BREAKING NEWS

SPAK shocks the elite of organized crime, arrested and wanted the strongest of the country, politicians, former directors and employees of the State Police are hit, internationals are also brought into play, sensational murders are revealed, money and ...

SPAK shocks the elite of organized crime, arrested and wanted the strongest of
x
BREAKING NEWS

This is how Altin Dumani avoided the highest leaders of the State Police for fear of deconspiracy in the SPAK "blitz" action against well-known characters of the world of crime

This is how Altin Dumani avoided the highest leaders of the State Police for
x
BREAKING NEWS

More "VIP" arrests are expected, this is the big hit that will be made by SPAK, Ervin Karamuço tells the unsaid of the biggest operation that has ever been done in Albania

More "VIP" arrests are expected, this is the big hit that will be made
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: This is who took the suitcases with money to Ilir Meta to New Zealand, England, Italy, Switzerland and Cyprus and the hard details from the money laundering scheme of the president of the Freedom Party with the former Minister of Transpo...

Idajet Beqiri: This is who took the suitcases with money to Ilir Meta to New
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça was financed by powerful people to steal the data of the "TIMS" system, journalist Klodiana Lala reveals sensational details from the scandal that shocked the State Police and reveals the person who refused to give the former IT director the...

Ervin Muça was financed by powerful people to steal the data of the
x
BREAKING NEWS

Edi Rama speaks openly, from the details of the phone call with Erion Veliaj after the testimony about the incinerators, to the release of all collaborators in the "mouth" of SPAK and the developments that will take place for the "Xibraka" file, this i...

Edi Rama speaks openly, from the details of the phone call with Erion Veliaj
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: This is why Sali Berisha should immediately go to prison and the strong evidence that Kosta Trebicka had for the former prime minister that sinks him in the "Gërdec" affair

Romeo Kara: This is why Sali Berisha should immediately go to prison and the
x
BREAKING NEWS

The SP increases the pressure on the justice bodies for the complete clarification of the murder of Pjerin Xhuvan, demands from SPAK the initiation of investigations into the execution that shocked Elbasan, how criminals were recruited, the implication...

The SP increases the pressure on the justice bodies for the complete
x

Politike

Here are the 2 postmen who launder Ilir Meta's money in England, their frequent and unjustified trips to London, details of his assets hidden in banks in Switzerland, Congo, Cyprus and San Marino are revealed, two more appear on the scene singers, SPAK takes the orders

Here are the 2 postmen who launder Ilir Meta's money in England, their

Well-known lawyer, Idajet Beqiri has commented on the political situation in the country and the expectations he has for the Special Prosecutor's Office (SPAK), which is investigating several sensational files, which allegedly involve the former prime minister Sali Berisha and the head of the Party of Freedom, Ilir Meta. During an interview for "SOT" newspaper, lawyer Beqiri was quite harsh with former president Ilir Meta, who in recent days has made gestures that show he is in a serious psychological state, while he has also released some quite debatable messages. . According to Mr. Beqiri, Meta is using any kind of scheme, as he is feeling the fear of handcuffs, because he has been involved in many atrocities. Among other things, the lawyer Idajet Beqiri revealed during the interview with the editor-in-chief of the "SOT" newspaper, Rigels Seliman, who are the 2 postmen who launder Ilir Meta's money in England, while also talking about their frequent and unjustified trips to London. Also, he disclosed details of Ilir Meta's assets hidden in the banks of Switzerland, Congo, Cyprus and San Marino, where according to him, two singers were also involved in money laundering.

- Lawyer, how did you see the last appearance of Mrs. Fatima (Monika Kryemadhi's mother) in SPAK, where after the exit she said that she was asked about the issue of the palace, something that was also mentioned by Mrs. Kryemadhi, where she claimed that everything has invoiced with bank transactions. What is happening in your view?

It is very interesting with these our politicians, because they think they come from the moon and not as if they are politicians of this country and we know extremely well how they came. We know very well how Monika came to Tirana, who Monika is and I don't want to insult her, but in 1991 she started politics in a wash and dry dress, like I had a white suit. Wash at night and wear during the day. Ilir Meta also came like this, with panties in his butt, he came from Skrapari. And in Tirana this is how we lived after it was time. That we found out how they became billionaires, with what, with state salaries? You can't become billionaires with state salaries.

- Mrs. Fatima after leaving says I had a land, I had a house, I worked, I have everything in the bank and with the money from the palace I also helped the girl. Do you believe it?

Beqiri: They are ridiculous, these excuses will appear now. Taking the children to England and educating them is a minimum of 40,000 euros. Two children leave 80,000 euros, the minimum is 40,000 euros for both children, how are the children supported there? The salary of both in the Presidency, as the Prime Minister, does not receive more than 20 thousand euros. Both of them, 40 thousand euros, how did they support themselves, only the children, how does he support himself and other expenses, where do they get the money from the Albanians. Ilir Meta created LSI as ShPC, where his only goal was to buy power with the votes he would get, and with the deputies he bought he continued to buy 20% of the income from the state budget and the income of the others that came to Albania. In the form of different employments, in the form of different directors in customs, border and police, all without exception. The 20% that Ilir Meta received, both from Sali Berisha and from Edi Rama, has been used to steal and rob Albanians' assets and Albanians' pockets. There is no job, Monika did not give, everyone knows if you ask and a representative of LSI, everyone knew that she was the head of staff, she led to other jobs and collected from them through employment. He said I took you to work, give me the 20%. These have become super billionaires, as much as 280,000 euros for the plastic surgery he does in San Marino himself, 287,000 was the check that went to the hospital for aesthetic expenses.

