BREAKING NEWS

The new structure of the Reestablishment is revealed, here are the drastic changes that will take place from the vice presidents to the appointments of supporters who are in the position of members of the Presidency

The new structure of the Reestablishment is revealed, here are the drastic
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: I show you the orders that Rama and Zelensky received from NATO, the summit for Ukraine was not an advertisement for the prime minister, here is the American plan that is being woven in complete secrecy for Albania

Kreshnik Spahiu: I show you the orders that Rama and Zelensky received from
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni reveals the reason why Ilir Meta abandoned the Re-establishment protest and confesses the unsaid of February 20, 1991: Here are the tricks of Sali Berisha, the bust of Enver Hoxha was prepared by the dictatorship to overthrow him

Daut Gumeni reveals the reason why Ilir Meta abandoned the Re-establishment
x
BREAKING NEWS

SPAK interrogates Damian Gjiknur for 7 hours, in the scanner his assets, travels, houses and suspicions about hidden bank accounts in Malta, here are the affairs that could sink the deputy, from the abuses in the Tirana-Elbasan road project, to the fil...

SPAK interrogates Damian Gjiknur for 7 hours, in the scanner his assets,
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta seals the "divorce" with Sali Berisha after isolation at home, "comes down" to the field and seeks to take the head of the opposition

Ilir Meta seals the "divorce" with Sali Berisha after isolation at
x
BREAKING NEWS

Here are the secret bargains between Rama, Berisha, Meta and Gazment Bardhi, their mafia codes to threaten each other, the connections with the oligarchs, the behind the scenes allegations of wiping the servers on "January 21" and the details of the bi...

Here are the secret bargains between Rama, Berisha, Meta and Gazment Bardhi,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Here is the 'Achilles' heel' in justice that can save Sali Berisha from 'house arrest' and the only case when his mandate as a deputy can be burned, why the former prime minister can give him peace if the file is investigated of 'Januar...

Spartak Ngjela: Here is the 'Achilles' heel' in justice that can
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Here are all of Berisha's attempts to cover up the crime of January 21, 2011, the scheme to bill the murders to the opposition, the fabrication of close-up wounds and the reward that was given to the guards, we are ready to take to SPAK ...

Idajet Beqiri: Here are all of Berisha's attempts to cover up the crime of
x

Politike

"The end of the 30-year theater of transition"/ Basha reveals the DP's priorities: We support SPAK's investigations into crime and corrupt officials

"The end of the 30-year theater of transition"/ Basha reveals the

The chairman of the official Democratic Party, Lulzim Basha, in his speech at the celebration of the 33rd anniversary of the founding of the party, said, among other things, that the DP supports SPAK's investigations into crime and corrupt officials.

" Therefore, TODAY from this hall, I want to emphasize once again the full support of the Democratic Party for SPAK, I congratulate its investigations against crime and corrupt officials, " said Basha.

Basha said that the DP's mission is not over yet and that it will be this party that will make Albania.

In the end, Basha also made public his party's priorities, some of which are: Open lists, the vote of the diaspora and the vetting of politicians.

Whoever thinks that the Democratic Party has finished its mission, is seriously mistaken!

Our mission is the mission of Albanians:

Today they are looking for an alternative to this power rotten by corruption.

Today, they are looking for an end to the 30-year theater of transition, where the more they pretend to be angry, the bigger their problems are.

The more they pretend to be opponents, the higher the stakes.

Albanians have understood them. They have realized that everything they do is for themselves and nothing in the interest of Albania.

Albanians know well who they are. That's why they are abandoning them more and more.

And that's why more and more people have their eyes on us.

THIS IS OUR REAL MOMENT:

The Democratic Party of Albania, OUR PARTY, will become the party of the future of Albanians, the party of national interest, the party of free economy, the party of the well-being of Albanians, the party of close and eternal partnership with the USA and the EU.

In recent months, I have met many of you in every corner of Albania.

Your participation, engagement and interest is the most beautiful guarantee of our future!

Because the Democratic Party is the Albanians' only hope for change!

Because our Party is the only European alternative to this political caste ruined by corruption and obsolete by power!

I know that today ALBANIA needs us: it is calling us, just like 33 years ago:

We put an end to the Albanian transition

We shake hands with the 33-year-old political class.

Let's open a new page for Albania and for Albanians!

And we, the Democratic Party, will do this!

Do ta bëjmë, ashtu sikurse kemi filluar, me sinqeritet dhe modesti me njerezit, duke i afruar ata qe kanë përzemër fatet e shqiptarëve dhe Shqipërisë.

