BREAKING NEWS

PD primaries/ Counting closes in branch 5 of Tirana, who wins from the 7 candidates

PD primaries/ Counting closes in branch 5 of Tirana, who wins from the 7
x
BREAKING NEWS

Kokalari does not hold back against the DP deputy: He is loyal, but some power should be taken away from him

Kokalari does not hold back against the DP deputy: He is loyal, but some power
x
BREAKING NEWS

"Your figures are inconsistent with those of the DP", the journalist "closely voices" Alimehmet

"Your figures are inconsistent with those of the DP", the journalist
x
BREAKING NEWS

Primaries/ Only got 32 votes, Sazan Guri bursts into accusations: They stole me too

Primaries/ Only got 32 votes, Sazan Guri bursts into accusations: They stole me
x
BREAKING NEWS

Have there been socialist voters? I am surprised by Sali Berisha's answer

Have there been socialist voters? I am surprised by Sali Berisha's answer
x
BREAKING NEWS

EU summit in Tirana, Vucic changes his mind? This is when the Serbian president is expected to make the decision

EU summit in Tirana, Vucic changes his mind? This is when the Serbian president
x
BREAKING NEWS

"There were socialists in the DP lists"/ The studio debate between the candidates in Kama and Flamur Nokës broke out

"There were socialists in the DP lists"/ The studio debate between the
x
BREAKING NEWS

NAME/ PD primaries, the counting for the Municipality of Durrës ends, here's who won

NAME/ PD primaries, the counting for the Municipality of Durrës ends,
x

Politike

Frrok Çupi: Meta and Berisha are preparing a big conspiracy against Albania, that's why they will enter the local elections together and the klechka that will lead to the arrest of the head of "Foltor"

Frrok Çupi: Meta and Berisha are preparing a big conspiracy against

The well-known analyst and publicist, Frrok Çupi, has commented on the political situation in the country, placing the main emphasis on the developments within the Democratic Party and the "Foltor" led by former Prime Minister Sali Berisha, for whom he has made strong accusations. During an interview for the "SOT" newspaper, Mr. Çupi says that the PD today is led by the Alibeaj-Basha binomial and according to him, this is a fact recognized by law. According to him, Berisha's group is an illegal faction and has no connection with the DP. Focusing on some sensational files that SPAK has in hand, such as the privatization of the former complex "Partizani" and "Gërdeci", where former Prime Minister Berisha is involved, analyst Çupi emphasized that the head of "Foltores" will be completed in prison, also showing reasons why he will sink.

-Mr. Çupi, in PD, there is a debate about its legitimacy, because the case is still in court. Why is the court delaying the decision on the legitimacy of DP? There are rumors that they are waiting for Berisha to get out of the game through the decommunization law?

The court, in fact, is expressed, as long as it recognizes Lulzim Basha as the president of the Democratic Party in its judicial memory. Basha, within the PD institutions, has been replaced by Enkelejd Alibeaj. Whether it shall be necessary to state again the same, that is a business of the court; but I don't believe it will happen. There is no PD other than the PD recognized by the Court today. This other is an amorphous mass that spins and makes noise. In essence: Berisha's grouping, which is called 'Reestablishment', is not PD. This is not a legal institution, because the law does not recognize it. But it is not a political institution either, because it is not registered and cannot act on behalf of the public. The clearest thing is that this group does not take a hand neither in the Assembly, nor in the assessment of the majority, nor in the United States and European Union states. If it takes one more step towards 'political acts', it will immediately be considered a 'destabilizing organization' for the country and the region. We are in a situation of global war, when our country is among the most targeted. Without thinking about the western wave for maintaining peace and stability, think about when this wave will flood our endangered country..., and ask the question: 'Where will Berisha and his warmongers in 'DP' end up. Remember the movie 'Titanic' and perceive Berisha, Muli, Kelli?i, Vokši, Loši, Noši, Viši..., in which the ships can be kept. Our country is no longer affected by these people who have blackened its life for 32 years. Without thinking about the western wave for maintaining peace and stability, think about when this wave will flood our endangered country..., and ask the question: 'Where will Berisha and his warmongers in 'DP' end up. Remember the movie 'Titanic' and perceive Berisha, Muli, Kelli?i, Vokši, Loši, Noši, Viši..., in which the ships can be kept. Our country is no longer affected by these people who have blackened its life for 32 years. Without thinking about the western wave for maintaining peace and stability, think about when this wave will flood our endangered country..., and ask the question: 'Where will Berisha and his warmongers in 'DP' end up. Remember the movie 'Titanic' and perceive Berisha, Muli, Kelli?i, Vokši, Loši, Noši, Viši..., in which the ships can be kept. Our country is no longer affected by these people who have blackened its life for 32 years.

