BREAKING NEWS

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's visit: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli and Ridvan Bode have been put on the US "blacklist", here's what the Americans are preparing

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are scared of SPAK, the Socialist Party is divided into factions, here is Rama's plan to 'block' the name of his replacement, I tell you what is happening inside the pink headquarters

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are
x
BREAKING NEWS

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration of former spies in Sali Berisha's DP, the bases where they were trained and the secret orders they received from the fascist government in Belgrade, the researcher of former comm...

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration
x
BREAKING NEWS

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights begin, believers try to drive the mufti of Tirana to the "Dine Hoxha" mosque, Bujar Spahiu is also in danger, threats to the life of the leader of the Muslim Community are disclosed

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights
x
BREAKING NEWS

The former head of the Prosecutor's Office of Tirana Elisabeta Imeraj speaks openly, from the conviction of Sali Berisha, the imprisonment of Fredi Beleri, to the escape of Arben Ahmetaj and SPAK's investigations against Ilir Beqaj, this is what is exp...

The former head of the Prosecutor's Office of Tirana Elisabeta Imeraj
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa unravels the strong behind-the-scenes from February 20, 1991: Here is Ramiz Ali's plan to bring down the bust of Enver Hoxha, how they secretly released the bolts, Berisha's infiltration and the role of Hekuran Isai, most of the students...

Muharrem Xhafa unravels the strong behind-the-scenes from February 20, 1991:
x
BREAKING NEWS

The only man who filmed the footage of the bust of Enver Hoxha narrates the unsaid: Here's what happened on February 20, 1991, from Adil Çarçani's alarming phone call about the disappearance of the video, the role of Sali Berisha, Ramiz, Nexhmije, the ...

The only man who filmed the footage of the bust of Enver Hoxha narrates the
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj accused him of hiding behind Tirana's incinerator, the mayor Erion Veliaj reacts for the first time and shows how the truth is, calls his attacks slander and asks him to become a man and face justice

Arben Ahmetaj accused him of hiding behind Tirana's incinerator, the mayor
x

Politike

Arben Kraja lands in Belgium, SPAK is ready to attack crime and corruption according to the Belgian and Croatian example, several MPs and the "mammoths" of corruption are at risk

Arben Kraja lands in Belgium, SPAK is ready to attack crime and corruption

The Special Prosecutor's Office seems to be preparing for a sensational strike. Strong messages were given yesterday in Belgium that the "VIPs" of corruption in Albania will not escape easily. Many corruption cases are still unsolved and some famous names have been accused for years. Ministers, vice-ministers, heads of municipalities and high-ranking officials have been sued many times, but they have always been silent. But SPAK seems to have started to strengthen its ranks, since in the fight against corruption it will be assisted by prosecutors in Belgium. At a time when the country is talking about high corrupt officials and foreign media write about Albanian criminals connected to high officials, from Belgium the head of the Special Prosecutor's Office, Arben Kraja, has given a signal that their "loop" will to narrow. The strong message came after Kraja participated in the solemn ceremony at the invitation of the Belgian Chief Federal Prosecutor on the occasion of the 20th Anniversary of the Belgian Federal Prosecutor's Office held in Brussels on October 4, 2022, in the Hemicycle of the Senate. SPAK, said Kraja, is determined to continue the existing cooperation with the Belgian Federal Prosecutor's Office, giving more concrete results.

