BREAKING NEWS

Wave of arrests in Tirana in the last few minutes, 5 people were arrested and 5 others were declared wanted. The police clarify the details and the charges against them

Wave of arrests in Tirana in the last few minutes, 5 people were arrested and 5
x
BREAKING NEWS

The US Navy helicopter lands in Albania, the embassy issues an important announcement (VIDEO)

The US Navy helicopter lands in Albania, the embassy issues an important
x
BREAKING NEWS

Two doctors are put in handcuffs at QSUT, the accusations against the white shirts are revealed (NAMES)

Two doctors are put in handcuffs at QSUT, the accusations against the white
x
BREAKING NEWS

The dynamics of the fatal accident that took the life of the son of Kudret Saliaj is revealed

The dynamics of the fatal accident that took the life of the son of Kudret
x
BREAKING NEWS

Will the American Congress investigate Edi Rama? Republicans public letter to the FBI about McGonigal. Urgent request cleared (DOCUMENT)

Will the American Congress investigate Edi Rama? Republicans public letter to
x
BREAKING NEWS

A big loss! The Director of Tourism in this municipality of the country died prematurely due to a serious illness

A big loss! The Director of Tourism in this municipality of the country died
x
BREAKING NEWS

The tragedy deepens for the family from Vora, the father was killed by the grandfather and the mother is in prison, Kudret Saliaj's son was killed in an accident. He was traveling with...

The tragedy deepens for the family from Vora, the father was killed by the
x
BREAKING NEWS

Serious accident! The car crashes to death the son of Kudret Saliaj

Serious accident! The car crashes to death the son of Kudret Saliaj
x

Politike

Idajet Beqiri: Here is the letter that the Dossier Authority has in hand to remove Berisha from politics, it is revealed what the former prime minister reported about his close friend to the head of the State Security

Idajet Beqiri: Here is the letter that the Dossier Authority has in hand to

Well-known lawyer, Idajet Beqiri is convinced that the opening of the files of the former State Security and the adoption of the new law will bring the political end of former Prime Minister Sali Berisha and former President Ilir Metaj. During an interview for the "SOT" newspaper, Mr. Beqiri told some of the most sensational criminal events involving the Meta-Berisha duo, as for the latter he goes so far as to show how he spied on his close friend, just as he had became the head of the Freedom Party. According to lawyer Beqiri, the letter in the hands of the Dossier Authority, which reveals what the former prime minister reported about his close friend to the head of State Security, will shake Berisha's position.

- Lawyer Beqiri, the Parliament of Albania voted a few days ago on the file law, which has already been published in the "Official Gazette", while the File Authority has recently declared that Ilir Metaj and 5 other politicians are at risk of being excluded from politics. Do you think there are other spies in the Parliament of Albania and how successful will the new law be?

Ilir Meta was a spy since the 1990s. He has been a spy for 32 years. Under the cloak and cover of the spy, these 32 years, this completely illiterate person with mango boards, this is also genetic from his family, took all the high positions of the state just to steal, to rob, to make corruption, to kill, to blackmail. Ilir Meta, this ordinary spy must leave politics with his tail in the saddle and his legs out of sight, doing the last cosmetic surgery to completely change the current face filled in every pore, like a cavity, with crime and theft, with the aim so that the Albanians forget the muzzle. The law that the Parliament of Albania approved for the declassification of files and the removal of obstacles placed for the review of files against spies who deliberately covered up the Mezini-Bezhani Commissions against millions, finally throw the 32-year-old political dirt Meta-Berisha into the trash. Sali Berisha eventually ran away from politics because he was a potent spy for 52 years in a row of Serbia and Russia, and now there is no one and international in the world, even the children of Albania, who do not know. Sali Berisha will disappear from sight even as a spy of the former State Security with several nicknames, up to "Penicillina", because in addition to his many letters to the head of the State Security who followed the intellectuals, The Dossier Authority has also discovered a very significant letter that Sali Berisha addressed to this boss about his close doctor friend, whose life he forced into exile, with the slanders and provocations he made to make him an "enemy of the Party" with office. In this handwritten letter by Sali Berisha, the "boss" is asked to find someone else to follow the doctor on Saturday and Sunday, since he (Sali Berisha) was at a wedding and had impossible for him to stay behind the doctor! In today's Parliament of Albania, due to the young age of the deputies at the time when the former State Security was operating, there are very few spies of this category. But in this Assembly there is a considerable number of spies of Gazidede's SHIK, who are blacker than the former spies of the former State Security.

