BREAKING NEWS

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the untold stories of the couple who married in power and divorced in opposition, from the luxurious villa with 11 toilets, the palm trees that were brought by helicopter, the...

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the
x
BREAKING NEWS

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes high-ranking officials, politicians, media leaders and their families, the details of the big operation are disclosed

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes
x
BREAKING NEWS

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the former prime minister defended the analyst for the villa in Golem who is being investigated by SPAK and "swallowed" all the slanderous accusations that they have exchanged with ...

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of the DP makes way for Argita and prepares to crown his daughter on the throne with the July 12 protest, Gaz Bardhi ends up as a "squeezed lemon"

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of
x
BREAKING NEWS

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run, here are the transfers of hundreds of thousands of euros by Albanian taxpayers to Swiss offshores, SPAK reveals that the businessman who is helping him in Lugano is accused of money la...

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run,
x
BREAKING NEWS

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the scandals in which the deputy prime minister is involved, from investigations into incinerators, corrupt tenders, contracts, privatizations and up to scandalous firms for giving public lands

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the
x
BREAKING NEWS

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation deadlines for Arben Ahmetaj by 3 months and send summons to the oligarch who is accused of money laundering

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why the divorce of Ilir Meta and Monika Kryemadhi cannot save them from the shackles and the strong reason that DASH senior official Richard Nephew avoided meetings in Tirana with the 'R...

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why
x

Politike

10 years since the intervention in Lazarat, the former General Director of the State Police Artan Diti, who led the operation, reveals for the first time the "bombastic" details, from the politician who opposed, the seizure of 71 tons of sativa cannabis, to Rama's reaction, the conversation with the American, the journalist who was almost eliminated and the "trap" they set up on the street

10 years since the intervention in Lazarat, the former General Director of the

10 years after the intervention in Lazarat, former State Police Director Artan Diti, who organized the operation, has released "bombastic" details for the first time, during an exclusive confession for "SOT" newspaper. In June 2014, 1 year after coming to power, the "Rama" government decided to intervene in Lazarat, the village that was the symbol of drug cultivation throughout the country. The action involved about 1,000 police forces and was led by Artan Didi, then the General Director of the State Police and now an icon of the blue uniforms. For more than a week, the police forces conducted checks in all the houses of the village, realizing the seizure of a record amount of drugs. On June 16 of this month, ten years have passed since this mega-operation, thanks to which the "drug republic" fell in Lazarat. But what happened then and how was it possible to intervene in the most criminal and dangerous area of ??the country. These and other details are revealed by Mr. Didi, who during the reaction to the "SOT" newspaper, reveals that several tons of sativa cannabis were seized, as well as hundreds of weapons and ammunition of various types. Also, during the reaction to the editor-in-chief of the "SOT" newspaper, Rigels Seliman, police chief Didi also talks about a politician who came out against, implying that he is former prime minister Sali Berisha, while also revealing the reaction of prime minister Edi Rama and also shows details from a conversation with an American. The action in Lazarat in 2014 was considered one of the most successful, ending the lawlessness that had been going on for 20 years in this area. The Italian Guardia Di Finanza estimated in its reports that this village produced drugs worth billions of euros on the market every year. Below, the newspaper reflects the full reaction of the former General Director of the State Police, Artan Diti.

Here is the full story of Artan Diti for "SOT" newspaper

Police entry into Lazarat on the morning of June 16, 2014

It was the morning of June 16, 2014 when the police operation began in the village of Lazarat. It started like that, without fanfare, without leaking information to journalists, without notifying other instances that did not have operational powers. It took place for 8 long days and nights, fraught with life-threatening situations for the police forces, especially the special and rapid intervention forces, which were at the forefront of the operation. Days and nights filled with the stress of responsibility for the successful completion and without damage, especially to people, as it would be used by the interested parties, which were not few, to denigrate this operation. With the unceasing concern of the implementation of the law, the evaluation of the situations and the direction oriented towards the realization of the strategic objective, being protected from the intrigues and sabotages that appeared in different forms. But there were 8 days when the police felt proud, 8 days where personal sacrifice and collective unity, command centralism and personal initiative fused together. In those 8 days, the hope that the state will win the fight against crime was felt all over the country and was conveyed to us daily through messages from ordinary people, acquaintances and family members. It was the first time when policemen and officers expressed their desire to participate in the operation. Representatives of business and civil society in Gjirokastër and from other areas contacted us and offered their support and help with water, food, vehicles and various equipment. A similar thing happened to us when we entered Vlora in August 1997.

