BREAKING NEWS

The positions of Ilir Meta and Monika Kryemadhi are aggravated, here are the "pearls" that were allegedly found in the cell phone seized from the PL deputy's mother's house, the investigators "flash" visits to various institutions, scanners of their as...

The positions of Ilir Meta and Monika Kryemadhi are aggravated, here are the
x
BREAKING NEWS

Berisha has elbowed those he saw as a danger, some he sent out of the country and others he executed, here are the people he is using to solve his problems with SPAK, Ilir Meta is the famous gold thief, Fatos Mahmutaj white behind the scenes of the "Fo...

Berisha has elbowed those he saw as a danger, some he sent out of the country
x
BREAKING NEWS

The British shock the Albanian rulers, a special group arrives in Tirana for money laundering, the pact between SPAK and NCA is signed, the procedures to hand over the files for the accounts in London begin

The British shock the Albanian rulers, a special group arrives in Tirana for
x
BREAKING NEWS

Sensationally, next week the dossier prepared by the US for Rama and McGonigal will "land" on SPAK's desk with all the scorching evidence, from visits to Tirana, meetings and secret conversations with Albanian officials, to the huge damage of millions ...

Sensationally, next week the dossier prepared by the US for Rama and McGonigal
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's visit: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli and Ridvan Bode have been put on the US "blacklist", here's what the Americans are preparing

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are scared of SPAK, the Socialist Party is divided into factions, here is Rama's plan to 'block' the name of his replacement, I tell you what is happening inside the pink headquarters

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are
x
BREAKING NEWS

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration of former spies in Sali Berisha's DP, the bases where they were trained and the secret orders they received from the fascist government in Belgrade, the researcher of former comm...

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration
x
BREAKING NEWS

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights begin, believers try to drive the mufti of Tirana to the "Dine Hoxha" mosque, Bujar Spahiu is also in danger, threats to the life of the leader of the Muslim Community are disclosed

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights
x

Politike

The "Tropoja" file, how the Haklaj brothers were executed one after the other after the conflict with Berisha, who are the 15 officials who risk prison, here is the evidence that SPAK is investigating

The "Tropoja" file, how the Haklaj brothers were executed one after

For years, the justice system, which was under the control of Sali Berisha and his friends Fatos Nano, Ilir Metaj and Edi Rama, collected evidence of every Tropoian murder, but never even called Sali Berisha as an accused. With the creation of SPAK under American patronage, the "Haklaj" family filed a criminal complaint against Sali Berisha, accompanied by 14 hours of statements with dates, places, scenarios, traps, names of killers and victims, collaborators and the name of the orderer, financier and protector of the killers. her brothers and others. Now, SPAK has on the table a report - concrete report with details and audio-video recordings, about the role of Sali Berisha in the murders of Tropoja and specifically of the 4 brothers Halil, Fatmir, Shkëlqim and Ylli Haklaj, about whom the sister of theirs. He even received the testimony of Aishe Haklaj for the first time in May of this year. The "SOT" newspaper has the complete criminal report addressed to SPAK by Idajet Beqiri, the defense lawyer of the families of the victims Muharrem Haklaj and Ajshe Haklaj, provided by them with a general power of attorney. In the report to SPAK, lawyer Beqiri states that in order to clarify the extermination of the Haklaj tribe in Tropoja, the complainants Muharrem Haklaj and Ajshe Haklaj have in their hands a lot of evidence, facts, documents, videos, footage and many eyewitnesses that sink the former prime minister.

