BREAKING NEWS

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the untold stories of the couple who married in power and divorced in opposition, from the luxurious villa with 11 toilets, the palm trees that were brought by helicopter, the...

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the
x
BREAKING NEWS

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes high-ranking officials, politicians, media leaders and their families, the details of the big operation are disclosed

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes
x
BREAKING NEWS

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the former prime minister defended the analyst for the villa in Golem who is being investigated by SPAK and "swallowed" all the slanderous accusations that they have exchanged with ...

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of the DP makes way for Argita and prepares to crown his daughter on the throne with the July 12 protest, Gaz Bardhi ends up as a "squeezed lemon"

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of
x
BREAKING NEWS

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run, here are the transfers of hundreds of thousands of euros by Albanian taxpayers to Swiss offshores, SPAK reveals that the businessman who is helping him in Lugano is accused of money la...

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run,
x
BREAKING NEWS

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the scandals in which the deputy prime minister is involved, from investigations into incinerators, corrupt tenders, contracts, privatizations and up to scandalous firms for giving public lands

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the
x
BREAKING NEWS

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation deadlines for Arben Ahmetaj by 3 months and send summons to the oligarch who is accused of money laundering

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why the divorce of Ilir Meta and Monika Kryemadhi cannot save them from the shackles and the strong reason that DASH senior official Richard Nephew avoided meetings in Tirana with the 'R...

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why
x

Politike

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the scandals in which the deputy prime minister is involved, from investigations into incinerators, corrupt tenders, contracts, privatizations and up to scandalous firms for giving public lands

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the

Deputy Prime Minister, at the same time Minister of Infrastructure and Energy, Belinda Balluku is facing a "mountain" of reports in SPAK. The senior socialist official appeared on May 15 of this year at the Special Prosecutor's Office. The subpoena for Balluk was made by prosecutor Dritan Prençi, who is investigating the Tirana incinerator file. Against the Minister of Infrastructure and Energy, Belinda Balluku, there are several reports in SPAK for misuse of duties and suspicions of corruption. In March 2021, DP sued the deputy prime minister in SPAK for the concession of the Port of Durrës. Balluku was accused of at least 6 criminal offenses in connection with the 30 million euro concession of the Port of Durrës quay. The quay was granted a 5-year concession to a company registered in a tax haven, in flagrant violation of the tender requirements. As for the Port of Durres, the DP filed a second lawsuit a year later against Balluk, but also against Prime Minister Edi Rama and Delina Ibrahimaj, as being implicated in the Port of Durres affair. Another lawsuit was filed against the Minister of Infrastructure for the Korçë-Ersekë road, for inflating the costs from 1 to 5 million euros per kilometer. "Nisma Thurje" has reported to the Special Anticorruption Prosecutor's Office (SPAK) the Minister of Infrastructure, Belinda Balluku, for the procedure of granting the port of Vlora with a concession and the granting of land of 57,000 square meters at a rent of 1 euro for the Vlora Marina residential complex. Pano Soko from Nisma Thurje raised doubts that the procedures for granting the concession for the Marina Vlorë port by the Minister of Infrastructure and Energy, as well as the granting of 57,000 square meters of land in public ownership, were done in violation of the law, violating equality in tenders and has harmed the interests of the state.

The details

He also stated that the Ministry of Finance, through its actions and inactions, has allowed the change of shareholders who won the tender, raising suspicions about a scheme with hidden beneficiaries, where some companies fictitiously enter the competition only to fulfill the required criteria economic, technical and experience, but leave once the competitive procedures are completed, leaving the administration to the real beneficiary. For these reasons, Pano Soko asked SPAK to initiate investigations for the senior officials involved in these procedures, as well as to ensure the lawsuit, suspending the works in Vlora Marina. However, there are indications that SPAK is investigating several sectors of the Ministry of Infrastructure and Energy. Sources claim that intensive investigations are being carried out at the Directorate of Roads, KESH, FSHZ, Albpetrol, Seaports, HPP concessions, Road Transport, Railways, Albcontrol, Mineral Resources Agency and resort permits.

