BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x

Politike

"Dështuat me Rindërtimin", gazetarja Xama përplaset keq me Klosin: Në programin 2021-2025 keni patur...

"Dështuat me Rindërtimin", gazetarja Xama përplaset keq

Gazetarja e ekonomisë, Ola Xama e ftuar në një studio televizive, replikoi me sekretarin e Përgjithshëm të PS-së, Blendi Klosi, për performancën ekonomike të Shqipërisë gjatë qeverisjes së PS-së. Xama renditi disa prej të dhënave ekonomike të viteve të fundit.

Pjesë nga biseda

Ola Xama: Në programin 2021-2025 keni patur Rindërtimin që nuk është mbyllur akoma. Keni patur përjashtimin nga taksat për 105 mijë bizneseve që ia kthyet. 88 mijë janë individë dhe 25 mijë kanë mbetur jashtë. Çështjen e pronës e kishit në program dhe nuk e keni zgjidhur dhe po të shikoni buxhetin faktik nga 50 milionë jepen 20, 15-16 milionë euro në vit.

Premtuat bujqësinë moderne, por IPARD iku nga korrupsioni, subvencionet që jep shteti janë më pak. Në sektorin e manifakturës, përmes një garancie sovrane do t’i çonit drejt modernizimit. Jo vetëm që garancia nuk u dha, por ata janë thelluar nga rënia e euros. Me këto realizime si jeni të bindur që do të fitoni në vitin 2025? Thatë se Shqipëria është bërë superfuqi energjetike, por borxhi në kompanitë publike është 300 milionë euro nga kriza, Skavica ka mbetur në letra, kemi vetëm dy anije me TEC do të ndotin bregun e Vlorës.

Blendi Klosi: Këto janë opinionet tuaja.

Ola Xama: Nuk janë opinione, janë të dhëna zyrtare.

Blendi Klosi: Sa i përket turizmit janë 10 milionë shtetas me pasaporta të huaja që hyjnë në kufi, kjo është një shifër e jashtëzakonshme, që kemi punuar prej vitesh.

Ola Xama: Më rezulton që kanë ardhur më shumë, por kanë paguar më pak.

Më të lexuarat