BREAKING NEWS

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet on a stretcher to prison and his wife's relationship with Ervis Martinaj

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet
x
BREAKING NEWS

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the investigations against Balluk, Agaç and Veliaj, a complete reconfiguration of the government is expected before the elections

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the
x
BREAKING NEWS

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is inspired by the Soviet Union, after Evi Kokalari's reaction, Sali Berisha's daughter deletes the post, Foltorja enters the stage of "eating itself"

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is
x
BREAKING NEWS

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former prime minister, ministers, deputies and mayors and reveals the investigation of the Albanian entrepreneur who tried to create access to the international mafia in our countr...

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former
x
BREAKING NEWS

Here's what's happening with the investigations of the "heavyweights" of politics, Altin Dumani gives the details about Berisha, Rama and Veliaj, talks about police officers in the service of crime and threats to special prosecutors, with the help of S...

Here's what's happening with the investigations of the
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the interceptions of "EncroChat" and "Sky", Edi Rama is ready to throw them in the "mouth" of SPAK to avoid being overthrown from power, here is the former head of SHISH Visho A...

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the
x
BREAKING NEWS

KLP, who will replace Alfred Balla after the KPA "bomb", here is the name of the contender who has the majority of votes in the Council

KLP, who will replace Alfred Balla after the KPA "bomb", here is the
x
BREAKING NEWS

A fight breaks out in the "Foltores" faction, Argita Malltez's ambition to be catapulted to the head of the party puts "fire" inside Ritzemelimi, the right wing of Sali Berisha comes out against the daughter of the former prime minister

A fight breaks out in the "Foltores" faction, Argita Malltez's
x

Opinion / Editorial

Albanian wonders have no end! The agreement without Albini's "signature" for Serbian self-determination in Kosovo

Albanian wonders have no end! The agreement without Albini's

Albanian miracles have no end: VV activists call Albin Kurti a hero in 4 cases:

- He also signed the agreement with Vucic

- He also rejected the agreement with Vucic

- He also postponed the dialogue for a few months

- He also made the agreement without signature

Unfortunately, our 'enemies' are right when they say: "You Albanians have no compass".

We believe more in the individual than in the cause.

We as a people love the party more than Kosovo and Albania.

Of the 4 alternatives mentioned above, the worst one is happening: Albin Kurti's "Unsigned Agreement".

In short, Vucic-Kurti made the agreement for the Serbian Association in Kosovo, but they agreed to tell their people: "We have not signed".

This diplomatic bargain was the candy for Albini to accept the abandonment of the 10-year cause against the Association, but not to lose the electorate in Kosovo.

He says one thing at the table with the Americans and Europeans, but he says another thing in the media about the people of Kosovo.

All the American officials confirmed today that Albini has made an "agreement without a signature".

1- The spokesperson of the National Security Council in the United States of America, Adrienne Watson, welcomed the agreement reached between Kosovo and Serbia in Ohrid, North Macedonia on March 18.

2-Edhe ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeff Hovenier, në një postim në profilin e tij në "Twitter", e ka quajtur marrëveshjen të rëndësishme, duke u shprehur se SHBA-ja ofron mbështetje të plotë për implementimin e saj.

Albini i harroi krimet e luftës dhe nuk i bëri pjesë të marrëveshjes

Albini harroi mijëra të zhdukur dhe i harroi varret e tyre

Albini e harroi reciprocitetin dhe justifikohet gjoja me njohje de fakto, por që de Jure, as Serbia dhe as OKB nuk e njohin.

Albini e harroi 10 vite premtim kundër Asosacionit dhe po garanton implementimin.

Deri këtu ende nuk ka asgjë anormale sepse ky ishte një projekt franko-gjerman dhe jo një projekt rus, por problemi kryesor është dyfytyrësia politike: Ndryshe flet me ndërkombëtarët dhe ndryshe me popullin.

Në fakt nuk ka faj Albini, por ata që e votojnë, sepse janë të gatshëm të hanë “sapunin për djathë”. Ata e quajnë Albin hero në të gjitha rastet: po firmosi apo po s’firmosi.

Por gënjeshtra i ka këmbët e shkurtra. Ai do vazhdoi t'u thotë: “PO amerikanëve, JO Kosovës”

E para: Çfarë do bëjë Albin Kurti pas një muaji kur të shpallet Asosacioni serb në Kosovë?

- Po i lejoi të organizohen do dalë lakuriq në sytë e popullit.

- Po i refuzoi të Vetëvendosin do dalë lakuriq te ndërkombëtarët.

Nëse Albini do e pengojë, atëherë ndërkombëtarët do kalojnë në Planin B: Autonomi për serbët në Kosovë dhe njohje ndërkombëtare e njëanshme duke izoluar Albin dhe Kosovën.

E dyta: Ngelet për t'u parë si do të reagojnë militantët dhe votuesit e Vetëvendosjes:

- do marrin pushkët me mbrojt fytyrën gënjeshtare të Albinit?

- or will they take the rifles to protect the lands and borders of Kosovo?

They spat on the government of Kosovo for 15 years, but now the saliva is falling on their faces.

In fact, I "understand" the activists of Vetëvendosje who are in great trouble, because they have to change the name of the VV party, since the agreement for the Association of 10 Serbian municipalities is legally translated:

"Self-determination of Serbs in Kosovo"!