Media skepticism

Media ne ditët e para ishte skeptike, dyshuese dhe provokuese. Me kujtohet që një prej tyre me makine u fut vjedhurazi ne mes te fshatit duke krijuar një incident te rrezikshëm, i cili mund tu kushtonte jetën gazetarit dhe punonjësve te policisë. Makina e tyre u dogj dhe gazetari desh u mor peng. Fale organizimit te studiuar, ku përveç forcave te angazhuara në veprimet e ndërhyrjes sipas zonave përreth fshatit , ishin parashikuar forca rezerve dhe grupe te ndërhyrjes emergjente, u desh ndërhyrja e  grupeve të emergjencës qe bënë të mundur të shpëtonin gazetarët, duke rrezikuar veten e tyre. Një ditë më pas organizuan një “kurth” edhe për mua ne rruge. Ndërkohe qe ndaluam makinën për tu furnizuar me karburant, u afruan disa makina te disa medieve me nenën e një prej te arrestuarve te policisë, duke u munduar te shfrytëzonin dhimbjen legjitime te nenës  për djalin, për te me vene ne pozite te vështire mua, si drejtues operacioni, dhe forcat policore, duke treguar se po përdoreshin masa represive. Por, edhe ky incident kaloi me mirëkuptimin e nenës. Ndoshta ketë orientim kishin marre edhe ata nga shefat e tyre. Por, me kohe gazetaret u familjarizuan dhe solidarizuan me frymën e përgjithshme te forcave policore dhe filluan te mbështesin sinqerisht misionin fisnik te tyre dhe te raportonin realisht fare ndodhte ne terren. Ne atë teatër te madh veprimesh operacionale gazetarët  dhe reporterët kishin mundësi  te ndiqnin veprimet policore, te gjendeshin edhe vete nen rrezikun e plumbave dhe predhave te arsenalit te madh të armeve që përdoreshin nga grupi kriminal, brenda fshatit. Ndaj ishin ne gjendje te vlerësonin vështirësitë nen te cilin forcat e policisë realizonin detyrat operacionale me profesionalizëm dhe përkushtim. Gjatë ditëve të operacionit ata u bënë dëshmitarë të përkrahjes nga komuniteti i zonës përreth, te opinioneve pozitive qe vinin nga gjithë Shqipëria.  Në transmetimet live nga terreni ata edhe vete, për herë të parë ndesheshin me realitetin e situatës në fshat, të pa trukuar nga palët e interesit. Për herë të parë u ndeshen me  infrastrukture moderne te industrisë se përpunimit te kanabisit, fara kanabisi, fidanë kanabisi, vaj kanabisi, presa për paketim, gërshëre profesionale për krasitje, peshore, laboratore etj. Statistikat e tregojnë ketë realitet : - "gjatë ditëve të zhvillimit të këtij operacioni në Lazarat kanë mundur të realizojnë asgjësimin e rreth 133.567 rrënjëve bimë narkotike dhe fidanë, si dhe kapjen e një sasie prej 71.087 ton kanabis sativa. Janë gjetur dhe sekuestruar 5 kg lëndë narkotike e dyshuar heroinë dhe janë sekuestruar dhe 53 kg e 750 gram lëndë e dyshuar narkotike e përpunuar e njohur si “çokollatë”, si dhe 4.395 kg farë kanabis sativa, rreth 16.8 litër vaj hashashi. Janë sekuestruar 13 pajisje presuese droge, 9 kallëp presash, 20 gërshërë e pajisje të tjera që shërbenin për përpunimin e bimëve narkotike kanabis sativa. Janë gjetur dhe 5 laboratorë nga të cilët 2 për përpunimi të bimëve narkotike dhe 3 për përpunimin e vajit të hashashit.". Për herë të parë ata u ndeshën me atë arsenal armësh dhe municioni që ndodhej në dispozicion të grupeve kriminale në atë fshat, konstatuan vullnetin e tyre për ti përdorur këto armë kundër policisë dhe përjetuan  realisht rrezikun nga përdorimi i tyre së bashku me forcat policore ne terren. Statistikat tregojnë: -" janë sekuestruar sasi të konsiderueshme armësh dhe municionesh, ku bien në sy rreth 424 armë zjarri automatikë e pushkë, janë sekuestruar gjithashtu dhe snajper, mitralozë, granatahedhës, mortaja e armë të tjera të rënda. Janë sekuestruar sasi të konsiderueshme municioni, me një numër të konsiderueshëm prej: 240 109 fishekë të llojeve të ndryshme, si dhe 1258 kallëpe tritol, sasi të mëdha granata, predha granatahedhësi e murtaje etj.".

