BREAKING NEWS

The new structure of the Reestablishment is revealed, here are the drastic changes that will take place from the vice presidents to the appointments of supporters who are in the position of members of the Presidency

The new structure of the Reestablishment is revealed, here are the drastic
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: I show you the orders that Rama and Zelensky received from NATO, the summit for Ukraine was not an advertisement for the prime minister, here is the American plan that is being woven in complete secrecy for Albania

Kreshnik Spahiu: I show you the orders that Rama and Zelensky received from
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni reveals the reason why Ilir Meta abandoned the Re-establishment protest and confesses the unsaid of February 20, 1991: Here are the tricks of Sali Berisha, the bust of Enver Hoxha was prepared by the dictatorship to overthrow him

Daut Gumeni reveals the reason why Ilir Meta abandoned the Re-establishment
x
BREAKING NEWS

SPAK interrogates Damian Gjiknur for 7 hours, in the scanner his assets, travels, houses and suspicions about hidden bank accounts in Malta, here are the affairs that could sink the deputy, from the abuses in the Tirana-Elbasan road project, to the fil...

SPAK interrogates Damian Gjiknur for 7 hours, in the scanner his assets,
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta seals the "divorce" with Sali Berisha after isolation at home, "comes down" to the field and seeks to take the head of the opposition

Ilir Meta seals the "divorce" with Sali Berisha after isolation at
x
BREAKING NEWS

Here are the secret bargains between Rama, Berisha, Meta and Gazment Bardhi, their mafia codes to threaten each other, the connections with the oligarchs, the behind the scenes allegations of wiping the servers on "January 21" and the details of the bi...

Here are the secret bargains between Rama, Berisha, Meta and Gazment Bardhi,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Here is the 'Achilles' heel' in justice that can save Sali Berisha from 'house arrest' and the only case when his mandate as a deputy can be burned, why the former prime minister can give him peace if the file is investigated of 'Januar...

Spartak Ngjela: Here is the 'Achilles' heel' in justice that can
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Here are all of Berisha's attempts to cover up the crime of January 21, 2011, the scheme to bill the murders to the opposition, the fabrication of close-up wounds and the reward that was given to the guards, we are ready to take to SPAK ...

Idajet Beqiri: Here are all of Berisha's attempts to cover up the crime of
x

Politike

He accused him of killing him and labeled him as the "head" of the incinerator affair, Rama responds to Ahmetaj and asks him to face justice for the atrocities he is involved in, here is the message for Blinken's visit

He accused him of killing him and labeled him as the "head" of the

For the first time, Prime Minister Edi Rama responded yesterday to the accusations made by former Deputy Prime Minister Arben Ahmetaj, who, on the run, absolved himself of guilt and pointed the finger at the number 1 of the government and the mayor of the capital, Erion Veliajn, for the affair incinerator of Tirana. Ahmetaj even went so far as to reveal a few days ago that he had been threatened by Prime Minister Rama. But Rama spoke about these accusations yesterday, who during a statement to the media at the end of the meeting of the National Assembly of the SP, held today (February 11, 2024), Rama said that whoever has problems with justice must face it himself. "There is a general characteristic of all those who have issues with justice, that they feel victims of dark forces or other forces, but it is not at all for me and for us to explain this phenomenon. Whoever has problems with justice should solve them with justice. No one is exempt for any reason. I have been very serious since the first day when I said: we want a reform in justice to finally pave the way in an Albania where there has never been justice, a justice that is outside the influence of the executive power and this we we achieved it today, but it is an irreversible achievement, therefore we will continue to govern to make this achievement irreversible, being the ones who guarantee justice, which is free to act, has free hands to act on whomever and for whatever reason justice believes that X, Y, Z, left, right, center, under or over, side or back must answer before justice. They know very well how to separate the sprouts from the core", declared Rama.

Blinken's visit

Meanwhile, Prime Minister Edi Rama considered the visit of American Secretary of State Antony Blinken to Tirana significant yesterday, given the situation in which Europe is today. The head of the government emphasized that today Albania is the strength of the example to build peace and the paths of cooperation in a common future. "In the first place, I believe that coming to Tirana has a special significance for the context in which Europe and the world are today, for the very busy time for a secretary of state that the fact that he finds it necessary and sets the agenda to stop in the Albanian capital as a point of reference for the region for which we raised it in the international arena and what Albania represents today, Albania is the strength of the example to build peace, the paths of cooperation a common future a past full of tragedies with setbacks missed opportunities to leave a the best place for generations", underlined Rama after the meeting of the SP Assembly.