- Have you seen these documents lawyer?

Këto dokumente jo vetëm I kam parë por kam bërë dhe kallëzim penal ia kam çuar SPAK-ut dhe tani po I thërret të gjithë një nga një. Kanë ardhur letra nga jashtë, nga San Marino po e po, Qipro, Austria për Ilir Metën. Korrupsioni i Metës dhe Kryemadhit është në përmasa të llahtarshme, pasuria që kanë ata në të holla, në banka në Zvicër deri dhe në Kongo, në Qipro, dhe në Angli. Në Angli madje kanë shumë dhe pasuri të paluajtshme. Në San Marino kanë pasuri të paluajtshme, atje fillimisht flinin në hotel kur bënin operacionet plastike. Vetëm herën e parë kanë shkuar në hotel por pastaj herë të tjera vinin në një vilë luksoze e jashtëzakonshme që nuk dihet se çfarë emri Meta-Monika I kanë vënë atje, gjë që edhe SPAK po e heton edhe këtë vilë. Korrupsioni është në nivele të përbindshme, mjafton vetëm privatizimet që janë bërë me firmën e Ilir Metës dhe me ndikimin e tij që në kohën kur ishte Kryeministër me Bankën Kombëtare, me ARMO-n, me 4 hidrocentralet, me aferën CEZ-DIA-n. Me thesarin e Kërrabës, Ilir Meta përvetësoi e krahas shpenzimeve që përmenda ka blerë 300 milion euro minierë zinku në Kongo. Kongolezët I thanë na ndërto një spital dhe një shkollë se do të japim minierën. Gjithmonë aferat I bënte me Kastriot Islamin dhe avokaten amerikane, Rebekën. Ju po e shihni vetë ku kanë shkuar lekët e shqiptarëve, ku ka shkuar floriri i Kërrabës, afera ‘CEZ-DIA’ i përfshirë në aferë bashkë dhe Kastriot Islamajn. Dhe kjo zonjë ka mbetur keq dhe nuk ka ça të thotë, nuk është problem se këto të ardhura janë sa hyrjet që ka marrë kjo në atë tokën që ka ndërtuar kjo pallate. E dyta, asaj (avokatja Rebeka) kush ia fali apo shiti tokën të ndërtojë ajo, ku e mori përpos shpërdorimit të detyrës safi Meta-Kryemadhi. Ky klan Ilir-Monika, për nga pasuria janë përbindësha të vërtetë, ua kalon Berisha dhe familja e tij pasi ai është super miliarder, por menjëherë pas tij, vendin e dytë ne këtë drejtim e zë Ilir Meta. Fakti që dhe miqtë e tyre dhe të afërmit e tyre i kanë vënë në lëvizje. Ilir Meta iu thotë atyre thirrje të hapur në konferenca shtypi që PL-së vdekja mund t’i vijë vetëm nga vetja e saj, d.m.th. që të mos kallëzojnë neve dhe njerëzit tanë që kanë përfituar. Përpjekjet që kanë bërë me njerëzit që kanë përfituar pasuri marramendëse, përfituesit vetëm gjysmën kanë marrë dhe pjesën tjetër Ilir Meta.

-Pra ju po thoni se janë një grup personash që janë vënë në shërbim të Ilir Metës...

Xhensila me bashkëshortin e saj nuk po ndahen se po shkojnë keq, por në mes është Ilir Meta, janë pasuritë e Ilir Metës. Tani që SPAK po shkon në pasuritë e çiftit, do dalë dhe floriri i Kërrabës që ka përdorur Xhensila dhe që vazhdonte dyqanin në Durrës ku shiste floririn e Ilir Metës. Shihni sa vila kanë. Si mund të vihet vila te kompleksi ‘Rolling Hills’ 180 mijë euro me një koncert që jepke ti. Po shohim dhe VIP-at tjerë ca përfitimesh kanë koncertet po nuk disponojnë miliarda, këta njerëzit që kanë qenë afër Ilir Metës. Po marrin masa tani për t’i fshehur këto pasuri. E keqja më e madhe është se SPAK po vepron në mënyrë shumë të ngadalshme dhe për këtë ka përgjegjësi të drejtpërdrejtë Dumani pasi po iu lë kohë të veprojë dhe jo t’i kap në befasi. Në SPAK, sot zonja Guri e pret dhe e përcjell të ëmën e Monikës, ajo shoqëruesja e saj. Ajo si shoqëruese merrte dhe valixhet në Rinas nga Tirana në Angli. Deputeten e mbante si bankë, së bashku me një drejtor që ka qenë te Ujësjellësi në Tiranë, priste atje e merrte lekët e Ilir Metës, ishte si bankë dhe ia jepte fëmijëve të Metës ose blinte pasuri. Guri kalonte kufirin në Rinas pa të keq se ishin njerëzit e Ilir Metës. Atje policët doganorë dhe me 5 lekë të qelbura i linin të kalonin sikur dhe thesarin e shtetit ta kaloje ato komprometoheshin shumë lehtë.