Pasqyrimi i operacionit

Gazetarët në terren u bënë dëshmitarë te veprimeve operacionale që synonin të evitonin në maksimum përdorimin e armëve të zjarrit dhe të evitonin rastet kur rrezikohej jeta e banorëve të fshatit. Ndaj, në kronikat e tyre ata filluan të tregojnë çfarë ndodhte realisht ne terren, pa truke gazetareske, duke ndikuar edhe tek fshataret e Lazaratit, ne distancimin e tyre nga grupi kriminal, duke informuar drejt opinionin qytetar, i cili na mbështeti pa rezerva, si dhe duke ndikuar ne mbështetjen e gjerë që politika  i dha këtij operacioni, pasi në fillim ishte ngurruese dhe po bënte llogaritë se kujt do ja lëmë fajin po doli "vajzë". Dhe kjo mbështetje e medies ishte një faktor i rëndësishëm në realizimin me sukses dhe pa viktima të këtij operacioni. Çfarë solidariteti dhe mbështetje, e paharruar! Çfarë pasioni ne sytë e policëve! Çfarë respekti dhe vlerësimi për ta nga njerëzit e thjeshtë! Përgëzime te fryra nga politika, mburrje pompoze, por te ftohta. U thanë fjale të mëdha, "Steka është ngritur shumë lartë", që në atë kohë e mora për vlerësim, por mund të ishte edhe paralajmërim si p.sh. "shiko se po merr kot!" . Tani, pas 10 vitesh, nuk jam i sigurt ne çfarë kuptimi  është thënë. Megjithatë, qeveria dhe politika përgjithësisht u bënë pjesë e suksesit dhe e meritonin. Pasi Policia e Shtetit, në atë kohë synonte të zbatonte programin politik të qeverise. Dhe ai operacion përmblidhte vërtetë thelbin e programit të qeverisë për rendin dhe sigurinë publike, duke provuar para popullit se kjo qeveri ndryshonte nga paraardhësja e saj: 1. Lufta kundër kultivimit të kanabisit, për ta hequr Shqipërinë nga harta e vendeve të origjinës për prodhimin dhe shitjen e kanabisit; dhe 2. Të vendosnim autoritetin shtetëror dhe zbatimin e ligjit në çdo centimetër katror të territorit të republikës së Shqipërisë. Por, të jemi të qartë, e realizoi Policia e Shtetit e asaj periudhe!

Kundërshtitë

Pati dhe disa qejfprishur. Shtrohet pyetja, për fare arsye? Ne atë kohe na u tha se jemi te shqetësuar se mos dëmtohet ndonjë banor i pafajshëm. Shqetësim legjitim! Por, ndërkohe, ata banorë ishin lëne për rreth 18 vite pa mbështetjen e policisë dhe ne mëshirën e grupeve kriminale! Më pas edhe këta u bashkuan me frymën e përgjithshme të vlerësimit të këtij operacioni. Vetëm një njeri u tërbua  kur nisi operacioni dhe, më pas, prej rezultateve të këtij operacioni. Dhe, çuditërisht, jo nga Lazarati. Edhe familjarët e te arrestuarve nga policia, me te cilën u takova ne zonën e operacionit, ishin me të përmbajtur, duke kuptuar që ishte shkelur ligji, se sa ky njeri. Ai u shpërfytyrua, akuzoi policinë për dhune dhe terror dhe beri thirrje te “mbrohej populli I Lazaratit”, nga kush? Nuk është e nevojshme ti përmend emrin. E njohin te gjithë Shqiptaret.  Te njëjtën  gjë beri  ky njeri edhe ne Shtator 1998, kur grupi kriminal ne Lazarat hapi zjarr kundër forcave te RENEA-s qe po ngjiteshin ne fshat për kontroll, duke plagosur 4 punonjës te forcave speciale dhe u dëmtuar disa te tjerë. Ne atë kohe ata qe goditen me arme policinë u cilësuan trima dhe heronj. Te njëjtën gjë beri ky njeri, ne vitin 2004, kur u qellua helikopteri i Interforcës qe fluturoi mbi Lazarat, nga disa persona Brenda fshatit. Ndërkohe, qe ai vete bënte listën se kushdo te lejohej te futej ne fshat e kush jo nga toka, ndërsa për shkeljen e hapësirës ajrore nuk kishte menduar. Janë mbushur 10 vite nga ai operacion që u mendua, në atë kohë, se ishte një nga dallëndyshet që do sillte pranverën në Shqipëri. Nisi ashtu pa buje, pa deklarata te “renda”, “drithëruese", madje pa ndonjë emër të veçantë, që është traditë në raste të ngjashme. Te jepte përshtypjen si një operacion spontan, për te bere shou-n e radhës. Por, spontan ishte vetëm shkaku ligjor qe do te legjitimonte ndërhyrjen. Ai shkak ligjor do mbronte veprimet policore nga kritikat dhe ndërhyrjet e grupeve te interesit dhe politikes, të cilët kishin interesa në këtë zonë, politike dhe financiare. Ky shkak ligjor na jepte favorin e fillimit të veprimeve në kushtet e flagrancës, duke eliminuar komunikimet me struktura te tjera për konsulta dhe bashkëveprim, te paktën për fazën e pare, duke na siguruar fshehtësinë e ndërhyrjes dhe befasinë, jo vetëm ndaj grupeve kriminale në fshat por, siç e thashë me larte, edhe ndaj grupeve te interesit, duke i venë përballe faktit të kryer.