-Deputeti Flamur Noka ka paralajmëruar futjen në zgjedhje përmes koalicionit me Partinë e Lirisë të Ilir Metës, në rast se gjykata iu heq PD-në “Foltores”. Keni një koment?

Po, me siguri që do të futen në zgjedhje bashkë. Nuk kanë rrugë tjetër. Stuhia i ka lënë në një ishull thuajse të braktisur dhe Berisha e Meta do të ‘ martohen’ vetëm me njëri tjetrin, ai ishull nuk ka tjetër martesë për ta. Sepse është ishulli i krimeve të përbashkëta, i korrupsionit të përbashkët dhe.., ta themi qartë: Ishulli i komplotit të përbashkët Berisha- Meta kundër kombit. Mos e provoftë njeri, por kur dikush kryen krime kaq të mëdha, i duket se shpëton nëse kapet nga flokët e veta. Flokët e Berishës janë në duar të Metës, dhe lëkura e Metës është në duar të Berishës. A do të shpëtojnë? Nëse vdes drejtësia e një populli dhe e dy kontinenteve.

-FRPD e Berishës mbajti këtë fundjavë zgjedhjet për kryetarin e ri, por rra në sy fakti se ky proces po denoncohet dhe ka qenë një farsë. Si ka mundësi që Berisha akuzohet gjithmonë për shtrembërim të votave?

E kam thënë gjithmonë, që nga 9 korriku 1991 se “kudo ku shkel Berisha, aty mbin e keqja, toka ku shkel ai helmohet”. Kjo është Shqipëria sot e helmuar nga vje dhjet dhe korrupsioni, e dominuar nga një drejtësi e padrejtë dhe e korruptuar, e shëmtuar kudo ku vuri dorën ai dhe ekipi i tij... Sidomos PD është një parcelë ku nuk mbin më asgjë normale në këtë jetë... Berisha është njeriu që vjedh edhe vetveten, edhe atëherë kur e ka shtëpinë plot me pasuri. Është fiks një i sëmurë kleptoman. Ai e fut dorën në xhepin e tij dhe vjedh për xhepin e tij. Kjo ndodhi me Forumin e Rinisë të PD: Vodhi votat e veta. Por bëri një mëkat shuma të madh: I mësoi edhe të rinjtë të vjedhin si ai. Kushdo që mban pranë Berisha është ose hajdut, ose servil, ose vrasës, ose i pa vlerë. Tani edhe Forumi Rinor u shpall i pa ligjshëm. Kjo është PD e Berishës.

-A rrezikohet Sali Berisha nga dosjet që ka hapur SPAK për aferën e kompleksit “Partizani” dhe “Gërdeci”?

Besoj se dosja e kompleksit ‘Partizani’ nuk është ndonjë gjë e madhe në radhën e krimeve të Berishës. Sigurisht që ai do të paguajë edhe për këtë. Por ai e di se stuhia nuk ndalet te ‘ Partizani’ as te Jamarbëri. Berisha sot është kampion botëror i korrupsionit dhe i minimit të demokracisë. Berisha është edhe në ‘top’ të sulmit mbi Amerikën dhe qytetërimin perëndimor. Ky është haraçi që do të paguajë Berisha. Megjithatë nuk na duhet vetëm kaq. Na duhet që të harrojmë se kemi pasur ‘Berishë’ në racën tonë.

- Lulzim Basha was seen this weekend in a meeting with the heads of PD branches, which included the chairman of the democratic parliamentary group, Enklejed Alibeaj. What do you think of this move and is it a message for Berisha, as exponents of "Foltor" have launched attacks against the official PD?

This is a movement that will end with the announcement of Berisha as the author of receiving Russian funding. Because this is the truth. Lul Basha has never done anything in DP, let alone financing from Russia. Money is Berisha's domain and craft, where does he leave the money for Basha to take? We may also have some further developments: That Basha be elected head of the PD, of that part that will give Berisha his hand.