BREAKING NEWS

London activates the secret plan to reveal the connections of Albanian politicians with criminals, Lord Dingeman is coming to Tirana today, training SPAK prosecutors for money laundering and seizing property, here are the "VIP" names at risk, the Briti...

London activates the secret plan to reveal the connections of Albanian
x
BREAKING NEWS

Here's who gave the order to kill Servet Pëllumbi and how the state gangs led by General Agim Shehu ambushed us at Ura e Dajlani, Spartak Braho remembers the violence of '96 and reveals the conversation inside the car with the high official of the SP

Here's who gave the order to kill Servet Pëllumbi and how the state
x
BREAKING NEWS

Bujar Çela and Petro Koçi confess the horror of May '96: How the socialists were raped, bloodied and tortured by order of Sali Berisha, SPAK to investigate the incident

Bujar Çela and Petro Koçi confess the horror of May '96: How
x
BREAKING NEWS

Pact to eliminate the Justice Reform, Berisha-Bardhi against the resolution, but become part of the special commission to escape from SPAK cells

Pact to eliminate the Justice Reform, Berisha-Bardhi against the resolution, but
x
BREAKING NEWS

The man who opposed the USA for the election of Altin Duman as the head of SPAK leaves, the way is opened for the well-known professor

The man who opposed the USA for the election of Altin Duman as the head of SPAK
x
BREAKING NEWS

Sensational, the well-known journalist of the chronicle warns of the arrest of Monika Kryemadhi and Flamur Noka, this is what is happening inside SPAK

Sensational, the well-known journalist of the chronicle warns of the arrest of
x
BREAKING NEWS

Here is the American "big punch" in the face of Sali Berisha, Frrok Çupi confesses the unsaid after the proposal of Argita as the head of "Rithemelim", from the murders under his power and the details from the night when he was elected president, how h...

Here is the American "big punch" in the face of Sali Berisha, Frrok
x
BREAKING NEWS

SPAK summons Bardhi for the Olsi Rama file, the fraud of the deputy of Reestablishment is revealed, he presented himself as a person in the know, not as a whistleblower

SPAK summons Bardhi for the Olsi Rama file, the fraud of the deputy of
x

Politike

Ilir Meta has a luxurious bar in the middle of London, here are the politicians and directors who have served as carriers of his money and the details of his secret business with connections in India where 1 white stone costs 400 euros, Idajet Beqiri reveals shocking secrets

Ilir Meta has a luxurious bar in the middle of London, here are the politicians

The well-known lawyer, Idajet Beqiri, has commented on the latest political developments. In an interview for "SOT" newspaper, the lawyer revealed some shocking details about the wealth of the Meta-Kryemadhi couple and the well-known personalities who served as carriers of his dirty money. Mr. Beqiri mentions the luxury bar that Meta has in the middle of London, but also his business with quarries, where 1 white stone costs 400 euros and Ilir Meta extracts 500 cubic meters per year and takes it to India. Also, the lawyer has listed Meta's files that are being investigated by SPAK, but on the other hand, he also talked about Sali Berisha's attacks on SPAK.

- Lawyer Beqiri, former Prime Minister Sali Berisha continues the attacks on the Special Prosecutor's Office (SPAK). How do you see his attacks every night from the apartment on SPAK prosecutors who are investigating his files?

Sali Berisha, on behalf of Serbia, Slobodan Milosevic, to leave Albania in a weak country, unable to stand up for his country and no longer help Kosovo, achieved his goal by destroying the country. If Berisha is not held accountable for the 3,000 or so killed in 1997, the most serious crime he committed by introducing the Albanians into the civil war, north-south and with the orders he gave to bomb the south of the country, institutions and even political personalities of that time to kill them. If the SPAK does not shape urgently and with the help of the UN, the file of crimes against humanity that Berisha committed by calling for the Embargo of oil, fuel and weapons that he gave to Serbia to carry out the inhumane massacres in Bosnia, Srebenica and Kosovo . If this file is not formed and Berisha does not go for the criminal privatization of ARMO, of Alpetol, of hydropower plants, of Albania that he did only to benefit his family, if he does not go for the crime of concession of fiscal stamps that he gave to Damian Fazlliç, Slobodan Milosevic's closest collaborator, and proudly said that he is my friend, and that he brought him to the offices of the prime minister to participate in the national security meetings of Albania. Albania's National Security was taken over by Slobodan Milosevici, there is no greater tragedy for Albanians than such acts. If Berisha does not go to justice for these crimes, I will definitely whistle and send messages, I will put pressure on Duman, he will ask him to stop here, otherwise you will not go because I am on top of you. These are the messages I am conveying to Duman, he is right because Duman is sleeping on his files, he has fallen asleep on his files, he is not moving the files against him. Dumani and the entire SPAK and the National Court must learn lessons.

