BREAKING NEWS

The number of new cases decreases, 9 victims in Albania

The number of new cases decreases, 9 victims in Albania
x
BREAKING NEWS

The decision for Berisha? Lulzim Basha makes a sensational statement: I do not intend to leave the post of DP leader

The decision for Berisha? Lulzim Basha makes a sensational statement: I do not
x
BREAKING NEWS

Meeting of the Commission of Inquiry for April 25, 2 representatives are elected for the regulation (Names)

Meeting of the Commission of Inquiry for April 25, 2 representatives are elected
x
BREAKING NEWS

Lekë in exchange for the vote on April 25, SPAK closes investigations for Denis Xholin and Abjon Çeku

Lekë in exchange for the vote on April 25, SPAK closes investigations for
x
BREAKING NEWS

Gathered the parliamentary group today, the movement that Lulzim Basha is preparing is revealed, here is what will happen on Wednesday

Gathered the parliamentary group today, the movement that Lulzim Basha is
x
BREAKING NEWS

Politics in black / COVID-19 takes the life of former US Secretary of State (NAME + PHOTO)

Politics in black / COVID-19 takes the life of former US Secretary of State
x
BREAKING NEWS

Bitter news! Fatos Lubonja in mourning, loses his dear family man

Bitter news! Fatos Lubonja in mourning, loses his dear family man
x
BREAKING NEWS

"Storm" in the State Police / The movements of Gledis Nano, who are the new police directors throughout the country, are revealed (NAMES)

"Storm" in the State Police / The movements of Gledis Nano, who are
x

Opinion / Editorial

Rama, did this magician make Lulzim Basha a majority factor and actor?

Rama, did this magician make Lulzim Basha a majority factor and actor?

Sali Berisha's keynote address in the tour called "Foltorja" in conversations with the masses according to known practice, knee to knee with the people, as in a symmetrical copy with the meetings of the leader of the Labor Party, Enver Hoxha, as the main argument to hit the baker, the murderer, his spiritual son who took him by the hand, protected him, sponsored him, exalted him, wearing as rare, the grand costumes since the mayor of Tirana with stolen votes, face of the whole world as an individual who shot with a knife after lead the party and Sali himself. This is what the one who made him a minister in the ministries, the backbone of the state, where decisions were made for the allocation of multimillion-dollar funds, and finally put on the mantle of the PD chairman, the main argument he uses is that Basha works as Edi's mercenary. Rama. It has become his obedient tool. Is it in alliance with him, to kill Berisha PD ?! In fact, more than proof and reality, this is an accusation of propaganda to convince the Democrats and to bring them closer to themselves with the sole purpose of gaining credibility and becoming credible in its battle, not against Basha e Rama, yes against the USA after his declaration non grata and the refusal of him and the Berisha family to enter America. In Berisha's philosophy, in his mentality, Basha must have remained loyal to his spiritual father, not only within the country, but first in the face of the international factor to protect him from attacks and repay the debt. Not to forget that he was the one who defended him after every loss, for the extreme actions of handing over the mandates and the boycott of the local government elections, then when the international factor placed it at the center of the cyclone. In Berisha's trial, the party chairman should have been the most ardent defender of the former party leader and should have been the last person to demand expulsion from the Democrat group, especially since he did not act in accordance with the statute and tradition, yes on its own, without any consultation with the party forums, the parliamentary group, the presidency, the secretariat or itself. Berisha's exclusion is inconceivable and beyond any logic for him, because as he argues, Basha is his creature, it is an investment of sixteen years, without him there would be no one in the party. And for the sake of truth, this is the stubborn reality, the truth known by the wider social opinion. Almost all the posts were vacated by father Berisha. When such a conclusion and assertion was made by other political factors after every spectacular failure of Lulzim, as a serial loser that can be declared, the winner of the guinness book for the high number of losses, the whole PD, especially the inspirer and declared defender of his was Berisha who today just violated his "sovereignty" and was touched in his own interests and did not stand by his laboratory creature, has given the alarm, labeling him a loser, a chronic loser, even labeled the former president. What if he is angry with Basha that he did not get a man of faith and an iron defender who did not sacrifice anything and did not come to his defense, handicap, nonsense is the attempt to present Basha as a toy of the prime minister, his ally to insert the knife behind the back of the party he founded three decades ago. Berisha to appear original and infallible analyst,

