BREAKING NEWS

A fight breaks out within the anti-American gang, Berisha "fires" Bardhi as the head of the group and calls him a mere deputy, the former General Secretary of the DP ignores the Re-establishment Assembly

A fight breaks out within the anti-American gang, Berisha "fires"
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela announces shocking news from SPAK about Sali Berisha: Here is what is hidden behind the chaos caused by the former prime minister in the Assembly

Spartak Ngjela announces shocking news from SPAK about Sali Berisha: Here is
x
BREAKING NEWS

Here is the tape where Sali Berisha was recorded, who brought about all the murders in Tropoja, how SPAK will finally "bury" the former prime minister with the investigations in the "Haklaje" file, Romeo Kara reveals the hard details

Here is the tape where Sali Berisha was recorded, who brought about all the
x
BREAKING NEWS

Meloni opens a factory in Serbia and brings Africans to Albania, the Italian Prime Minister mocks Edi Rama and caresses President Vucic

Meloni opens a factory in Serbia and brings Africans to Albania, the Italian
x
BREAKING NEWS

SPAK in the "courtyard" of Rama, this is how the prosecutors are investigating the complete file of "McGonigal" in cooperation with the FBI, from letters and information with American intelligence, to the interrogation in complete secrecy in New York

SPAK in the "courtyard" of Rama, this is how the prosecutors are
x
BREAKING NEWS

Here are the two powerful women in the SP who can take the reins of the government after the departure of Edi Rama, what is expected to happen on December 8, the socialists in anxiety

Here are the two powerful women in the SP who can take the reins of the
x
BREAKING NEWS

SPAK before the trial by fire", Sali Berisha ignores justice and continues not to implement the court's decision, the third rejection of BKH agents is expected

SPAK before the trial by fire", Sali Berisha ignores justice and continues
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta is soon arrested, the prosecutors have closed the "CEZ-DIA" file, here's what's happening inside SPAK, Romeo Kara reveals the sensational behind-the-scenes

Ilir Meta is soon arrested, the prosecutors have closed the "CEZ-DIA"
x

Politike

The "McGonigal" affair shocks Rama, Evi Kokalari sheds light on the sensational behind-the-scenes and calls on DASH to declare the prime minister "non-women" after he bribed a former FBI agent to "annihilate" the opposition

The "McGonigal" affair shocks Rama, Evi Kokalari sheds light on the

Afera “McGonigal” duket se do të tronditë nga themelet kryeministrin Edi Rama, i cili rrezikon të ketë fatin e ish-kryeministrit Sali Berisha, duke u shpallur “non-grata” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Të premten që shkoi ish-agjenti i FBI, Charles McGonigal doli para gjykatës në Uashington, teksa pranoi fajin për dosjen e korrupsionit me zyrtarë të lartë shqiptarë, duke fundosur kështu kryeministrin Rama. Ish-agjenti i FBI në gjyq ka deklaruar se ka marrë mijëra dollarë nga një ish-agjent i inteligjencës shqiptare. Gjithashtu ai ka pranuar se krijoi miqësi me Ramën që përmendet 11 herë në dosjen e pranimit të fajit, ndërsa se mes të tjerash zbuloi se mori prej tij një licencë për shpim në fusha nafte. Madje zoti McGonigal ka pranuar se ishte ai që nxiti nisjen e hetimeve lidhur me lobimet në SHBA të Lulzim Bashës dhe akuzat se po financohej nga rusët. Por kjo çështje delikate tregon qartë se kemi të bëjmë me korrupsion dhe se pavarësisht se nuk ka hetime për kryeministrin e Shqipërisë, ky i fundit rrezikon të merret me shpulla nga amerikanët. Paralajmërimin e ka bërë aktivistja e njohur shqiptaro-amerikane, Evi Kokalari në rrjetet sociale këtë fundjavë. Zonja Kokalari theksoi se ish-zyrtari i FBI mund të jetë përdorur nga Rama kundër Bashës, për zgjedhjet e 2021-it. Sipas saj, afera “McGonigal” do të jetë bazë e fortë që Departamenti Amerikan i Shtetit të sanksionojë Ramën. “McGonigal është marrë vetëm me dosjen e Bashës, për këtë është paguar dhe këtë ka realizuar për Ramën, i cili fare mirë mund ta ketë përdorur kundër Bashës dhe në zgjedhjet e 2021! Si e tillë, klani i Berishës bën mirë të përmbahet dhe ta mbledhë veten e të artikulojë për kë opozitë bëhet fjalë. Pranimi i fajit nga McGonigal tregon qartë që Edi Rama ka korruptuar një punonjës të administratës amerikane për të luftuar kundërshtarin e tij politik, si e tillë ka cënuar në mënyrë direkte demokracinë Amerikane. Kjo është bazë mjaft e fortë që DASH mund ta përdorë për ta sanksionuar Ramën siç bëri me Berishën”, shkroi Kokalari. Pra, duke qartë se kryeministri Rama ka tentuar të korruptojë një zyrtarë të FBI, duke futur “hundët” në punët e brendshme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, çka lë të hapur mundësinë se kur ai të largohet nga posti i Kryeministrit, rrezikon të sanksionohet nga DASH, njëjtë siç është vepruar me ish-kryeministrin Sali Berisha, i cili akuzohet për korrupsion dhe minim të demokracisë.

Dekreti i presidentit Joe Biden

However, Mrs. Kokalari's statement is not the only one, since the decree of US President Joe Biden on indirect corruption implies that Prime Minister Edi Rama "is under the sword of Damocles". US President Joe Biden in his order issued in June 2021 and extended this summer to punish those who aim to destabilize the Balkans included Albania and the countries of the former Yugoslav Republic of in the Western Balkans. A clear definition for Albania where, on the basis of this order, the geographical space of the existing regime of sanctions to punish the corrupt and seize assets is expanded. But why is Albania specifically mentioned? The president's order was signed immediately after the US State Department declared former Prime Minister Sali Berisha a "non-grata" person. The term corruption is included in this decision, and the USA warns of punishment not only for politicians and officials, but also for other people connected to them, meaning family members. "The order applies to persons: who are responsible for or complicit in, or who have engaged directly or indirectly in corruption related to the Western Balkans or an official or former government official at any level of government in the Western Balkans who has committed misuse of public assets, alienation of private assets for personal or political purposes, or who has received bribes; that has helped materially, that has sponsored or provided financial, material or technological support for, or has provided goods or services to or in defense of any person whose property and interests are blocked under this order; or that is owned or controlled by, or that has acted or is alleged to have acted for or on behalf of, directly or indirectly, any person whose property and interests in property are frozen in accordance with this order,” it says in Biden's decree. So the range of punishments from across the Atlantic has expanded and it aims to punish the family members of corrupt officials as well. This is the third act of the USA to clean the Albanian political class from the corrupt. We recall here that the signal was given with the special memorandum for extraditions signed between Albania and the USA, which also includes those persons who commit the criminal offense of corruption. By announcing Berisha as a "non-grata" person, the USA sent an important message that these decisions will be followed by other powerful acts, in Albania and the Western Balkans. As a strong supporter of justice reform, the US is giving strong signals that it is setting a red line for corrupt officials and politicians in Albania, and this should scare the entire Albanian political class, one of them being Prime Minister Edi Rama. who with the shopping and affairs he did with the former FBI agent, Charles McGonigal, has compromised the security of the USA.

Most read