BREAKING NEWS

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet on a stretcher to prison and his wife's relationship with Ervis Martinaj

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet
x
BREAKING NEWS

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the investigations against Balluk, Agaç and Veliaj, a complete reconfiguration of the government is expected before the elections

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the
x
BREAKING NEWS

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is inspired by the Soviet Union, after Evi Kokalari's reaction, Sali Berisha's daughter deletes the post, Foltorja enters the stage of "eating itself"

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is
x
BREAKING NEWS

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former prime minister, ministers, deputies and mayors and reveals the investigation of the Albanian entrepreneur who tried to create access to the international mafia in our countr...

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former
x
BREAKING NEWS

Here's what's happening with the investigations of the "heavyweights" of politics, Altin Dumani gives the details about Berisha, Rama and Veliaj, talks about police officers in the service of crime and threats to special prosecutors, with the help of S...

Here's what's happening with the investigations of the
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the interceptions of "EncroChat" and "Sky", Edi Rama is ready to throw them in the "mouth" of SPAK to avoid being overthrown from power, here is the former head of SHISH Visho A...

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the
x
BREAKING NEWS

KLP, who will replace Alfred Balla after the KPA "bomb", here is the name of the contender who has the majority of votes in the Council

KLP, who will replace Alfred Balla after the KPA "bomb", here is the
x
BREAKING NEWS

A fight breaks out in the "Foltores" faction, Argita Malltez's ambition to be catapulted to the head of the party puts "fire" inside Ritzemelimi, the right wing of Sali Berisha comes out against the daughter of the former prime minister

A fight breaks out in the "Foltores" faction, Argita Malltez's
x

Politike

Here is the information that the foreign secret services have about Ilir Meta, from the place where he invested all the gold he stole in Krrabë, to the robbery of 100 million dollars that brought the USA, to the staggering sums he received from the 43 most known criminals in Albania , Idajet Beqiri uncovers shocking secrets

Here is the information that the foreign secret services have about Ilir Meta,

Well-known lawyer, Idajet Beqiri, has commented on the political situation in the country, while he has made strong accusations against the president of the Freedom Party, Ilir Meta. During an interview for "SOT" newspaper, lawyer Beqiri talked about the information that the foreign secret services have about Ilir Meta, starting from the place where he invested all the gold he stole in Krrabë, to the robbery of 100 million dollars brought by the USA, to the staggering sums he received from the 43 most well-known criminals in Albania. Mr. Beqiri even accused Meta that when he was prime minister he stole 158 million dollars from the Savings Bank of Albania at that time, which according to him, were lek from pyramid firms.

- Lawyer Beqiri, Prime Minister Edi Rama in a long statement regarding justice said that apart from the son, I do not protect anyone before justice. How did you see Rama's speech?

I was impressed, as all Albanians were impressed, and I have never seen Edi Rama in such positions and speak with such language against corruption. In cases where problems have arisen in the Municipality, there has been distance but it has been almost gentle, it has been in terms of taking responsibility, etc. In this speech, Rama managed to assess with his feet on the ground, this country was invaded, I would call it the same as the Nazi-fascist occupation, the same as the occupation by the communist dictatorship, the same is the today's occupation by corruption. Since 1992, this bad seed entered and a corrupt system was built with the destruction of factories, factories, the army which were used and sold for scrap or taken and given to the PD militants of that time. And they built the system, fight to get votes, either by stealing them, or by being a meat for cannon, or by committing electoral massacres like in May 96, bleeding the opposition as well, because you will get power. And if you get power, you will go to customs, taxes, police, etc., and there you will take money there. You will wear and fill your pocket well, this system was built and this was given priority. That system was not accepted and whether we want to accept it or not, from 1992 until today we are occupied not by corruption, a kind of war that the big ones do by avoiding taxes, taxes, they find ways to escape and do money at the expense of the law, sometimes they even dictate the legislation, they buy laws through deputies or various realtors who are children of the prime minister, the son-in-law of the prime minister or a specific minister, etc. and this is what shows their abilities. While we are not dealing with this kind of corruption, we also have ordinary theft in this country, trivial theft, theft in broad daylight without a trace of the body. And in this respect we say we are conquered. Until now Ilir Meta says find me a proof of what kind of corruption I have done. Well, that's not the problem, we counted 120. I'm just telling one that's banal to anyone who listens. In the Savings Bank of Albania there were 158 million dollars, lek from pyramid firms, this as prime minister took and stole them. He made false documents and appropriated that amount through his people and associates. There is a file for this problem. It was reserve money in the Bank of Pyramidal Firms and was supposed to be distributed to creditors, Meta has appropriated this money. This is trivial theft because you fixed all the documentation, you forged the Prime Minister's signature and took and appropriated these.

- Ilir Meta has announced an international tour, he said he will visit London, Milan, when everyone has talked about his troubles with justice...