Kriminalizimi i Lazaratit

Ai shkak dihej se do vinte, po te njohësh sjelljen arrogante qe mbizotëronte tek pjesëtarët e grupeve kriminale, te cilët kishin fituar me arme por, edhe me para, te drejta ekstra territorialiteti. Madje, ishin njohur edhe si pale ushtruese e pushtetit ne zone nga shume funksionare shtetërore. Presidenti I Republikës jo vetëm u takua me disa prej tyre, por edhe ndërhynte  për te falur dënimet e dhëna, për kryerje te veprave te renda penale, si goditja me arme zjarri e forcave te policisë dhe tentative vrasje e punonjësve te policisë. Deputete te parlamentit shkonin në takime në fshat  për “bisedime ”, për ti kthyer ne rrugën e ligjit si dhe për “fushate elektorale” ne Lazarat, te shoqëruar nga persona te cilët kishin marre me pare aprovimin tek këto grupe. Lazarati nuk ishte thjesht nje fshat qe mbillte kanabis. Jo. Lazarati ishte nje fshat i militarizuar, një zone e lire për personat me rrezikshmëri te theksuar kriminale dhe persona ne kërkim, zone e lire për veprimtarinë kriminale mbjelljes, përpunimit dhe shitjes se kanabisit dhe tregtimit të drogërave të tjera, magazinë  për depozitimin e mallrave kontrabande etj. Jo me kot shume prej personave ne fshat kishin lidhje me politikane dhe biznesmenë te ndryshëm. Ne periudha te caktuara ne atë fshat hynin me dhjetëra punëtore qe merreshin me përpunimin e kanabisit për ta dërguar ne treg. Këto ishin veprimtari nuk mund ti realizosh fshehurazi. Policia e Gjirokastrës nuk kishte si te mos i dinte, por ajo ishte familjarizuar me to. Për të mos thënë se një numër  i konsiderueshëm i punonjësve te policisë se Gjirokastrës, para vitit 2013, rezultonin te implikuar me trafikun e lendeve narkotike, sipas informacioneve te marra nga SHISH. Disa nga këto informacione i kane edhe shërbimet partnere. Lazarati ishte një rast i ngjashëm me një zone qe kontrollohet nga kartelet Meksikane.

