BREAKING NEWS

The number of new cases decreases, 9 victims in Albania

The number of new cases decreases, 9 victims in Albania
x
BREAKING NEWS

The decision for Berisha? Lulzim Basha makes a sensational statement: I do not intend to leave the post of DP leader

The decision for Berisha? Lulzim Basha makes a sensational statement: I do not
x
BREAKING NEWS

Meeting of the Commission of Inquiry for April 25, 2 representatives are elected for the regulation (Names)

Meeting of the Commission of Inquiry for April 25, 2 representatives are elected
x
BREAKING NEWS

Lekë in exchange for the vote on April 25, SPAK closes investigations for Denis Xholin and Abjon Çeku

Lekë in exchange for the vote on April 25, SPAK closes investigations for
x
BREAKING NEWS

Gathered the parliamentary group today, the movement that Lulzim Basha is preparing is revealed, here is what will happen on Wednesday

Gathered the parliamentary group today, the movement that Lulzim Basha is
x
BREAKING NEWS

Politics in black / COVID-19 takes the life of former US Secretary of State (NAME + PHOTO)

Politics in black / COVID-19 takes the life of former US Secretary of State
x
BREAKING NEWS

Bitter news! Fatos Lubonja in mourning, loses his dear family man

Bitter news! Fatos Lubonja in mourning, loses his dear family man
x
BREAKING NEWS

"Storm" in the State Police / The movements of Gledis Nano, who are the new police directors throughout the country, are revealed (NAMES)

"Storm" in the State Police / The movements of Gledis Nano, who are
x

Politike

"He is the most powerful elephant in the Socialist Party" / Genc Burimi and Julian Zyla pass the 'filter' Rama ministers, surprise with what they say about Elisa Spiropali and Arben Ahmetaj

"He is the most powerful elephant in the Socialist Party" / Genc

Analysts Genc Burimi and Julian Zyla, invited today on the show 'Breaking', analyzed some of the strong points of the Rama 2 government ministers.

The source said that the Minister of Infrastructure, Balluku is a woman who had the biggest carrot, Belinda is part of Edi Rama district. Zyla said that Balluku has created a figure as if he only works as he is on the ground most of the time.

Excerpts from the show:

Anila Denaj

Zyla: Anila Denaj has not been political but as a public image she is the leader, who is leading the economy forward.

Source: Denaj has a lot of experience and has worked abroad, but Ahmetaj's shadow is always in that ministry

Belinda Balluku

Zyla: Has created an image that works every day.

Source: This is the woman who had the biggest carrot, Belinda is part of Edi Rama district. 

Evis Kushi

Zyla: It seems that he has taken the shadow of the position he leads, he has taken the levers of this ministry and he has credibility with this institution.

Burimi: Mbrojtja më e fortë e Evis Kushit është Taulant Balla dhe ky është numri i dytë i  Partisë Socialiste.

Etilda Gjonaj

Zyla: Gjonaj drejton një dikaster që nuk drejton politika

Burimi: Ministri pa portofol dhe pa të ardhura

Niko Peleshi

Zyla: Është një elefant i cili është shumë i fuqishëm në PS

Burimi: Peleshi kapi majat duke ardhur nga hiçi

Elva Margariti

Zyla: Margariti një ministre e angazhuar

Burimi: Bëri që të harrohej Kumbaro.

Milva Ikonomi

Zyla: Një ministre që ka sjellje të mirë

Burimi: Ministre që di të sillet mirë dhe e kulturuar

Arben Ahmetaj

Burimi: Është shumë servil ndaj Ramës dhe i mungon një lloj sinqeriteti

Zyla: Konfirmon një lloj besimi të kryeministrit me sasinë e punës që bën

Ogerta Manasterliu

Zyla: Pandemia i hapi shumë punë dhe e bëri mirë

Burimi: Ishte rrethi i Ramës nga Bashkia e Tiranës, bëri shumë tendera abuziv

Blendi Klosi

Zyla: Berat is the only region with the best result and it achieved the reforms made by it on the coastline.

Source: It is one of the old socialist elephants

Pandeli Majko

Source: Minister for the Iranian opposition diaspora and did nothing for the diaspora

Eduard Shalsi

Zyla: Comes from the municipality of Tirana and has tried to be a communication route between business and government.

Source: His strong point is the status of a statesman

Elisa Spiropali

Source: It is political like Erion Brace in the female genre

Zyla: It is very active and political, it faces many challenges on the ground.

Most read