BREAKING NEWS

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet on a stretcher to prison and his wife's relationship with Ervis Martinaj

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet
x
BREAKING NEWS

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the investigations against Balluk, Agaç and Veliaj, a complete reconfiguration of the government is expected before the elections

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the
x
BREAKING NEWS

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is inspired by the Soviet Union, after Evi Kokalari's reaction, Sali Berisha's daughter deletes the post, Foltorja enters the stage of "eating itself"

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is
x
BREAKING NEWS

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former prime minister, ministers, deputies and mayors and reveals the investigation of the Albanian entrepreneur who tried to create access to the international mafia in our countr...

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former
x
BREAKING NEWS

Here's what's happening with the investigations of the "heavyweights" of politics, Altin Dumani gives the details about Berisha, Rama and Veliaj, talks about police officers in the service of crime and threats to special prosecutors, with the help of S...

Here's what's happening with the investigations of the
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the interceptions of "EncroChat" and "Sky", Edi Rama is ready to throw them in the "mouth" of SPAK to avoid being overthrown from power, here is the former head of SHISH Visho A...

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the
x
BREAKING NEWS

KLP, who will replace Alfred Balla after the KPA "bomb", here is the name of the contender who has the majority of votes in the Council

KLP, who will replace Alfred Balla after the KPA "bomb", here is the
x
BREAKING NEWS

A fight breaks out in the "Foltores" faction, Argita Malltez's ambition to be catapulted to the head of the party puts "fire" inside Ritzemelimi, the right wing of Sali Berisha comes out against the daughter of the former prime minister

A fight breaks out in the "Foltores" faction, Argita Malltez's
x

Politike

'Gebelsi' Endri Fuga of the government's propaganda and Arbjan Mazniku of the local government, co-owners of businesses, this is how they put the Municipality of Tirana at the disposal of their restaurant, the details are revealed

'Gebelsi' Endri Fuga of the government's propaganda and Arbjan

The expenses of the Municipality of Tirana in a restaurant owned by the family of the former vice-mayor, currently Minister of State for Local Government, Arbjan Mazniku, and the connections of this investment with a tender of the public company, Tirana DC, raise questions about conflict of interest. This was made known by "BIRN", which published an article yesterday revealing, among other things, that Gebelsi Endri Fuga of the government's propaganda (Geblesi was Adolf Hitler's Minister of Propaganda) and Arbjan Mazniku of the local government are co-owners of businesses. . Specifically, the article states that on the night of the change of years on December 31, 2023, a group of officials gathered to clink glasses at "The Home" - a cozy restaurant inspired by Parisian bistros in the heart of the New Market in Tirana. The dinner consisted of 55 people and was paid for by the Municipality of Tirana with a bill of 236 thousand lek in total. The Home restaurant is located in a renovated two-story villa with a small sun-drenched courtyard, a comfortable setting for dinners with friends or reserved family parties. The restaurant also promises a gastronomic experience with pastry products, experimental cuisine, desserts and a long list of Portuguese wines. But the rich menu does not seem to be the only reason that gathered City Hall officials at "The Home". Although it is known by the chef, Ledion Çollaku, The Home is owned by the family of Arbjan Maznik and Endri Fuga; the first former vice-mayor of the Municipality of Tirana who today holds the position of Minister of State for Local Government and the second long-term adviser to Prime Minister Edi Rama and director of the Media and Information Agency. In the National Business Center, the company is registered in the ownership of their wives, Marinela Lika with 50% of the shares and Besa Fuga with 50%. The New Year's party was not the first dinner of the municipality of Tirana organized in the restaurant "The Home" and spending public money in his wife's restaurant, while he was deputy mayor, constitutes a conflict of interest for Maznik according to the law. However, receptions and escorts are not the only connection between the restaurant and the municipality. The data provided by BIRN show that another company related to the restaurant "The Home" has won tenders worth about 800 thousand euros with the public company Tirana DC and the Municipality of Tirana during the years 2021-2022. Although these contracts are not illegal, they raise suspicions of an apparent conflict of interest for the former deputy mayor and the current Minister of State for Local Government. Tirana DC is a joint-stock company owned by the Municipality of Tirana, which was led first by Redi Molla and then by Mariglen Qato, the two directors arrested on the charge of profiting millions of lek in public money through the company "5D Konstruksion", which according to The Special Prosecutor's Office was controlled by them. Molla and Qato deny the accusations.Mazniku has also held an important position in the Tirana DC company as chairman of the Administration Council. Asked by BIRN, Mazniku denied knowing about the activities of the Municipality of Tirana in his wife's restaurant as well as about the tenders given by the public company, Tirana DC. "I have never dealt with the operational elements of the Tirana DC company. I have no knowledge and I don't know what happened," said Mazniku, excluding doubts about the conflict of interest. "If I have responsibility, it is that the Municipality of Tirana has carried out activities at the restaurant," he added.

