BREAKING NEWS

"Earthquake" in the State Police, the "SKY" gang falls, this is how the dome will be replaced, the chiefs of the police stations and the directors of the directorates, almost 600 new faces at the top of the list

"Earthquake" in the State Police, the "SKY" gang falls, this
x
BREAKING NEWS

Spartak Njjela's "Bomb": This is why Prime Minister Rama does not resign after all the arrests in his government and the reason that may have forced the judge to take Jamarbër Malltezi to house arrest

Spartak Njjela's "Bomb": This is why Prime Minister Rama does not
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri is shocked: Ilirjana Olldashi, who freed Jamarbër Malltez from prison, is the first cousin of Ilir Meta, here are the people of the former president within the judiciary and who is Sali Berisha's loyalist who is in danger of being handcuf...

Idajet Beqiri is shocked: Ilirjana Olldashi, who freed Jamarbër Malltez
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tells the horror that Ilir Meta is experiencing from the witnesses for the "CEZ-DIA" file, this is the scheme he is using together with Sali Berisha to escape from the clutches of SPAK

Ilir Demalia tells the horror that Ilir Meta is experiencing from the witnesses
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: I tell you why the prosecutors are hesitating to take the decision to send Sali Berisha and Jamarbër Malltezi to prison, here is the judicial practice that sinks them, what is expected to happen in the Supreme Court

Kreshnik Spahiu: I tell you why the prosecutors are hesitating to take the
x
BREAKING NEWS

From "Gërdeci" and the death of Trebicka, to pyramid firms and the exhumation of the corpse of the well-known businessman, Geri Kokalari calls SPAK to investigate Berisha, here are some of the crimes in which the former prime minister was involved

From "Gërdeci" and the death of Trebicka, to pyramid firms and
x
BREAKING NEWS

Here is the evidence in the hands of the FBI and foreign secret services that prove that Sali Berisha is the unconvicted murderer of "January 21", the sensational behind the scenes are revealed

Here is the evidence in the hands of the FBI and foreign secret services that
x
BREAKING NEWS

The dome of the State Police towards the merger after the delivery by Europol of the interceptions of "EncroChat" and "Sky", Rrumbullaku urgently opens the race for the ranks

The dome of the State Police towards the merger after the delivery by Europol of
x

Politike

Beleri writes a letter to Blendi Fevzi: I want to clarify some things that have been said about me

Beleri writes a letter to Blendi Fevzi: I want to clarify some things that have

The elected candidate of Himara, Fredi Bleri, who is in custody, addressed a letter to the host of the "Opinion" show, Blendi Fevziu. In his letter to the journalist, Beleri says that in the show of September 18, baseless accusations were thrown at him by the guests.

He clarified, according to him, the issue of Peshkepi as well as the accusations of burning the Albanian national flag. He called the punishment for the humiliation of national symbols absurd, denying having burned the flag.

Also, he denies having bought and sold votes during the local election campaign on May 14. Saying that his arrest was made by political order from the government.

Beler's letter to Fevziu

Dear Mr. Fevziu

Based on your broadcast of the 18th, I am obliged to clarify some things regarding the distortions and false facts that were said about me. For reasons incomprehensible to me, in your show on Monday the 18th, there was a series of misinformation of the public opinion about at least 3 issues that I want to correct.

1 - The issue of Peshkepise:

a) I have not been accused or investigated in Greece because I presented all the facts that I was in Cyprus and was investigated, tried and convicted for what I stated in the decriminalization form. In Albania, the matter was investigated 3 times. The last time is the case that was registered in 2019. Although the offense was prescribed in 2014, I was illegally eavesdropped for 3 years. I appeared in SPAK 3 times and gave statements as many times as I was asked. In the final report of the judicial police officer, the opinion was given that the persons under investigation are not related to the criminal offense. SPAK submitted a request to the Special Court for the dismissal of the criminal proceedings because the right of the prosecution to conduct investigations had ended in 2014. With the decision of the GjKKO dated 6-12-2021, the case was closed because the offense is time-barred. So since 2014, according to SPAK, the prosecution did not have the right to conduct investigations, however it eavesdropped on me and about 18 other people for several years, spending taxpayers' money, illegally. However, I have not presented any cause for obstruction or delay in that investigation.

Ne emision tuaj gjithashtu u thane dy genjeshtra te medha:

– nuk ka ardhur leter porosia nga Greqia, fakt qe eshte krejtesisht i pavertete dhe i genjeshtert. Pavaresisht se leterporosia eshte kerkuar jashte afatit ligjor per te kryer hetime, pasi eshte derguar ne 2019, Greqia ka kthyer pergjigje, e cila ndodhet ne dosje.

– Ju vete gjate emisionit nxoret nje dokument qe une jam mare i pandehur per ceshtjen. Dokumenti eshte i falclsifikuar nga njerezit qe jua kane vene ne dispozicion. Gjeni vendimin e gjykates se posacme qe eshte dokument zyrtar, tek i cili qartesisht percaktohet pozita ime procedurale. Per lehtesi qe ta gjeni, ju dergoj faqen e pare te tij. Une kam qene person nen hetim dhe per asnje moment i pandehur.

