BREAKING NEWS

How the injury happened in Tirana, the police give details about the incident

How the injury happened in Tirana, the police give details about the incident
x
BREAKING NEWS

Knife wounds in Tirana, the first details emerge

Knife wounds in Tirana, the first details emerge
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati returns to Belind Kelliçi: With the last phrase you terrified me

Andi Bushati returns to Belind Kelliçi: With the last phrase you
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati has two words for Kelliçi and tells him the "scenario" of the campaign: I find it a tempting measure, because in front of a powerful mediaticish candidate...

Andi Bushati has two words for Kelliçi and tells him the
x
BREAKING NEWS

"He killed him with a knife, he with a pistol", says the witness of the fight with two victims in Kavaja

"He killed him with a knife, he with a pistol", says the witness of
x
BREAKING NEWS

Shooting with two dead in Kavaja, the police release details about their identities: The victims had changed their names

Shooting with two dead in Kavaja, the police release details about their
x
BREAKING NEWS

They had physically clashed days ago, new details emerge from the shooting in Kavaja, where two people lost their lives

They had physically clashed days ago, new details emerge from the shooting in
x
BREAKING NEWS

Albania is shaken/ Two dead in Kavaja, one in Elbasan and one in Mat, what is happening in the country?

Albania is shaken/ Two dead in Kavaja, one in Elbasan and one in Mat, what is
x

Opinion / Editorial

The Democratic Party of Albania and the USA

The Democratic Party of Albania and the USA

(Clarification for those who do not know, for those who pretend not to understand and for those who do not care and do not want to understand)

Pro-Americanism means respecting American democracy, it means respecting the will of the American people; it means respecting the Government and the President of the USA. And most importantly, the Albanians should be grateful to the USA for the extraordinary contribution they have made for the benefit of the Albanians, always and regardless of who was in power there and who was the President of the USA. We should be grateful to the USA for being close to the Albanians in the most difficult moments of their history.

The problem of the Democratic Party and the Albanians is how to remove the regime of Edi Rama, while the problem of the Forum is how to make and keep Berisha as the leader of the PD. So, the Forum has Berisha first, and not the interest of DP and not the general one. This is because even the pulpitists know very well that the regime of Edi Rama is never overthrown by pulpitists and the chief pulpitist declared "non grata" by the USA.

And this grouping of the pulpit and some other aces before it, beneficiaries, ex-deputies and ex-high functionaries of the DP and ex-functionaries and former rulers of the time of Brisha are the causes of the defeats of the Democratic Party, these are the biggest opponents today. of the institutional Democratic Party, Basha, Alibeaj and the USA.

There is no greater damage that is being done to Albania and the Albanians and especially to the Albanian Democratic Party by the personal interests and anti-American spirit of Foltor and Berisha, at a time when the corruption, irresponsibility, betrayal and malice and super scandals of the Government of Rama have precipitated in end, and when the chance to come to power the Democratic Party has never been more favorable in these 30 years of transition than now, today.

 Berisha dhe fanatikët mbeshtetës të tij u intereson vetëm sulmi dhe shpifjet kundër Bashës dhe Alibeajt të cilët faktikisht Berisha i ka armiqt kryesor politik  të të gjithë karrierës së tij politike; i ka këta të dy dhe SHBA-të të cilat mbështesin Partinë Dmokratie dhe Bashën e Alibeajn.Berisha nuk ka pasur armiq politik as Ramiz Alnë, as Nanon, as Metën  e as Ramën sepse janë gatuar ,edukuar dhe rritur në oborrin e cadrën  e komunizmit dhe kanë sunduar pseudemokracinë e paskomunizmit.

Se kush është Partia  Demokratike e Shqipërisë  dhe raporti i saj me SHBA-të, si dhe Basha si partner besnik  i SHBA-ve, këtë e thotë mjaft mirë ambasadorja e SHBA-ve,  e cila ua thotë atyre që nuk e dinë, ua thotë atyre të cilët bëjnë sikur nuk kuptojnë dhe atyre që nuk u intereson dhe atyre që nuk duan ta kuptojnë. Ja si i sqaron ata ambasadorja e SHBA në Tiranë kur ajo i ka përcjellë Bashës “mesazhin nga Washingtoni” pas dëbimit nga Grupi parlamentar i Partisë Demokratike .që Basha i bëri të shpallurit “non grata” Sali Berishës

“I thashë kryetarit Basha se Washingtoni mbetet i angazhuar të punojë edhe më afër me Partinë Demokratike,” deklaroi ajo.