Duket se pas analizës që i bën situatës në të cilën ndodhet nga njëra anë akuzon për humbje të sovranitetit dhe marrje të vendimeve të imponuara që në realitet ia drejton shigjetat SHBA, duke fajësuar se bën presion në parti për t`u goditur Berisha dhe në anën tjetër me subjektivizëm ekstrem, pa as më të voglën provë, masat ndaj tij kërkon t`i shesë si një aleancë konspirative mbarëkombëtare dhe ndërkombëtare në trekëndëshin, Rama-Soros-Lulzim Basha. Për këtë bëjnë zhurmuesin deputetët që e mbrojnë Noka, Paloka e Shehu, të cilët për gjithçka fajësojnë Bashën dhe natyrisht armikun Rama, i cili sipas tyre është i vetmi armik i partisë, Shqipërisë dhe demokracisë. Për një kohë të gjatë kryeministri është tabela e qitjes për gjithçka ndodh, jo vetëm në Shqipëri, po kudo që flitet shqip, Mal të Zi, Maqedoninë e Veriut dhe pa dyshim në Kosovë. Sot përdorimi i Ramës i duhet për një strategji më të sofistikuar. Me emrin e tij, si kundërshtar politik i opozitës, së pari PD, kërkon të krijojë iluzionin e një aleance dhe koalicioni mbarë botëror, drejtuar kundër tij. Nëse akuzat do bëheshin vetëm ndaj kryetarit aktual dhe do thuhej se është ai që ka trazuar ujërat dhe ka përgatitur linçimin e tij, atëherë zor se do ngjisnin argumentat. Pikërisht për të qënë kredibël dhe më i besueshëm në betejën me mullinjtë e erës sikur t`i jetë shpallur luftë prej të gjithëve, Basha duhet të akuzohet se është bërë njësh me Ramën dhe ata janë në të njëjtin grup komando që kërkojnë asgjesimin politik të liderit të madh, Sali Berisha. Sa më shumë komenton dhe analizon këtë koalicion të së keqes aq më pak bëhet i besueshëm në popull. Është përpjekje e sforcuar, gati oshilante që të bësh bashkë Ramën me Bashën. Nëse ka sot një politikan më të hidhëruar me kryeministrin, nëse do të gjesh një individ në Shqipëri që e do Ramën kokë poshtë, jo mbi tokë, po nën të, padyshim është Basha. Urrejtja e tij është aq e thellë sa që edhe në pamjen e jashtme para kamerave e shpalos demonstrativisht.

Nuk është e mundur as ta parafytyrosh një koalicion mes dy armiqve për jetë a vdekje, të cilët janë në luftë të egër në emër të pushtetit. Nuk mund të imagjinosh një bashkim armiqsh. Trajtimi që i bën Berisha nga foltoret nëpër Shqipëri në përpjekje për të treguar se nuk mund të lihet mënjanë për ta paraqitur dyshen Rama-Basha si dy moskëtier që kanë dalë në ring për të mundur Saliun. Është as më shumë e as më pak, si të pranosh se Berisha sot lufton kryetarin e PD për t`i krijuar akses dhe lehtësi kryeministrit të fitoj deri në 2030 kur Berisha të mbushi nëntëdhjetë vjet! Ish-presidenti ndjen vetmi, rrethuar nga simpatizantë pa peshë dhe autoriteti i tij është zbehur dhe mpakur. Pikërisht këtë ai nuk mund t`ia lejojë vetes që e gjykon të pacenueshëm dhe për më tepër të pazëvendësueshëm. Është vërtet guxim i çmendur të deklarosh se Rama ka bërë ushtar të vetin Bashën në betejën për asgjesimin politik të Berishës. I pari që nuk e përtyp këtë, është iniciuesi dhe interpreti i kësaj ideje pasi ai e njeh shumë mirë këtë mekanizëm të fabrikuar në laboratorët e subkoshiencës së tij. Askush nuk bie pre e këtyre përrallave. Nëse Edi Rama do t`i thotë atë që mendon Berishës nuk ia kursen ashtu siç vepron me tërë faktorët politik brenda dhe jashtë vendit dhe nuk ka ndroje për t`i thënë të vërtetat në sy edhe Saliut. Akuzat për t`i vënë në një llogore dhe për t`i bërë bashkë, kryetarin e PD me atë të PS, është skenari më i dobët dhe kali i betejës i ngordhur. Zinxhirit të shpifjeve për bashkim të pretendentit për ta vënë Bashën si ushtar të Ramës me shpatulla për mur i janë këputur tërë hallkat. Të bësh aleat dhe ta cilësosh çift politik në një kahje dy kryetarët sepse i bashkon beteja për të mundur Berishën është njëlloj si të besosh se Edi Rama ky politikan prestidigjitator gjthçka e ka në mendje dhe e prek me dorë.

