BREAKING NEWS

Ambasadori gjerman i shkon në zyrë Bashës, zbardhet çfarë u diskutua

Ambasadori gjerman i shkon në zyrë Bashës, zbardhet
x
BREAKING NEWS

“Tërmet!”/ Media rumune publikon faktet dhe shkruan për ndryshimet rrënjësore që pritet të ndodhin:Harta mund të ndryshojë, Shqipëria dhe Kosova do bashkohen

“Tërmet!”/ Media rumune publikon faktet dhe shkruan për
x
BREAKING NEWS

Ditë e trishtë për kinematografinë/ Ndahet nga jeta aktori i njohur shqiptar (EMRI+FOTO)

Ditë e trishtë për kinematografinë/ Ndahet nga jeta aktori i
x
BREAKING NEWS

Thellohet përplasja mes presidencës dhe Qeverisë/ "Shkel kushtetutën dhe autonominë e pushtetit vendor", Ilir Meta del me vendimin më të fundit

Thellohet përplasja mes presidencës dhe Qeverisë/ "Shkel
x
BREAKING NEWS

“Provat për shpalljen ‘non-grata’ i siguroi FBI dhe CIA”, Spartak Ngjela plas ‘bombën’ për Sali Berishën

“Provat për shpalljen ‘non-grata’ i siguroi FBI dhe
x
BREAKING NEWS

Ulsi Manja me ‘dorë të fortë”, del me paralajmërimin e rëndësishëm

Ulsi Manja me ‘dorë të fortë”, del me
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe për artin shqiptar, ndahet nga jeta piktori i njohur, një nga më të mirët në zhanrin e peisazhit (EMRI+FOTO)

Humbje e madhe për artin shqiptar, ndahet nga jeta piktori i njohur,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Metën e Berishën i ka bërë bashkë korrupsioni dhe frika e SPAK, nuk trembet SHBA me “Foltore”, 3 makina policie duhen për t’i arrestuar

Spartak Ngjela: Metën e Berishën i ka bërë bashkë
x

Opinion / Editorial

Pse shmanget ministria?

Pse shmanget ministria?

