BREAKING NEWS

Edi Rama forgave Samir Manes 57 thousand square meters with only 1 euro and 165 thousand square meters of construction, this is how the prime minister caused the Albanian state 30 to 40 million euros in losses just for the interests of the biggest olig...

Edi Rama forgave Samir Manes 57 thousand square meters with only 1 euro and 165
x
BREAKING NEWS

SPAK prepares the big blow for politicians involved in corruption and murder, Altin Dumani is put in motion, here are the "hot files" that are boiling the country

SPAK prepares the big blow for politicians involved in corruption and murder,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela unravels the secrets of the elections in Kukës: Here's who gave the big blow to Sali Berisha behind the scenes and what awaits the 'non-women' in the future

Spartak Ngjela unravels the secrets of the elections in Kukës: Here's
x
BREAKING NEWS

Petro Koçi: Here is the evidence that Sali Berisha disappeared to cover up the massacre of 'January 21' and the scheme he followed to hide the traces of the 'Gërdec' affair, the role of Shkëlzen and the evidence that sinks him

Petro Koçi: Here is the evidence that Sali Berisha disappeared to cover
x
BREAKING NEWS

The census as Neptune's survey for household appliance offers, has oligarch Samir Mane added to the list of questions for Albanians?

The census as Neptune's survey for household appliance offers, has oligarch
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha depressed by the loss of Kukës, silently accepts the defeat, "rhapsody" Agron Gjekmarkaj rebels in Bardhi's group

Sali Berisha depressed by the loss of Kukës, silently accepts the defeat,
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi reveals the two sensational blows received by Berisha-Meta and warns of "earthquakes" inside "Foltor" after the Kukës elections, the anti-USA duo heading for "Dante's Hell"

Frrok Çupi reveals the two sensational blows received by Berisha-Meta and
x
BREAKING NEWS

The lawsuit in SPAK for Edi Rama that on January 24, the FBI directorates of Los Angeles and Washington have completed the file of the Albanian prime minister on the McGonigal affair, the letters to the USA are expected

The lawsuit in SPAK for Edi Rama that on January 24, the FBI directorates of Los
x

Opinion / Editorial

For Lulzim Basha: Reminder for the democrats, the youth, the opinion and especially for Gazment Bardhin and Jorida Tabaku

For Lulzim Basha: Reminder for the democrats, the youth, the opinion and

I am sending this article of mine published on November 23, 2021, I am sending it to the Democrats as a reminder as an article that is so real and current even now after two years, since Basha's return has alarmed the entire old policy, the "Bermuda Triangle" to the maximum , corruption and its entire system, but surprisingly Tabaku e Bardhi and some other Berishist scumbags who were hiding under the carpet in the Democratic Party were secretly and devilishly joined to their anti-Basha conspiracy recently and finally their feathers came out. All the old politicians of profiteers, serviles and the corrupt spend all their fraudulent, slanderous, amoral and financial energies in order that Basha does not come to the head of the DP and that he does not become prime minister, when this anti-Basha campaign is also against the American project for supporting Albania in the fight against crime and corruption and for the construction and operation of the rule of law and for the integration of Albania, and when the great allies of the Albanians, the USA, Great Britain and the EU have partner Lulzim Bashen. That writing of mine against all the old elite who opposed Basha is dated November 23, 2021 and has the title:

Lulzim Basha facing the total front of corruption and anti-US politics 

Here is the full article:

From his "Foltorja" Berisha demands the resignation of Lulzim Basha as well as Gazmend Bardhi and vice-presidents Alfred Rushaj, Enkelejd Alibeaj, Grida Duma and Jorida Tabaku, which means that Berisha @ company does not recognize the sovereignty of the DP, does not they recognize the Assembly of July 17, 2021. And they don't recognize it now and after Berisha was declared "non grata" and when Basha, in accordance with this declaration of the greatest ally of the Albanians, that is, when from the most democratically strong State in the World and when The only world superpower, the USA, declared "non grata" the former president of the DP. Only this declarative fact of his proves that Berisha suffers from delusions of grandeur, which hates every success, ability, talent, and for his own interests and his ego explodes into hatred, cynicism and intolerance against others who do not blindly obey him and against those who do not think like him. This confirms what I, when his pulpit was opened, I called it a coup d'état or coup for him and the "elite" next to him to take back the leadership of the DP, that is, not to protect the sovereignty of the DP but for him to seize again the sovereignty of the DP and to use it as a means and goal to politically protect himself and the interest group around him. The National Assembly of the Democratic Party that was held on July 17, 2021 elected democratically and with the principle of one member, one vote Mr. Lulzim Basha, its Chairman. But after the exclusion of Sali Berisha from the Parliamentary Group of the Democratic Party because he was declared a person "non grata" by the USA through a very serious statement against him, Berisha immediately began to instigate a campaign of slander, insults and accusations against Basha as well or even worse than Edi Rama, trying to hide the true anger of why he started the speech. And this is like a vindictive speech first against the USA and then also against Lulzim Basha, since Lulzim Basha did not put the DP in front of and against the USA to protect the personal interests of Sali Berisha and the corrupt interest group who go after him. And not only against Basha, but Berisha is already against all those who are and support Basha, such as Duma, Alibeaj, Bardhi, Rushaj and Tabaku. And this is like a vindictive speech first against the USA and then also against Lulzim Basha, since Lulzim Basha did not put the DP in front of and against the USA to protect the personal interests of Sali Berisha and the corrupt interest group who go after him. And not only against Basha, but Berisha is already against all those who are and support Basha, such as Duma, Alibeaj, Bardhi, Rushaj and Tabaku. And this is like a vindictive speech first against the USA and then also against Lulzim Basha, since Lulzim Basha did not put the DP in front of and against the USA to protect the personal interests of Sali Berisha and the corrupt interest group who go after him. And not only against Basha, but Berisha is already against all those who are and support Basha, such as Duma, Alibeaj, Bardhi, Rushaj and Tabaku.

Unë në një shkrim tjetër  timin me titull “Ja pse demokratët duhet ta rizgjedhin Lulzim Bashën kryetar të PD-së”, botuar më datë 2 Qershor 2021 te Gazeta më e madhe dhe më e lexuar, te gazeta “SOT”, 1 muaj e gjysmë  para mbajtjes së Kuvendit kombëtar,  shkrim ku e justifikoja dhe e  arsyetoja  me fakte se Kuvendi dhe demokratët duhej ta rizgjidhnin Bashën Kryetar të saj, ku në atë shkrim e pata cilësuar dhe  deklaruar se Basha ka edhe mbështetje nga SHBA, si dhe disa arsye të tjera se përse duhej të rizgjidhej Basha Kryetar i PD-së, dhe më kryesorja ishte se Basha duhej të rizgjidhej Kryetar i PD-së sepse ai ishte më  i duhuri që do të përballej totalisht me tërë politikën e vjetër  korruptive dhe anti-SHBA, të cilin  Basha me të drejtë “Trinomin e të Keqes” Rama-Berisha-Meta e ka etiketuar si “Trekëndëshi i Bermudës”, si një vorbull gjigande  thithëse korrupsioni. Pra Basha dhe PD janë sot përballë frontit total të korrupsionit dhe të politikës  anti-SHBA. Dhe po të lexohet ky shkrim  vërehet se pas përjashtimit të Berishës nga Grupi Parlamentar, janë Berisha dhe foltoristët mbështetës të tij e Presidenti Ilir Meta, janë e vjetra politike dhe korrupsioni ata të cilët kërkojnë të rrëmbejnë drejtimin e PD-së dhe që ta përjashtojnë Bashën dhe Elitën e Re Politike të dalë nga Kuvendi legjitim i 17 Korrikut 2021. Kundër Bashës është edhe rilindja e socialistëve të Edi Ramës si pushtet i korrupsionit dhe hajdutërisë aktuale institucionale.

“Ja pse demokratët duhet ta rizgjedhin Lulzim Bashën Kryetar të PD-së”, botuar në 2 Qershor 2021, te gazeta “SOT”

