BREAKING NEWS

SPAK shocks the elite of organized crime, arrested and wanted the strongest of the country, politicians, former directors and employees of the State Police are hit, internationals are also brought into play, sensational murders are revealed, money and ...

SPAK shocks the elite of organized crime, arrested and wanted the strongest of
x
BREAKING NEWS

This is how Altin Dumani avoided the highest leaders of the State Police for fear of deconspiracy in the SPAK "blitz" action against well-known characters of the world of crime

This is how Altin Dumani avoided the highest leaders of the State Police for
x
BREAKING NEWS

More "VIP" arrests are expected, this is the big hit that will be made by SPAK, Ervin Karamuço tells the unsaid of the biggest operation that has ever been done in Albania

More "VIP" arrests are expected, this is the big hit that will be made
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: This is who took the suitcases with money to Ilir Meta to New Zealand, England, Italy, Switzerland and Cyprus and the hard details from the money laundering scheme of the president of the Freedom Party with the former Minister of Transpo...

Idajet Beqiri: This is who took the suitcases with money to Ilir Meta to New
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça was financed by powerful people to steal the data of the "TIMS" system, journalist Klodiana Lala reveals sensational details from the scandal that shocked the State Police and reveals the person who refused to give the former IT director the...

Ervin Muça was financed by powerful people to steal the data of the
x
BREAKING NEWS

Edi Rama speaks openly, from the details of the phone call with Erion Veliaj after the testimony about the incinerators, to the release of all collaborators in the "mouth" of SPAK and the developments that will take place for the "Xibraka" file, this i...

Edi Rama speaks openly, from the details of the phone call with Erion Veliaj
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: This is why Sali Berisha should immediately go to prison and the strong evidence that Kosta Trebicka had for the former prime minister that sinks him in the "Gërdec" affair

Romeo Kara: This is why Sali Berisha should immediately go to prison and the
x
BREAKING NEWS

The SP increases the pressure on the justice bodies for the complete clarification of the murder of Pjerin Xhuvan, demands from SPAK the initiation of investigations into the execution that shocked Elbasan, how criminals were recruited, the implication...

The SP increases the pressure on the justice bodies for the complete
x

Politike

The Supreme Court takes over the murder of Azem Hajdari, on May 23 the decision is made for Izet Haxhina, his lawyer gives the hard details: The plan was to kill Saliu in '98, not the former democratic deputy, here are the 23 pieces of evidence that ex- the bodyguard disposes of Berisha's crimes

The Supreme Court takes over the murder of Azem Hajdari, on May 23 the decision

The Supreme Court will consider the appeal made by Izet Haxhia, who is accused of murdering the former democratic deputy, Azem Hajdari. It is learned that the hearing for Haxhia's appeal will be held on May 23. Izet Haxhia, the former bodyguard of former Prime Minister Sali Berisha, has been found guilty of murdering the torch of democracy Azem Hajdari, on September 12, 1998. Haxhia has appealed against the decision given to 21 years in prison for the murder of politician Azem Hajdari. The black squads have found Izet Haxhina guilty of the charge "Murder with premeditation" carried out in cooperation and since the decision of the Court of First Instance of Tirana is upheld, the former bodyguard will serve his sentence in a regular security prison . Sali Berisha's former bodyguard claims that he is innocent. Even before, Izet Haxhia was found guilty and sentenced to 25 years in prison for the murder of Azem Hajdar, but he did not accept the charge and requested a retrial, claiming that he had new evidence. We recall that in 2006 Izet Haxhia was arrested in Turkey, while in May 2020 he was extradited to Albania to serve the 25-year prison sentence he received from all levels of the Albanian judiciary for complicity in the murder of MP Azem Hajdari. . "SOT" newspaper contacted his lawyer, Idajet Beqiri, who said that Berisha's former bodyguard is innocent. "Izet is innocent, if justice is not done, the arbitrariness and injustices in this country will continue for a long time", says the lawyer.

Details about the murder of Azem Hajdar

The lawyer quoted a confession of Izet Haxhi, who said that Azem Hajdari asked him for help to kill Sali Berisha. "The problem was that there was a rumor that Saliu took the party from Azem Hajdari. Saliu was brought in by Ramiz Alia to take over the party from Azem Hjadari and he took it, the second most important thing was that with the pyramid schemes and the fall of the state Azem Hajdari came alive within the PD with the sole aim of took the party. At 97 I speak. He would take the party. He processed it, talked about it with others. Hajdari even asked Izet Haxhi for help, what are we going to do, kill Sali Berisha. Let's kill him and get him off the horse. It's true. I don't talk in vain. He is in prison and can deny it. At 97. Izet Haxhia told him in the first place that I am Tropojan, I promised him that I will protect him, but if you are wrong, the doctor is giving you a lot. It is bringing you closer and you will have a good position. Take it easy on this one. How the doctor found out afterwards and what happened is another story," said Beqiri. On the other hand, the lawyer discloses the 23 pieces of evidence that the former bodyguard has for Berisha's crimes

