BREAKING NEWS

Shpërthimi në hotelin e drejtorit të FSDKSH/ Reagon menjëherë policia dhe zbardh detajet zyrtare: Lënda plasëse ishte vendosur në …

Shpërthimi në hotelin e drejtorit të FSDKSH/ Reagon
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet/ Kush ishte objektivi? Tritol hotelit në pronësi të ish-drejtorit të Aluiznit. Ja posti drejtues që mban (Emri)

Zbardhen detajet/ Kush ishte objektivi? Tritol hotelit në pronësi
x
BREAKING NEWS

Shpërthim me eksploziv në një hotel në Sarandë, zbardhen informacionet e para

Shpërthim me eksploziv në një hotel në Sarandë,
x
BREAKING NEWS

“Është tmerr, këtu ndërtohen vetëm vila e pallate”, Braçe thumbon sërish Ramën për lopët

“Është tmerr, këtu ndërtohen vetëm vila e
x
BREAKING NEWS

Manipuluan rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit në Elbasan, kush janë anëtarët e KZAZ-së që përfunduan në prangat e policisë

Manipuluan rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit në Elbasan, kush
x
BREAKING NEWS

“Vrasja më e tmerrshme që mund të ekzistonte”, avokati zbulon detaje të reja nga ekzekutimi barbar i 18-vjeçares nga partneri dhe shoku i tij: Unë jam tmerruar kur e kam parë raportin e autopsisë, Marigona është detyruar të përdorë…

“Vrasja më e tmerrshme që mund të ekzistonte”,
x
BREAKING NEWS

Arrestohen 8 persona në Elbasan, falsifikuan rezultatet në zgjedhjet e 25 prillit

Arrestohen 8 persona në Elbasan, falsifikuan rezultatet në zgjedhjet e
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë në Pogradec, polici përplas 13-vjeçarin dhe ikën nga vendngjarja, detajet e para

Aksident i rëndë në Pogradec, polici përplas
x

Opinion / Editorial

Pëllumbi rus i përkëdhelur dikur i Perëndimit, sot skifteri Medvedjev!

