BREAKING NEWS

Elections for the leader of PD / Spartak Ngjela reveals the behind the scenes 'bomb' and warns Sali Berisha: Here is how his perverted and shy staff lied

Elections for the leader of PD / Spartak Ngjela reveals the behind the scenes
x
BREAKING NEWS

“Where is SPAK? Why does not he complete this file ”/ Taulant Balla explodes against Sali Berisha and his family and leaves nothing unresolved: Money laundering with ...

“Where is SPAK? Why does not he complete this file ”/ Taulant Balla
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha said that he could have been killed, Talo Çela 'resurrected' and made this move from the escape, Klodiana Lala gives details

Artan Hoxha said that he could have been killed, Talo Çela
x
BREAKING NEWS

Powerful explosion near a gas station in Shkozet, there are injured

Powerful explosion near a gas station in Shkozet, there are injured
x
BREAKING NEWS

For more than 3 decades in the justice system, KPC dismisses the well-known prosecutor (NAME)

For more than 3 decades in the justice system, KPC dismisses the well-known
x
BREAKING NEWS

SPAK another powerful blow / Launches property investigations for 32 'VIP' names that caused a stir in the mega-operation, in the "sieve" bank accounts and real estate

SPAK another powerful blow / Launches property investigations for 32
x
BREAKING NEWS

The meeting in the Law Commission for the election of the new President lasts only 3 minutes, here is what is expected to happen today at 18:00

The meeting in the Law Commission for the election of the new President lasts
x
BREAKING NEWS

'Bomb' by Arian Çani, reveals the sudden move that Prime Minister Rama will make very soon: He did not leave it at that

'Bomb' by Arian Çani, reveals the sudden move that Prime
x

Politike

Frrok Çupi: With the "soldiers of crime" Berisha is threatening the USA, aims at conflict and not the leader of the Democratic Party, the Americans asked Basha to distance himself from Meta

Frrok Çupi: With the "soldiers of crime" Berisha is threatening

Well-known analyst and publicist, Frrok Çupi commented on the political developments in the country, while stopping the emphasis on the situation within the Democratic Party, the Basha-Berisha clashes, the relations between the DP and the Meta-LSI binomial. During an interview for the newspaper "SOT", analyst Çupi said that former Prime Minister Sali Berisha is threatening the United States of America through statements like the one he addressed to Basha with the "soldiers of crime". According to him, Berisha does not intend to take the Democratic Party, but seeks conflict. Regarding the accusations of the leader of the Democrats Basha against the President Ilir Meta, Mr. Çupi emphasized that the Americans asked the head of the blue headquarters for this, in order for him to distance himself from the head of state.

 

-Mr. Çupi, PD seems to be in a very hot situation. Berisha wants the National Assembly to convene, but the collected signatures are locked and verification is not allowed. How do you see this maneuver?

Why did they lock the names in the safe? It is for this purpose that the firms have gathered, they have gathered to be locked in the safe. The reasons why they locked them are:

First, but not the main one- because the firms are fake. And what will show the falsity? Ever since the collection of signatures started they knew they would collect them falsely. Some of them, since the investigation of the journalists of "Top Channel" in the program "Fiks Fare", have turned out to be false. The legitimacy of the "Assembly" has already declined.

The second reason: For 30 years, Sali Berisha has been locking things in the "safe" and manipulating the people. Nothing in his political life has been open, neither clear, nor transparent. His own government was a non-political "boil"; real government has been exercised by unopposed elements, from his "hawks" alias Damir Fazlic, Gazidede to his children who created the gang of corruption and theft of public funds. Even the known murders, Berisha has committed as "locked". He did not use the Kalashnikov himself, but made a mimicry sign to someone, ie: "tell Azem to come out because the Haklaj are waiting for him"; or "take Remzi ...", or "I love him in Tirana, I love Shkëlqim Haklaj". This is the story of "safes".

-Does Berisha risk taking the Democratic Party by force?

Jetojmë në një epokë- fatmirësisht- jashtë Berishës. Ka qenë ajo koha kur Berisha të digjte të gjallë, të merrte edhe partinë edhe shpirtin, të digjte gazetën, të humbte kockat dhe të grabiste kursimet e çdo pronë... Por tani, Berisha “Good bye”! Në një ferr tjetër. Kombi ynë ka shpëtuar në saje të Amerikës. Berisha ka kërcënuar Bashën se “po të futa unë ushtrinë...”, por këtë e ka kërcënim kundër Amerikës. Marrëzia nuk ka brirë. Berishës nuk i nevojitet PD, edhe sikur ta kishte të mundur. Nuk i duhet, sepse askush nuk e njeh e nuk do t’ia njihte. Sikur të ndodhte, menjëherë do të shpallej “PD si Hamasi”, dmth. një grupim terrorist. Në krye do të ishte “Osaman Bin Sali”. Berishës i duhet gjendja “as luftë, as paqe”! I duhet që pas “Kuvendit” të thotë se “ne fituam”, por falsë, si firmat. I duhet që gjendja e pasigurisë të bëhet si moçal në jetën tonë qytetare.

