BREAKING NEWS

The number of new cases decreases, 9 victims in Albania

The number of new cases decreases, 9 victims in Albania
x
BREAKING NEWS

The decision for Berisha? Lulzim Basha makes a sensational statement: I do not intend to leave the post of DP leader

The decision for Berisha? Lulzim Basha makes a sensational statement: I do not
x
BREAKING NEWS

Meeting of the Commission of Inquiry for April 25, 2 representatives are elected for the regulation (Names)

Meeting of the Commission of Inquiry for April 25, 2 representatives are elected
x
BREAKING NEWS

Lekë in exchange for the vote on April 25, SPAK closes investigations for Denis Xholin and Abjon Çeku

Lekë in exchange for the vote on April 25, SPAK closes investigations for
x
BREAKING NEWS

Gathered the parliamentary group today, the movement that Lulzim Basha is preparing is revealed, here is what will happen on Wednesday

Gathered the parliamentary group today, the movement that Lulzim Basha is
x
BREAKING NEWS

Politics in black / COVID-19 takes the life of former US Secretary of State (NAME + PHOTO)

Politics in black / COVID-19 takes the life of former US Secretary of State
x
BREAKING NEWS

Bitter news! Fatos Lubonja in mourning, loses his dear family man

Bitter news! Fatos Lubonja in mourning, loses his dear family man
x
BREAKING NEWS

"Storm" in the State Police / The movements of Gledis Nano, who are the new police directors throughout the country, are revealed (NAMES)

"Storm" in the State Police / The movements of Gledis Nano, who are
x

Politike

Fatos Klosi: The US has planned all the steps against Berisha's reaction before he was declared "non grata", his copied file

Fatos Klosi: The US has planned all the steps against Berisha's reaction

Former head of the State Intelligence Service, Fatos Klosi has commented on the calls of former Prime Minister Sali Berisha for the protests, while expressing the conviction that he has no intention to lead the country towards destabilization. During an interview for the newspaper "SOT", Mr. Klosi stressed that Berisha's calls for protests are in vain, while adding that the Americans have planned his actions and do not allow destabilization. The former head of SHISH even went so far as to say that the Americans know what Sali Berisha sees in his dream, while he stressed that the latter is in the last throes and that he is using "Foltoren" to show his muscles. United States of America.

-Mr. Klosi, former Prime Minister Berisha continues the meetings with the Democrats, after the decision of the chairman of the Democratic Party, Lulzim Basha to leave out of the group the founder of the Democratic Party. In almost all the meetings held so far, he has severely attacked the Prime Minister Edi Rama and the leader of the Democratic Party, Lulzim Basha, while he has called for protests. How do you view Berisha's meetings and his threats of protests?

Sali Berisha's move and descent to the base is a well-thought-out strategy. Saliu went down to meetings with the democratic base, after his interest was affected. But as for his calls for revolts and strong anti-government protests like in the '90s, I think Berisha does it to intimidate opponents and especially Lulzim Basha. Berisha has entered the game and his role with calls for protests. So, Saliu with these calls and harsh political rhetoric, is moving with a plan and seeks to mobilize those few of his supporters for protests. There is nothing surprising here, as Berisha, even when he has been in opposition before, has done these things, violent protests and even strong clashes with the State Police. So calling himself successful for those times, Berisha is calling for revolts. If we take the case of Kukës where the doctor stopped recently, we saw that he had supporters there. But the problem is that it is not Albania. Those who go after Sali, in Kukës or wherever else he goes and makes meetings with his "Foltore" are not Albania, but are a minority that follow emotions and Berisha. This job is so simple. Albania and the Albanian citizens do not want Sali Berisha and in the meantime they have shown this by voting, punishing the Democratic Party in the elections, whether these are local or general. The vast majority of Albanian citizens are not like Sali Berisha and his supporters and consequently I am convinced that no one follows him. Most Albanians do not make noise and call for protests, but calmly watch Berisha's move, where instead of following him, they punish him with a vote.

-Dakord, por ish-kryeministri Sali Berisha duket stoik në atë që thotë dhe kërkon që të ketë revolta dhe protesta të fuqishme si në vitet ‘90. Madje, nga qyteti i Kukësit ai i dërgoi edhe një mesazh kryeministrit Edi Rama se nuk do ta gëzojë mandatin e tretë. Sa gjasa ka të ndodhin këto?

Sali Berisha flet broçkulla. Në Shqipëri nuk ka më vend për revolta. Berisha lëshon thirrje dhe kushtrim nga halli, por thellë edhe ai e di që nuk është më kohë revoltash. Megjithatë, po them diçka për gazetën tuaj, që Shtetet e Bashkuara të Amerikës përpara se ta shpallin “non grata” Sali Berishën, kanë bërë një plan se si do të pasojë vendimi i tyre. SHBA-të ia kanë kopsitur dosjen Saliut dhe janë 10 hapa para tij, e madje nuk do të lejojnë që vendi të shkojë në destabilizim siç kërkon Berisha dhe ata pak njerëz që i shkojnë atij pas. Shqipëria është vend i NATO-s dhe ka institucione ligjzbatuese të forta që kanë mbështetjen e partnerëve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian. Kaq e thjeshtë është kjo punë. Ndërkohë, mos harroni edhe faktin tjetër që amerikanët dinë edhe çfarë ëndrrash shikon Sali Berisha në gjumë, ndërsa kanë të dokumentuar çdo aferë dhe krim të tij.