Pëllumbi rus i përkëdhelur dikur i Perëndimit, sot skifteri

Putin në fakt është gati gati në rol të dytë të agresivitetit diplomatik dhe verbal nga lartësistë e Kremlinit” Po ashtu dhe Lavrov!  Kryesori i acarimit me perendimin dhe BE është njeriu që dikur pikërisht perendimit, USA dhe Europës së bashkuar,  ju dukesh më perendimor se sa Putini dhe më i zbutur në fanatizmin ruso-sovjetik! Perendimi, Dmitri Medvdjev ose Dima shkurt,  e ka dashur dhe përkëdhelur shumë që nga Merkel, Obama, Berluskoni, Presidernti Bush dhe Van Rompuy, francezët etj etj.  Ja çfarë tha dje ai: BE-ja mund të zhduket përpara se Ukraina të hyjë në të! Vetëm një pyetje: kush tha që Ukraina do të ekzistojë ende në hartën e botës për dy vjet? Po pra kështu tha Dima ose Medvedjev! Por shpejt i erdhi përgjigja nga Ukraina: Përgjigje nga Ukraina nga Mykhailo Podolyak, këshilltar i presidencës ukrainase. Nëse imperializmi rus tha ai,  do të kishte një fytyrë, ajo do të ishte ajo e Medvedevit. Një burrë i vogël me pasiguri të mëdha, që spërkat me helm në drejtim të Ukrainës ose kërcënon botën si e vetmja mënyrë për të pasur sukses. Ukraina ishte atje, ka qenë dhe do të jetë. Pyetja është se ku do të jetë Dmitri Medvedev pas dy vitesh , Në një shkrim të qartë të Fulvio Scaglione sqarohet dhe jetëshkrimi i tij dhe arritja deri te skifteri sot.  Ai është përfshirë në stafin e presidentit në largim Jelcin, por kuptohet se është vetëm një justifikim për ta futur në një nivel të caktuar. Ai është bërë drejtor i fushatës presidenciale të Putinit dhe suksesi i njërit është fati i tjetrit. Medvedev u emërua kryetar i Bordit të Drejtorëve të Gazprom, organi shtetëror që ka monopolin e eksportit të gazit natyror, një nga kasafortat e shtetit rus, dhe në vitin 2005 ai iu bashkua qeverisë si zëvendëskryeministër. Ky është dhe guri i themelit të karierës së Dimas! Kryeministri në atë kohë ishte Viktor Zubkov, një tjetër vendas i Shën Petersburgut, i cili në lojën e dyerve rrëshqitëse të Putinit, më vonë u bë president i Gazprom. Putin “gazprom” e kishte provë administruese dhe besnikërie politike dhe financiare!  Një karrierë shumë e shpejtë, ajo e Medvedev, e realizuar e gjitha nën hijen e një Putini që tregon besimin e tij total tek ai. Dhe kjo nuk është e gjitha. Putinit i skaduan dy mandatet e para presidenciale, Kushtetuta kërkon që ai t'ua lërë Kremlinin të tjerëve. Dhe kujt, nëse jo besnik Medvedevit, i cili emërohet president i partisë Rusia e Bashkuar, kandidat për presidencë dhe zgjidhet në mënyrë të pashmangshme. Ishte dora Putinit në presidencë dhe këtë gjë e përgëzoi dhe perendimi!  Si President, ai padyshim emëron Putinin si kryeministër, por me të ai pajtohet me një listë ministrash në të cilën pjesa e siloviki-ve (burrat e shprehur nga forcat e armatosura ose shërbimet sekrete) zvogëlohet dhe rritet ajo e civilëve. Asgjë revolucionare ose transformuese që perendimin e gëzuanm pa masë dhe pse në fund të fundit ishet një falsitet! Por gjithsesi një sinjal. Gjithashtu sepse Medvedev paraqet një program privatizimi liberal që duhet t'i kishte sjellë shtetit 32 miliardë dollarë në tre vjet, për t'u shpenzuar për të modernizuar ekonominë ruse dhe për ta nxjerrë atë nga varësia e rreptë nga gazi dhe nafta. Dhe nis një fushatë kundër korrupsionit (ai, që më vonë do të akuzohet se ka grumbulluar pasuri të pabesueshme) me një ton të foluri pothuajse Andropovian. Perëndimi bënte sehir dhe ndërfutej në hapsirat boshe që Putini dhe atëhere linte me qëllim.  Medvedev mori detyrën më 7 maj dhe tre muaj më vonë u përball me provën e tij të parë të madhe: luftën midis Rusisë dhe Gjeorgjisë për Osetinë e Jugut.Është një luftë, jo një lojë. Por Franca, e cila më në fund ndërmjetëson një zgjidhje diplomatike ndërsa është presidente e Këshillit të Bashkimit Evropian, (ngjashmëri me sot) dhe Shtetet e Bashkuara (që mbështetën Gjeorgjinë) njohin njëfarë moderim në menaxhimin e krizës. Dhe një opinion pozitiv fitoi gjithashtu ndërhyrjen e shpejtë të qeverisë në financimin e bankave dhe kompanive ruse përballë krizës financiare globale. Popullariteti i Medvedev u rrit me shpejtësi në Rusi, por edhe jashtë saj. Instinktet liberale, moderimi, kultura dhe zotërimi i anglishtes, një recetë perfekte. Perendimorëve në një shumicë rastesh po ju fole anglisht të dinë automatikisht për pro tyre dhe ky është një nga gabimet më të mëdha që bëjnë! Hahaha dhe Berisha dinte anglisht si një komunist që kishte qenë. Perendimiorët nuk dinin ( ose nuk  mendonin)  se në Shqipëri ishte vendosur që në diktaturë anglishtja në shkollë! E anglisht flisnin të gjtihë shoqëruieseit e turistave ose tregtesi së jashtëme që pothuaj ishin të gjithë pjesë e sigurimit. Po ti shtosh dhe të besuarit e partisë së studionin jashtë kuptohej se kush fliste “mirë” (i lejohesh)  anglisht!   