BREAKING NEWS

Rama appeals to the UN Assembly: Turn your eyes to cyber security, Albania was attacked by Iran

Rama appeals to the UN Assembly: Turn your eyes to cyber security, Albania was
x
BREAKING NEWS

COVID in Albania/ The Ministry of Health gives the important announcement: What has happened in the last 24 hours

COVID in Albania/ The Ministry of Health gives the important announcement: What
x
BREAKING NEWS

"The Third World War has already started", the well-known Russian figure sounds the alarm: Nuclear catastrophe...

"The Third World War has already started", the well-known Russian
x
BREAKING NEWS

Oil is 'flying' again/ the Transparency Board changes prices again, this is how much fuel will be sold

Oil is 'flying' again/ the Transparency Board changes prices again,
x
BREAKING NEWS

The head of SPAK warns of sensational arrests among the corrupt, reveals that special prosecutors and BKH agents are cooperating with 20 joint investigative teams from EU countries

The head of SPAK warns of sensational arrests among the corrupt, reveals that
x
BREAKING NEWS

From the suspension of "Air Albania", to the withdrawal of doctors from the Fier hospital and the hostage-taking of the Namazgja Mosque, how did Edi Rama's attitude towards the Gülenists change after Erdogan began withdrawing investments in Albania

From the suspension of "Air Albania", to the withdrawal of doctors
x
BREAKING NEWS

Here are Edi Rama's 5 points for Erdogan, from the massacre of Gülen's schools, to the purchase of 40 million euros of drones from the son-in-law of the Turkish Sultan

Here are Edi Rama's 5 points for Erdogan, from the massacre of
x
BREAKING NEWS

The American attitude to the man of Mali with Gropa changes, Yuri Kim, a flash visit to the spy Ilir Metaj, the former President distances himself from "non grata" Sali Berisha

The American attitude to the man of Mali with Gropa changes, Yuri Kim, a flash
x

Opinion / Editorial

The mountain became pregnant, a mouse sowed it...

The mountain became pregnant, a mouse sowed it...

It was a daily ritual for the two researchers who were not separated from the library, but also a coffee that relaxed them after the tiring work of searching through the pages of books. The world of books was not separated from the cup, but that day the eyes of one of the eyes were fixed on the big screen, whose raised voice had raised the ears of the whole bar.

- These are "mersons", - said one of the researchers.

- Where are you going out!? - followed the other.

- Corruption, crime, drugs, are like Merso's telegram, in "The Stranger" by Albert Camus"; The mother died. Funeral tomorrow ... By telegraph. Telegraphically, the pain was conveyed to Mersoja, even though it was tragic, he remained cool as if nothing had happened. The same situation is ours. We follow with our eyes, we listen with our ears for these great wounds of society and we make the foreigner blacker than Mersoi towards society yes yes, but also towards ourselves, we stay away from its interests by postponing from today to tomorrow the days drowned by stress, - he didn't know what had gotten into the first researcher, but the second one didn't pass his friend's pain in silence either. That's how he returned it, eight or eight.

-But what to do with you and the thousands like you who stay away from the ballot box!? The rulers will graze, because you, me, the other, the other, the other, the entire gray electorate turned into "Mersonj" of fate. He should go to the next world without judging what he has done to this world! He was an unburied dead man, so now he seems to be appealing... But who should he tell!? We, who every day receive telegrams from our leadership dismounted from the horse, but cannot understand themselves without a saddle and are not left with the demands of ravens on screens or pulpits (with people who lick to grab a bone from the depths of power). "The system died. Burial, autumn-spring". Approach with Mersoi's telegram, but it is only Moliere's "Tartufe", which muddies the waters, because the others are "where I lie, don't lie", because the soul has gone to the tip of people's noses, they drive the days; me push, to push. Mersonj hesapi, we are waiting for Kafka's "Trial", to suffer the fate of Jozef. K. What am I talking about!? Kafka's trial is far ahead of our "Trials", to make the trial in the eyes of the whole world. Screens arrest you just like Jozev. K, but not with two policemen, but with oppositionists who play the prosecutor, the judge and call you by name and surname without knowing about the accusation filed, except when the soil is filled, you feel like a stranger in the media environment, without any incident in pocket, but now you're a millionaire in the notebook, because that's how "mules like wood" in politics. You kill yourself. Blacker than Jozev. K. who ran away like a dog from the bullets of two policemen, while you are drowned by the stress of some dirty politicians' games. As if these jewels of screens are not enough,

-A thua vjeshta, do të na gjejë më të njëjtin refren si në zgjedhjet parlamentare!? - ndërpreu si pa të keq studiuesi i dytë.

 -Atëhere pati vetëm thirrje sepse kishte mungesë tregu për “vegla bujqësore”, sepse buxheti ishte harxhuar për mbjellje “arrorësh”. Ndodhi lufta Ukrainë-Rusi. Luftë, që bota tani e kuptoi se e ka në prag të derës dhe i do qëndruar në këmbë katastrofave humanitare, ndërsa politikanët tanëqajnë karriget, duke pritur vjeshtën për të shaluar kuajt . Ne po u mbajmë frerët në vend t’i thërrasim mendjes e presim qenglat që të hanë kokat e tyre, se litari na ka shkuar ku s’mban më. I gjati e pati mendjen matkë, subvencionoi grurin. Fermeri, do s’do do, t’i sigurojë edhe veglat ...