Names that risk shackles

In addition to Sali Berisha, SPAK also denounced other names that, according to Muharrem Haklaj and Ajshe Haklaj, are related to the murders of the brothers and their family members. They are ready to testify and prove that 16 people have committed serious murders with premeditation and revenge in the framework of the Armed Gang, as well as committed terrorist acts, etc. According to the criminal report, the initiation of criminal proceedings and the completion of investigations are required for the commission of the criminal offenses of: "Premeditated murder", provided for by Article 78/2 of the Criminal Code; "Creation of armed gang and criminal organization", provided by article 333 of the Criminal Code (Year 1995); "The commission of crimes by armed gangs and criminal organizations", provided by article 334 of the Criminal Code (1995); "Terrorist acts", provided by Article 230 of the Criminal Code. In addition to Sali Berisha, 15 other people have been indicted, who are accused of being an armed gang and a criminal organization that led and implemented the orders of the former prime minister. More specifically, according to the lawsuit, members of this criminal group were Haki Hoxha, Përparim Hyka, Myftar Lumneshi, Hajredin Haluci, Tahir Sejd Hoxha, Iljaz Hoxha, Ilir Hoxha, Selim Hoxha, Agim Hoxha, Cut Neza, Sadri Neza, Xhafer Hoxha, Medi Hoxha , Guxim Byberi.

Si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj

Në dt 5 janar 1998, në orën 16 e 15' i bëhet pritë në Qafën e Luzhës me armë zjarri Shkëlqim Haklaj dhe kunati i tij, Artur Demiri. Nga ky atentat Artur Demiri ka mbetur i vdekur në vend, ndërsa Shkëlqim Haklaj ka mbetur i plagosur rëndë dhe kur ka dal nga makina ka qëlluar në drejtim të pritës duke i thirrur Haki Hoxhës "A'ty të pagoi Saliu me n'a vra o Haki". Ndërsa më 6 mars 1998 u vra po nga grupi i Haki Hoxhës, Arjan Malaj, lidhje e ngushtë e Fatmir Haklajt. Në nëntor të vitit 1998 Haki Hoxha, i maskuar, vret Sali Hoxhën (Kuçanën), kryeplak i fshatit Rragam të Tropojës, vrasje kjo e parë edhe nga Avdyl Koka, që është kërcënuar nga Hakiu se po të fliste do ta eliminonte. Më 5 maj të vitit 1999, në vendin e quajtur Parvove të Pukës, vriten me armë zjarri Ilir Konashevci, nga Podujeva e Kosovës dhe Hazir Malaj, mjek, që të dy lidhje të ngushta të Fatmir Haklajt. Nga shkëmbimi i zjarrit midis dy palëve mbeti i vrarë Agim Demiri, lidhje e Haki Hoxhës. Agim Demiri bashkë me vëllain, Bislim Demiri, shofer në Komisariatin e Policisë Tropojë, i kanë mbajtur në vëzhgim viktimat Ilir Konushevci dhe Hazir Malaj për rreth 10 ditë në Tiranë dhe kur ata janë nisur për në Tropojë i kanë ndjekur me makinën e tyre derisa kanë kaluar në Fushë-Arrëz dhe më pas u kanë zënë pritë dhe i kanë vrarë- shkruhet në raport. Sipas informacionit, pjesëtarët e këtij grupi janë autorët e disa pritave me mina ndaj Fatmir Haklajt e grupit të tij.

