BREAKING NEWS

"It is done to attract the attention of the State Police"/ The former head of the police reveals who takes the photos of the much-wanted Ervis Martinaj

"It is done to attract the attention of the State Police"/ The former
x
BREAKING NEWS

"Initially they give him the car for..." The former head of the State Police reveals how contract killers are recruited

"Initially they give him the car for..." The former head of the State
x
BREAKING NEWS

The journalist shocks with the statement: Police systems were built by a Russian company, this is the damage caused by hackers in the system

The journalist shocks with the statement: Police systems were built by a Russian
x
BREAKING NEWS

The testimony of the two Beqiraj brothers / Klodiana Lala breaks the strong statement: Random criminal events have 'whitened the face of the police'

The testimony of the two Beqiraj brothers / Klodiana Lala breaks the strong
x
BREAKING NEWS

"In Albania, he only has left...", Klodiana Lala speaks with names: Who is the well-known character of the world of crime who received the fine of 500 thousand euros

"In Albania, he only has left...", Klodiana Lala speaks with names:
x
BREAKING NEWS

"Killers for hire are a dangerous problem", Artan Hoxha reveals the main 'financier' of these serious crimes

"Killers for hire are a dangerous problem", Artan Hoxha reveals the
x
BREAKING NEWS

Indefinite imprisonment for the two Beqiraj brothers, Artan Hoxha casts doubts on the court's decision: I was surprised, there is something that does not match, I suspect that...

Indefinite imprisonment for the two Beqiraj brothers, Artan Hoxha casts doubts
x
BREAKING NEWS

Today the head of the group of contract killers / Artan Hoxha reveals details about Kassander Noga's past: He was at the Police Academy, that's why he got into trouble

Today the head of the group of contract killers / Artan Hoxha reveals details
x

Politike

Bujar Çela: The USA, our biggest partner in contributing to justice reform, here are the initiatives that the Socialist Party has in hand that will bring new developments in Albanian politics

Bujar Çela: The USA, our biggest partner in contributing to justice

The deputy of the Socialist Party, Bujar Çela, has exploded in strong accusations against the former president Ilir Meta, now in the role of the chairman of the Freedom Party and the former prime minister Sali Berisha. The latter, in almost every public appearance and reaction on social networks, call on citizens to stand up and overthrow the "Rama" government. But during an interview for "SOT" newspaper, deputy Çela said that the calls of former president Meta and former prime minister Berisha for revolution are depressing, while he appealed to the prosecutor's office (SPAK) to take action, bringing these people to justice 2 politicians, as according to him, there are many charges against them and that they should be arrested. According to the socialist legislator, Meta and Berisha are the architects of "21 January" and "Gërdec". Meanwhile, Mr. Çela expressed his conviction that the duo Meta-Berisha, according to him,

-Mr. Çela, for a few days there has been a debate in the country about the files of the former State Security, as the File Authority, in a letter addressed to the Parliament of Albania, claims that the former president Ilir Meta was a spy. How far do you think these claims stand?

Look, dear Rigels, that Ilir Meta was a spy, both big and small know this. Even he was not the only one who was a fool and spied on his classmates, but he was also Sali Berisha's spy since the beginning of democracy in the distant year 1993. So don't discuss whether or not Ilir Meta was a spy, since he it is like that and the vice dies with the soul.

- Should Ilir Meta make his file transparent and why is he reluctant to undertake this act?

Ilir Metaj is afraid that he is immersed in m**. The fact that he used two surnames, where he says his surname is Metaj and I am clean, while in the institutions he ran he signed with the surname Meta, clearly shows that he violated the laws of the country. He should be prosecuted for these violations and for the fact that he kept secret the fact that he was a spy for the former State Security.

- It is said and even a hint of this nature has been raised by Prime Minister Edi Rama, that Sali Berisha issued the file to Ilir Meta (Metaj). Have a comment?

Unë e besoj këtë, që Saliu ja ka nxjerrë dosjen Ilirit. Sali Berisha ka pasur akses në dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit, ku ka futur duart tek to dhe pastruar ato që i interesojnë. Por pavarësisht larjes që ka bërë, ai origjinalen e ka mbajtur dhe kjo do të thotë se Metës tashmë ja nxori ai dosjen, pasi kërkon ta përdor si mish për top për interesat e tij. Populli thotë që: “I mbyturi, të mbyt”. Kështu edhe puna e çiftit Meta-Berisha, po lëvizin gurët se janë në panik dhe pi ju ngushtohet laku, sepse po vjen ora që të japin llogari për korrupsionin e tyre galopant dhe krimet e shumta që mbajnë në kurriz.

