BREAKING NEWS

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet on a stretcher to prison and his wife's relationship with Ervis Martinaj

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet
x
BREAKING NEWS

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the investigations against Balluk, Agaç and Veliaj, a complete reconfiguration of the government is expected before the elections

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the
x
BREAKING NEWS

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is inspired by the Soviet Union, after Evi Kokalari's reaction, Sali Berisha's daughter deletes the post, Foltorja enters the stage of "eating itself"

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is
x
BREAKING NEWS

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former prime minister, ministers, deputies and mayors and reveals the investigation of the Albanian entrepreneur who tried to create access to the international mafia in our countr...

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former
x
BREAKING NEWS

Here's what's happening with the investigations of the "heavyweights" of politics, Altin Dumani gives the details about Berisha, Rama and Veliaj, talks about police officers in the service of crime and threats to special prosecutors, with the help of S...

Here's what's happening with the investigations of the
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the interceptions of "EncroChat" and "Sky", Edi Rama is ready to throw them in the "mouth" of SPAK to avoid being overthrown from power, here is the former head of SHISH Visho A...

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the
x
BREAKING NEWS

KLP, who will replace Alfred Balla after the KPA "bomb", here is the name of the contender who has the majority of votes in the Council

KLP, who will replace Alfred Balla after the KPA "bomb", here is the
x
BREAKING NEWS

A fight breaks out in the "Foltores" faction, Argita Malltez's ambition to be catapulted to the head of the party puts "fire" inside Ritzemelimi, the right wing of Sali Berisha comes out against the daughter of the former prime minister

A fight breaks out in the "Foltores" faction, Argita Malltez's
x

Politike

What happened in PL? Meta gathers the headquarters of Tirana, here is what was discussed

What happened in PL? Meta gathers the headquarters of Tirana, here is what was

The President of the Freedom Party, Ilir Meta, held a meeting with the Organizational Headquarters of Tirana this afternoon.

During his speech, Meta said that we will respond to this mafia regime with an extraordinary and efficient organization in PL.

The full speech of the President of PL, Ilir Meta:

It is a pleasure to hold this joint meeting of the Party Organization Committee, that is, general, for the national one at the national level, together with the Organization Committee of Tirana.

We hold this meeting, as we have decided to organize the Electoral Convention of Tirana within 2 months. Which means, an intensive work to realize a completely democratic, transparent, efficient process, where at least 2000 elected delegates will participate.

And the minimum, from two elected delegates for each polling station, that is, for each PL organization. in each polling station. As you know, the organization process in Tirana is led by Deputy. The president of the party, Mrs. Erisa Xhixho, who is also a deputy of Tirana.

He did, and he does an excellent job, especially unit 2., which has covered and now should cover all of Tirana.

We have chosen Mr. Denis Turhabi, who is on my left, a founder of LSI., since 2004, at a very young age, as the coordinator for the organization of this convention.

And at the same time, a good connoisseur of the terrain, the polling station. Because we must all be clear that everything we discuss every day, that we debate every day, ends up at the polling station, that day.

All the work is done for that day, and it is done only for the polling station. We, too, should be the model party, which, before the elections begin, knows very well the minimum number of votes it has at the polling station.

And this is accomplished, just by working every day. In an organized manner, in a serious manner, as befits a party that intends to come to power, to keep its promises.

Of course, this cannot be done, keeping promises tomorrow, if you are not able to organize yourself today. All the more, that the organization becomes even more immediate, becomes even more important, becomes even more necessary.

It turns into a real mission, under the conditions of a mafia regime. Did you see it or not?

He had taken 7,000 patrons to Athens, the mayor of Librazhdi said it himself, didn't he? The right hand of 'Tao', right? 7000! And what an organization they have!

Take all the directors, take all the mayors, take all the salarymen, take lek from the state, take lek from these oligarchs, businessmen. Send 7000 there, and pretend there...

Were there any immigrants Mr. Genc? Run away from work, right?!

Yes, because they stayed working on Monday, Tuesday, and we expect them to work on Saturday and Sunday, agreed!