What did Ahmetaj declare?

Kujtojmë se pak ditë më parë në intervistën për “Çim Peka LIVE”, ish-zv/kryeministri Arben Ahmetaj, foli për përplasjen me Edi Ramën në mbledhjen e kryesisë. Ahmetaj tregoi edhe kërcënimin që kishte bërë Edi Rama, duke u shprehur në mbledhjen e kryesisë së kush do të prishë unitetin e partisë do të shkojë në të s’ëmës. Po ashtu, gjatë intervistës së pak ditëve më parë Ahmetaj theksoi më tej se Rama po tentonte ta bënte kokë turku për të fshehur të vërtetat sipas tij “të llahtarshme” që fshihen pas inceneratorit të Tiranës. “Besoj se me ndonjë batutë do t’ju përgjigjet kryeministri, ndonjëherë kur ta pyesni, do t’ju bëjë batutën e radhës të dardhave, mollëve dhe pjeshkave që vërtiten aty. Dhe në mbledhje të kryesisë tha, u kërkoj ndjesë shqiptarëve, nënave dhe motrave, por edhe të gjithë qytetarëve, ka përdorur shprehjen; do të shkojë në të s’ëmës ai që prish unitetin e partisë. Kërcënimi i parë. Njerëzit që më njohin, shpesh e dinë se jam edhe impulsiv. Kam qenë në dilemë të madhe, por që në 24 atë ditë vendosa të mos flisja. Mendova që mosha ime, gati 55 vjeç nuk duhet të jetë më impulsiv dhe besoj se kam bërë mirë se do të kisha thënë gjëra që në qetësi të plotë nuk do t’ja falja vetes për humbje etike. Unë do të veja në të s’ëmës dhe ky do të më çonte mua në të s’ëmës. Le të bëjë dhe të qeverisë me batuta sa të dojë.

Në vazhdim, siç ju thashë që unë nuk isha pjesë e dosjes Elbasan dhe Fier, dhe u sajua pjesa e mercenarit. I është dhënë dosja e mercenarit te Sofra e Ariut. Atë dosje ndoshta dikur, ndoshta, e ka pasur, nuk i bie në qafë, Mireli. Mireli ja ka dhënë Blushit. Blushi ja ka dhënë Ramës. Ramës i ka humbur dhe e ka gjetur, Adriatik Doçi, mercenari. Lidhje shumë interesante. Pyeti, tani drejtorin e ujësjellësin e Tiranës që është sot, Kacidhja, çfarë e lidh me Adriatik Doçin, dreka dhe darka. Mos ndoshta përgatitje për goditjen ndaj prokurorëve. Çfarë e lidh dreka dhe darka para dy javësh. Çfarë e lidh ujësjellësin e Tiranës, me Adriatik Doçin. Apo ajo që e lidh Doçin me oligarkët tek resorti i Rolling Hills. Çfarë e lidh. Nuk është për t’u diskutuar nga unë, se është përdorur si instrument i paguar.

Dhe menjëherë filloi Top Channel. Top Channel e filloi goditjen gjatë periudhës që kishte gjyqin në Gjykatën e Lartë për pronësinë. Kjo është një kapitull tjetër që ndoshta do të takohemi sërish dhe do të flasim. E mbajti tre muaj. Vuri reklamë në Big Brother. Fëmija im i madh ka kaluar një periudhë shumë të gjatë në depresion. U llahtaris me 20 shoqe kur e pa. Cili ishte korrupsioni im? Tre muaj nuk ka mbajtur luftën e Kosovës, ai televizion, luftën e Ukrainës, më mbajti mua. Në njërën anë më thoshin, shiko se ai ka qenë armiku jonë. Unë historikisht kam qenë mik i ish-pronarit. Madje periudhën që fatkeqësisht humbi jetën, në 2007, po diskutonim të hynim bashkë në biznes, kur unë isha jashtë politikës. Pra nuk kam qenë ndonjëherë armik i TCH”, deklaroi Ahmetaj.