Dhe këtu është Medvedev i kompozuar me Merkelin, i buzëqeshur me Obamën, ceremonial me koreano-jugorin Lee Myung-bak, i relaksuar me Berluskonin, i sigurt me Bashar al-Assad, i hapur me Presidentin e Këshillit Evropian Van Rompuy, pak pompoz me Xi Jinping. , i lumtur me George Bush. Në vitin 2010 ai vizitoi selinë e Tëitter në SHBA dhe rrëfeu se e kishte zili zhvillimin teknologjik amerikan. Një reputacion që duket se e konfirmoi nënshkrimi i Traktatit të Fillimit të Ri për reduktimin e armëve bërthamore, ende në vitin 2010. Është e vërtetë që ai kërcënon të instalojë raketa bërthamore në Kaliningrad (ka tani dhe jo vetëm), por pastaj negocion me Obamën dhe e tërheq propozimin. Në çdo rast, Putini është i lumtur me të, aq sa në vitin 2012, kur Kremlini bëhet i Putinit sërish, ai emëron Medvedevin si kryeministër dhe, në të vërtetë, e dërgon atë të përfaqësojë Rusinë në vendin e tij në G8 në Camp David, në SHBA. Besnik i linjës, Dima liberali më 31 mars 2014 viziton Krimenë që rusët e kishin ri-aneksuar më 18 mars. Në vitin 2020, kur Putini shpall reformat kushtetuese që, nëse dëshiron dhe mundet, në praktikë do t'i lejojnë atij të qëndrojë në pushtet për gjithë jetën, Medvedev jep dorëheqjen me të gjithë qeverinë dhe duket se po shkon drejt një kohe të hershme (ai është vetëm 55 vjeç ) por me “pension” i privilegjuar. Me rezymenë e tij, ai e gjen veten të emëruar zëvendëssekretar të Këshillit të Sigurimit, një pozicion pothuajse zbukurues mbi të gjitha sepse Këshilli drejtohet nga Nikolai Patrushev, një djalë i ashpër që doli nga shërbimet sekrete, vetëm një nga ata silovikët që si president Medvedev, kishte propozuar të zvogëlohej. Por një besnik, siç u tha, prandaj bindet dhe hesht. Tani ai bindet të forcohet si i acaruar, duke u rilindur me rrobat e skifterit. Situata ndërkombëtare po bëhet gjithnjë e më e tensionuar dhe ish-i moderuari dhe liberali Medvedev,  është i përkushtuar për të hedhur kova me benzinë ??në zjarr. Ai është i pari që i kërkoi Putinit të dërgojë Zelensky dhe Ukrainën në ferr. Ai është i pari, pasi ka nisur pushtimi rus, që hipotizon rivendosjen e dënimit me vdekje për tradhtarët e atdheut. Ai është i pari që flet për përdorimin e armëve bërthamore në rast të një sulmi ndaj Rusisë. Kur ministri francez i ekonomisë, Bruno Le Maire, thotë se qëllimi i sanksioneve është të rrëzojnë ekonominë ruse, ai paralajmëron se "luftërat ekonomike shpesh bëhen luftëra të vërteta", sikur të supozonte një konflikt me Francën. Dhe pastaj vetë sanksionet janë "të krahasueshme me metodat e "Ndrangheta" dhe "Cosa Nostra" italiane. Plani i paqes i Italisë? "Shkruar nga grafomanë evropianë bazuar në gazetat provinciale dhe lajmet e rreme ukrainase". Deri në ndeshjen e fundit: "Unë i urrej perëndimorët. Ata janë bastardë dhe fanatikë dhe unë do të bëj gjithçka për t'i zhdukur”. Por mbase ai i prëkëdheluri i Perendimit dikur përgatitet për diçpka post Putin! Kushedi them?!  Mbase toni luftarak i Medvedev mund të jetë gjithashtu sinjali i "fushatës elektorale" të tij për të pasuar mentorin e tij të vjetër nga Shën Petersburg. Në fund të fundit, Dima ka gjithçka për të zënë vendin e tij në krye: ai ishte president i Gazprom, president i Federatës dhe kryeministër, ai di gjithçka për mekanizmat e ekonomisë dhe shtetit rus. Është i njohur jashtë vendit dhe është vlerësuar në vend. Historikisht, atij i mungon një gjë: një marrëdhënie e mirë me silovikët, njerëzit që kontrollojnë forcat e armatosura dhe shërbimet sekrete. Pa to në Rusi nuk do të shkosh askund, siç tregon historia e fundit: Mikhail Gorbachev ishte i mbrojturi i Andropov, kreut të KGB-së, madje Putini vinte nga KGB-ja. Mbase Medvdjev mundohet të bëjë skifterin me BE-në të cilën e do të shpartalluar përpara se të hyjë Ukraina në të! Po pra për të krijuar idenë se është ai tashmë më “rusi”  me etniko rus dhe më trashlëgimirari i kësaj teorie! Medvedjev është djali skifter, por si çun mamaje dikur, gjithsesi Rusia kështu është! Në fakt ajo është e Putinit dhe ndoshta të tjerët kanë një rol të urdhëruar në teatrin e madh të kremlinit!