“I run the place”

'Gebelsi' Endri Fuga of the government's propaganda and Arbjan

Restoranti “The Home” te Pazari i Ri në Tiranë. Foto: Nensi Bogdani.

Në sektorin e mbipopulluar të bareve dhe restoranteve në Tiranë, The Home dhe shefi i saj i kuzhinës, Ledion Çollaku përfaqësojnë një markë që i ka rezistuar kohës. Sipas Qendrës Kombëtare të Biznesit, Çollaku ka hapur fillimisht biznesin në vitin 2009 me emrin The Home Social Club. Në vitin 2018, Çollaku themeloi kompaninë “The Home” bashkë me motrën e tij, Majela Smakaj dhe e zhvendosën biznesin në zonën e rinovuar rishtaz të Pazarit të Ri. Por dy vjet më vonë, ata vendosën që ta shisnin biznesin për një çmim prej 1 milionë lekësh te Marinela Lika dhe Besa Fuga. Çollaku vazhdoi gjithsesi të punonte si administrator dhe të menaxhonte aktivitetin e përditshëm të restorantit. Në profesion, Çollaku përdor emrin e pagëzimit Françesko dhe i përngjan një shefi tipik kuzhine me disa kilogramë të tepërt në trup dhe një buzëqeshje të përmbajtur në fytyrë. Në oborrin e restorantit të tij në një të shtunë me diell në prill, ai tregoi se kishte studiuar në jug të Francës dhe në Paris për të bërë brioshë të shijshëm me aromë gjalpi. Në kuzhinën e tij gatuhet pothuajse gjithçka, por vetë ai preferon evolucionin e ushqimit tradicional shqiptar si dhe ëmbëlsirat për “precizionin e lartë” të gatimit.

Çollaku tregoi gjithashtu se restoranti ishte pasioni i tij, por u detyrua që ta shiste për shkak të krizës financiare të shkaktuar nga pandemia e COVID-19. Mazniku, një i njohur i hershëm që nga koha e gjimnazit dhe klient i ushqimit të porositur në kohën e pandemisë, ishte ofruar për ta ndihmuar. “Unë e dashuroj këtë punë dhe mendova si ta shpëtoja,” tha Çollaku kur u pyet për shitjen e biznesit. “Ata u treguan të gatshëm që të më ndihmonin dhe të më jepnin një dorë,” shtoi ai. I pyetur për çmimin e shitjes prej vetëm 1 milion lekësh, Çollaku tha se blerësit e rinj ndihmuan edhe me shpenzime të tjera, si psh. pagesën e qirasë. Por ai nuk ndjehet sikur gjërat kanë ndryshuar. “I run the place,” tha Çollaku në anglisht, ndërsa shtoi se pronarët e rinj vinin ndonjëherë për “darka familjare”. Katër vjet pas blerjes së biznesit nga bashkëshortja e tij, Mazniku tha se sipërmarrja kishte rezultuar e pasuksesshme. “Restoranti ka qenë me humbje dhe ato nuk ia dolën ta ngrinin,” tha ai.

Tenderat e Tirana DC

'Gebelsi' Endri Fuga of the government's propaganda and Arbjan

Kompania publike Tirana DC në rrugën “Bardhok Biba” në Tiranë. Foto: Nensi Bogdani.