-Ju si Parti Socialiste keni paralajmëruar ndryshime në ligjin për dosjet e ish-Sigurimit, Lustracionit dhe madje edhe Dekriminalizimit, teksa synon që të nxirrini jashtë loje të gjitha ata politikanë dhe funksionarë publik që ka qene pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe kanë pasur poste të rëndësishme në Partinë e Punës. Besoni se do ja arrini këtij qëllimi?

Ne si mazhorancë socialiste jemi të vendosur për të bërë realitet këto ndryshime dhe flakur nga politika e sistemi këdo që ka qenë spiun i ish-Sigurimit të Shtetit. Do i shkojmë deri në fund këtyre nismave.

-Ilir Meta në rolin e kryetarit të Partisë së Lirisë, madje edhe ish-kryeministri Sali Berisha kanë paralajmëruar revolta, me qëllim rrëzimin e qeverisë. Si ju duken këto thirrje, pasi në syrin tonë, duken të forta?

Nuk mund të kërkojmë sjellje normale nga çifti Berisha-Meta. Ish-presidenti ështëudhëheqës real i opozitës i kësaj opozite rrugë humbur. Të gjitha thirrjet e tij janë të përsëritura dhe të prodhuara nga lideri i tij shpirtëror, shoku Sali. Meta është bërë për të ardhur keq se ka humbur rrugën njëherë e përgjithmonë. Në këtë rrugë, garë ka vetëm me të çmendurin që ka vite që e fiton po idhullin e tij Sali Ramë Berishën. Këto thirrje janë antikushtetuese dhe një akt akuzë e pastër ku strukturat e drejtësisë dhe SPAK nuk duhet t’i bëjë më sehir, por duhet të urdhërojë prangosjen e tij, madje dhe Berishës. Thirrjet për revolta dhe destabilizim, dënohen me ligj.

-Dakord dhe ju falënderoj pasi si gjithmonë jeni shterues. Po vërtet besoni se Prokuroria do t’i hetojë Metën dhe Berishën, në një kohë që ju si socialistët keni artikuluar dhe madje keni hedhur akuza të forta në adresë të tyre...

E vërtet, që Ilir Meta dhe Sali Berisha i kanë duart e lyera me gjak, janë zhytur si derra në korrupsion, janë koka të krimit të organizuar në Shqipëri dhe janë autorë e arkitekt të disa ngjarjeve të forta, si tragjedia e “gërdecit” dhe “21 Janarit”. Për tëmbrojtur bythën e tyre, Meta dhe Berisha urdhëruan vrasjen e katër personave gjatë protestë së opozitës së kohës më 21 janar të vitit 2011. Kështu që përfitoj nga rasti që përmes gazetës “SOT”, i bëj thirrje SPAK-ut që të hetojë “21 Janarin” dhe “Gërdecin”, ku në rast se hetimi do jetë objektiv dhe i pavarur, dyshja Meta-Berisha duhet të përfundojnë në burg. Mos harrojmë që Meta dhe Berisha janë përgjegjës edhe për faktin se kanë shpikur korrupsionin në Shqipëri dhe vodhën floririn e Kërrabës.

-Pra ju po thoni se Struktura e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit duhet të çojë në bangën e të akuzuarve ish-kryeministrin Sali Berisha dhe ish-presidentin Ilir Meta, të cilët sipas jush, janë personat që shkaktuan këto dy tragjedi.

“Po atë po them, që duhet të hetohen këto dy dosje. Populli thotë: “Të kërkosh qiqra në hell”. Sali Berisha ka rrjedhur totalisht, ndërsa Ilir Meta është lemerisur dhe frikësuar. S’ka hetim të ‘97 “Gërdecit”, “21 Janarit”, pa u kapur dorë për dore me byzylykë Berisha- Meta. Këtu fillon puna më e rëndësishme e SPAK, ndryshe emrin e vetëndryshon në “KAK””.

-Po sulmet e Metës dhe Berishës ndaj reformës në drejtësi si ju duken?

Respect for the USA, which is our biggest partner in contributing to justice reform, where I reiterate that without their contribution and all-round presence, it would never have started and would never be done by us alone. There are many who are trying to kill the reform in justice, like the Meta-Berisha duo. But we will not give him this opportunity as the majority who have given so much for this major reform. So I am confident that without going to the bars of justice these two, nothing can be a success of this reform.

Interviewed by: Rigels Seliman

Most read