Kryeministrit tone i ka rene dopio gjashta, por nje dopio gjashte e thyer jo ne te njejten kohe. E para ne 2013 me gjashten e pare dmth me kolapsin elektrik kur shteti u asfiksua nga humbjet e tejskajshme te keqmenaxhimit perfshire vjedhjet dhe mospagesat e saj. Kolaps miliarda eurosh! Gjashta e dyte u shfaq tani ne shtator 2021 me kolapsin e ujit. Decentralizimi i UKT te vendit duke ua dhuruar bashkive per menaxhim, ka shkaktuar humbje galopante te shtetit duke prodhuar faturime nga me absurdet kur rastet e baneseve edhe ne qender te Tiranes me shtepi te abandonuar prej njeriut pre 9 vitesh, u eshte bere fature e plote, shtepia e rrenuar prej 7 vitesh po i njejti faturim dhe po kjo shtepi e shkaterruar prej 3 vitesh me faturim te njellojte. Edhe e shembur duke filluar punimet per pallat te ri prej 8 muajsh faturimi vazhdon me konsum te plote te ujit gati dyfishi qe konsumon nje familje e thjeshte po edhe taksat e plot ate bashkise! Plot 9 vjet genjeshtra, mashtrime dhe debia ka arritur miliona! Kot je ankuar, me thane do ta paguash debine si Çeçua. Nqs dopio gjashta nuk do ishte e thyer pra e zhvendosur ne kohe shteti me dy kolapse njehere do te kishim perfunduar si megakolapsi i ‘97! Thuhet se ka bashki se ka trefishuar personelin per tu sjelle qytetareve uje, ka biologe te diplomuar qe caktohen te ndjekin cilesine e punimeve te linjave 110-220 khë per linjat e reja. Pra njerez koti me dhjetra, qindra e mijra! Ka faturues qe vetem fotografojne. Ja dhe puna e tyre u gjet! Gjithe niveli i ulet i administrates tone te dashur shteterore garte e shoferave te digastereve te atyre qe na mbrojne jane ne pune. Njeriu teknicien eshte menjanuar, denigruar, keqpaguar duke e stermbushur me pa aftesi tejet leshko …, ushqehen nga shteti! Kane nga nje çante te bukur me do vegla elektricisti dhe kaq. Vjedhim shperdorojne dhe te fryta nga mita korruptive! Humbjet e energjisë elektrike nga 47% ne vitin 2012 kane zbritur ne 24% pra 50% ose rreth 1.5 miliardë këh ose me cmimin e atehershem u kursyen 90 milionë euro. Tani jemi mire, nuk vidhet shume. Nga 14% qe janë humbjet teknike te energjisë elektrike te OSHEE shperdorohet rreth 10% te energjise vjetore qe hyn ne rrjeta shperndarese te OSHEE prej 1 totali 6 miliardë këh. Duket qe vazhdon vjedhja pre 0.6 miliardë këh por me cmimin e sotem prej 260 euro per 1000 këh humbja qe ka shteti eshte rreth 160 milionë euro pra afro sa dyfishi i gjendjes ne kolapsin e vitit 2013. Vitin 2022 do ta kemi dopio gjashten e plote, nje te ujit dhe nje te e elektrike por me vlefte te dyfishuar. Vetem OSHEE llogaritet te kete per kete vit nje humbje prej 7.2 miliardë euro. Stop. Stop Z.Kryeminister, anulo cdo konsum, tender, shpenzime administrate, mbyll automjetet nje muaj po -nje muaj ne levizje te gjithe administrates etj etj. Nxirr gjysmen e personelit ne pune me 3 dite ne jave dhe 3 dite te tjera pa pagese! Asnje bilete avioni deri ne qershor 2022. Nje euro deputet ne fund te vitit 2020, ne menyre mjaft elokuente shpallte me pak mburrje per shtetet evropiane: kur do iu mbushet mendja lidereve, institucioneve, partive, opozitave etj se: duhet lene nga pak sovranitet. Por ne a do te kemi me 2022 ndopak te tille? Çare do te falim? Male, lumenj, bregdet, nafte, krome! Shqipëria, do thone vulgaret, do shkoje per lesh! Po perse hezitohet te ngrihet ministria kryesore qe do te perfshije cdo shtet ne thonjeza qe ka 4 shtylla me qeverisjen qe do te kryeje, sic do gje qe ka 4 kembe, qendron bukur pa kolapse e shendetshme dhe plot dinjitet? Nje ministri, qe me liste te vecante te kete montuar ne te element te lehte te diktatures si polic, avokat gjyqesi ne nje site e medha vendore OSHEE per te ndjekur rrufeshëm elementet e kundraligjshem qe veprojne gjat ushtrimit te detyres me shperdorime vjedhje. Tashme kjo eshte domosdoshmeri. Ministria qe duhet te drejtonte dy mini shtete si e elektrike dhe uji si dhe dy ekonomi serioze te vendit si nafta dhe minierat duhet te riorganizohet urgjentisht dhe me masa drakoniane ti jepet specialisteve te lartë te mesem e te vogel, te menaxhojne problemet te forcohet shteti. Te flaket tej dopio gjashta qe po na merr frymen. Flakni tej drejtorin e sotem te Elektroenergjitikës Shqiptare qe thuhet se eshte specialist i termoizolimit te banesave: Qe veshja me ferizol e mureve te pallateve kursen 30% te ngrofjes! Edhe! Ky duhet te drejtoje minishtetin sic eshte sistemi elektroenergjitik shqiptare? Aty duhet te kete nje drejtor qe te kete vdekur dhe te jete ngjalluar ne HEC FIERZE, Koman apo ne rrjetet e medha te transmetimin. Te kete kryer mini studime, shtjelluar problem ne auditore thjesht teknike per mbarevajtje pune. Te jete gdhire me vite ne qendren dispenser ku vigjilohet 24h. Zonja e nderuar e specializuar ne fluturimet e aeroplaneve merr fjalen e drejton problemet ne dikaster e Kuvend qe vetem menyra se si flet te le pa mend. Oh! Po ajo eshte femer kemi tejkaluar perqindjen e gjinise ne drejtim! Urra ne komisionin e Kuvendit ku flitej per 0.07 miliard euro hua urgjente per te pare pak drite, deputetja e gjinise Shkoder fliste se njehere shkodra kishte qe ne shtator pa drita! Goca me shume eksperince, nenkryetare e opozites kishte si problem cardinal a duhej te besohej kjo OSHEE per këtë borxh kaq te madh! Gjithë seanca me plot ore u fol per kodra pas bregut. Vetem asnje inxhinier qe ka drejtuar nje shtet brenda shtetit Sistemin Elektroenergjitik u degjua shume rralle per 30 vjet! Dikur ministra me profesion nentoke fliste per ligje te fizikes te elektricitetit ne kohe krize, kur jashte bucisnin gjeneratoret elektrike e bizneseve. Zallamahia e dikurshme coroditese, e zhurmave te mijra gjeneratoreve kte dimer do te vazhdonte per 9 muaj! Katastrofe e vertete! Sovrani do te ikte nga syte kembet. Vetem nje gje e ka shpetuar kte popull:- linja e dyte e interkonjeksionit Tirane-Podgorice prej ku mund te importojme dy here me shume nga koha demokrate. Nuk ka akoma ndoca shperthime ne shtyllat e medha te importit te OST! Militantizmi sic duket eshte ndergjegjesuar ndopak. Ne dhjetor mund te shkatërrohet dhe Opozita, port e kihet besim se do te ringrihet, por duhen vite. Alternativa nuk ka, puna do te arrije ne zgrip perqindjen e gjinise e kemi me mire se Europa.