BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi Ramës dhe Sali Berishës, ja pse pjesë e pazarit për marrjen e vulës së PD ishte edhe Belinda Balluku

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi
x
BREAKING NEWS

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si KLSH zbardhi abuzimet e ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, ja detajet nga raporti

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si
x
BREAKING NEWS

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e drejtësisë, SPAK nis hetimet për Ogerta Manastirliun për vjedhjen e fondeve të pandemisë, ja çfarë përmban dosja

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe të skeduar për drogë e pastrim parash, i përfshirë në afera me Fazlliç dhe shfrytëzim pushteti për të pasuruar fëmijët e tij, “non-grata” nuk i hiqet, Londra vulos fatin e kreut ...

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe, mediat e huaja e akuzojnë si të korruptuar dhe i përmendin dosjen që po heton SPAK se ka favorizuar dhëndrin kur ishte kryeministër, reagojnë dhe socialistët

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe,
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u zbërthye para prokurorëve të SPAK dhe denoncoi aferat e Ahmetajt, nga takimet me “bosët” e inceneratorëve, te udhëtimet në Gjermani dhe fjetja në hotel me 5 yje, zbardhen detaje nga dosja...

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u
x

Opinion / Editorial

Sporti është shëndet

Sporti është shëndet

Sporti është një nga mënyrat më efektive për të mbajtur trupin dhe mendjen të shëndetshëm. Ka shumë arsye pse sporti është i rëndësishëm për shëndetin tonë:

1.      Forcon sistemin kardiovaskular: Aktivitetet sportive të mëdha, si vrapimi, noti, ose futbolli, përmirësojnë shëndetin e zemrës dhe të gjakut duke forcuar muskujt e zemrës dhe duke rritur kapacitetin e frymëmarrjes.

2.      Përmirëson shëndetin e muskujve dhe të eshtrave: Pjesëmarrja në sporte që përfshijnë forcën, si peshëngritja ose vrapimi në kodër, ndihmon në rritjen e masës muskulore dhe në përmirësimin e densitetit të eshtrave, duke zvogëluar kështu rrezikun e osteoporozës dhe lëndimeve të tjera.

3.      Rrit nivelin e energjisë: Sporti ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe në lirimin e endorfinave, të cilat janë hormone që ndihmojnë në rritjen e ndjenjës së lumturisë dhe energjisë.

4.      Përmirëson qëndrueshmërinë dhe fleksibilitetin: Aktivitetet sportive të ndryshme ndihmojnë në forcimin e muskujve dhe në rritjen e fleksibilitetit, duke reduktuar kështu rrezikun e lëndimeve dhe duke përmirësuar aftësinë tonë për të kryer detyra të përditshme me lehtësi.

5.      Ndihmon në menaxhimin e peshës dhe ul rrezikun e obezitetit: Duke u angazhuar në sport, ne djegim kalori dhe ndërtojmë masë muskulore, duke ndihmuar në ruajtjen e një peshë të shëndetshme dhe në uljen e rrezikut të sëmundjeve të lidhura me obezitetin.

Përveç kësaj, sporti promovon edhe një stil jetese të shëndetshëm, duke inkurajuar një dietë tërheqëse dhe duke na ndihmuar të kultivojmë disiplinën dhe angazhimin. Ai gjithashtu përforcon lidhjet sociale dhe ndihmon në zbutjen e stresit dhe ankthit. Pra, sporti është shumë më tepër se thjesht aktivitet fizik; ai është një mjet i fuqishëm për të mbajtur trupin dhe mendjen të shëndetshëm dhe për të promovuar një jetesë të qëndrueshme dhe të lumtur.