- Pse s’thua se kryeministri mbështet ata që po përgatisin lojën e vjeshtës me artilerinë e rëndë - shfaqi habi studiuesi i dytë.

- Gjuan larg i Gjati. I duhet pranvera e zgjedhjeve. Si të mbushë hambarë me grurë fermeri i thotë ku të kam parë gërmëreve të sfurqeve, lopatave, të vjeshtës - s’ishte parë e dëgjuar ndonjëherë të kishte gërmuar kaq thellë studiuesi që vinte nga bota tjetër, ajo e librit. Ekrani me dy fytyrat e liderëve të thirrur në studio s’po ia ndante pyetjet e analistëve për pritshmëritë e vjeshtës.

-Vjeshta e dy vëllezërve si “Siamezë”, - i foli i pari studiues, të dytit.

- Si do t’u shkojë halli këtyre të dyve!?

-Thuaj fati ynë se këta e kanë mbushur kupën ka 30 vjet si “Vëllezërit Siamezë”. Ushqehen nga i njëjti gyp, s’ka kirurg që i operon ndaj do bërtasin duke lënguar rrugëve nëpër mitingje sa njërit t’ia mbyllë gypin “non grata”, tjetri do të do të përpiqet të rrëmbejë frenat dhe pastaj të gjejë vrimë ku të ..., - i mbeti në ajër fjala studiuesit nga ora e zgjatur te ekrani i ABC nga lideri, i cili u tregonte analistëve hapat e ecjes në natyrë të regjistruar, që i kalonin dhjetë mijë, ku e ku, sa më shumë se 2012, çka tregon se jo vetëm mendërisht, por dhe fizikisht mund të përballej me lokomotivën e pushtetit të të “Gjatit”, por që i ka gjetur pikën e dobët të xhirove tek ndjenjat e cënuara të patriotizmit, zgjimi i të cilave do të ngrehë zgupthi qeverinë. Në dukje primitivizëm, por mjeshtri i aktrimeve, mbush sheshet. “Dhimbje” që e vuante si ky lider, por edhe tjetri, ndaj njëri apelon me poetët disidentë, tjetri me heronjtë. Ore, s’i ndan asgjë nga njëri-tjetri veçse në fillimet e demokracisë, ca ngatërresa nëpër të ca ndërtimeve pa lejë që pushtuan Lanën, por tjetri rreh gjoksin sot që i vuri fadromën në vend që të kishin parandaluar masakrën urbane. Sikur dogji xhepi i tyre, njerëzve u shkuan “për dhjamë qeni” investimet. Jo tani, të dy së bashku, s’i përball dot Amerika e Evropa bashkë, sepse ashtu si i djeshmi dhe këta duke u mbështetur në forcat e popullit, edhe “bar hanë” dhe dorën s’i shtrijnë kujt. Eh, popullit të varfër mirë 50 vjetët, por edhe në 30 vitet, s’iu “nda bari”, ndryshimi; atë të djeshmin, etja për pushtet e kishte futur në rrugën e krimit, këta të sotmit korrupsioni, (në luftë me Amerikën e Evropën), sa për përgjakjen e rrugëve nga krimi i organizuar, s’u hyn në qese. I djeshmi mbushte kodrat e malet me krisma topash e karabina vetëmbushëse simonove duke i bërë paratë rrush e kumbulla nëpër zbore, këta të sotmit, sheshet, duke mos gjetur rehat xhamat e vitrinave dhe ministrive për të treguar muskujt, se për mëndje; ia dorëzuan në tavolinë, pushtetin kundërshtarit me ato bija mënd, se po të mos futeshin në parlament, do të shuhej dynjaja. Dritëshkurtësi që me shumë gjasa s’do t’i shpëtojë dhe kjo vjeshtë nga megalomania për pushtet. Sa për thirrmorin “o budallenj” që s’u ndahet nga goja të dy liderëve është sa për të ngushëlluar veten dhe për t’u dhënë zemër të tjerëve që i shkojnë nga pas, sepse të pranosh se pushtetin ta morën ca ... i bie që vetë të kesh qenë i goditur me penallti në trunë e vogël, po nese, nga liderë “O Mete për vete”, ç’mund të presësh më shumë se sa zhgënjime. Teksa ndiqja nëpër ekrane ligjëratat e dy liderëve, mendja më kaloi tek debati i dy studiuesve për, “Vjeshtën e vëllezërve si Siamezë”. U përpoqa të gjeja lidhjen. Ajo që i përbashkonte ishte gypi ushqyes... Po, nëse një ditë elektorati gri do të vriste, “Mersonë” brenda vetes, atëhere vargu metonimik naimian “U ngrit fati i Shqipërisë, si i vdekuri nga varri...” do të trondiste politikën shqiptare nga themelitë dhe e gjithë zhurma për vjeshtën, s’do të ishte as më shumë e as më pak se shprehja “u mbars mali, e polli një mi”...