23 accusations of Izet Haxhi against Berisha

1) Ngjarjet tragjike të 2 Prillit 1991. 2) Vrasjet në shkollën e Bashkuar. 3) Ngritjen, bekimin, manipulimin, e firmave Piramidale e përvetësimin e miliardave nëpërmjet përdorimit të pushtetit politik dhe Shërbimit Informativ Kombëtar. 4) Manipulimit dhe vjedhjes së votave në çdo votim të radhës, nëpërmjet blerjeve favoreve fiksimit. disinformimit dhe nxitjes së anarkisë dhe kaosit. 5) Djegia e gazetës “Koha Jonë” dhe vënie tritol në shtëpinë e gazetares Zenpe Luka. 6) Organizator dhe shtytës i funksionimit të linjës së tritolit, sa herë që i është dashur të destabilizojë situatat politike, juridike, ekonomike, shoqërore e sociale në vend. 7) Ai është përgjegjës për vjedhjen e floririt në Kërrabë, aktin e dytë e përfundoi Ilir Meta. 8) Vrasja e zhdukja pa lënë gjurmë nëpërmjet marionetës së tij Ilir Kumbaro, e atdhetarit Remzi Hoxha. 9) Hapja e depove të armatim-municioneve, dhe përgatitja e paramilitarëve në dajt në Tiranë e gjetkë për të sulmuar përfaqësuesit në jugun e vendit. Nxjerrja e urdhrave përkatës për operacione ushtarake ndëshkuese në jug të vendit, duke planizuar edhe bombardim edhe përdorim të lëndëve helmuese-luftarake edhe këputje të nyejve të transportit, si ura, mbikalime, përdorimin e njerëzve të infiltruar. 10) Veprimet anti kushtetuese, u finalizuan me këtë rast duke vendosur në krye të operacioneve shfarosëse anti kombëtare, shefin e shërbimit sekret, po aq bashkëpërgjegjës në këto krime, Bashkim Gazidede. 11) Ai është përgjegjës gjithashtu për një sërë vrasjesh tragjike në rrethin e Tropojës. Gjithçka filloi, veç më parë, me vrasjen në Qafë Luzh, ku mbeti i vrarë Shkëlqim Haklaj. 12) Ai është përgjegjës dhe duhet të përgjigjet e të japë shpjegime edhe për vrasjen e Ilir Koshtunicës, të UÇKS. 13) Ai ideoi dhe më kërkoi të bombardoja Ambasadën Amerikane. 14) Ai është përgjegjës penalisht edhe për planifikimin djallëzor, të vrasjes të Skënder Gjinushit, të Zabit Brokës, të Arben Imamit, Shaban Memisë. 15) Ai është përgjegjës penalisht për porosinë e përdorimin e çdo lloj mjeti, si telekomandë snajper, çipa me telekomandë, e tjerë për të zhdukur çdo gjë që u takonte dhe kishte lidhje me Haklajt. 16) Ai është përgjegjës penalisht, për veprimet dhe përpjekjet e tij, intrigante për të na asgjësuar ne të tre vëllezërve, mua, Izet Haxhia, Ismet Haxhia dhe Isamedin Haxhia. 17) Ai është përgjegjës penalisht personalisht për kurthin dhe eliminimin e Azem Hajdarit. 18) Ai është arkitekti i grushtit të shtetit të 14- Shtatorit. Dhe kthimin e selisë së PD-së në një fortesë militare dhe të rrezikshme për ndarje kombëtare. 19) Ai është përgjegjës penalisht për atë çfarë ndodhi në supermarketin “VEFA”. 20) Ai duhet të përgjigjet penalisht për zhdukjen e miliona lekëve shqiptare, si dhe krejtësisht edhe të valutës nga banka shtetërore e Shkodrës, për të cilat ekzistojnë shifra reale dhe janë justifikuar me fjalët u “vodhën” shtrohet pyetja nga kush ?!. 21) Ai mban përgjegjësi penalisht, gjithashtu pas nxjerrjes nga mënga, “AS-in” Leka Zogu, të cilin e nisi drejt “pushtetit” dhe që u mbyll me disa viktima të pafajshme. 22) Ai mban përgjegjësi penalisht gjithashtu, edhe për instrumentalizimin e situatës nëpërmjet bashkëpunimit me marionetën e vetë Bujar Bukoshi. 23) E fundit, ai mban përgjegjësi penale për porosinë e vrasjes time në mërgim duke vënë në dispozicion 1,000,000 euro. Sikur të mos i mjaftonte intriga e akuza e montuar prej tij për t’më faturuar një krim që kurrë se kam kryer. 

Most read