Pra, këtij organizimi mafioz, do ti përgjigjemi me një organizimi transparent, me një organizim të jashtëzakonshëm, efikas, siç besoj, do ta shohin të gjithë në ditët në vijim

Kështu, dua që të ju falenderoj për punën e deri tanishme. Është një hapje e jashtëzakonshme. Edhe tani, unë u vonova pak, duke takuar 4-5 të rinj, që kanë ardhur, që duan të angazhohen me Partinë e Lirisë.

Gjetën më në fund, dhe një që kishte mbaruar shkëlqyeshëm në Turqi, edhe që do të marrë përsipër Komisionin e Jashtëm, vetëm për të mbuluar Turqinë.

Jo se nuk kemi pasur, por e kishte me shumë pasion. Kështu do gjejmë kudo, do të gjejmë për Japoninë, për Korenë e Jugut, do gjejmë dhe për Pakistanin, se ka plot që kanë studiuar, edhe për Indinë.

Do të bëjmë një politikë globale, që nuk e ka parë ndonjëherë vendi. Por, por do të bëjmë një politikë lokale, dhe do bëjmë politikën tek qendra e votimit.

Sepse, pa këtë gjithçka tjetër mbetet një vizion. Dhe pastaj, shndërrohet në iluzion. Kështu, unë besoj në pjekurinë tuaj, në eksperiencën tuaj, në energjinë tuja.

Gratë po i japin tonin. Vajzat e reja gjithashtu, janë në krye të kësaj detyre, dhe besojmë se burrat do ta meritojnë ‘rr’, apo jo?

Kemi shumë kampionë këtu, nuk ka! Ne vetëm për titullin kampion mund të luftojmë, për asgjë tjetër.

Është momenti i duhur, dhe besoj se do të kurorëzohemi, ashtu siç po kurorëzohet ekipi i zemrës Celtiku, që erdhën mbrëmë në fakt kollaret nga Glasgoë.

Sot vijnë, fansat që të ndjekim ndeshjen këtu. E dini ju, unë vdes për ngjyrën e gjelbër, është një shenjë ripërtëritje ajo, është fuqi, është triumfi.

Plus në këtë periudhë kemi shumë ditëlindje. Kemi pasur shumë, kemi shumë, dje patëm një ditëlindje të jashtëzakonshme, të Elmar Brokut një surprizë të madhe, një politikan i madh europian, që zgjodhi çuditërisht, ta festojë ditëlinden në shtëpinë e liderit të PD. profesor, doktor Sali Berishës.

Ishte një mesazh i qartë, ishte një mesazh I fortë për cilindo, se censura e Edi Ramës, manipulimi i Edi Ramës, korrupsioni i Edi Ramës që ka prekur dhe sistemin ndërkombëtar, nuk do të triumfojë, përkundrazi do të ndëshkohet në mënyrën e duhur.

Sot është McGonigali, nesër do të jenë të tjerë në vend të McGonigalit. Pasnesër do rihapet çështja e McGonigalit, pavarësisht se SPAK. fle gjumë mbi të, sepse SPAK. vetë, pra përfaqësues të SPAK-ut janë takuar me McGonigalin.

Dhe McGonigali, nuk ka marrë 200-300 mijë dollarë tek bodrumi, nga ai njeriu I tij, por ka marrë miliona e miliona euro, biznesmenëve shqiptarë, politikanëve shqiptarë këtu.

Miliona e miliona euro, biznesmenëve në Kosovë, polikanëve në Kosovë, duke I mashtruar, dhe duke I paraqitur, dokumenta gjoja si të FBI-së, dhe që kishin emrin  aty, edhe për ata që nuk e kishin emrin. 

Dhe këtë e bëri në bashkëpunim me Edi Ramën, dhe lekët I kanë ndarë bashkë. Dakort! Që kështu, do ti kthejnë bashkë.

Ne vazhdojmë të sigurt për 5 prioritetet, për 4 milion shqiptarë plus, është program I realizueshëm. Nga paniku I madh lëshojnë dhe sontazhe qesharake.

