BREAKING NEWS

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet on a stretcher to prison and his wife's relationship with Ervis Martinaj

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet
x
BREAKING NEWS

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the investigations against Balluk, Agaç and Veliaj, a complete reconfiguration of the government is expected before the elections

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the
x
BREAKING NEWS

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is inspired by the Soviet Union, after Evi Kokalari's reaction, Sali Berisha's daughter deletes the post, Foltorja enters the stage of "eating itself"

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is
x
BREAKING NEWS

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former prime minister, ministers, deputies and mayors and reveals the investigation of the Albanian entrepreneur who tried to create access to the international mafia in our countr...

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former
x
BREAKING NEWS

Here's what's happening with the investigations of the "heavyweights" of politics, Altin Dumani gives the details about Berisha, Rama and Veliaj, talks about police officers in the service of crime and threats to special prosecutors, with the help of S...

Here's what's happening with the investigations of the
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the interceptions of "EncroChat" and "Sky", Edi Rama is ready to throw them in the "mouth" of SPAK to avoid being overthrown from power, here is the former head of SHISH Visho A...

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the
x
BREAKING NEWS

KLP, who will replace Alfred Balla after the KPA "bomb", here is the name of the contender who has the majority of votes in the Council

KLP, who will replace Alfred Balla after the KPA "bomb", here is the
x
BREAKING NEWS

A fight breaks out in the "Foltores" faction, Argita Malltez's ambition to be catapulted to the head of the party puts "fire" inside Ritzemelimi, the right wing of Sali Berisha comes out against the daughter of the former prime minister

A fight breaks out in the "Foltores" faction, Argita Malltez's
x

Politike

The journalist who took the "scorching" video to SPAK about the "CEZ-DIA" affair reveals the hard details about Ilir Meta: The investigations have been completed, the communication of the accusation is expected, this is how the former president is trying to escape from the handcuffs, just as he threw peace with the voice and visuals of Dritan Prifti

The journalist who took the "scorching" video to SPAK about the

The journalist Fatos Mahmutaj, who took the "scorching" video to SPAK about the "CEZ-DIA" affair, has released the hard details about the head of the Freedom Party, Ilir Meta. During a television interview, he revealed that the investigations into the "CEZ-DIA" file have been completed and that, according to him, the communication of the accusation against Meta is expected. Among other things, the journalist Fatos Mahmutaj, who was injured on January 21, 2011, when 4 opposition protesters were killed on "Dëshmorët e Kombit" Boulevard by the guns of the Republic Guard employees, emphasizes that the former president is trying to escape from the shackles, just as he threw away with the voice and image footage of Dritan Prifti, when the investigative show "Fiks Fare" published on JANUARY 11, 2011 the video where Ilir Meta, the then deputy prime minister, is in the office of the (then) minister of Economy and asks for favors for a hydropower plant tender and some other corrupt affairs that amounted to 700 thousand euros. In the meantime, we remember that the journalist Fatos Mahmutaj testified a few months ago in SPAK regarding the "CEZ-DIA" affair that caused a damage of 414 million euros to the state budget, a file in which the chairman of the Ilir Freedom Party is accused Meta, as well as Sali and Shkëlzen Berisha. He was questioned in connection with an interview he gave to Vojsava Ismailaj (in February 2017), the wife of Kastriot Ismailaj, the owner of DIA Company, the only one punished for this affair. Earlier in some media, Mahmutaj revealed new details about the interview he conducted with Ismailaj, who, as Mahmutaj stated, talked about the role of Ilir Meta in this affair and how he profited corruptly from this agreement, even according to her by put pressure on Kastriot Ismailaj. Doubts against Meta have their beginnings in 2009, when OSSH sold 75% of the shares to "CEZ-DIA", during the government of Sali Berisha, which contract was terminated in 2013 after the socialists took power. The breach of the agreement caused a damage of over 414 million euros to the budget. For this affair, Kastriot Ismailaj was sentenced for "fraud with serious consequences" and "money laundering", after he embezzled 5 million euros from the company with fictitious invoices without collecting any debt from the arrears.

-Mr. Mamhutaj, even though he was under "house arrest", we saw former Prime Minister Sali Berisha freely give an interview to the journalists of 'RAI3', is this a violation of the measure, where according to the forecasts it seems that communication with him is allowed others, bringing other people into the apartment, what can SPAK do before this situation?

Regarding the visit of 'RAI3' journalists to Sali Berisha's apartment, I would say that Berisha has provoked the justice system, SPAK, from the beginning by refusing to receive the notice when he was banned from going outside state, blocking the passport. He started playing ping-pong. I'm not at the headquarters. We have Saliu who continues to prove himself by being under house arrest giving speeches from the balcony of his house, SPAK also passed this and now journalists enter his apartment. No one from SPAK stopped him if Berisha submitted a request to wait for journalists or journalists to submit a request to SPAK and go to Berisha in a humane manner. Sali Berisha is provoking SPAK from time to time and I don't know what SPAK is waiting for to tighten the security measure for Berisha when it is known that the accusation he has is for a security measure in prison. We have a man who plays the role of the stupid devil and SPAK continues to beat Berisha's drum. And let's see in a few months when the case goes to court and Berisha will sue SPAK and not SPAK Berisha.

-Is the criminal procedure code with some flaws and shortcomings in specifying the use of technology?

Albanian legislation is not at all deficient, it is poorly implemented and poorly interpreted. For the most part the legislation is a very good translation from Italian as Italy has been dealing with these problems for years. In addition to translating it, we also took their experience, there is no legal vacuum in the legislation, but there is bad interpretation and bad implementation and bad management of the system.