- Even Meta has spoken in harsh tones against SPAK, he should investigate the reports that have been made otherwise, according to him, the consequences will be fatal?

Deklaratat e Ilir Metës gjithmonë kanë qenë të dyshimta sidomos në këto momente, kanë qenë në pikëpyetje nga ana psikologjike dhe psikiatrike, sepse analizuar nga aspektet e saj kanë qenë të një njeriu me çrregullime të rënda mendore, sepse të dalësh si ish-president i vendit e t’ju thuash qytetarëve do iu pres dorën apo të dalësh e të thuash jam më i forti e merrem me më të fortin apo të ngjitet nëpër shtylla si i marrosur e do thyej qafën e nuk e di ku do e zërë radha të ngjitet nëpër shtylla tensioni e ta zënë të shkrumbohet. Nuk i merren seriozisht deklaratat që po bën pasi janë deklarata të një njeriu të dëshpëruar që po e shikon se po i vjen fundi, të një njeriu që kur i hedh sytë gjithë rrjeteve sociale dhe shikon se na ca situate është gjithë familja dhe bashkëshortja e tij. Që një popull i tërë, e akuzojnë dhe e stigmatizojnë si njeriun më negativ që ka grabitur shqiptarët dhe Shqipërinë. Ka bërë dhe vrasje për të bërë grabitje, si një njeri i babëzitur pasi kudo që ta shohësh vendin tonë në poste drejtuese ku ka qenë ai si ministër i ekonomisë, zv. kryeministër, ministër i jashtëm, kryeministër apo ish-president, në çdo herë ka parë interesat e veta. Aferat e CEZ-DIA, afera e lobimit amerikan apo dosjet që ka në SPAK për operacionet estetike, por shqiptarët nuk i harrojnë 50 guroret që shfrytëzojnë mermerin në katër anët e Shqipërisë në malet e Tomorrit, prapa Dajtit, në Pogradec dhe Korçë që i shfrytëzon si i babëzitur Meta bashkë me Monikën. Mos harrojmë vetëm nga guri i bardhë në Zaloshnjë të Skraparit, Meta merr çdo vit shuma marramendëse, ku vetëm 1 gur i bardhë bën 400 euro dhe në çdo vit nxjerr 500 metër kub. I përfiton Meta dhe i çon deri në Indi. Një njeri i tillë duke qenë në situatë të tillë ku i ka vajtur litari në fyt, edhe sekuestrime janë bërë, prova janë marrë, letër porosi e përgjigje janë marrë. Kanë gjetur prova të tjera pasi janë kontrolluar banesat e tyre, është kontrolluar pasuria e tyre, është në kontroll pasuria e dukshme, ndërsa e padukshmja do hetim serioz, ndihmë të jashtëzakonshme që po i jepet SPAK. Por kjo e fundit e ka marrë lehtë këtë punë pasi do me çdo kusht që të provohen të dukshmet dhe të marrin ndëshkimin e duhur pasi kështu kënaqet Shqipëria dhe shqiptarët. Ndërkohë që shqiptarët kënaqen kur të vihen të gjitha pasuria që ka vënë me gjakun e shqiptarëve, të konfiskohen dhe t’i kthehen shqiptarëve. Aferat e tjera që ai i ka të dukshme, i ka bërë dhe nuk i ka deklaruar, deri dhe në ato që është vërtetë e dukshme, fakti që kanë patur marrëdhënie nga më të ngushtat jo thjeshtë miqësore e politike por financiarë me oligarkët më të mëdhenj rus. Monika ka marrë drejtpërdrejtë prej oligarkëve marrë rubla, ku iu ka bërë shërbimin e vetë. Sepse lesh e li dhe destabilitetin kur e kanë dashur Rusia dhe Serbia, Ilir Meta dhe Sali Berisha e kanë bërë në këtë vend. Le të shkojë SPAK në Londër dhe le të hetojë lokalin më të mirë në qendër të Londrës dhe është pikërisht e Ilir Metës. Me çfarë jetojnë fëmijët e Ilir Metës atje, vetëm në vit për studime bën minimalisht 60 mijë rubla për një fëmijë, por ku gjendet 120 mijë rubla për dy fëmijët që ndërkohë 20 mijë euro ka të ardhurat vjetore të tija. Me çfarë realizohen këto, kush ndikon në këtë drejtim dhe themi pastaj që Shqipërinë e paskemi pas në duar të sigurta.