-Ju e prekët pak, dy ditë më parë ai i kujtoi Bashës se po vajti puna te ushtarët e krimit e nxjerr me këpucë të kuqe...

Berisha e di se Basha e di se cilët janë “ushtarët e Berishës”. Të dy janë bashkëpunëtorë të ngushtë, e dimë, që nga viti 2005. Berisha ka frikë se Basha mund t’ua tregojë amerikanëve ku ndodhen “çetat e Berishës”; prandaj ky i shpall i pari. Gjithashtu karikon njerëzit e afërt që presin konflikt. Dhe thotë se “kam ushtarë”. Por militarët e Berishës tani janë zvogëluar në numër. Madje janë tkurrur shumë, ai mburret vetëm me tipa si Sali Lusha. E para sepse është zvogëluar shumë harta ku ndodhet ushtria e Berishës, duke mbetur vetëm në disa fshatra të Tropojës; pesa tjetër e Shqipërisë nuk nxjerr në luftë për Berishën as budallain e fshatit. Ka edhe një tkurrje tjetër më esenciale: Në vitin 1997 ai kishte ushtarë në gjithë Veriun e vendit, ushtarë që i ngarkoi mbi makina dhe i dërgoi për luftë në Jug. Tani ata nuk janë më me Berishën, madje janë penduar deri te zoti. A e shikoni se Veriu nuk ia do foltoret; a e shikoni se deputetët e Veriut nuk i shkojnë? Në vitin 1997 e ‘98 kishte militarët e FARK-ut, ushtri e Bukoshit në Kosovë që e ngriti kundër UÇK; por tani nuk janë. Ata u angazhuan në luftën kundër Vlorës; i kam parë vetë disa prej tyre në sulmet rrugëve të Vlorës atëherë. Në atë kohë kishte edhe luftëtarë iranianë të mbetur në Bosnjë që i solli në Shqipëri në luftë kundër Jugut. Madje kishte edhe nga ata që u stërviten nën kujdesinë Al Qaedas të Bin Laden... Por sot nuk janë... Si do të marrë Berisha PD-në me ushtri?

-Ka akuza se Berisha po bashkëpunon me bandat. Njëri prej tyre është Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi, i cili ka deklaruar se bandat në Elbasan kanë kërcënuar delegatët, me qëllim firmosjen e formularit për Kuvendin e 11 dhjetorit që është thirrur nga Berisha. Kështu që pyetja ime e drejtpërdrejtë për ju është se a do përdorë Berisha bandat për të larguar Bashën?

Bandat dhe banditët në këto ngjarje janë njerëz të lumtur dhe me fat. Ata kanë shansin që t’i deklarojnë Berishës se “jemi me ty” dhe të falsifikojnë disa firma demokratësh dhe me këtë rast të marrin disa lekë. Banditët kanë nevojë për lekë më shumë se askush, sepse duhet të paguajnë jetën dhe vdekjen... Berisha ka shumë pasuri dhe shumë lekë dhe shpresoj se po i shpërndan, qoftë edhe në këtë mënyrë. Le t’i marrin banditët e firmave të Kuvendit, veç të mos vrasin njerëz. Kështu do të shkojë dorë më dorë pasuria e grumbulluar nga Berisha: Herë për banditët, herë për falsifikime, herë për avokatët, herë për gardianët e burgjeve...

-Duket sikur Berisha po nxiton dhe qëllimi bazë është të marrë drejtimin e PD. A i trembet ai një hetimi të mundshëm dhe po mundohet të krijojë mburojë politike?

Mburojë politike nuk krijon dot Berisha. Ai, politikisht është i vdekur; e ka çmontuar qeveria amerikane kur e shpalli “non grata” në 19 maj. Këta politikanët që po i afrohen, këta do të kenë fatin e mushkonjës. I keni parë mushkonjat në verë kur iu afrohen disa rrjetave elektrike të bëra enkas për të kapur mushkonjat? E mbani mend si e djegin mushkonjën sapo afrohet dhe bëjnë një zhurmë “krrak”? Ja ashtu do të ndodhë edhe me politikanët që po i afrohen Berishës. Pjesa më e madhe e tyre e ndjejnë veten “të djegur”, sepse janë të zhytur në korrupsion.