-Avokat kur pret që SPAK të ketë një vendim, gjithmonë nëse do të ketë, t’i prezumojë të pafajshëm deri në fund të procesit?

Nuk flitet për pafajësi, këto janë prova dhe fakte që i janë servirur SPAK sepse ka dyshime të arsyeshme. Kanë nisur procedimet penale, për ‘CEZ-DIA-n’ kanë nisur, për lobimet në SHBA, pse po vonohen e nuk çohen çështjet në Gjykatë. Sot nëna e Monikës është thirrur në SPAK për operacionet plastike dhe shpenzimet e pajustifikuara që Monika nuk ki ka deklaruar të gjitha këto para. Afera e rëndë e më të mëdha për shqiptarët, vjedhja e floririt të Kërrabës që asnjë s’po i del zot kush, ça po bëhet për të.

-Keni një koment sa i takon qeverisë dhe mënyrës se si ajo po punon?

Ca po bën kryeministri dhe qeveria aktuale, megjithëse se SPAK po heton dhe po nxjerr se këto nuk justifikojnë pasuritë e veta me aferat që kanë bërë. Pse nuk çon padinë civile në SPAK të marrim thesarin që u morr në Kërrabë. Se këto e grabitën thesarin e shtetit që e kemi bosh, me ça do zëvendësohet ato po si paguan nga këto që i kanë marrë. Pse qeveria nuk çon padinë civile në procesin penal. Pse e bën një gjë të tillë? Pasi me sa shoh, SPAK akoma po përpiqet të bëj ndonjë shembull aty-këtu për të thënë se këtu po godasim duke thënë se vajtëm e çuam në arrest-shtëpie Sali Berishën e tani do çojmë dhe Monika Kryemadhin. Dhe kështu do shpëtojnë kriminelet e aferat e mëdha e do merren me cingërima. Këto që SPAK po merr janë thërrime. Bualli dhe buallët e mëdhenj që e kanë plaçkitur e kanë vrarë për ta grabitur këtë vend janë familjet Berisha dhe Meta. Po nuk shkuan në burg këto të dy të për afera kaq të rënda, të mos i gënjehet mendja SPAK-ut dhe Dumanit se po bën ndonjë gjë të madhe. Nuk I besojnë më pastaj Shqipëria dhe shqiptarët, pastaj o do vazhdojnë këtu vetëm pleqtë siç na kanë lënë ose do të rikthehen me mendësi perëndimore duke iu dhënë me fshesë të hekurt këto horra që të bëjmë shtetin ligjor të së drejtës me qëllim që të vejë haka te i zoti dhe t’ju konfiskohet pasuria kombëtare e të shkojë te xhepat e shqiptarëve dhe buxheti i shtetit.

-Avokat, pret të ketë sekuestro pasurie nëse do të ketë vendim apo marrje të pandehur, mund të vihen në sekuestro?

Definitely, only the gold stolen by Meta and Berisha, I reported to SPAK at the time when Kraja was a prosecutor, they overthrew him. I took it to the First Special Court, and the judge took the case and said continue the criminal registration, investigate these 2 people, seize their assets as these are the two main suspects as there is evidence that they have done something like this. SPAK instead of taking the case and saying that the Court of First Instance is right, SPAK disagreed and said there is no crime and took it to the Court of Appeal. There appeared a judge of Ilir Meta and Monika Kryemadhi where the veting was passed by Meta-Kryemadhi and rewarded them saying that SPAK is right, there is no criminal offense, we have passed the case to the Supreme Court. The judge of the First Instance ordered the seizure of everyone's property, including Meta and Berisha. SPAK itself denied such things and rejected them. Questions are raised about SPAK, Duman dismissed me and rejected me and the case when I referred to the file of 'January 21', the Supreme Court had to order it and told them to register it and start the investigations because there are crimes, which is what the Strasbourg Court also tells us. that Berisha committed this crime, the murder of 4 people on Boulevard. SPAK should not throw ashes in our eyes by taking some directors or taking what Fitimja said, the burners. Yes, it is not the job of the arsonists, the arsonists are in prison, the arsonists in relation to CEZ-DIA, ALBPETROL, ARMO, the illegally privatized hydropower plants, the National Bank, other corrupt affairs prosecute him. These are crumbs, SPAK should not lie to us that it is lying to Albanians with the small losses it is taking. With 40-50 cases that Albanians are suffering, if 1 prosecutor deals with 2-3 cases that are the most sensitive ones that bring welfare to the state budget and Albanians. We are talking about billions here, don't deal with the tenders of a mayor or the war on drugs. SPAK should not lose itself and not drown with what it is drowning until today.

Interviewed by: Rigels Seliman

Most read