Shoqëria Tirana DC është e vendosur në dy kate të një pallati të ri në rrugën “Bardhok Biba” – një zonë e qetë dhe e shtrenjtë e kryeqytetit që shtrihet paralelisht me bulevardin “Zogu i Parë”. Megjithatë, një sallë e madhe në katin e parë është e shpërdoruar si magazinë; karriget dhe tavolinat janë hedhur rrëmujshëm mbi njëra-tjetrën, ndërsa kabujt elektrikë shtrihen përtokë. Tirana DC u krijua në vitin 2020 si një shoqëri aksionere në pronësi 100% të Bashkisë së Tiranës për të zhvilluar pasuritë e paluajtshme publike përmes kapitalit shtetëror ose bashkëpunimit me sektorin privat. Sipas akteve të regjistrimit në QKB, kryebashkiaku Erion Veliaj emëroi Redi Mollën si administrator të Tirana DC dhe krahun e tij të djathtë, Arbjan Mazniku në postin e kryetarit të Këshillit të Administrimit. Në shtator të vitit 2020, Molla u zëvendësua nga Mariglen Qato. Tirana DC pati fillimisht plane të mëdha për të konkuruar në tregun e ndërtimit në Tiranë me qëllim ofrimin e shtëpive me çmime të përballueshme për klasën e mesme. Në realitet, kompania mbijetoi me borxhe, dështoi të realizonte ndonjë projekt konkret dhe me raste nuk arriti të paguante as rrogat. Në zyrën e tij në kryeministri, Mazniku shpjegoi përballë një ekrani të madh se Tirana DC u krijua sipas një modeli të huazuar nga Bashkia e Vienës për të plotësuar një boshllëk në ligjin për strehimin social. “Pas tërmetit dhe pandemisë doli problemi i financimit, pasi pati mungesë të resurseve,” tha ai. Megjithatë, bilancet e dorëzuara në QKB tregojnë se Tirana DC nuk u kursye në shpenzime. Nga rreth 180 milionë lekë të shpenzuara gjatë viteve 2020-2022, gjysma e tyre ose 90 milionë lekë shkuan për të financuar dy tendera të zhvilluar në vitin 2021. Njëra prej kontratave me vlerë 20.4 milionë lekë kishte si objekt marrjen me qira të disa makinave nga kompania ASG në pronësinë e Gazmend Haxhisë – një partner biznesi i administratorit Redi Molla në hotelin me 5 yje që po ndërtohet në Durrës. BIRN nuk arriti të kontaktonte me Haxhinë deri në publikimin e këtij shkrimi. Ndërsa tenderi i dytë me vlerë 70 milionë lekë u fitua nga kompania e teknologjisë “3i-Solutions” dhe kishte si objekt informatizimin e proceseve operacionale të Tirana DC. “3i-Solutions” është një kompani e teknologjisë së informacionit e themeluar në vitin 2015 nga administratori i restorantit “The Home”, Ledion Çollaku, i cili zotëronte 50% të aksioneve. Në nëntor 2018, Çollaku ia shiti aksionet kunatit të tij, Ervis Smakaj, një inxhinier IT në profesion. Tenderi i “Tirana DC” nuk është i vetmi i fituar nga kompania 3i-Solutions në institucionet në varësi të Bashkisë së Tiranës. Në vitin 2020, kompania fitoi një tender për modernizimin dhe mirëmbajtjen e numrit të gjelbër (call- center) të UKT-së, ndërsa në vitin 2022 mori përsipër ndërtimin e një platforme e-Rekrutim për menaxhimin e rekrutimit të stafit për llogari të bashkisë së Tiranës. I pyetur për lidhjet e tij me kompanitë 3i-Solutions, Ledion Çollaku i tha BIRN se kompania ishte regjistruar fillimisht në emrin e tij pasi kunati Ervis Smakaj ishte i punësuar në atë kohë në një kompani tjetër. Ai shtoi gjithashtu se Smakaj kishte një karrierë të gjatë si IT dhe se “nuk e njihte fare Maznikun”. Edhe Ervis Smakaj mohoi çdo lidhje me Maznikun apo favorizim të mundshëm për të fituar tenderin në kompaninë Tirana DC.  Ai shpjegoi se kompania e tij ofronte shërbime përgjithësisht për kompani të huaja, por për shkak të efekteve të pandemisë, ai u detyrua që t'i hidhte sytë edhe në tregun e brendshëm. Smakaj e përshkroi përfshirjen e kompanisë së tij në tendera publikë si një zgjedhje të detyruar për të “mbajtur njerëzit në punë””, përfundon artikulli i “BIRN”.

Most read