BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the scheme that Ilir Meta is using to escape from the arrest of SPAK, just as he did with the video of Dritan Prifti

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the
x
BREAKING NEWS

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was specially made by SPAK to go to Ilir Meta, very soon we will have communication of charges, this is why the doors of the asylum have been closed to the former president, they will bring him ...

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was
x
BREAKING NEWS

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy prime minister and head of the district of Tirana, Gjiknuri leaves Elbasan, Blendi Çuçi goes to Fier, this is what is expected to happen within the SP

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy
x
BREAKING NEWS

USA and SPAK threatening Albanian politics for the "black days" that are coming, Altin Dumani and the prosecutors show the high official of DASH the corruption files that have filled the offices of the Special Prosecutor's Office, the Americans want th...

USA and SPAK threatening Albanian politics for the "black days" that
x
BREAKING NEWS

The scandals of Belinda Balluk have no end, KLSH reveals the financial damage it did to the pockets of Albanians, how 5 companies were excluded from the tender, suspicions of a rigged competition

The scandals of Belinda Balluk have no end, KLSH reveals the financial damage it
x
BREAKING NEWS

10 years since the intervention in Lazarat, the former General Director of the State Police Artan Diti, who led the operation, reveals for the first time the "bombastic" details, from the politician who opposed, the seizure of 71 tons of sativa cannabi...

10 years since the intervention in Lazarat, the former General Director of the
x
BREAKING NEWS

This is how SPAK is getting to the "root" of Ilir Meta's hidden assets, from his 500,000 euro birthday in Lalez, 51 assets he has in London, 289,000 euro operations, over 100,000 euro spent on just one child, up to the murders in which the former presi...

This is how SPAK is getting to the "root" of Ilir Meta's hidden
x
BREAKING NEWS

The high US official against global corruption lands today in Albania, DASH list of "non-women", will the oligarchs who finance Sali Berisha be sanctioned like the case of Dodik in Bosnia?

The high US official against global corruption lands today in Albania, DASH list
x

Politike

Edi Rama speaks openly, from the details of the phone call with Erion Veliaj after the testimony about the incinerators, to the release of all collaborators in the "mouth" of SPAK and the developments that will take place for the "Xibraka" file, this is what awaits Gazment Bardhi and Olsi Rama

Edi Rama speaks openly, from the details of the phone call with Erion Veliaj

Prime Minister Edi Rama spoke in a recent interview about some interesting details from the recent developments with the mayor Erion Veliaj after his call to the Special Prosecutor's Office. Rama also spoke about the new justice's attacks on the Socialist Party, but also the file reopened by SPAK on "Xibraka". The head of the government was asked by the journalist Blendi Fevziu if he talked with Veliaj about the accusations that the latter made against some journalists after the end of the testimony at the Special Prosecutor's Office. The Prime Minister announced that Erion told Veliaj that he had made a mistake with the offensive statement against journalists. Rama once again emphasized his position that he does not politically protect any official involved in corrupt acts, leaving them all in the mouth of SPAK.

Rama's interview

- Was your speech and your address a message for Erion Veliaj? Many media have read it like this.

But what are these mo. But why not what are the media?

- The media's job is to analyze your messages.

I have very simple messages for Erion Veliaj, I have a text, a phone call, a meeting. That I do not protect…

- You don't protect anyone? You just said Zahon doesn't let go...

Prime Minister Edi Rama: Sir, I have said this 1000 times and I have repeated it 1000 times... I am different Fevzi, this is the essence, and you don't want to accept it, ok you don't want to accept it. I'm different.

- How else?

I'm different. I mean the things I say. I don't say another and I think..

- Since you had a short message or just a text or phone call with Veliaj, did he say anything about the attitude he took accusing a number of journalists after he left SPAK?

Yes, I told him.

- What did you say?

Very big mistake.

- Why?

Because I personally have had reactions to the media many times, but I have never attacked one by name, one person, because ad ominan attacks are not attacks worthy of anyone who has a high function and who has a report related to the role of his institutional.

- A party that has so many ministers and mayors in prison, can you say it hasn't been hit?

I have worked with 40 or so ministers and out of 40 or so ministers, there are 3 or 4 in 10 years. SP only strengthens and expands.

- Are you responsible for this corruption that has been documented by SPAK so far?