“Qeveria e Shteteve të Bashkuara ka pasur gjithmonë një marrëdhënie shumë të fortë dhe speciale me Partinë Demokratike që nga fillimi,” tha Yuri Kim. “Ne kemi qenë atje me Partinë Demokratike kur ajo mori pushtetin për herë të parë dhe shpresojmë që të jemi në të njëjtin pozicion dhe të festojmë kur ajo të marrë pushtetin sërish.”

 “Ne jemi shumë të vetëdijshëm se ky është një çast i vështirë për Partinë Demokratike, por është një çast tranzicioni, është një mundësi dhe shpresa jonë si SHBA që Partia Demokratike do të dalë më e fortë, do të dalë më e bashkuar dhe do të jetë edhe një herë në pozicion për të fituar zgjedhjet,” deklaronte Yuri Kim.https://www.reporter.al/2021/09/24/shba-mbeshtet-bashen-kunder-berishes/

Kjo që deklaron ambasadorja amerikane ka brënda saj të vërtetën e madhe , atë se PD-në e kanë mbështetur fuqishëm SHBA-të; atëhere kur  Xhejms Bejker, mbështeti fushatën elektorale të PD-së në vitin  1992;
Edhe në  vitin 1997 të vetmit që takuan ish Presudentin Berisha ishin Presidenti Bush dhe Sekretari i shtetit.

Në vitin 2009 kur pushtetin e kishte PD-ja dhe  Minister i Jashtem ishte Basha, SHBA e mbeshteten fuqishem antaresimin e Shqipërise në NATO, kur Shqipëria nuk kishte as ushtri.

Edhe  për Bashkinë e Tiranës  kur kandidoi Lulzim Basha, amdasadori amerikan në Shqipëri shkoi dhe monitoroi procesin e numrimit te votava te PD-se, kandidatit Basha .

Pra SHBA-të gjithnjë kanë mbështetur PD-në. Mirëpo SHBA-të nuk mbështesin dhe nuk pëkrahin korrupsionin, as pushtetin e korruptuar dhe as ata që pengojnë demokracinë sic bënë kundër Berishës të cilin e shpallën non grata. Pas kësaj Basha , kryetari i PD-së e perjashtoi Berishën nga Grupi Parlamentar i PD-së sepse nuk mund ta mbronte Berishën , sepse nuk mund të shpallej non grata i gjithë grupi parlamentar i PD-së, nëse ai bëhej unik kundër SHBA-ve në mbrojtje të Berishës.

Dhe Ambasada Amerikane doli me një deklaratë në mbështetje të Bashës:

Vendimi i vështirë i shpallur dje nga Kryetari Lulzim Basha meriton respekt. Ky vendim demonstron se, ashtu siç ndodhi 30 vjet më parë dhe në momente të tjera kritike në historinë e Shqipërisë, Partia Demokratike ka kurajon për t’u ndarë nga e shkuara me qëllim që të ndërtojë të ardhmen, për të ndihmuar që ta udhëheqë Shqipërinë përpara. Shtetet e Bashkuara kanë pasur një marrëdhënie të veçantë me Partinë Demokratike që nga themelimi i saj dhe presim me kënaqësi të punojmë më ngushtë se kurrë me Kryetarin Basha dhe Partinë Demokratike për të forcuar marrëdhëniet SHBA-Shqipëri. Deklarata për Shtyphttps://al.usembassy.gov/sq/deklarate-e-ambasades-se-shba-51/

Në vazhdimësi Basha pati mbështetje jo vetëm nga SHBA,por edhe nga ambasadorë të tjerë të shteteve kryesore të BE-së, kur  6 ambasadorë në selinë e PD-së patën  takim me Bashën me 14 12 2021

 -

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në takim në selinë e PD-së, ambasadoren e SHBA-së dhe të disa vendeve të BE-së.

The Democratic Party of Albania and the USA
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në takim në selinë e PD-së, ambasadoren e SHBA-së dhe të disa vendeve të BE-së.

Gjatë një prononcimi për mediet më pas, Basha iu përgjigj interesimit për këtë takim.

“Takimi i sotëm me ambasadorët ishte për të djeshmen, për të sotmen dhe për të ardhmen”, u shpreh ai.

Edhe pasi Basha dha dorëheqjen, ai pati ftesa dhe ka bërë vizita të rëndësishme në SHBA, duke rrëzuar të gjitha gënjeshtrat , shpifjet dhe alibitë se Basha nuk mund të shkojë në SHBA.