- In the documentary that was presented on 'RAI3', the case of Berisha was part of it, but there were also serious accusations about the influence of the underworld infiltrating state institutions. How did you see it, what comment do you have, having your experience as a chronicler?

Institucionet qenka krijuar për të përkrahur krimin dhe jo për të ndihmuar qytetarët. Në Shqipëri ende kush kapet më një dozë hashash dënohet me 5 vite burg pasi është masa minimale, ndërkohë zyrtarët që vjedhin fondet, falsifikojnë dokumentet e bëjnë shantazh dhe korrupsion aktiv e pasiv, bëjnë ndërhyrje të paligjshme; ato sëmuren nga zemra dhe bëjnë arrest shtëpie, dalin në gjendje të lirë dhe njoftojnë para se të arrestohen. Nuk kemi asnjë rast trafikanti drogë që të njoftojë para se të arrestohet sado me pozitë e para të ketë qenë. Nuk kemi asnjë rast të një krimineli e vrasësi që të lajmërojë para se të arrestohet, ndërsa pjesa më e madhe e zyrtarëve ikin dhe i shpëtojnë policisë para se të arrestohen. Nëse marrim shembullin e Evropës Qendrore, në cilindo vend një qytetar shkon dhe paraqitet me një dokument dhe paraqitet para punonjësit, dhe pse jo me dokument fizik pasi e ka foto në telefon, e ngarkon në e-mail-in e punonjësit foton e dokumentit dhe merret e mirëqenë. Dhe ka tjetër institucion nga pas që e verifikon, nëse ke falsifikuar është krim i rëndë falsifikimi. Ne falsifikimet, ndërhyrjet e dokumenteve, korrupsionin i kemi krime të lehta sepse i  intereson politikës, qoftë e majtë apo e djathtë, që të mos dënohen krimet e tyre. Dhe ashpërsohet ligji për atë që kapet me doza droge kur dihet se ka konsumator. Nuk ashpërson ligjin për futjen e drogës në Shqipëri por për atë që e tregton. Dhe të falsifikosh dokumenta, të dërgosh dokumenta të falsifikuar në institucionet shqiptare është gjëja më normale. Ndërkohë po të ndodh kjo gjë në vendet e Europës Qendrore nuk ka për të zgjatur kjo punë më shumë se 2-3 vite, do i kthesh mbrapsht ça i ke marrë shtetit, do paguash gjobën, dënimin. Është krim i rëndë pasi ke thyer besimin e shoqërisë, e shtetit, e ligjeve. Ke bërë një krim shumë herë më të madh se shitja e drogës. Në Angli për armë mbajtje pa leje që ka fishekun në fole gati për gjuajtje, dënohesh minimalisht me 15 vite burg. Sepse ato e kanë zgjidhur punën e krimit ordiner, vrasjet me pagesë, të shtëpia, duke ashpërsuar ligjin. Ndërkohë në Shqipëri armë mbajtja pa leje dënohet me 2 muaj burg ndërsa kapja me doza droge dënohet me 5 vite burg, falsifikimi i dokumenteve është me gjobë, shoferi që del pa patentë dënohet me 15 ditë burg, ndërkohë që është krim potencial. Njeriu që falsifikon dokumenta është krim potencial pasi shkatërron gjithë sistemin. Dhe me të drejtë kolegët italian thonë se në Shqipëri institucionet punojnë për krimin.

-Si e ke parë sjelljen politike të Ilir Metës, a beson se kjo formë PR ka në prapavijë edhe në aspektin e drejtësisë për të përfituar apo lehtësuar edhe diçka tjetër në lidhje me telashet që ka me drejtësinë?

Ilir Meta has chosen the acting path very late, it is unbelievable to act at this kind of age. He used to do it earlier and it was believed, but now it's something that you start too late and become a lolo afterwards. With this acting now, I don't believe it will go anywhere. He is acting to escape justice and he is playing the role of a bad, comic actor. Meanwhile, without realizing it, he is playing a tragic-comic role, he is not playing a comic role.

- How do you see Meta's relationship with the law, so far it is clean in terms of any criminal charges that may be imposed on him, perhaps a final sentence even though there is still nothing concrete?

I have the impression that the former President has been referred to the Prosecutor's Office several times for several different issues. Currently there is the 'CEZ-DIA' case, which is going towards the end of the investigations and he is feeling bad and is trying to solve it in this kind of way. In relation to Ilir Meta's issues, the best solution is the way the famous 700,000 dollars was investigated and judged, which brought the riots of 'January 21'. He was tried and found not guilty, he received absolute innocence when he was in voice and image, meanwhile the decision has been given in that case. On the other hand, Meta is trying in the same way to pass other issues, as well as 'CEZ-DIA', to make a personal attack on the head of SPAK, Mr. Altin Dumani. But it is not a matter of anger or personal, but maybe he is waiting for the prosecutor to be excluded from the case, thinking with the idea that I have a conflict of interest with the prosecutor and that another prosecutor will investigate the case. Trying to do this kind of comedy, it's ending in tragedy, because it's getting ridiculous and too low in this kind of scheme.

-In your opinion, as far as you know the "CEZ-DIA" case and other cases, do you have an impression in relation to his guilt?

While that case is being investigated, as far as I know, the Prosecutor's Office is doing a good job. Despite some other cases where politics had poked their noses in and justice had tried to overlook, manipulate, hide or transform some evidence, I believe that in the 'CEZ-DIA' case, since the actors who filed the criminal charges in this case are following all the cases. Because at the moment when they made the report, they also brought the evidence. Now the Prosecution is analyzing the evidence, while the Prosecution is moving towards the communication of the charge, ie the work, the investigation has already been done.

Most read