BREAKING NEWS

Sali Berisha is corrupt, connected to criminal gangs and with characters convicted of drugs and money laundering, involved in affairs with Fazli? and use of power to enrich his children, "non-women" is not removed, London seals his fate the head of the DP

Sali Berisha is corrupt, connected to criminal gangs and with characters
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha remains a "non-woman" in Great Britain, the foreign media accuse her of being corrupt and mention the file that SPAK is investigating that she favored her son-in-law when he was prime minister, the socialists also react

Sali Berisha remains a "non-woman" in Great Britain, the foreign media
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri returns as an associate of justice, here's how he broke down before SPAK prosecutors and denounced Ahmetaj's affairs, from meetings with the "bosses" of the incinerators, to trips to Germany and sleeping in a 5-star hotel, details from the fil...

Gjiknuri returns as an associate of justice, here's how he broke down
x
BREAKING NEWS

SPAK "lands" in the offices of the oligarch Ilir Meta, documents, computers and compromising materials are seized, this is how the former president's affairs are unraveling

SPAK "lands" in the offices of the oligarch Ilir Meta, documents,
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia clarifies the reason why SPAK is not arresting Sali Berisha and Ilir Meta, here is the great proof that they cannot hide it, how they came to power only with the white coats of the State Security and made incredible wealth in 7 years

Ilir Demalia clarifies the reason why SPAK is not arresting Sali Berisha and
x
BREAKING NEWS

There is no end to the scandals for Belinda Balluk, this is how she added €50 million to her "portfolio" for the Arbri Street and the Llogora Tunnel, the report reveals

There is no end to the scandals for Belinda Balluk, this is how she added
x
BREAKING NEWS

Klodian Allajbeu of the American Hospital ends up in SPAK, the scandal of the 2 most expensive concessions in health breaks, investigations into senior officials and a number of companies that serve as "masks" for the oligarch, here are the details fro...

Klodian Allajbeu of the American Hospital ends up in SPAK, the scandal of the 2
x
BREAKING NEWS

This is the month when pensions will be increased, economic expert Kujtim Hoxha gives the last details and shows the path that the elderly should follow when they do not agree with the amount of benefits assigned to them by the ISSH

This is the month when pensions will be increased, economic expert Kujtim Hoxha
x

Politike

The case of ex-FBI agent Charles McGonigal/ "Rama is in trouble, he does not sleep peacefully, he resigns if...", the analyst sheds light on the behind-the-scenes and makes a strong appeal to the opposition

The case of ex-FBI agent Charles McGonigal/ "Rama is in trouble, he does

Analyst Genc Burimi, through a direct communication in the "Opinion" column, spoke about the case of former FBI agent Charles McGonigal.

The source stated that Prime Minister Rama "does not sleep peacefully" from this affair, while adding that the Sikh side should investigate the latest developments as it is "the most minimal" for public opinion.

According to him, the problem is that if Rama is called to the SPAK, he will have to resign, even if he is innocent due to not practicing justice.

Therefore, he also spoke about the situation on the eve of the elections and related to the recent events, saying that the Americans do not want the duo Berisha and Meta to come to power, which could affect justice on the part of the American side for not investigating the prime minister. .

The source further said that "McGongial" is a scandal of great proportions, through which Rama has given the message of what he is capable of doing in the country, if he can reach such levels of corruption across the Atlantic.

He added that in this case there should either be a solution to the scandal or there should be no elections, as there will be no trust in the institutions, leaving the opposition to turn to the "golden mean" of protests.

"Edi Rama is certainly not calm, he does not sleep peacefully from the developments that surround him. The people must be clarified, the Albanian side must investigate, it is the minimum. The problem is that if Rama is called to SPAK, he will resign to be investigated without exerting pressure on justice. He does not ask to be investigated that even if he is innocent he should resign. There is no excuse from justice for not investigating.

Kjo drejtësi nuk është e pavarur, është e kapur nga institucioni amerikan që e ka vendosur, drejtësia ka si kumbarë politikën amerikane që vetë është e diskutueshme, siç e pamë me rastin e McGonigal. Nëse politika amerikane ka interes që drejtësia të mos hapë hetim, nuk hapet hetim. Yuri Kim sot në mënyrë të habitshme është bërë aq e heshtur sa Rama. Ose Kim respekton institucionet dhe nuk flet për një aferë nën hetim, ose është se vetë ambasada mund të jetë në hetim. Kjo ambasadë nëse kujtohemi që e heshtur në aferën e patronazhistëve, nuk tha asgjë për të. Sidoqoftë drejtësia është e kapur, kur të ketë nesër rotacion politik do kemi një drejtësi të trashëguar të kapur. Sot duhet të jemi të shqetësuar nga heshtja e drejtësisë që u shit si drejtësi e re dhe që do bënte namin.

Kur ndodhi funerali i Mbretëreshës së Anglisë, për arsye respekti asnjë lider nuk shkoi me makinë, vetëm njëri nuk hipi në autobus, Biden, që shkoi me limuzinë. Këta janë të mirë për të tjerët, por ku preket interesi i tyre thonë stop. Interesi amerikan preket në dy raste, nuk duan Berishën dhe Metën në pushtet, do bëjnë të pamundurën të mbajnë Ramën në pushtet. Rama në këtë moment nëse e ka bërë hapur, kjo është gjë e rëndë. Amerika nuk është zoti mbi tokë, është drejtësia.

Sot Rama është në pikë të hallit por nuk do e lërë Berishën të shkojë në zgjedhje me partinë e tij. McGonigal është një skandal, me Ramën që ka dhënë mesazh se kur ka arritur të korruptojë figura të larta jashtë vendit, imagjinoni se çfarë bën në Shqipëri. Berisha dhe Meta duhet t’i shtrojnë pyetje vetes nëse shkohet në zgjedhje me këtë kryeministër nëse atij nuk i ndodh gjë deri atëherë. Ose duhet të zgjidhet skandali, ose nuk duhet të ketë zgjedhje, se nuk ka besim te institucionet. Në kushte normale kjo opozitë nuk duhet të shkonte në zgjedhje, po nëse nuk shkon do kritikohesh se po e bën si Lulzim Basha. E mesmja e artë janë demonstratat, lëvizjet civile, këtë duhet të luajë opozita. Nëse Ramën e mbrojnë amerikanët, kam përshtypje se do ndodhë. Edhe historia McGonigal nuk u zbulua sot, e kanë ditur prej kohësh në SHBA. Doli sot për aryse të tjera, ka një rivalitet të ashpër mes Biden dhe Trump. Trump akuzon Biden se ka favorizuar të birin dhe thotë që është komplot i madh dhe Biden akuzon atë se ka favorizuar dhëndrin e tij për të përfituar financiarisht. McGonigal ka punuar edhe për një tjetër oligark rus më herët, nuk duhet të jemi aq naivë”, tha ai.

Most read