BREAKING NEWS

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation deadlines for Arben Ahmetaj by 3 months and send summons to the oligarch who is accused of money laundering

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why the divorce of Ilir Meta and Monika Kryemadhi cannot save them from the shackles and the strong reason that DASH senior official Richard Nephew avoided meetings in Tirana with the 'R...

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of the DP makes way for Argita and prepares to crown his daughter on the throne with the July 12 protest, Gaz Bardhi ends up as a "squeezed lemon"

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of
x
BREAKING NEWS

The testimony in SPAK that sinks Niko Pelesh for his connections with Klodian Zoto is revealed, the former director of Korça Waterworks reveals it before special prosecutors

The testimony in SPAK that sinks Niko Pelesh for his connections with Klodian
x
BREAKING NEWS

The mandate for deputy of Sali Berisha in the "string of thread", there will be a clash for Article 71 of the Constitution, this is who has the "fate" of the "non-woman" in his hands, say the jurists

The mandate for deputy of Sali Berisha in the "string of thread",
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi brings out the black "CV" of Sali Berisha in 30 years, from his collaboration with the leader of Serbia, the attacks on the US embassy in Tirana, the coup d'état in '98, the killing of 4 protesters on January 21, to the names of terrorists w...

Frrok Çupi brings out the black "CV" of Sali Berisha in 30
x
BREAKING NEWS

The Swiss authorities reveal the name of the businessman who became a guarantor for Arben Ahmetaj in Switzerland, how he hired the woman with a salary of 9,000 francs per month, details from the investigation file are revealed

The Swiss authorities reveal the name of the businessman who became a guarantor
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia reveals the strong behind-the-scenes: Ilir Meta and Sali Berisha are doing everything to save their property and not punish their family, here is the evidence that Altin Dumani can use to put them behind bars

Ilir Demalia reveals the strong behind-the-scenes: Ilir Meta and Sali Berisha
x

Politike

Ilir Demalia explodes the "bomb", Sali Berisha will be released, here are the two people the former prime minister is using to close his dirty deals, how millions of euros are being thrown behind the scenes

Ilir Demalia explodes the "bomb", Sali Berisha will be released, here

The well-known analyst and journalist who has been living in the United States of America for years, Ilir Demalia, has commented on the political situation in the country, while bursting into strong accusations against former Prime Minister Sali Berisha. During an interview for "Dritare.net", Mr. Ilir Demalia made a strong statement, as he revealed that the head of Reestablishment, Sali Berisha, will be released. Also, he has shown who are the two people who are allegedly being used by the former prime minister to close his dirty deals and how millions of euros are being thrown behind the scenes.

- Mr. Demalia, the visit of the former German deputy is a challenge to justice where they consider us as primitive peoples who challenge justice and come at a time when he knows that the former prime minister is a person under "house arrest" and has legal responsibilities, as do you see Elmar Brook's performance on Berisha's balcony?

Not only is he under house arrest, but this person knows very well that he is a 'non-grata' person for high corruption from the USA and England, the two most powerful countries. It is not Brook's fault that the latter cannot do this in his country, nor in a European country, nor in Macedonia, nor in Serbia, nor in Montenegro, but he does it in Albania. I understand that SPAK is burdened with voluminous files, there is pressure from politics, but it has not acted against Berisha for a long time. Does this country have a law, does this justice have a law, do they think that this SPAK becomes a model? But how, RAI goes to Berisha's house, the former prime minister goes out on the balcony every day, the MP comes, not the MP but the chancellor of Germany, a serious state does not allow it, because there are bad policemen. The law is the law, there cannot be two laws, one for foreigners, why doesn't he allow me to meet Berisha, he doesn't let me. Why does he allow RAI and former MP Brook? There are policemen at the door and they won't let you in. By law, only Liri Berisha can enter, not even his daughter. When they don't implement the law and don't give justice for something so simple and obvious, I will wait for Berisha, for Ilir Meta, for Erion Veli, for the former Minister of Justice, for Olta Xha?ka. Why will they really give justice to those who don't care about a simple act, to stop the person who is going to visit Berisha's apartment. Berisha is not to blame here, but those who allow it. Therefore, I call on Berisha to go out freely, go to enter the Parliament, go to Skënderbej square and take the supporters of the street under the balcony and then go and release Beleri. Therefore this is a big disappointment for SPAK who are not determined to do justice. There are at least over 20 billion dollars from the policy transition in these 32 years and today where are they? Of course, those who have been in higher positions have the lion's share. These are both thieves and criminals and they have destroyed the country all these years and killed the hope of the Albanians and now they are doing us Karshilik. This does not happen anywhere. Therefore, there will be no result from SPAK, nor the courts, nor justice, and it will become a tollovi that the more time passes, everything cools down and these gentlemen will rule Albania because they have big money like Meta, like Berisha, like Monika, like Beqaj and all in a row. I am telling them that Berisha, through Zeni or Çim Has, paid RAI, they paid the former German MP Brook and others are paying as well.

