BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa confesses the unsaid: This is how Ramiz Alia in complete secrecy and cunning, oriented, guided, and forced by foreign agencies organized the movement of December '90, from the infiltration of spies of the former State Security, to secret...

Muharrem Xhafa confesses the unsaid: This is how Ramiz Alia in complete secrecy
x
BREAKING NEWS

Here are the dark secrets that "Foltorja" hides, Evi Kokalari broke the scandals of Shkëlzen, Ilir Meta, Albana Vokshi, Flamur Noka, Edi Paloka and Abi Malltez: How Sali Berisha's people have threatened me, I tell you all their dirty deals

Here are the dark secrets that "Foltorja" hides, Evi Kokalari broke
x
BREAKING NEWS

Britain sends a "message" to SPAK about Sali Berisha, Ambassador King Smith wants to start a criminal investigation against the corrupt and warns of another list of "non-women", London is committed to dismantling the links between crime, corruption and...

Britain sends a "message" to SPAK about Sali Berisha, Ambassador King
x
BREAKING NEWS

SPAK has put them under investigation, the assets of Damian Gjiknuri and Olta Xhaçka are disclosed, from apartments, garages, to bank accounts, here are the documents

SPAK has put them under investigation, the assets of Damian Gjiknuri and Olta
x
BREAKING NEWS

This is why Edi Rama attacked the Americans and SPAK in Congress, the list of MPs, former MPs, ministers, ex-ministers and mayors waiting for their turn in the prison cell is revealed

This is why Edi Rama attacked the Americans and SPAK in Congress, the list of
x
BREAKING NEWS

From Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, to Sabri Godo and Remzi Lani, Ilir Demalia releases the "bombshell" list of "VIP" characters who were part of the former State Security and Labor Party, here aliases

From Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama involved in traffic, Gazment Bardhi threatens Edi Rama and is expected to make public the file of the prime minister's brother on December 14, 2023

Olsi Rama involved in traffic, Gazment Bardhi threatens Edi Rama and is expected
x
BREAKING NEWS

Half of the government in prison and half under investigation, Edi Rama convenes the SP Congress and launches a frontal attack against the USA and SPAK, in a panic from the republic of prosecutors

Half of the government in prison and half under investigation, Edi Rama convenes
x

Politike

Accusation and Kurti shared by Borrell, reaction BE

Accusation and Kurti shared by Borrell, reaction BE

Spokesperson of the European Union, Peter Stano, and the "accusation of the pabaza" of the Prime Minister of Kosova, Albin Kurti, and the representative of the EU for the dialogue, Miroslav Lajçak, said that the support of all countries edarere të bllokut.

On September 18, Kurti declared in Prishtinë and during the last meeting of the dialogue with Kosovo and Serbia - held in Brussels on September 14 - that Lajçak was "positioned" against Kosovo.

Kryeministri kosovar tha se gjatë këtij takimi – që përfundoi pa një rezultat – dukej që kishte një koordinim mes presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe Lajçakut për, siç tha ai, krijimin e një “skenari alternativ, ku gjysma e marrëveshjes zbatohet”.

Kurti tha se Lajçaku “ka deformuar” procesin e dialogut, duke pretenduar se ai nuk është përqendruar në zbatimin e plotë dhe të pakushtëzuar të Marrëveshjes drejt normalizimit , por ka lejuar “që qerrja të vihet para kuajve, Asociacioni i komunave një herë, e pastaj shohim”.

Marrëveshja që Kurti iu referua është arritur më herët gjatë këtij viti. Ajo nuk përfshin njohjen reciproke për të cilën insiston Kosova, por kërkon nga Kosova dhe Serbia që t’i pranojnë dokumentet dhe simbolet e njëra-tjetrës, përfshirë: pasaportat, diplomat dhe targat. Po ashtu palët zotohen se do të zbatojnë marrëveshjet e arritura më herët në procesin e dialogut.

Stano është pyetur nga gazetarët se si mund të vazhdojë dialogu në këtë format pasi Kurti hapur ka shprehur mosbesim ndaj lehtësuesit të procesit, të cilin nuk e ka konsideruar si neutral dhe të paanshëm.

"Sa i komenta deklaratave të Kurtit, ne nuk i kommentojëm ato, tejas kur they contain akuza të pabaza. The member states of the BE continue to reiterate their full support for the representative of the BE, Mirosllav Lajçak, as well as for his representative [Josep Borrell]. Ata fully supports the efforts of Kosovës dhe Srbija t'iu jimohet të të të së phasë kur të normalizojën raportet mes tyre", he said.

According to Stanos, he supports the end of the dialogue, Borrell and Lajçak, which came through the communiqué issued on behalf of the 27 countries of the bloc on September 19.

"Kjo do të say se is një dälättä e apässor nga ministrat e Jashtëm të 27 sättätäre. And this statement is exactly the same as the EU's expectations for Kosovo and Serbia and that it is vinegar before the dialogue," said Stano, adding that the statement "explicitly requires Kosova and Serbia to implement their obligations të reja".

Në dëgë dâlação, quê u lëshua pasi Borrell u takua në Nju Jork me kryediplomatët europeanë, BE ja karkoi edhe themelimim pa vonesa t Asociacionit të komunave me bejëli serbe.

For the Association, Kosova and Serbia have reached an agreement in 2013. However, Prishtina has not implemented it, because it is afraid that it will not affect the functionality of the state.

Unlike the meeting on September 14, the Prime Minister of Kosovo, Albin Kurti, of the European Union, was not ready to do so, unlike the President of Serbia, Aleksandar Vuçiq, who "accepted their proposal" for the implementation e Agreements basis for normalization of Kosovë-Serbia relations.

The head of the foreign policy of the BE, Josep Borrell, declared that Kurti insists that it be formalized, first of all, to recognize Kosovo de facto as Serbia.

Kurti n Brüksel tha se "kushtezimi i Srbije" për formimin e Asociacionit të komunave me pelejira serbe "is ?të tranformi në të të emissarëvë të BE".

Sipas Vuçiqit, Kurti, söre, "i shmanget formimit t Asociacionit... ky is tëlbi i tëlbi".

Most read