-Nga ana tjetër, SHBA i ka treguar prangat pak ditë më parë Sali Berishës, Eskobar kërkoi që institucionet shqiptare të nisin hetimet. Mendoni se Berishës i ka ardhur fundi?

Fundi i Berishës ishte në vitin 1997, pasi kishte bërë krimet e rënda të vrasjes së 2 prillit 1991 në Shkodër, pasi bëri krimet kundër njerëzimit me thyerjen e embargos së armëve dhe të karburanteve në favor të Sllobodan Millosheviçit, kundër boshnjakëve dhe shqiptarëve të Kosovës, pasi bëri krimin e vrasjes së votës së lirë në 26 maj 1996, duke përgjakur rrugët e Tiranës dhe të gjithë Shqipërisë, si dhe pasi ju vodhi shqiptarëve lekët e shpirtit me firmat piramidale dhe vrau mbi 3000 qytetarë të pafajshëm, duke rrëzuar shtetin, institucionet e tij dhe duke hapur depot e armëve me qëllim që shqiptarët të vrisnin njëri tjetrin zinxhirë në vitet më pas.Në vitin 1997 Sali Berisha duhej arrestuar dhe duhej burgosur përjetësisht për krimet barbare që kreu deri në këtë kohë. Riciklimi i tij me hedhjen në lojë të spiunit të ish Sigurimit të Shtetit Ilir Meta, të cilit Saliu, pasi i tundi dosjen në fytyrë, e hodhi në veprim që të shfrytëzonte besimin e socialistëve, të cilët i kishin dhënë postin e nënkryetarit të PS, për ta përçarë këtë Parti. Me shumat marramendëse të lekëve të korrupsionit, të floririt të vjedhur në Krrabë, por edhe me milionat e Serbisë dhe të Rusisë që i vuri në dispozicion Sali Berisha, Ilir Meta krijoi LSI, duke e përçarë rëndë PS. Kjo nga njëra anë si dhe papërgjegjshmëria e Fatos Nanos nga ana tjetër, bëri që Berisha, megjithëse u hoq nga pushteti me forcën e armëve prej shqiptarëve të vrarë rëndë nga krimet e tij, edhe me bekimin e ndërkombëtarëve rikthehet në pushtet në vitin 2005.Nëse Berisha, ky kriminel i lindur për t'u bërë gjëmën Shqipërisë dhe shqiptarëve, bëri  krime të tjera të rënda, pas 1997-1998-ës, vrasjet masive në Gërdec për të pasuruar me gjakun e tyre, familjen kriminale dhe të babëzitur të tij, apo bëri krimin e rëndë të vrasjeve në Bulevardin Dëshmorët e Kombit të 4 qytetarëve të këtij vendi që protestonin për votën e lirë dhe për arrestimin e Ilir Metës për aferën korruptive të 700 mijë eurove të bërë në sy të të gjithë shqiptarëve, përgjegjësi kanë edhe ndërkombëtarët, të cilët nuk e ndihmuan Shqipërinë dhe shqiptarët për të shpëtuar nga Banda Kriminale e Sali Berishës dhe e Ilir Metës. Vendimi i SHBA dhe i Anglisë për shpalljen e Sali Berishës "Non Grata" për kryerjen e krimeve më të rënda që ekzistojnë në kodet penale të të gjitha vendeve të botës, këmbëngulja e Departamentit Amerikan të Shtetit që SPAK të bëjë detyrën ligjore ndaj të korruptuarit dhe të inkriminuarit më të rrezikshëm të Europës, Sali Berisha, tregon tashmë fundin e tij dhe të familjes kriminale të tij. Hezitimi i SPAK ndaj hedhjes në koshin e plehrave të Sali Berishës dhe të Ilir Metës, mos veprimi i tyre ndaj pjesëtarëve të këtyre dy familjeve më të inkriminuara dhe më të korruptuara në Shqipëri, e ka një fund, ashtu sikurse e ka një fund edhe hezitimi i BE për të mbështetur SHBA dhe Anglinë për të shpallur "Non Grata" edhe këto vende Ilir Metën dhe Sali Berishën, aq më shumë që krimet e rënda këta dy politikanët më të zinj të kontinentit, i kanë bërë pikërisht në Europë!