Ky magjistar ia arriti ta kthejë edhe Lulzimin nga kryeopozitar në aktor dhe faktor të rëndësishëm mazhoritar. Pra një kryetar opozitar e konvertoi sa hap e mbyll sytë nga njeriu që e do Ramën në fund të pusit, në vëlla binjak siamez, pa llogaritur që mes tyre është Himalaja dhe oqeanet e tërë botës se për këtë afrim do ishte me vend thënia, mali me malin mund të piqen, po kurrsesi Rama me Bashën të bëhen bashkëpunëtorë dhe të kenë të njëjtën strategji të luftojnë kundër ish-kryeministrit Sali. E pabesueshmja e kësaj teze është aq e vërtetë sa nuk ka nevojë për asnjë koment. Aq larg janë këta dy politikanë, sa mund të besonim të bëhen, një dielli me token Kjo po, po jo Basha me Ramën. Berisha me këtë tezë luan bllofin. Kërkon të transferojë emocionet tek ata që e persin me thirrjet frenetike, poshtë Lili, poshtë Edi, ne vetëm Sali Berishën kemi! Si në kohët e shkuara, e presin me karvanë makinash, ku këndohet në korr: O Sali, o hero, gjithë Shqipëria ty të do! Pikërisht për ta ndezur edhe më shumë këtë atmosferë që duket sikur është komedi shëtitëse që lëviz nga cepi në cep të Shqipërisë për të qënë sa më pranë masave. Kritikat e fokusuara vetëm tek Basha nuk ia mbushin syrin Berishës. I duken anemike, u mungon eksplozioni. Nuk kanë ngjyrim, janë bajate dhe duken pa shumë adrenalinë.

Pikërisht për t`i dhënë atmosferë dhe krijuar zhurmë tribunat dhe platetë duhen bombarduar me akuza që të trondisin dhe nxisin bazën demokrate për t’u bërë grushtbashkuar me ish-kryetarin në betejën e jetës që ai e cilëson për mbrojtjen e partisë, ruajtjen e sovranitetit nga ata që nuk ia duan të mirën Shqipërisë. Realisht, aleanca Soros-Rama-Basha më shumë është një shpikje propagandistike që fryhet si tullumbace për të shërbyer si kamerdare për të hedhur lumin ish-kryetari. Nëse ka një të pavërtetë ulëritëse në tërë këtë betejë pa sens, ku synohet për t’i dhënë përmasa kombëtare tërë shoqërisë, pjesë e debatit të Berishës bëhet ekonomia, çmimi i naftës, rrugëtimi për në BE, papunësia, pandemi dhe tërë problematikat që përjeton vendi ynë. Synimi është për t`i dhënë debatit përmasa mbarëkombëtare për të krijuar iluzionin se foltorja mbahet në emër dhe interesin e gjithë shoqërisë. Pra aksioni ose lëvizja të duket mbarë kombëtar. Realisht është një lëvizje dhe betejë në laborator, është eksperiment në epruvetë, të cilën protagonisti kërkon ta shesë si revolucioni i dytë post pluralizmit politik. Edhe pse përpjekjet e Berishës janë të ethshme edhe pse kujdesi është maksimal dhe kamerat që e shoqërojnë e bëjnë propagandën vizive dhe sallat e mbushura me qindra mbështetës, përsëri realiteti flet për një lëvizje që do shuhet si flaka e kashtës. Kjo jo se nuk ka mbështetës të Berishës, po se motivi dhe arsyeja e saj, janë në interes të një individi dhe jo të Shqipërisë. Dihet se mes Berishës dhe SHBA së edhe pas përpjekjeve të jashtëzakonshme të ish-udhëheqësit, në popull nuk ngjit ky lloj sulmi dhe kjo propagandë. Mes Berishës dhe SHBA, shqiptarët kanë zgjedhur Amerikën, aleatin strategjik që shumë vite më parë dhe në këto tri dekada i kanë dhënë shumë kombit tonë. Në fillim për mos t’u copëtuar dhe në këto vite për të zhvilluar demokracinë e ekonominë. Përpjekjet për të bërë bashkë si të barabartë Bashën me Ramën kundër demokracisë dhe Berishës sado që të përpiqet në foltoret nëpër Shqipëri, zoti Sali, askush nuk do pranonte se Edi Rama është aq magjistar sa të bënte Lulzim Bashën aktor e faktor mazhoritar. Kjo është thjesht demagogji që e ka frymëzues zotin Sali!