The denunciation that will go to SPAK

Para pak ditësh, gjithashtu grupi i ish-kryetarit të PD Lulzim Basha paralajmëruan se do të depozitojnë një padi në Prokurorinë e Posaçme për “bandën”  e drejtuar nga Belinda Balluku si ministre e linjës duke përfshirë funksionarë të ARRSH që kanë firmosur kriteret për të përjashtuar kompani shqiptare apo të huaj për të marrë pjesë në garë.  “Vjedhja dhe Korrupsioni galopant i Qeverisë së Edi Ramës është i përhapur në çdo ind të shtetit. Ndaj dhe sot një ish zëvendës kryeministër, ish-ministra, ministra e drejtorë drejtorish janë nën hetim nga SPAK. Para dy muajsh, Autoriteti Rrugor Shqiptar (ARRSH) shpalli të paktën 13 procedura tenderimi për ndërtim, zgjerim ose rehabilitim rrugësh në një vlerë totale afërsisht 200 milionë euro. Edhe pse këto procedura u publikuan në media ndërkombëtare, ministrja Balluku me zgjatimet e saj në ARRSH për të favorizuar 5 oligarkët e përhershëm që marrin këto tendera, vendosi në kriteret e tenderimit kushte dhe afate që asnjë kompani e huaj nuk kishte mundësi t’i plotësonte. Në muajin qershor ARRSH ka shpallur fituesit e 200 milionë euro tendera, vlerat e të cilave si në çdo tenderim janë të tejfryra, gjë që faktohet edhe nga ofertat shumë herë më të ulëta të operatorëve ekonomikë në garë, të cilët nëse do të kualifikoheshin ata fitues dhe jo klientët e përhershëm të qeverisë, buxhetit të shtetit do t’i kursehej 20 milionë euro ose 10% e vlerës totale të tenderuar. Në momentin e shpalljes, PD ka denoncuar vendosjen e kritereve që përjashtojnë operatorët e huaj me qëllim përfitimin e këtyre tenderave nga klientët e qeverisë, sikurse edhe ka ndodhur. Dhënia e tenderave më vlerën 200 milion euro oligarkëve duke bërë punë jashtë cilësie dhe duke mos lejuar kompani të tjera shqiptare apo të huaja që në bashkëpunim mes tyre të jenë pjesë e këtyre tenderimeve që ofrojnë kosto më të ulët dhe cilësi më të mirë të rrugëve, dëshmon vjedhje nga kjo bandë hajdutësh dhe favorizim të të njëjtëve oligarkë. Prokurimet publike që publikoi ARRSH kishin një afat për depozitimin e dokumentacionit nga 30 deri ne 35 ditë kalendarike, ndërkohë që nga portali i E-Albania duhen 40 ditë për të marrë përgjigje nga Ministria e Infrastrukturës e drejtuar nga Belinda Ballaku për njehsimin e licencave. Dhe sot rezulton që kompanitë që kanë fituar tenderat për ndërtim, zgjerim apo rehabilitim të rrugëve janë kompani shqiptare, klientë të qeverisë. Këta funksionarë shtetërorë kanë konsumuar minimalisht veprën penale të “Shkeljes së barazisë së pjesëmarrësve në tendera apo ankande publike” të parashikuar nga neni 258 i Kodit Penal. Ne do të depozitojmë në SPAK një kallëzim penal për këtë bandë të drejtuar nga Belinda Balluku si ministre e linjës duke përfshirë funksionarë të ARRSH që kanë firmosur kriteret për të përjashtuar kompani shqiptare apo të huaj për të marrë pjesë në garë”, thuhet në deklaratën e grupit të Bashës.

Diploma false

It is also suspected that Balluku is being investigated for the accusation that he forged his diploma when he started working in the state and he had to prove that he had studied somewhere. About this SPAK is said to have asked the authorities of the law faculty of Shkodra some time ago for 4 hours, where Belinda says she studied in recent years, during the time when she was a minister. Belinda pretended to graduate from the Athens Institute of Technology and called it done with the paperwork she needed to file with human resources. In time, during her work as a senior director of ALBCONTROL, she was able to easily obtain two diplomas from IATA (International Air Transport Association), for which, fortunately for her, she did not have to open the covers of any book.

Its directors under the network of SPAK

On the other hand, Balluku is the senior official, has the largest number of directors under investigation by the Special Prosecutor's Office or are arrested for corruption and abuse in tenders. We bring to attention the case of Ergys Verdhos, head of ARRSH and former head of KESH, who ended up in handcuffs in March. The director of the minister Balluku is accused of "Corruption" and "Money Laundering". With the suspicions of the same criminal offenses, two entrepreneurs related to him, Valter Begaj and Ervis Lamaj, have also ended up under arrest. Regarding the affairs of her subordinates, analysts and experts have stated that Balluku has direct responsibility in this regard. According to them, Minister Belinda Balluku should bear legal responsibility, even if there is no legal, there should be moral

Most read