-A po e përdor ish-kryeministri Sali Berisha “Foltoren” dhe po përdor demokratët për të kërcënuar e madje treguar “muskujt” amerikanëve?

Padyshim që po! Unë jam shumë i bindur që ish-kryeministri Sali Berisha po përdor “Foltoren” e tij, pra takimet me anëtarësinë, simpatizantët dhe bazën demokrate, vetëm për interes të tij. Saliut nuk i intereson askush, përveçse tarafi i vet. Kështu që nga kjo pikëpamje dua të theksoj se Berisha po përdor aksionin e tij në bazën demokrate, si mburojë për t’u mbrojtur nga drejtësia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Saliu e ka ngritur “Foltoren” vetëm për t’iu treguar muskujt amerikanëve dhe për të përzënë nga Partia Demokratike, kreun aktual të saj Lulzim Basha. Berisha përmes aksionit të tij, kërkon të rimarrë sërish PD-në dhe të veshë në një farë mënyre kostumin e imunitetit. Po do të pyesni ju si do ta bëjë këtë?! Është fare e qartë, shkarkojnë Bashën dhe merr drejtimin e Partisë Demokratike. Është shumë e thjeshtë filozofia e Berishës. Kaq. Pasi nëse do të ishte e kundërta, Sali Berisha nuk e justifikon dot që për tetë vite kyçi gojën, duke i vënë tutkall dhe nuk tha asgjë për Lulzim Bashën. Tani na del edhe nga tregon se Basha është lideri i thyer, që nuk respekton statutin apo ku ta di unë se çfarë. Berishës tani që iu prekën interesat e tij, ç’nuk po thotë për Lulin, duke e sulmuar dhe akuzuar fort. Kështu që kuptohet lëvizja e Berishës, që gjithçka që po bën, ai po e bën për të marrë PD-në që kjo parti ta mbrojë pastaj. Po si do mbrohet?! Do mbrohet përmes Partisë Demokratike, ku si akuzat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës që shkojnë në adresë të tij, si akuzat që mund të ngrejë drejtësia, ai do t’i quajë ato si akuza politike. Pra, Berisha po shkon me strategji, që me statusin e kryetarit të PD, ai do mbrojë veten dhe do të thotë shiko që po tentojnë të burgosin apo denigrojnë kryetarin e partisë më të madhe të opozitës. Kjo është e gjitha, mendoj unë.

-Pas përjashtimit të ish-kryeministrit Sali Berisha nga grupi parlamentar demokrat, Partia Demokratike ndodhet në një moment delikat. Berisha vijon sulmet dhe akuzat ndaj Bashës, ndërkohë që ky i fundit përveçse po tregohet i vendosur, po “hakmerret” ndaj ish-liderit demokrat. Pak ditë më parë, kryedemokrati Basha shkarkoi deputetin Flamur Noka si nënkryetar të Komisionit të Sigurisë Kombëtare, ndërsa e paralajmëroi atë për përjashtim nga grupi parlamentar i PD-së. Kështu që pyetja ime e drejtpërdrejtë për ju është se a po hakmerret Basha ndaj Berishës, pasi po i heq besnikët e tij nga Partia Demokratike, referuar Flamur Nokës që ka mbështetur hapur ish-kryeministrin?

Shiko! Mendoj se ish-kryeministri Sali Berisha dhe kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i kanë hyrë një lufte pa kthim. Si Berisha, ashtu edhe Basha tashmë e duan njëri-tjetrin në hell. Në këtë kontekst mendoj se edhe Luli e ka kuptuar lojën e Saliut dhe po hakmerret ndaj tij. Së pari e përjashtoi atë nga grupi parlamentar i PD-së, ndërkohë që tani po i shkarkon dhe po i përjashton nga Partia Demokratike edhe njerëz apo deputetë që janë besnikë të tij, sikundër ndodhi me rastin e deputetit demokrat, Flamur Noka, të cilin Basha e shkakori si nënkryetar i Komisionit parlamentar të Sigurisë Kombëtare dhe për rrjedhojë ai largohet edhe nga Kryesia e vogël e PD-së. Kështu që tani ndodhet në një situatë delikate, pasi kanë dalë në ring Basha dhe Berisha, ku secili do të luftojë deri në pikën e fundit, për të pastruar partinë nga njerëzit e tyre. Pra, s’ka më armëpushim mes Lulit dhe Saliut, ata tani kanë hyrë në një “luftë” me njëri-tjetrin, betejë kjo që s’ka kthim pas. Kjo është Partia Demokratike dhe na u dha rasti që me këtë që ndodhi me Bashës dhe Berishës, ta njohim se kush është PD-ja e vërtetë. Por megjithatë, unë dua të shtoj se një meritë këtu e kanë edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat me shpalljen “non grata” të ish-kryeministrit Sali Berisha na dhanë një panoramë të qartë të kuptojnë se kush është Partia Demokratike dhe kulisat brenda saj, çfarë prite është, si funksionon, etj, etj.

Interviewer: Rigels Seliman