-Ju keni bërë deklarata të forta avokat që çifti Meta-Kryemadhi ka shfrytëzuar miqësitë e tyre për të pastuar paratë, deklarata të thëna publikisht që përfshijnë dhe personazhe publik të tjerë të vendit?

Janë disa, jo një e dy. Disa e kanë marrë vetëm për Xhensilën e Besin, nuk janë vetëm ato të dy, të ishin vetëm ato janë çereku i çerekut të së keqes. Por janë edhe personalitete të tjerë të njohur të fushës së artit dhe politikës e të tjera që mbajnë gjysmën e pasurisë për vete që iu ka dhënë Ilir Meta dhe gjysma është e tyre është e tyre. Iu ka hyrë dhe sherri e tani po bëjnë dhe hesape si t’i ruajnë, sajojnë zgjidhje martese, konflikte e prekje interesash, grindje që të duken sikur ato po shkojnë keq me njëri-tjetrin. Personat që Meta i ka përdorur si bankierë, personazhet publik, drejtorët e Ilir Metës ishin në Londër dhe u kthyen vetëm për të ruajtur gjysmën e pasurisë për Ilir Metën dhe gjysmën për vete. Drejtorët e Metës, pasi i vinte drejtorë në Ujësjellës apo të KEESH-it, i shfrytëzonte e më pas i hiqte që andej i pasuronte dhe i dërgonte me valixhe plotë në Londër dhe i përdorte si bandë për të mbajtur fëmijët e tij atje dhe për të mbajtur investimet e tija atje. LSI-në e shndërroi në një SHPK ku kishin role në grabitjen e pasurisë së shqiptarëve e mbushnin xhepat e tyre. E njëjta situatë dhe për familjen Berisha. Janë gjëra monstruoze dhe nëse SPAK zgjohet, e duhet ë zgjohet pasi Meta e Berisha këto kërkojnë t’i fusin në gjëra të parëndësishme, të vogla. Këto gjëra të sotme po i heton dhe i mbulon e do i gjykojë e do jap vendim edhe Prokuroria e Gjykata e Juridiksionit të Përgjithshëm pasi e kemi pastruar një pjesë të mirë të drejtësisë nga të korruptuarit që bënin hesape reciproke dhe nuk i ndëshkonim të paprekshmit.

-Meta në komunikimet e tija nuk ka shprehur asnjë shqetësim për deklaratat e zonjës. Fatime e thotë se nëna e Kryemadhit është përgjigjur vetë duke u shprehur me nota shpërfillëse e nga ana tjerët thotë se dhe zj. Kryemadhi përgjigjet vetë për çështjet e saja dhe thotë se PL nuk sekuestrohet

The day-to-day problems are dealt with by the Prosecutor's Office, while the SPAK has in its hands not all of them, but it has to deal with 40-50 cases that have happened in 32 years, where they have overthrown the Albanians and led Albania to extreme poverty, even though they live in gold and staggering wealth. These two made grapes and plums for themselves, their families and his associates. And therefore he says that he feels unconcerned. How can a man be unconcerned by the CEZ-DIA affair, how can a man be unconcerned who has profited so much that he was able to buy zinc mines in the Congo and has revealed that he is a potent agent of Serbo-Russia and Greece, which has worked since 1992 and until now in their interest, but with their rubles, with their support. PL himself took Meta hostage where he turned it into a KPSK, a criminal organization, which had an objective of taking 20% ??of the assets of this country, of those that are included in the budget of this country, of the employments and salaries they received. 20% belongs to me, my family and my associates, whom he returned to the LSI through the deputies with the servants, only because they were charming and brainless young women and knew how to cooperate well in theft with Ilir Meta. Guri played the role of the money carrier, which is what he got, Caka, on the other hand, Karapici and Xhaçka act more with their father because they have a super father. They act only as a criminal organization, as they had these roles. You can't be calm, Ilir Meta boils but thinks that the Russian oligarchs are so powerful that even Duman can close his ears and mouth so that he doesn't act. After Duman, we know who they are, not only the Americans, but also a smart people who cannot stand robbery and looting. A few days will be added, as long as Dumani will be ahead if he continues with the mindsets and pressures and threats that Sali Berisha and Ilir Meta make towards them.

Interviewed by: Rigels Seliman

Most read