Siç ishte një sondazh I djeshëm, I një organizate që është gjynah që harxhon taksat e shtetasve të nderuar amerikanë. Po, kjo që kishte bërë këtë, ëshë ajo që kishte bërë atë në Maqedoni, para 9 muajsh që e nxirrte këtë Mickovskin, e VRMO-së me 4%.

E nxirrte pas Aliut tonë të dashur, dhe pas dikujt tjetër, e ku di unë. Ai mori 43%, mori shumicën I vetëm. Kjo histori na ka ndodh ne, se jemi mësuar ne, me atë që pagoi Sorrosi, atë sondazhin në janar 2013, na nxirrte 1%, Kreshnikun e nxirrte 2-3 %, një parti të re e nxirrte 3%, e ku di unë.

Po ja që ne, morëm 13-14%, nja 16 deputetë e kështu me radhë. Që kështu këto janë, tregues I panikut të Edi Ramës. Dhe, ju e shikoni situatën në terren që ka ndryshuar në një kohë kaq të shpejtë.

Ju e shikoni presionin që po rritet në bashkinë  e Tiranës, dhe do të jetë shpërthyes, në javët që vijnë. Ku popull, nuk mund të vidhet në këtë mënyrë kriminale, edhe kjo histori ka marrë fund.

Ata do të japin llogari, një më një. Dhe nuk ka ndërmjetësa, ndërmjetësime në këtë proces.

Dhe njëherë ju falenderoj, për punën e deri tanishme. Kërkohet një organizim shumë i fortë, shumë i hekurt, shumë i shpejtë, shumë efikas në ditët që vijnë.

Dhe natyrisht kjo është përgjegjësia jonë, në nivel kombëtar është e imja, që drejtoj komisionin dhe gjithë anëtarët e komisionit.

Në nivelin e kryeqytetit, është në mënyrë të veçantë e Erisës si Zv.Presidente e Partisë që drejton këtë komision. Edhe Denisin ja ku e kemi, si pikë reference për gjithçka, ka të bëjë me organizimin dhe me detajet teknike.

Që kështu, punë të mbarë. Dhe në dy muaj do të ndodhi një konventë e jashtëzakonshme e kryeqytetit, një proces model zgjedhor.

Dhe ku do të shikoni dhe një përkrahje ndërkombëtare, të jashtëzakonshme. Se nuk patëm kohë në këtë konventë, me u marrë me këtë çështje.

Po do të shikoni mbi 50 delegacione atje, do të bëhet shumë më mirë se çu bë në 96’, një Kongres i Partisë Socialiste, ku u lodh, u rraskapit, I nderuari I respektuari Jorgji Kote, që e përshëndes këtu, duke përkthyer tërë atë përkrahje të jashtëzakonshme.

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka zhvilluar pasditen e sotme një takim me Shtabin Organizativ të Tiranës.

Gjatë fjalës së tij, Meta u shpreh se, këtij regjimi mafioz do t'i përgjigjemi me një organizim të jashtëzakonshëm dhe efikas në PL.

Fjala e plotë e Presidentit të PL, Ilir Meta:

Është kënaqësi, që të bëjmë këtë takim të përbashkët, të Komisionit të Organizimit të Partisë, pra të përgjithshëm, për atë kombëtar  në nivel kombëtar, bashkë me Komisionin e Organizimit të Tiranës.

Bëjmë këtë mbledhje, pasi kemi vendosur që brenda 2 muajsh të organizohet Konventa Zgjedhore e Tiranës. Që do të thotë, një punë intensive për të realizuar një process tërësisht demokratik, transparent, efikas, ku do të marrin pjesë të paktën 2000 delegatë të zgjedhur.

Dhe minimumi, nga dy delegatë të zgjedhur për çdo qendër votimi, pra për çdo organizatë të PL. në çdo qendër votimi. Siç e dini, procesin e organizimit në Tiranë, e drejton Zv. Presidentja e partisë zonja Erisa Xhixho, e cila është dhe deputete e Tiranës.

Edhe ka bërë, dhe bën një punë të shkëlqyer sidomos ke njësia 2., që e ka mbuluar dhe tani duhet të mbulojë tërë Tiranën.