Belgian prosecutors assistance SPA

At the meeting in Belgium, it was emphasized that the establishment of contacts and international cooperation between the special prosecutor's offices and the Belgian one is necessary to achieve success. Also, it was emphasized that the fight against international organized crime and terrorism is a long and continuous battle, which must be carried out in close cooperation between law enforcement structures. The head of SPAK held meetings with the invited dignitaries and especially with the leaders of the prosecutor's offices present at the meeting, in the framework of establishing new contacts. SPAK is determined to continue the excellent cooperation that exists with the Belgian Federal Prosecutor's Office, giving more concrete results. The selected participation in this significant ceremony for Belgium but also for the European judicial unity consisted of high functionaries of Brussels and beyond such as: Chief Federal Prosecutor of Belgium, Mr. Frederic Van Leeuw; President of the Belgian Senate, Mrs. Stephanie D'Hose; Belgian Minister of Justice, Mr. Vincent VanQuickenborne; Minister of the Interior, Mrs. Annelies Verlideen; The Prosecutor of the French National Anti-Terror Prosecution, Mr. Jean-Francois Ricard; Chief Public Prosecutor of the Dutch National Prosecutor's Office, Mr. John Lucas; Prosecutor General of Serbia, Mrs. Zagorka Dolovac; Head of the Prosecutor's Office against Organized Crime and Terrorism in Romania, Mrs. Oana Daniela Patu; The General Prosecutor of RSH, Mr. Olsian Çela. Stephanie D'Hose; Belgian Minister of Justice, Mr. Vincent VanQuickenborne; Minister of the Interior, Mrs. Annelies Verlideen; The Prosecutor of the French National Anti-Terror Prosecution, Mr. Jean-Francois Ricard; Chief Public Prosecutor of the Dutch National Prosecutor's Office, Mr. John Lucas; Prosecutor General of Serbia, Mrs. Zagorka Dolovac; Head of the Prosecutor's Office against Organized Crime and Terrorism in Romania, Mrs. Oana Daniela Patu; The General Prosecutor of RSH, Mr. Olsian Çela. Stephanie D'Hose; Belgian Minister of Justice, Mr. Vincent VanQuickenborne; Minister of the Interior, Mrs. Annelies Verlideen; The Prosecutor of the French National Anti-Terror Prosecution, Mr. Jean-Francois Ricard; Chief Public Prosecutor of the Dutch National Prosecutor's Office, Mr. John Lucas; Prosecutor General of Serbia, Mrs. Zagorka Dolovac; Head of the Prosecutor's Office against Organized Crime and Terrorism in Romania, Mrs. Oana Daniela Patu; The General Prosecutor of RSH, Mr. Olsian Çela. Head of the Prosecutor's Office against Organized Crime and Terrorism in Romania, Mrs. Oana Daniela Patu; The General Prosecutor of RSH, Mr. Olsian Çela. Head of the Prosecutor's Office against Organized Crime and Terrorism in Romania, Mrs. Oana Daniela Patu; The General Prosecutor of RSH, Mr. Olsian Çela.

Modeli kroat dhe belg në Shqipëri

Në Kroaci funksionon USKOK, që është simotra e SPAK, ndërsa në Belgjikë, sistemi i drejtësisë është shumë i fortë. Në të dyja këto vende strukturat e posaçme kanë dërguar pas hekurave me qindra zyrtarë të lartë, nga ish-kryeministra te deputetë e ministra. Rasti i më i njohur i luftës ndaj korrupsionit është ai i arrestimit të kryeministrit kroat, Ivo Sanader.

Përgjimet e forta që ka në “dorë” Belgjika

Belgjika pritet të tronditë pushtetarët e korruptuar në vendin tonë. Gazeta “Sot” ka mësuar se pozitat e 4 politikanëve shumë të rëndësishëm në Shqipëri do të shkunden nga themelet, pasi kanë dalë zbuluar në biseda me anëtarë të fuqishëm të grupeve kriminale. Hetuesit belgë kanë arritur të sekuestrojnë një server, ku kanë komunikuar anëtarë të grupeve kriminale që operojnë atje. Janë transkriptuar qindra biseda mes anëtareve të grupeve kriminale. Bisedat kryesisht lidhen me trafikun e drogës dhe vrasjeve që kanë ndodhur në Belgjikë për larje hesapesh, apo edhe shantazh ndaj kundërshtarëve. Një pjesë e komunikimeve janë të vlefshme edhe për autoritetet tona, për shkak të personazheve dhe përmbajtjes përfshijnë zyrtarë të lartë të fuqishëm. Nga burimet e gazetës “Sot”, katër politikanë të njohur po hetohen nga belgët si të lidhur me krimin e organizuar, në afera për blerje votash, si edhe shantazh ndaj kundërshtarëve. Për këtë arsye, belgët ia kanë dorëzuar autoriteteve shqiptare në kuadër të kryerjes së verifikimeve që janë në vazhdim i një hetimi të nisur prej tyre. Mësohet se të dyshuarit kanë komunikuar mes tyre në aplikacione si EncroChat, Sky Ecc por, edhe Matrix, apo edhe në telefona “BQ”. Autoritet belge dhe ato shqiptare të paktën vitin e fundit, kanë pasur një bashkëpunim të ngushtë mes tyre, duke shkëmbyer vazhdimisht informacione. Për t’i shkuar deri në fund hetimit, belgët kanë ngritur dhe një “seli” në vendin tonë ku mbajnë kontakte të ngushta me SPAK. Kohët e fundit ata i kanë shpeshtuar vizitat e tyre në vendin tonë. Përveç bashkëpunimit me autoritetet shqiptare, belgët kanë raportuar edhe tek Eurojust, i cili është një institucion i Bashkimit Europian, që ka në fokus bashkëpunimin gjyqësor për çështjet penale. I themeluar në vitin 2002 nëpërmjet vendimit të Këshillit të BE-së, me seli në Hagë, qëllimi i krijimit ishte për të përmirësuar menaxhimin e krimit të organizuar ndërkufitar duke stimuluar bashkëpunimin investigativ dhe policor midis agjencive të shteteve anëtare të Bashkimit Europian.së mesazheve të transkriptuara, ku është shfaqur dhe përfshirja e politikës shqiptare, pasi katër dosje që po hetohen

Most read