-A rrezikon që vendi të shkojë drejt kaosit, duke qenë se Berisha në çdo dalje bën thirrje për përmbysjen me dhunë të qeverisë "Rama 3"?

Berishën nuk e ndjekin më bashkëfshatarët e tij, e jo më “kaos-ianët”. A s’e shikoni që ka një shekull që nuk shkel dot në Tropojë?! Nuk ka “mendere” Berisha as të ngrejë këpucët e ushtarit. Majakovski, një poet rus i fillim- shekullit të kaluar ka një poemë të famshme, ku thotë:

“Njëshi- zero e fyell/

Njëshi send i kotë/

Kur je një, edhe rëndësi po pate/

As drurin e thjeshtë pesë pëllëmbësh s’e ngre dot”/

Njerëzit kanë rast të argëtohen me “foltoret” dhe “foltorësit”, por mund ta lidhin qenin e të flenë gjithë natën.

-Si e shihni deklaratën e ambasadores amerikane në Tiranë, Yuri Kim se SHBA do ndërpresë kontaktet me PD nëse Berisha bëhet kryetar?

Është deklarata më e prerë dhe me tonet më të larta, botërisht, e lëshuar nga Shtetet e Bashkuara pas Luftës së Dytë. Qysh pas masave të Aleatëve për të neutralizuar “Nazi- Partinë” e Hitlerit në Gjermani, nuk ka më një deklaratë kaq bombastike nga Shtetet e Bashkuara ndaj një partie politike. As për partinë e Radovan Karaxhic, as të Millosheviç, as të Sadam Hussein..., nuk është bërë një deklaratë si kjo. Kjo-po! Kjo është ajo që ka peshë në gjithë këtë histori me “Berishë”. Kush nuk di të lexojë e të dëgjojë- hallall ta ketë!

-Pas 6 muaj mungesë, këtë të martë edhe presidenti Ilir Meta ka folur për mediat, ku ka sulmuar ashpër kreun e PD, Lulzim Basha dhe është rreshtuar hapur krah ish-kryeministrit Sali Berisha. Si i shihni këto deklarata dhe pse Meta dhe Berisha janë bashkë?

Po, e pashë. Por një gjë dua të them: Mos i marrim edhe aq seriozisht këta. Jo pse nuk janë të dëmshëm, por sepse kaq e kanë. Ilir Metën, në Mirditë ku kam lindur unë- as për punëtor të kishës nuk do ta merrnin. Se që të hapësh derën e kishës kur vdes dikush, nuk do mendje shumë. As që t’u biesh kambanave kur të thonë për mesha- prapë nuk do shumë mendje. Ky është punëtori i kishës... Por Metës nuk do t’ia kishin besuar; ky president është një shëmtim edhe i intelektit të njeriut që jeton në këto treva. Çfarë dua të them? Dua të them se Berisha e Meta sigurisht që kanë bërë plane për të pasur parti të përbashkët dhe për të “shembur dynjanë”, por kjo është zero. Dua të them edhe një gjë tjetër: Pse në krye të shtetit ne ngremë njerëz si këta: Sa të lig edhe të ulët? Kjo kërkon një përgjigje, sidomos, nga mazhoranca politike e parlamentare. Më duket se shumë mekanizma të demokracisë dhe të shtetit nuk i kemi si mekanizmat e makinës së mirë.

-Së fundmi ka krisje të raporteve mes PD dhe LSI, ku eksponentë të këtyre dy partive kanë hedhur akuza të ndërsjella. Keni një koment pse ndodhi kjo çarje?

The SMI is already like Berisha, ie. "Non grata" in Albania. Think of an "ambiguous" party of Ilir and Mona! Tmerr. After a few years and remembering that it was a party of "Illyrians and Mona", people will be sad. Two people who have understood about each other that "it is not worth staying with the other" (neither Mona stays with Ilir, nor Illyria stays with Mona). And how can they tell us that each of them or together can stand on the head of the citizen of this country? Illyrians spend the evening with the cats that remain on the beach after everyone leaves, but not with Mona ... Do you understand now? And how can Lul Basha, even Luli we know, stay with this party ?! One thing is a little more serious: Lul Basha has been advised by the Americans and monitored by them not to be confused with Berisha and Meta anymore. "Enough is enough!" They told him.

Interviewer: Rigels Seliman

Most read