Koordindator për organizimin e kësaj konvente kemi zgjedhur zotin Denis Turhabi, që është në të majtën time, një themelues i LSI., që në vitin 2004, në një moshë shumë të re.

Dhe njëkohësisht, një njohës i mirë I terrenit, qendrës së votimit. Sepse, duhet të kemi të gjithë të qartë, që gjithçka që ne diskutojmë çdo ditë, që ne debatojmë çdo ditë, përfundon ke qendra e votimit, atë ditë.

E gjithë puna bëhet për atë ditë, edhe bëhet vetëm për qendrën e votimit. Edhe ne, duhet të jemi partia model, e cila pa filluar zgjedhjet, e di shumë mirë minimumin e votave, që ka tek qendra e votimit.

Dhe kjo realizohet, vetëm duke punuar çdo ditë. Në mënyrë të organizuar, në mënyrë serioze, siç i takon një partie, që synon të vijë në pushtet, të mbajë premtimet e saj.

Edhe sigurisht kjo nuk mund të realizohet, mbajtja e premtimeve nesër, nëse ti nuk je në gjendje të organizohesh sot. Aq më tepër, që organizimi bëhet dhe më imediat, bëhet edhe më I rëndësishëm, bëhet dhe më I domosdoshëm.

Shndërrohet në një mision të vërtetë, në kushtet e një regjimi mafioz. E patë apo jo?

7000 patronazhistë kishte çuar në Athinë, e tha vet kryetari i bashkisë së Librazhdit, apo jo? Krahu i djathtë i ‘Taos’, apo jo? 7000! E çfarë organizimi kanë ata!

Merri gjithë drejtorët, merri gjithë kryetarët e bashkisë, merri gjithë rrogëtarët, merr këtej nga shteti lekë, merr nga këta oligarkët, biznesmenët lekë.Dërgo 7000 atje, dhe bëj atje sikur…

A kishte ndonjë emigrant mo zoti Genc? Ikën nga puna, po?!

Po, se ata ngelën duke punuar të hënë, e të martë, dhe ne presim të punojnë dhe të shtunë, dhe të dielë, dakort!

Pra, këtij organizimi mafioz, do ti përgjigjemi me një organizimi transparent, me një organizim të jashtëzakonshëm, efikas, siç besoj, do ta shohin të gjithë në ditët në vijim

Kështu, dua që të ju falenderoj për punën e deri tanishme. Është një hapje e jashtëzakonshme. Edhe tani, unë u vonova pak, duke takuar 4-5 të rinj, që kanë ardhur, që duan të angazhohen me Partinë e Lirisë.

Gjetën më në fund, dhe një që kishte mbaruar shkëlqyeshëm në Turqi, edhe që do të marrë përsipër Komisionin e Jashtëm, vetëm për të mbuluar Turqinë.

Jo se nuk kemi pasur, por e kishte me shumë pasion. Kështu do gjejmë kudo, do të gjejmë për Japoninë, për Korenë e Jugut, do gjejmë dhe për Pakistanin, se ka plot që kanë studiuar, edhe për Indinë.

Do të bëjmë një politikë globale, që nuk e ka parë ndonjëherë vendi. Por, por do të bëjmë një politikë lokale, dhe do bëjmë politikën tek qendra e votimit.

Sepse, pa këtë gjithçka tjetër mbetet një vizion. Dhe pastaj, shndërrohet në iluzion. Kështu, unë besoj në pjekurinë tuaj, në eksperiencën tuaj, në energjinë tuja.

Gratë po i japin tonin. Vajzat e reja gjithashtu, janë në krye të kësaj detyre, dhe besojmë se burrat do ta meritojnë ‘rr’, apo jo?

Kemi shumë kampionë këtu, nuk ka! Ne vetëm për titullin kampion mund të luftojmë, për asgjë tjetër.

Është momenti i duhur, dhe besoj se do të kurorëzohemi, ashtu siç po kurorëzohet ekipi i zemrës Celtiku, që erdhën mbrëmë në fakt kollaret nga Glasgoë.