“Demokratët ose me të  vjetrën, ose me SHBA-të, me demokracinë, integrimin, me VETING-un e me antikorrupsionin. Tashmë me ndëshkimin dërrmues që mori Lëvizja Socialiste për Integrim  me 25 Prill 2021, dhe  kryesisht këtë ndëshkim e mori prej ndërhyrjes në zgjedhje të ish-kryetarit dhe kryetarit faktik të saj, të   Presidentit politiko-lsist Ilir Meta, si dhe me shpalljen “non grata” të Sali Berishës nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, demokratët duhet të maten e të peshojnë mirë zgjedhjet që do të zhvillojë për Kryetar të saj,Partia Demokratike me 17 Korrik 2021. Anëtarët e Partisë Demokratike duhet të reagojnë e të reflektojnë drejt dhe mendueshëm se cilat janë arsyet se përse Partia Demokratike nuk i fitoi zgjedhjet. Nuk është faji i Lulzim Bashës por që me siguri po e them se me Lulzim Bashën kryetar, Partia Demokratike mori një rezultat të paarritshëm nga kushdo  po të kishte qenë Kryetar i Partisë Demokratike  dikush tjetër. Rezultati i zgjedhjeve dhe atë që arriti Partia Demokratike është meritë e Lulzim Bashës  pavarësisht paligjshmërisë, krimit dhe batërdisë  që bëri pushteti korruptiv  i Edi Ramës me blerjen e votës. Lulzim Basha ka meritën se ai e hapi PD-ne duke ftuar dhe dhënë Partisë Demokratike karakterin gjithëpërfshirës, edhe themeluesve dhe të “vjetërve”, asaj  që njihet si e djathta tradicionale, por edhe brezit të ri dhe pakënaqësisë e zhgënjimit gjithëpopullor. Kundër Lulzim Bashës punuan  ata të cilët ishin të degraduar e të konsumuar, kundër Lulzim Bashës ishin dhe vepruan hapur si dhe  shumë të tjerë  me indiferentizëm tinzar e djallëzor. Kundër Bashës dhe Partisë Demokratike punuan  ata të cilët e volën dhe e shfrytëzuan Partinë Demokratike për interesa personale e familjare kur ajo ishte në pushtet, e ku më të shquarit e tipikët janë Ridvan Bode, Majlinda Bregu, Topalli, Murrizi, Hajdari, Patozi, Rusmajli, Imami, Ristani etj., si dhe sidomos  ish Presidenti Bujar Nishani. Anti-Bashët mezi paskan pritur që t’i turren Bashës me lloj-lloj shpikjesh e akuzash shpifarake. Dhe nuk është e vështirë për t’i lexuar ata pasi humbjen e zgjedhjeve të Partisë Demokratike ata ia faturojnë Lulzim Bashës dhe jo fakteve e realiteteve të mësipërme. Lulzim Basha i duhet PD-së si  kryetar i saj për ta përmbushur vizionin dhe misionin historik e që janë tansformimi dhe ringritja e Partisë Demokratike, kthimi i saj në pushtet, kthimi i demokracisë në Shqipëri, lufta kundër krimit e korrupsionit të lartë shtetëror, ngritja dhe funksionimi i shtetit ligjor, ndarja me tranzicionin dhe integrimin e Shqipërisë. Kjo realizohet nga PD me kryetar Lulzim Bashën sepse me misionin dhe me vizionin e Lulzim Bashës për Demokracinë, për VETING-un  dhe për ndëshkimin e korrupsionit dhe  për integrimin  e Shqipërisë Basha ka mbështetjen e SHBA-ve. PD-ja më së shumti e ka pësuar nga aleanca me të tjerët dhe me LSI-në pasi kushtëzimi i pushtetit të PD – së prej aleatëve  e ka detyruar Qeverinë Berisha që t’u japë atyre “lejen” dhe miratimin për vjedhje e korrupsion. Lulzim Basha nuk ka përgjegjësi për “non grata”-n amerikane për Berishën dhe as për këto që citova më lart, ashtu sikurse edhe nuk ka përgjegjësi për atë se Sali Berisha, Ilir  Meta, Presidentët Topi e Nishani,  Kreshnik Spahiu, ish kryeprokurori Llalla  ishin ata të cilët montuan një sistem gjyqësor politik  e korruptiv,sistem i cili kishte marrë peng zhvillimin, drejtësinë, korrupsionin, integrimin, shtetin dhe demokracinë, sistem  që u shërbeu atyre dhe interesave të tyre. Dhe prandaj edhe janë pikërisht këta që e pengojnë demokracinë dhe që e sabotuan miratimin e VETING-ut dhe që ankohen edhe sot për SPAK-un. Me Bashën janë të gjithë ata demokratë që e kanë pësuar rëndë nga drejtësia, nga gjyqtarët e prokurorët e sistemit kriminal të drejtësisë. Me Bashën janë edhe të gjithë  të përndjekurit dhe ish-pronarët e zhgënjyer e të mashtruar prej 30- vitesh; janë rinia, studentët dhe ata që nuk e shikojnë dhe as nuk e kërkojnë zgjidhjen  në eksod por në Shqipëri; janë  me Bashën të pakënaqurit, fermerët, mësuesit, mjekët dhe shtresa e mesme e popullsisë. Prandaj duhet votuar Basha për kryetar edhe që të  lirohet, të demokratizohet e të çpengohet Partia Demokratike nga interesaxhinjtë e xhambazët që e shohin PD-në vetëm si strehë, si mjet, si avokati politike dhe si mundësi përfitimesh e favoresh personale”. Dhe a nuk është kjo domosdoshmëri edhe sot, që Basha të jetë kryetar i PD-së.