2- Denimi im I vitit 2003 per fyerje dhe poshterim te simboleve te Republikes eshte nje denim absurd edhe nenin 268 prokuroria e vuri sepse nuk kishte per cfare te me denonte. Pavaresisht se vendimi eshte i formes se prere, une nuk kam qene as gjate hetimit dhe as gjate gjykimit, as para ngjarjes as pas ngjarjes, pasi jetoja si shume te tjere ne Greqi. Lexoni vendimin dhe duket qarte qe jam akuzuar se sipas gjykates organizova emigrantet te vinin nga Greqia me autobuza per te votuar edhe per nje shkrimin tim ne gazeten Himara qe botohej ate kohe ne Athine. Pra per agjitacion e propagande qe e kam bere ne Athine, jo ne Shqiperi. Nuk kam djegur as grisur asnje flamur sic u tha ne emision. Jo vetem ne ate kohe por kurre ne jeten time .

Ne shtetet demokratike se kush mund te kandidoj e percakton ligji edhe Kushtetuta edhe jo deshirat e mazhorances edhe te veteshpallurit si Patriot .

KQZ e ka pjese te detyres se saj funksionale verifikimin neqoftese nje kandidat ploteson kriteret ose jo. Kandidati kundershtar nuk e ka kundershtuar sipas ligjit lejimin tim per te kandiduar pasi as ai as ata qe jane pas tij nuk kane gjetur asnje pengese ligjore. Nuk e kankundershtuar vendimin per lejimin tim per te kandiduar asnje subjekt sipas ligjit. Diskutimit pse e kandidoi opozita? Eshte morale? Eshte vendim i sakte politik ? Ketyre pyetjeve u dha pergjigje populli I Himares ne 14 Maj ne menyre te paekuivok dhe sbesoj se ka me koment. Pra ligji foli populli foli te gjithe te tjeret duhet te heshtin. Ne demokraci te gjitha pushtetet burojne nga populli edhe i sherbejne atij . Me lejoni t’u informoj edhe per dicka te fundit qe thuhet gjeresisht: erdhen votues nga Greqia. Sigurisht qe erdhen sepse kane te drejte vote edhe paguajne taksa. E ka thene edhe Gjykata Kushtetuese qe parlamenti duhet te marri masa qe te garantoje emigrantet te ushtrojne te drejten e tyre kushtetuese per te votuar. Ajo qe qellimisht nuk thuhet eshte se fushate per voten e emigranteve ne Greqi ka bere edhe partia socialiste .Sekretari i pergjitheshem Damian Gjiknuri drejtuesi politik i qarkut Bledi Klosi edhe te gjithe kryepleqte e fshatrave te bashkise kane bere mitingje kane shperndare tapi (falco edhe te sakta) kane paguar bileta karburant etje. Derisa vota eshte e fshehte asnje nuk di se per ke votuan himariotet qe erdhen nga jashte. Pse paragjykohet vota e himarioteve qe paten ndergjegje kushtetuese dhe erdhen dhe votuan ne vendlindje dhe jo vota e kuksianeve te cileve ju vu aeroport e avion ne dispozicion qe te vinin per te votuar. Per te tera sa ju kam permendur me siper disponojme dokumenta shkresore autentike dhe mund tju ve nje kopje ne dispozicion ne cdo moment qe ju do ta shikoni te arsyeshme.

Sic shume mire e dini sot gjendem ne paraburgim per asnje nga ceshtjet qe u fol ne emision por per vepren penale korrupsion zgjedhor qe u regjistrua nga prokuroria Jo kompetente, prokurorja e ceshtjes nxorri akte 1 dite para se te caktohej, u zgjodh manualisht edhe Jo me short elektronik sipas ligjit. Vlefshmerine e vendimeve te saj ia garantoi i vellai, qe eshte kryetari i gjykates se juridiksionit te pergjithshem Vlore dhe nxori sekretaret ne pune ne 12 te nates si kurre ndonjehere. Te dy me lidhje te ngushta me ps . Vepra imagjinare ndodhi 2 km larg vendit qe ndodhesha une edhe u quajt flagrance. Nga 32 raste qe u regjistruan per korrupsion zgjedhor jam i vetmi qe gjendem ne burg edhe i vetmi kandidat qe jam arrestuar 32 vitet e pluralizmit. Gjeni ju ndonje rast tjeter si rasti im. Pra ne emision lejuat te diskriminimohem duke mos u verifikuar sa keni deklaruar dhe pa marre opinionin tone.

Please at the first opportunity that you will have our voice heard through someone who really represents us because Mr. Stavri Marko is not part of the governing bodies of Omonia, he was neither part of the team that ran the campaign nor a voter in our municipality. Before the elections, with public statements, he was committed to finding a candidate for the SP.

Thanking you in advance, I am full of hope that my reaction will be read by you and I am waiting for our voice to be heard in the next show.

Good day and all the best

Fredi Beleri

Most read