Sot vijnë, fansat që të ndjekim ndeshjen këtu. E dini ju, unë vdes për ngjyrën e gjelbër, është një shenjë ripërtëritje ajo, është fuqi, është triumfi.

Plus në këtë periudhë kemi shumë ditëlindje. Kemi pasur shumë, kemi shumë, dje patëm një ditëlindje të jashtëzakonshme, të Elmar Brokut një surprizë të madhe, një politikan i madh europian, që zgjodhi çuditërisht, ta festojë ditëlinden në shtëpinë e liderit të PD. profesor, doktor Sali Berishës.

Ishte një mesazh i qartë, ishte një mesazh I fortë për cilindo, se censura e Edi Ramës, manipulimi i Edi Ramës, korrupsioni i Edi Ramës që ka prekur dhe sistemin ndërkombëtar, nuk do të triumfojë, përkundrazi do të ndëshkohet në mënyrën e duhur.

Sot është McGonigali, nesër do të jenë të tjerë në vend të McGonigalit. Pasnesër do rihapet çështja e McGonigalit, pavarësisht se SPAK. fle gjumë mbi të, sepse SPAK. vetë, pra përfaqësues të SPAK-ut janë takuar me McGonigalin.

Dhe McGonigali, nuk ka marrë 200-300 mijë dollarë tek bodrumi, nga ai njeriu I tij, por ka marrë miliona e miliona euro, biznesmenëve shqiptarë, politikanëve shqiptarë këtu.

Miliona e miliona euro, biznesmenëve në Kosovë, polikanëve në Kosovë, duke I mashtruar, dhe duke I paraqitur, dokumenta gjoja si të FBI-së, dhe që kishin emrin  aty, edhe për ata që nuk e kishin emrin. 

Dhe këtë e bëri në bashkëpunim me Edi Ramën, dhe lekët I kanë ndarë bashkë. Dakort! Që kështu, do ti kthejnë bashkë.

Ne vazhdojmë të sigurt për 5 prioritetet, për 4 milion shqiptarë plus, është program I realizueshëm. Nga paniku I madh lëshojnë dhe sontazhe qesharake.

Siç ishte një sondazh I djeshëm, I një organizate që është gjynah që harxhon taksat e shtetasve të nderuar amerikanë. Po, kjo që kishte bërë këtë, ëshë ajo që kishte bërë atë në Maqedoni, para 9 muajsh që e nxirrte këtë Mickovskin, e VRMO-së me 4%.

E nxirrte pas Aliut tonë të dashur, dhe pas dikujt tjetër, e ku di unë. Ai mori 43%, mori shumicën I vetëm. Kjo histori na ka ndodh ne, se jemi mësuar ne, me atë që pagoi Sorrosi, atë sondazhin në janar 2013, na nxirrte 1%, Kreshnikun e nxirrte 2-3 %, një parti të re e nxirrte 3%, e ku di unë.

Po ja që ne, morëm 13-14%, nja 16 deputetë e kështu me radhë. Që kështu këto janë, tregues I panikut të Edi Ramës. Dhe, ju e shikoni situatën në terren që ka ndryshuar në një kohë kaq të shpejtë.

You see the pressure that is growing in the municipality of Tirana, and it will be explosive in the coming weeks. Where people cannot be stolen in this criminal way, this story has also come to an end.

They will be held accountable, one by one. And there are no intermediaries, mediations in this process.

And once again thank you for the work so far. A very strong, very iron, very fast, very efficient organization is required in the coming days.

And of course this is our responsibility, at the national level it is mine, that I lead the commission and all the members of the commission.

At the level of the capital, it is specifically Erisa as Vice President of the Party who leads this commission. We also have Denis here, as a point of reference for everything, it has to do with organization and technical details.

So, good job. And in two months there will be an extraordinary convention of the capital, a model election process.

And where you will see an extraordinary international support. Since we did not have time in this convention, I dealt with this matter.

Yes, you will see over 50 delegations there, it will be much better than it was in 96', a Congress of the Socialist Party, where the Honorable Jorgji Kote, who I greet here, translating the whole that extraordinary support.

 

Most read