Duke folur përditë me njerëzit, duke i takuar ata nga afër dhe duke biseduar sy më sy, më këdo që është zhgënjyer me sistemin politik 33 vjecar.

Duke e forcuar bashkëpunimin tone të ngushtë me aleatët tanëndërkombëtarë dhe partnerët tane strategjike, të cilët kanë dhënënjë kontribut të pacmueshëm në këto 33 vite tranzicion për demokracinë dhe shtetin shqiptar, dhe të cilët i falenderoj nga kjo sallë në emër të të gjithë anëtarëve të Partisë Demokratike.

Fatkeqësisht, as Shqipëria jonë nuk është sot aty ku duhet te ishte.

Pas 33 viteteve pluralizëm, shumica e bashkeqytetareve tane jane në një gjendje të mjerueshme ekonomike.

Krimi duket se pushtuar gjithe vendin.

Korrupsioni ka arritur nivele të panjohura më parë.

Integrimi europian i Shqipërisë ka 10 vite që ecen me hapin e breshkës.

Shqiptarët kanë lënë shtepitë dhe familjet e tyre dhe kanëemigruar si kurrë më parë.

Arsimi dhe shendetesia jane ne degradim të plotë.

Përgjegjësi kryesor për këtë gjendje eshte Edi Rama dhe qeveria e tij.

Kjo qeveri nuk prodhon mireqenie, dije, vende pune dhe siguri! Ajo prodhon vetem korrupsion, regres, arrogancë, drogë dhe krim.

Prandaj SOT nga kjo sallë, dua të theksoj edhe njëherëmbështetjen e plotë të Partisë Demokratike per SPAK, tëpërgëzoj hetimet e saj ndaj krimit dhe pushtetarëve tëkorruptuar.

Shqiptaret mezi e kane pritur kete dite!

Ata kane 33 vite që presin drejtësi të barabartë, një drejtësi ku askush nuk është mbi ligjin.

Sepse vetem keshtu mund te ngrejme shtetin e se drejtes dhe te forcojme demokracine në Shqipëri.

Sepse fatkeqesisht sistemi yne politik ka deshtuar.

Ketu tek ne, nje person i vetem, kryeministri, eshte mbi gjithcka. Sot, pushteti i tij eshte absolut. Ai vete zgjedh, vete vendos, vete zbaton!

Sot deputetët janë kukulla të Kryeministrit qe perdhosin Kuvendin e Shqiperise duke shkelur keshtu me kembe zgjedhesit e tyre, qytetaret shqiptare!

Keshtu parlamenti çnderohet përditë, i teri ne dispozicion të interesave të Edi Ramës dhe klientëve të tij ekonomike.

KY MODEL NUK I CON DOT SHQIPTARET NE EUROPE!

KY MODEL DUHET DHE DO TE NDRYSHOJE!

Ne jemi këtu sepse besojmë tek një model ndryshe. Besojmë tek demokracia dhe politika normale në sherbim te njerezve.

Prandaj kemi propozuar listat e hapura per zgjedhjet e ardhshme, që ju japin mundësi qytetarëve të zgjedhin vete kush do ti perfaqesoje.

Prandaj duam ti japim mundësinë diasporës shqiptare të votojësi një garanci e madhe për demokracinë shqiptare.

Prandaj kemi propozuar ne kuvend vetingun për politikanet, ne menyre qe te kalojme ne site te gjithe ata qe do tju perfaqesojne juve!

Prandaj duam te zgjedhim presidentin nga populli, qe institucionet tona publike te mos behen vartëse te njeri-tjetrit ne kurrizin tuaj,

Prandaj kemi hapur partine tone ne garen e brendshme per te afruar sa me shume të rinj, gra dhe intelektualëve,

That's why we decided to present our 140 candidates for deputies one year before the elections!

Today I believe more than ever that this policy,

politics that builds and does not destroy,

the politics of ideas and not the politics of violence,

it is the policy that Albania and Albanians need.

This is the mission of the Democratic Party of Albania

for a developed Albania

So with deep gratitude for the sacrifices, courage and endurance of the founders of the Democratic Party.

With the deepest gratitude to all those who have trusted us and voted for us over the years.

With the deepest gratitude to all the leaders of our branches and structures, to all the members of the Democratic Party and to the wonderful democratic young women and men,

I wish you all: Happy 33rd anniversary!

Long live the Democratic Party of Albania!

Most read