Në Qendrën Amerikane për Studime Strategjike në kryeqytetin amerikan, Basha është takuar edhe me presidenten e Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, Odile Renaud-Bass

The Democratic Party of Albania and the USA
Në Qendrën Amerikane për Studime Strategjike në kryeqytetin amerikan, Basha është takuar edhe me presidenten e Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, Odile Renaud-Bass

Nga  Vizita e dytë në Ëashington e Bashës brenda pak javësh

Proamerikanizëm do të thotë që të respektosh demokracinë amerikane, do të thotë të respektosh  vullnetin e popullit amerikan; do të thotë të respektosh Qeverinë dhe Presidentin e SHBA-ve; dhe më kryesorja duhet që SHBA-ve t’u jesh mirenjohës për atë kontribut të jashtëzakonshëm që ato kanë dhënë në të mirë të shqiparëve; dhe për atë se ato u janë gjetur pranë shqiptarëve në momeëntet më të vështira të historisë së tyre.

The Democratic Party of Albania and the USA

Ish-kreu i PD-së Lulzim Basha:“Takim shumë i frytshëm me Presidentin e Institutit Ndërkombëtar Republikan Daniel Tëining në selinë e IRI në Ëashington. Diskutuam gjerësisht mbi situatën në Shqipëri, domosdoshmërinë e forcimit të demokracisë, shtetit të së drejtës, luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Ramë dakort për intensifikimin e bashkëpunimit në mënyrë që vlerat Euro-Atlantike të jenë udhërrëfyes për ndërtimin e një qeverisje dhe shteti në shërbim të qytetarëve dhe jo një grupi individësh”.

Lulzim Basha takim me Presidentin e Institutit Kombëtar Demokratik.

The Democratic Party of Albania and the USA
Ish Kreu i PD Lulzim Basha ka zhvilluar takimin e radhës, në Washington, me Presidentin e Institutit Kombëtar Demokratik - NDI, z. Derek Mitchell.

 Lulzim Basha:

"Në takimin që zhvillova në Ëashington me Presidentin e Institutit Kombëtar Demokratik - NDI, z. Derek Mitchell, diskutuam për rolin e veçantë të mbështetjes dhe ndihmës së SHBA për sfidat e demokracisë funksionale dhe shtetit të së drejtës në Shqipëri, për lirinë e medias, luftën kundër korrupsionit, reformat politike dhe fuqizimin e rolit të brezit të ri në jetën politike dhe në vendimmarrjen në Shqipëri". https://alfapress.al/politike/lulzim-basha-takim-me-me-presidentin-e-institutit-kombetar-demokratik-t-i43211

Pra ky shkrimi shkurtër shërben si sqarim për ata që nuk kuptojnë, për  ata që bëjnë sikur nuk kuptojnë dhe për ata që nuk u interesonn të kuptojnë; dhe si sqarim e kujtesë  edhe për politikën e vjetër, atë  të korrupsionit dhe  të “Trekëndëshit të Bermudës”  , sidomos për faktin se Lulzim Basha është partneri më i besueshëm dhe më proamerikan, i cili ka mbështetjen e SHBA-ve për të ardhur në pushtet Partia Demokratike.

Pra këto janë disa të vërteta të mëdha, që i ka hipotekuar historia dhe që ka edhe të trera.  Dhe nuk mund të harrohen dhe nuk mundet që politika e vjetër,korrupsioni dhe as  mediat e shitura e mercenare që t’i shlyejnë, as t’i errësiojnë e as nuk do munden që  t’i eklipsojnë ato.

Por duhet theksuar edhe fakti se Përfaqësues të Ambasadës Amerikane kanë qenë të pranishëm edhe  në Gjykatën e Apelit me dt.3 Mars 2023  për të monitoruar dhe ndjekur nga afër procesin gjyqësor. Pra ata ishin të interesuar që drejtësia të merrte vendim të drejtë dhe të pavarur, ku drejtimi i PD-së të mos i jepej të shpallurve non grata nga SHBA. Pasi SHBA nuk e njeh foltoren jashtëinstitucionale si Parti Demokratike dhe as  Berishën e shpallur non grata si kryetar të saj, por e njohin Partinë Demokratike institucionale që është regjistruar në          Gjykatë dhe me kryetar Bashën.

So the US recognizes and supports the Democratic Party, which the US ambassador has stated that "I told President Basha that Washington remains committed to working even more closely with the Democratic Party," and that "the United States Government has always had a very strong and special relationship with the Democratic Party from the beginning,” said Yuri Kim. "We were there with the Democratic Party when it took power for the first time and we hope to be in the same position and celebrate when it takes power again". 2023, the American ambassador in Tirana, Yuri Kim held a meeting on Wednesday with leaders of the Institutional Democratic Party, Mr. Alibeaj avoiding Foltore and Berisha.