-Berisha is 'non-women' and it is known that she never comes to power, while Trump is a man who is close to victory and goes to court with one foot and does not dare to offend the judge and say no to the red lands or COUNT

Trump vetëm një minutë bëri propagandë politike në sallën e gjyqit dhe i tha gjykatësi mbyll gojën se do të nxjerr jashtë e do të kesh pasoja më të rënda dhe e mbylli gojën. Përsëri nuk ka guxim t’i thotë drejtësisë organizatë kriminale. Njerëzit dhe mbështetësit e Berishës shohin ëndrra se po erdhi Trump-i dhe Berisha do të vij në fuqi pasi do t’i heq ‘non-gratën’ e do t’i bëj të gjitha, janë veç ëndrra. Po gjë që po ndodh  në Shqipëri ose duhet të stopohet ose të lejohet Berisha, Meta dhe të mbyllen çështjet se këto e kanë fuqinë dhe kjo është arsyeja që njerëzit nuk kanë shpresë në Shqipëri, lërë më propagandën dhe qeveria e sotme. SPAK dhe drejtësia e re nuk kanë asnjë lloj këllku por këto po të duan ja ku është fusha, ja ku është beteja e nëse je i zoti mbyll çështjet. Në këtë situatë është fatkeqësi por Rama e ka nisur fushatën për 2025-ën dhe në këtë gjendje që është kjo opozitë që jeton për të mbrojtur veten nga korrupsionet dhe hallet e veta që kanë për të ardhur në pushtet, Rama po thellon dhe më shumë distancën për 2025-ën. Rama në zgjedhjet e 2025-ës do të ketë më shumë se 78 mandate dhe kjo nuk është gjë për t’u kënaqur por tregon që kjo shoqëri as nuk ka ndërgjegje e as idenë se çfarë është demokracia e as do të dijë çfarë është shteti i së drejtës.

-Këtë mos e thuaj pasi kjo shoqëri mbase e ka idenë se çfarë është demokracia por kur ka përballë një opozitë të shkundur, çfarë të bëj t’i japë votat kësaj opozite?

Këtu jam dakord me ty por problemi është se kemi një shoqëri që nuk prodhon pasi shoqëritë e kanë ndryshuar të gjithë botën.

-Politika nuk po luan lojën fiktive duke larguar Berishën dhe sjellë në krye Lulzim Bashën e pas tij Alibeajn e të tjerë me radhë, e si të tillë në Shqipëri kanë djegur elitat dhe nuk kanë lënë vend për to dhe shkon pushteti vetëm në duar të 3-4 udhëheqësve ndër vite. Keni një koment?

Liderët tanë nuk kanë preçizicion ku heqin brekët me të huajt, lidhen me krimin për të mbajtur pushtetin. Dhe tani nuk dalin dot nga rreth vicioz, kjo është historia e Shqipërisë. Hiqen si të shqetësuar për votën e emigrantëve ku përfaqësuesi i Belerit thoshte se vota e jashtme do të rrëzojë Edi Ramën. Por jo, nuk do të ndodh pasi mua nuk më bind asnjëra palë e nuk kam besim te asnjëra palë pasi i njoh se kush janë. Unë nuk kam për të ardhur të votoj më në Shqipëri e jo më brezit të ri që lind në Amerikë apo Gjermani a ndonjë vend tjetër as i shkon në mendje që të shkojë në Shqipëri për të votuar. Ndaj, kjo është një lojë që duan të marrin kredite. Por vota e emigrantit nuk do të ndikojë pasi ti ke shoqërinë indiferente në Shqipëri e jo më emigrantët. Është një lojë se e luajnë për qëllime të tyre se nuk ka asnjë shkencë që ta miratojnë këtë gjë.