Shkëlqim Haklaj

Vrasja e Shkëlqim Haklaj u bë në orën 16. 15' të datës 5 janar 1998. Në orën 16. 35' në Selinë e PD-së në Tiranë u bë i ditur ky njoftim. Ende nuk ishte vënë në dijeni për këtë vrasje as Komisariati i Policisë Tropojë, as Ministria e Brendshme, sepse ende rrjeti i komunikimit të kohës ishte shumë problematike, për mungesë të telefonisë. Ndërsa Sali Berisha, urdhëruesi i kësaj vrasje dhe krijuesi dhe drejtuesi i "Bandës së Amatosur", u vu në dijeni menjëherë, në sajë të telefonit satelitor që i kishte vënë në dispozicion njëri prej anëtarëve të Bandës së Armatosur, njeriu i afërt dhe shumë i besuar i tij.  Në datën 06.05.1999, në vendin e quajtur "Varret e Shalës", rreth 100 metër pranë një muri mbajtës të rrugës, janë vendosur dy mina me telekomandë nga e njëjta "Bandë e Armatosur" që krijoi, frymëzoi dhe hodhi në veprim Sali Berisha kundër Familjes Haklaj. Këto dy mina u vendosën pikërisht këtu për të vrarë Fatmir Haklaj, i cili ishte i detyruar të kalonte pikërisht në këtë rrugë për të shkuar në punë. Në momentin që makina me personat e lartpërmendur brenda saj mbërriti në vendin ku ishin vendosur minat, ato u aktivizuan nga "Banda Kriminale" dhe mbeti i vrarë kushëriri i Fatmir Haklaj, i quajturi Eduard Osman Haklaj. Fatmir Haklaj, Sami Kërrnaja dhe Shpëtim Gjyriqi mbetën të plagosur.  Personat që i sollën dhe i aktivizuan këto mina ishin Jonuz Hyka, Përparim Hyka dhe një person tjetër. Jonuz Hyka, i cili në atë kohë ishte Drejtor i Policisë së Qarkut Kukës, siguroi minat.

Halil Haklaj

Në datën 04-08-1999 në orën 8:40' të mëngjesit është vrarë Halil Haklaj
Fatmir Haklaj po shkonte në pune në "B.Curri", ku punonte me detyrën e Komandantit të grupeve të gatshëm në Komisariatin e Policisë. Minat që ishin vendosur për të kryer këtë akt të rëndë terrorist në rrugë, dhe që u aktivizuan me telekomandë, vranë Halil Haklaj dhe Feriz Kermaja, si dhe u plagos Fatmir Haklaj. Këto mina me telekomandë ishin të njejta, sipas ekspertizës, me minat që vranë Eduard Osamn Haklajt në daten 06.05.1999.

Fatmir Haklaj

Në datën 04.11.1999, në fashtin Bujan, në Lagjen Mulosmanaj, është vrarë djali i tretë i Muharrem Haklaj dhe vëllai i Ajshe dhe Zylfije Haklaj, i ndjeri Fatmir Haklaj. Pritën vrasësit e kishin ngritur në oborrin e shtëpisë të Haxhi Jakupit, në afërsi të shtëpisë së Jaho Mulosmanit. Në këtë pritë të datës 04.11.1999 pranë shtëpisë së Jaho Mulosmanit mbeti i vrarë jo vetëm Fatmir Haklaj, por edhe Sami Ali Kërrnaja, si dhe mbeti i plagosur Jaho Mulosmani. Autorë të këtij krimi ishin anëtarët e Bandës së Armatosur Kriminale Haki Adem Hoxha, Medi Baram Hoxha, Përparim Adem Hyka dhe një person tjetër anëtar i bandës.

Ylli Haklaj

On December 3, 2000, around 12:50 noon, Sali Berisha's "Armed Gang" shot our son and brother Ylli Haklaj with a sniper. "The gang and the snipers were positioned on the hills to the east of Haklaj's house, at a distance of about 300 meters. 6. On June 20, 2006, the Haklaj Tower was shot with bullets. The complaint to the Police was made by the tenant who lived on the first floor in front of the house, Manush Selivrada. The Police of Tropoja and the Prosecutor's Office have started the criminal proceedings for this case, but have suspended it. At this time, the wife and children of Manush Selivrada were in the apartment, who were endangered by the shooting. 7. In on July 18, 2006, for the second time, the Haklaj Tower was shot with gunfire to kill whoever was inside it. The bullets went right past the tenant's head. The witness Manush Selivrada filed a criminal complaint for this terrorist act with the Police of Tropoja. The police came to the scene and after examining the scene, they fixed the traces of this terrorist act, such as the bullets found from the automatic weapons and the sniper, the direction of which came from the hill in front of the Haklaj's house.

Most read