Unë deri tani jam përgjegjës që ky korrupsion po evidentohet sepse po të mos ishte PS-ja nuk do të ishte SPAK-u. Nuk ka sistem korruptiv të ngritur sepse po të kishte, Shqipëria nuk do të ishte në tavolinën e negociatave. Komisioni Evropian është institucioni i vetëm që ka dhjetëra e qindra persona të angazhuar që merren 24 orë/7 me faktet. Nuk merren me faktet 24/7 as gazetat, as televizionet dhe asnjeri. Ata merren dhe ata e dinë ekzaktësisht çfarë dhe çfarë. Unë solla shembujt atje se ndërkohë ne kemi ngritur sisteme dhe do të vazhdojmë të ngremë sisteme që e kanë ulur, nuk është rritur korrupsionit. Kjo shpjegohet me faktin se ka një luftë të thelluar kundër korrupsionit dhe këto që po dalin janë rezultat i kësaj lufte dhe këto gjëra në të shkuarën kanë qenë më flagrante dhe nuk dilnin asgjëkundi sepse nuk merrej asnjeri me to.

- Ju vetë e ndjeni veten të njollosur nga ky korrupsion?

Unë të njollosur? Si?

- Penalisht ju nuk keni akuzë, por moralisht a keni ju ndonjë përgjegjësi? Në arrati ke zëvendësin tënd, ministra në burg, kryetarë bashkie në burg.

Kjo është një arsye për t’i thënë bravo Partisë Socialiste.

- Bravo që vodhët?

Tani mos ma banalizo. Për t’i thënë bravo PS-së sepse PS-ja është e para dhe e vetmja forcë politike që ka hequr dorë nga kontrolli politik dhe thotë që “nuk dua t’ia di fare a je zëvendësi, a je shoku, a je tjetri a je tjetri, në këtë pikë nuk ka shok, nuk ka zëvendës, por ndarje të menjëhershme”.

- Çfarë do të quanit ju përgjegjësi politike tuajën, jo penale?

Do ta quaja sikur të mos ishte kapur asnjë ish-ministër i PS-së, sikur të mos ishte kapur asnjë nga drejtorët që janë kapur, sikur të ishin vënë përpara përgjegjësisë ata të krahut tjetër. Kjo do të ishte përgjegjësi e madhe politike. Nëse do të ishte e vërtetë që në Shqipëri ka një vjedhje masive me tenderat…

- Këtë po thotë SPAK-u.

SPAK-u nuk po thotë asnjë përveçse po identifikon dhe po godet ashtu siç duhet të bëjë raste të caktuara. E vërteta është se sikur të ishte kështu, nuk do të kishim kursyer ne gati 1 miliardë, 960 milionë Euro nga tenderat. Nëse do të ishte kështu, nuk do të kishim një numër operatorësh ekonomikë që fitojnë gara gati 3-fishin e atyre që fitonin gara para se të vinim ne. Unë nuk kam asnjë mision për t’i mbajtur pishën njerëzve dhe as për të vënë përgjues e për t’i ndjekur nga mbrapa njerëzit dhe as nuk kam të drejtë ta mendoj që mund të bëj gjëra të tilla. Unë nuk zgjedh drejtorët. E dyta e punës, kur njerëzit zgjidhen është sikur njerëzit martohen. Ato martohen se ndjejnë se jemi në një marrëdhënie dhe nuk mund t’i thuash ti me çfarë kriteri e zgjodhe burrin apo gruan. Jeta është dinamike, njerëzit janë natyra të ndryshme dhe mbi të gjitha ka një gjë që ne nuk i kemi akoma institucionet në atë nivel që të bëjnë parandalimin në masë të korrupsionit.

- Deklaruat për çështjen e Gazment Bardhit dhe akuzën ndaj vëllait tuaj se nuk u mor parasysh, ndërkohë Bardhi ka deklaruar 2 ditë më parë se SPAK ka rihapur hetimet në lidhje me këtë dosje.

The reopening of the investigation was the best news I could have received. Now there is one small detail that needs to be confirmed in the report. Confirm the report because this "Mr. Chingia" has been reported for false reporting. There are 2 there in SPAK, it's this and the report on him for false report and I'm happy that the matter has entered the path of justice and SPAK says, oh I have a cocaine trafficker in the family, or this big mouth Little B needs to be given dentures by justice, one of these two. There can't be both this and that here. Here, either one or the other must answer to justice.

Most read