Problemi është ku do shkojë, do vejë në Londër. Shërbimet sekrete të Londrës, të cilat bashkëpunojnë me shërbimet sekrete tonat, e dinë jashtëzakonisht mirë që ato 51 ato asete shqiptare në Londër me një vlerë të jashtëzakonshme të cilat janë vënë vetëm nga ari shqiptar i viteve 2002-2003. Në atë periudhë janë vënë ato asete të Ilir Metës, tjetër punë në emër të kujt i ka vënë Ilir Meta. Dhe në emrin e atij që i ka kaluar, ai person po bën transaksione për t’i hedhur nga vetja e tij por nuk e justifikon dot ai person aq shumë sa i ka hedh mbi kurriz Ilir Meta dhe Londra e di mirë një gjë të tillë. Përveçse Amerika, përveç lobimit, tashmë SHBA është bindur me 100 përqind dhe e di të vërtetën e një afere tjetër që ka blerë Ilir Meta dhe është skandaloze për Shqipërinë dhe shqiptarët. Amerika na solli 200 mijë ton grurë dhe 100 mijë ton vaj, i solli ndihmë për Shqipërinë, të cilat bëjnë të rrumbullakosura 100 milion dollarë, me dokumenta të falsifikuara sikur janë skarco e iu ka ikur data e skadencës, sikur është prishur si mall dhe ne i hodhëm në det. Dhe gjoja të gjitha ato mallra u mbytën në det që i solli Amerika. Në fakt ato u shitën në Shqipëri nga Ilir Meta dhe banda e tij. Dhe këtë fakt Amerika e ka zbuluar, e nëse nuk e ka zbuluar u japim dhe dokumentet përkatëse sepse ka një nën dosje dhe për këtë çështje. Ku do shkojë dhe do mbytet Ilir Meta se në çdo vend që do të shkojë, ai atje ka gjurmë krimi, atje ka paratë e krimit, vjedhjet ordinere që ka bërë në këtë vend. Si do shkoj në një vend të huaj kur si ministër i Jashtëm, 43 kriminelë nga më të njohurit dhe të kërkuarit në Shqipëri nga INTERPOL-i dhe që ndiqeshin në Shqipëri i mori dhe i futi në delegacione të ministrisë së Jashtme me pasaporta diplomatike dhe i nxori jashtë. Pse falas mendoni se i bëri këto atyre 43 personave që ishin në thikë e në pikë, minimumi i tyre që ishin në situata të tilla paguan minimumi 50 mijë euro që të shpëtojnë kokën nga burgimi. Kjo është një dosje që flet e nuk është shpikje. Janë vjedhje banale dhe derisa ne jemi një vend i pushtuar nga korrupsioni, Edi Rama duhet të kuptojë mirë e të nxjerri mësimet e duhura që korrupsionin ta parandalojë. Nuk mund ta parandalojë vetëm duke thënë mbroj Zahon tim dhe për atë mbaj përgjegjësi por ti do mbash përgjegjësi nëse ndodh një krim në Këshillin e Ministrave. Do ta mbash përgjegjësinë në Këshillin e Ministrave, ministri përkatës të ministria e vetë edhe ministrat e tjerë te ministritë e tyre apo drejtori i një Ujësjellësi te ndërmarrja e tij. Në aspektin që ka një audit Këshilli i Ministrave dhe ky audit i Brendshëm është dhe polici financiare, dhe hetues dhe gjykatës. Nuk të fal ai e të zbulon të gjitha maskarallëqet. A kanë dërguar gjë në SPAK, ne nuk kemi parë gjë se janë të kalbur edhe vetë. Nëse janë të kalbur priji kalbësira dhe shikoji në rrënjë luftës kundër këtij pushtimi të vendit. Po nuk i shkove në rrënjë, do thyer kokën e qafën më keq sesa dy pushtuesit e këtij vendi. Në këtë pushtim që është pushtuar Shqipëria nga krimi dhe korrupsioni të bëra hapur, janë bërë nga një organizatë kriminale që ka në krye të vetë Sali Berishën, Ilir Metën dhe familjet e tyre. Dhe këto kanë bashkëpunëtorët tjerë të gjitha fushave, madje kanë në Polici, në Prokurori, këto kanë bashkëpunëtor dhe në Gjykata dhe është jashtëzakonisht e vështirë për ta luftuar këtë organizatë kaq të fuqishme kriminale. Ajo luftohet kur edhe vetë qeveria të vendos në veprim auditët e saj dhe ta ndihmojë SPAK-un dhe të mos e lërë në dorë të BKH-së apo 22 prokurorëve të SPAK-ut.

-Meta and Berisha have influence on SPAK prosecutors?

They have a strong influence, even with concrete names, since they themselves are part of the crime. O has appointed, o has promoted, o has passed the vetting to Argita Berisha and Ilir Meta on the other hand. With the corruption money, they fixed all the things in the State Police, in all kinds of Ministries, in SHISH, because they paid well.

Interviewed by: Rigels Seliman

Most read