media, otherwise known as their capture, are some of the concerns raised by the "Freedom House" Organization, with headquarters in Washington, in the latest report "Countries in Transition 2024: A region facing the forces of autocracy and democracy" published yesterday. While corruption continues to remain a disturbing phenomenon, the well-known organization praised the efforts of SPAK in the fight against this phenomenon and organized crime, and singled out the results of investigations against political figures. According to the report, it is the six families that control the media and make bargains with the government. But

Here is the full report of "Freedom House" that "incites" Albania

SPAK strikes

The organization "Freedom House", based in Washington, in the latest report "Countries in Transition 2024: A region facing the forces of autocracy and democracy" published on Thursday, emphasizes that democracy in Albania faced a number of challenges, especially during the elections of May, which further consolidated the dominant position of the ruling party. In the chapter on Albania, Freedom House also points out the deterioration of the state of the media and the reduction of civil society space. According to the organization, corruption continues to remain a worrying phenomenon in Albania. The organization's overall assessment of Albania remains unchanged from last year, describing it as a country with a hybrid system of government. "Freedom House" appreciates SPAK's efforts to fight corruption and organized crime and highlights the results of investigations against political figures. "SPAK gradually improved the results of investigations of high-level corruption cases and brought charges against a number of leading politicians in Albania in 2023, becoming one of the few functional justice and prosecution institutions in the country, while the process of vetting in Albania continued even during 2023", the report says. The report refers to SPAK's investigations against former Prime Minister Sali Berisha for corruption, for which he has been declared non-grata by the USA and Great Britain, and adds that the wing his political "has turned into a violent group that seems to want to destabilize the country, making his arrest welcome news to many." The report also cites the indictment of SPAK against former Deputy Prime Minister Arben Ahmetaj for corruption and the issuance of the international arrest warrant after he left Albania. According to the report, "after SPAK's investigations and accusations against Berisha and Ahmetaj, as well as exposing the links between some organized crime groups with businesses, politicians and law enforcement agencies" it has been noted "a growing disinformation campaign by some portals and by high political figures in the government and opposition to discredit the work of SPAK. " These increased efforts by the SPAK to investigate high-level corruption and organized crime, according to Freedom House, have fueled attacks on its judges and prosecutors from all political parties, who continue to not distance themselves from officials. accused among their ranks. "The negative reaction underlines the reality that SPAK cannot fight corruption at the highest levels alone and that it is of vital importance for democracy in Albania that political parties remove those who are involved in corruption and who have a past that undermines the rule of law and democracy," the report states.

Politics indifferent to corruption

Sipas ‘Freedom House’ “partitë politike shqiptare vazhdojnë të mos jenë në gjendje të përballen me korrupsionin në radhët e tyre dhe duken të pavullnetshme për t’u distancuar nga udhëheqësit problematikë partiakë që janë sanksionuar jashtë vendit ose që ballafaqohen me akuza serioze nga SPAK-u.” “Kjo dukuri pjesërisht ka të bëjë me mungesën e demokracisë së brendshme të partive politike dhe paaftësisë së tyre” për t’i dhënë përgjigje kësaj dukurie negative në radhët e tyre. “Dështimet e brendshme partiake janë bartur në strukturat qeveritare – duke ngjallur armiqësi të shtuar ndaj kritikëve në sektorët e shoqërisë civile dhe mediave – dhe vazhdojnë të kenë një ndikim të pafavorshëm në gjendjen e përgjithshme të demokracisë në Shqipëri", thuhet në raport.

Kapja e mediave

Në kapitullin për Shqipërinë, organizata ‘Freedom House’ sjell një pasqyrë të zymtë edhe për skenën mediatike. Sipas raportit, një pjesë e madhe e mediave u janë nënshtruar interesave të biznesit dhe atyre politike të pak familjeve, apo kontrollohen nga biznesmenë që blejnë aksione në media për të përfituar kontrata publike në këmbim të raportimit të favorshëm. Raporti identifikon grupin Top Media, pronë e familjes Hoxha, grupin Klan, pronë e familjes Frangaj, Media Vizion, pronë e familjes Dulaku, G2 Media, pronë të vëllezërve Ulaj, familja Hysenbelliu dhe gazetari italian Carlo Bollino. Sipas gjetjeve të raportit, kanalet televizive “në pronësi të familjeve Hoxha, Frangaj, Hysenbelliu dhe Bollino patën 86.94 për qind të audiencës televizive në pesë muajt e parë të vitit 2023.” Disa nga këto kompani mediatike, sipas raportit që u referohet organizatave që identifikojnë pronarët e mediave, marrin subvencione nga qeveria qendrore dhe lokale në këmbim të një mbulimi të favorshëm. Raporti thotë se “kur mediat bëhen kritike ndaj qeverisë, si në rastin e Neës 24 të familjes Hysenbelliu, ato përballen me masa ndëshkuese, kërcënime dhe në disa raste gjoba të larta.” Raporti dokumenton disa raste të sulmeve fizike dhe verbale ndaj gazetarëve në Shqipëri për raportimet e tyre rreth politikanëve të lartë dhe anëtarëve të dyja partive politike. Raporti në veçanti vë në pah sulmet dhe kërcënimet ndaj gazetarëve Elvis Hila, Afrovita Hysaj dhe Elton Qyno, si dhe sulmin verbal ndaj gazetares së ‘Balkan Insight’ Ola Xama nga kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, i cili iu referua asaj si “vrasëse me pagesë” pas publikimit të një shkrimi për hetimin e korrupsionit për tenderin e inceneratorit të Tiranës. Sipas organizatës biznesmenë “paguajnë opinionistë dhe gazetarë dhe sponsorizojnë emisione kryesore televizive të debatit politik, të cilat ndikojnë në opinionin publik”. Kjo sipas raportit bëhet “për të promovuar agjendat e partive politike në këmbim të përfitimit të kontratave për tendera publikë apo favoreve tjera.” Në këtë formë, sipas raportit, këto media shpërfillin çështjet e rëndësishme me të cilat përballet Shqipëria.

Situata në Parlament

The annual report of 'Freedom House', which deals with the main democratic parameters of states in transition, blames both sides of the political spectrum in Albania, which have led to the weakening of the Parliament's position to supervise the work of the government. "The split in the Democratic Party had a knock-on effect on the role the opposition plays in holding the government accountable and contributing to the basic functioning of parliament, leading to violent clashes in parliament in the last two months of 2023 that undermined the important role that the legislature plays in parliamentary democracy,” the report said. The government, according to the report, used the "violent clashes to further impede parliament's authority to hold the government accountable, passing a number of new laws in December 2023 to harshly punish members of parliament who act in against the rules, making it difficult for the opposition to request parliamentary investigations into the government's decisions".

government

The report also states that "Prime Minister Rama and the Socialist Party exploited the increasingly violent divisions of the opposition to consolidate power and dominate the elections held on May 23." "Election observers documented the misuse of state resources by the Socialist Party to increase political advantage in a number of municipalities before the elections, a strategy particularly useful at the municipal level where many local governments are underfunded and dependent on the central government," it said. in the report. The chapter on Albania also points out that civil society's space for action has been narrowed, emphasizing that during 2023 the government proposed and the Parliament approved laws "without the proper engagement of non-governmental organizations and interest groups", which is a legal obligation for Albania's membership in the European Union. "The government and the parliament have failed to engage in a constructive dialogue with the civil society sector, proving that the conditions for the engagement of NGOs and their empowerment through consultation for the drafting of policies remain an empty promise", emphasizes the organization "Freedom House" .

Most read