Reagimi i Ramës

Ja çfarë thotë Z. Kryeministër në Janar 2015 në Parlament: " Ishte e paimagjinueshme që Lazarati, mbretëria e drogës, botërisht e njohur si e tillë dhe e pranuar nga qeveria paraardhëse si një krahinë “de facto” autonome, e paregjistruar në Prodhimin e Brendshëm Bruto të Shqipërisë, të fshihej nga harta e Europës, të fshihej nga harta e Shqipërisë dhe të fshihej nga fytyra e njollosur si s’ka më zi e vendit tonë, e shoqërisë tonë dhe e shqiptarit si i tillë, në Shqipëri apo nëpër Europë, ku Lazarati ka tërhequr më shumë gazetarë, ka tërhequr më shumë kameramanë dhe ka prodhuar më shumë kronika për Shqipërinë sesa të gjitha përpjekjet e bëra për të propaganduar “Shqipërinë 1 euro” apo për të propaganduar “Shqipërinë destinacion turistik”. Ne ketë  zone nuk kishte hyre force policie qe ne vitin 1997. Tentativa për te hyre ne Lazarat për kontroll të një maune me kafe, e forcave RENEA, ne 2 Shtator, të vitit 1998, pas informacionit te rreme te policisë se Gjirokastrës, se ne fshat nuk kishte persona te armatosur, dhe ku si rezultat i zjarrit të organizuar dhe të befasishëm të banorëve të fshatit u plagosen 4 police dhe u dëmtuan disa te tjerë,  përfshire dhe komandantin e RENEA-s, ishte rasti I fundit i ndërhyrjes policore për te siguruar rendin dhe funksionimin e ligjit ne ketë fshat. Ka patur me pas disa operacione sporadike me depërtime te njësive te veçanta, te strukturave speciale, për arrestimin e personave te veçante, por këto ishin si veprime zbuluese diversioniste ne territorin  armik, afrim dhe ndërhyrje ne fshehtësi, ne mjedise publike apo banesa, kap/rrëmbe dhe tërhiqu. Te gjitha këto nen përdorimin e armeve te zjarrit. Pa siguruar vendngjarje, pa siguruar prova materiale dhe, ne disa raste, ka patur edhe pasoja ne njerëz. Ndërhyrje te tjera nga FNSH etj., janë bere ne zonën e poshtme te fshatit, pa depërtuar ne thellësi te tij si dhe pa tentuar te vendosin autoritetin policor te përhershëm ne zone. Në pozicionet e mija si Drejtor i forcave Speciale dhe ndërhyrjes se shpejte, Drejtor i rendit dhe sigurisë Publike unë e kam kundërshtuar idenë e këtyre lloj operacioneve, pasi i shihja me tepër si veprime propagandistike te shtyra nga interesa politike te momentit, te cilat ishin me kosto për policinë dhe banoret, ne zone, krijonin probleme ne fushën e ligjit procedural penal dhe ligjit për përdorimin e armeve te zjarrit dhe, ne aspektin e sigurisë dhe të zbatimit të ligjit, jo vetëm nuk e përmirësonin situatën ne Lazarat, por manifestonin pamundësinë e policisë për të vënë nën kontrollin e ligjit këtë zonë. Për këto qëndrime kam marrë kostot e mija.  Te gjithë këta faktorë kishin krijuar bindjen ne këto grupe se ata nuk do te goditeshin seriozisht. Ndoshta do behej ndonjë operacion shou, do shkëmbehen disa te shtëna, mund te ketë edhe ndonjë dem kolateral, por qe është i justifikuar për te garantuar vazhdimësinë e aktivitetit, i cili sipas raportit të Guardia di Financa për vitin 2013, sasi e mbjelle ishte rreth 900 ton, duke gjeneruar disa miliardë dollarë, pas shitjes. Rezultati i operacionit ndikoi drejtpërdrejt ne heqjen e Shqipërisë nga harta si vendit i origjinës për prodhimin dhe shitjen e lëndëve narkotike dhe ndikoi në pranimin e Shqipërisë si vend kandidat ne BE. "Ne konferencën e datës 23.09.2014 ne përfundim te afatit te zbatimit te planit te veprimit nr 301, date 06.03.2014 “Për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale te kultivimit te bimëve narkotike “ne prani te ambasadoreve ne vendin tone u deklarua se  Shqipëria nuk është me vend origjine për prodhimin dhe  shitjen e lendeve narkotike “."

outcome

It was sometime in the fall of 2021, in a bar in Arlington, Virginia USA, we were drinking a beer with a friend, at the counter. An American who was next to me heard that we were speaking Albanian and addressed me:

 - Are you Albanian, 

- Yes, I told him, - Albanian. I am a liaison police officer at the Albanian Embassy in Washington DC

- I am glad that you are a police officer - he replied and continued - I was in Albania to make a film about Lazarat. It is a village in the south of Albania, where a few years ago a large police operation was carried out to fight criminal groups that cultivated cannabis. I don't know, he continued, if you know.

- I know the operation - I told him, - but I don't know that any film has been made, as I think it would be interesting for him to contact me as well.

- why should we contact you? - told me

- But I was the organizer and leader of that operation - I told him, and continued - I don't know what they told you about that operation and I wouldn't want to see that film!?

He was speechless and turned to his friends, nodding to me.

"Just live to show me", Father Zef Pllumi said.

 

 

 

Most read