-Ndërkohë, Sali Berisha ka vulosur zyrtarisht bashkëpunimin me Ilir Metën, si e shihni këtë lëvizje?

Në Gazetën tuaj prestigjioze “SOT”, kohë më parë, kam deklaruar se Ilir Meta erdhi në vitin 1992 në Partinë Socialiste si i dërguar i Berishës.  Ramiz Alia i dorëzoi Sali Berishës para se të dorëzonte pushtetin të gjitha dosjet e ish Sigurimit të Shtetit për bashkëpunëtorët me të cilët do të punonte Sali Berisha për të vazhduar rrugën e demokracisë që hapi Ramiz Alia. Njëri prej këtyre dosjexhinjëve ishte edhe Ilir Meta. Ai u bë pjesë e Lëvizjes Studentore në vitet 90' thjesht dhe vetëm se ishte student spiun i Sigurimit të Shtetit. Duke i tundur këtë dosje në fytyrë, Berisha e çoi Ilir Metën si spiunin e tij në PS. Fatos Nano e vendosi Ilir Metën në krye të Forumit Rinor Eurosocialist, dhe më pas Nënkryetar të PS, me urdhër të Berishës. Pipëzat e Fatos Nanos me Sali Berishën kanë qenëgjithmonë të akorduara në një!Të gjitha aktet kriminale madhore, duke filluar nga masakra zgjedhore e 26 majit 1996, te vjedhja e Floririt të Krrabës, te mbytja e Anijes Sebilja me 113 shqiptarë të pafajshëm viktima, e deri te 21 janari 2011, janë vepra kriminale të përbashkëta Berisha-Meta. Ndaj edhe ky koalicion që u realizua mes tyre ditë më parë, është rrjedhojë e një bashkëpunimi kriminal i dy misionarëve serbo-rus për të dobësuar, për të sunduar, për të shkatërruar, për të vjedhur e grabitur, për të shpopulluar e gjenociduar Shqipërinë dhe shqiptarët. Ky bashkëpunim i sotëm i tyre është një vazhdimësi në veprimtarinë e tyre, por me një ndryshim të madh, ndryshim i cili konsiston në faktin që Ilir Metës i dolën lakrat e të qënurit spiun i Sigurimit të Shtetit që ka sjellë pasoja të rënda mbi liritë dhe të drejtat e njeriut me veprimtarinë spiunore të tij, si dhe i janë bërë dosjet mal për vjedhjet, grabitjet, korrupsionin dhe vrasjet që ka bërë në funksion të zhdukjes së gjurmëve të krimeve që ka bërë. Ndërsa Sali Berisha, duke marrë  vulën më të madhe të turpit për një politikan, siç është shpallja "Non Grata" në SHBA dhe Angli, në këto dy shtete lidere të botës së qytetëruar demokratike dhe ruajtëse të paqes dhe të lirisë së popujve të botës, është tashmë në buzën e varrit për t'u përgjigjur penalisht për të gjitha krimet e rënda që ka bërë kundër lirisë dhe demokracisë, kundër njerëzimit, kundër ekonomisë dhe financave si dhe kundër jetës së shumë shqiptarëve.Aleanca e tanishme Berisha-Meta është aleanca e dy të vdekurve politikisht, e dy më të urryervemasivisht prej shqiptarëve dhe ndërkombëtarëve, të cilët bëjnë rezistencën e fundit për të mos u mbuluar me dhe në varrin e turpit që tashmë është hapur për ta. Janë të dështuar përfundimisht. Por për fatin e keq, këtë aleancë të tyre e përkrahë hapur dhe të kamufluar edhe Edi Rama, i cili pikërisht te aleanca Berisha-Meta sheh të ardhmen e tij qeverisëse edhe për një mandat të katërt.

Interviewed by: Rigels Seliman

Most read