-Ndërkohë më bëri përshtypje në fjalim që Rama iu tha shqiptarëve në Athinë, ju jeni zotër të këtij vendi. Si e patë ju?

E para Rama iu tha grekëve që doni të luani ju me Himarën, hajde luajmë me Çamërinë. Grekët do të ulen, Rama për interesa të tij është i zoti e di të krijojë marrëdhënie me ndërkombëtarët por prestigjin dhe dinjitetin e shtetit e ka ngrit pasi me fqinjët tanë ulet e bisedon me autoritet e iu thotë nuk është kështu. Luajti kartën e Çamërisë, luajti kartën e ligjit të Luftës, ti do marrëdhënie miqësore e do të mbash dhe ligjin e luftës e ke dhe pretendime territoriale. Këto janë të sëmurë, e habiten me politikanët grek që kanë filluar demokracinë e politikën, filozofinë e janë në këtë gjendje primitive sot, habitem me këto. Këto edhe kur thonë diçka që është e drejtë e kanë inflacionuar çdo gjë aq sa nuk bëhet e besueshme. Rama dhe qeveria e tij është e korruptuar dhe duhet të ikin që nesër dhe vendi nuk ka alternativë tjetër.

-Rama me Greqinë ka bërë 3 veprime të forta. E para, ligjin për detin nuk e çoi në gjykatën ndërkombëtare sepse mori vesh që aty greku mund t’ja merrte. Keni një koment?

Çështjen e detit e nisi Berisha dhe ai e bitisi po e hodhi poshtë Gjykata Kushtetuese. Problemi i këtyre që hiqen si nacionalist, si shqiptarë të mëdhenj është se mohojnë çdo gjë vetëm se e thotë Edi Rama. Urrejtja patologjike për Ramën opozitën po e merr në qafë. Rama i humb nga një provokim dhe as nuk merret më me pozitën pasi e ndjen veten të sigurtë sepse informacione ka, mbështetjen nga ndërkombëtarët e ka. Në anën formale edhe me drejtësinë mbajnë një  qëndrim edhe më korrekt, nuk i thonë SPAK-ut organizatë kriminale.

-Mendon që kjo fushatë anti-Rama, e cila po kthehet në një fushatë pro greke, mund ta penalizojë opozitën në zgjedhje?

Kjo fushatë do të penalizojë vetë Greqinë në radhë të parë. Kjo urrejtje do të penalizojë edhe Greqinë me atë që po bën dhe shenja e parë ishte vizita e Ramës në Athinë. Rama nuk merret fare me Greqinë për çështjen Beleri pasi thotë e ka drejtësia, këtë gjë e mbështet dhe Europa, pasi ia ka lënë drejtësisë. Këto vazhdojnë akoma me Belerin. Imagjino ku e ka ul veten e saj Greqia ku sado të ketë pretendimet e veta, e ka ulë veten te një Beler që nuk është grek, është shqiptar që deklarohet grek e duan ta bëjnë dhe deputet europian. Edhe opozita që nuk di se ku ka kokën, do t’i kthehet në bumerang pasi ato që nuk duan Ramën, nuk votojnë as për opozitën. E kjo gjë do t’i kushtojë opozitës e jo Ramës, pasi ky i fundit ka administratën i ka të gjitha.

-Si e shikon pjesëmarrjen në votime ku sondazhet nxjerrin një rënie të pjesëmarrjen por ka një fitore të Ramës ku aktualisht e gjithë opozita e bashkuar shkon rreth 30%?

The main factor is that the SP has a seat contingent due to Albania's history, it has a seat contingent that has been controlling the administration for 12 years, it has more civil electorates than there are businessmen who don't want change because they are fine the way they are, so in on the other hand, the pulpit leaves their situation in pieces where they still don't know where their seal is, one chairman goes out the window and another chairman has taken the mountains. They don't know where they are, they have no structures but only a disgusting and boring rhetorical vocabulary. When Fariu's son comes out to the protest, he says to the thief Veliaj, who was a member of Gërdec with the name of Fariu's sister, son and daughter, who killed 38 people, injured hundreds and damaged millions of dollars, God must tell me where to go , said Fishta God, I don't know where to go, it's time to tell the pig uncle. In the 2025 elections, it will be the lowest level that Albanians will vote in polling stations.

Most read