BREAKING NEWS

"After the publication of the report about the agreement with Italy, Rama called the director of RAI 3"/ The prestigious Italian reveals the sensational behind-the-scenes: How the Albanian prime minister got angry during the phone conversation

"After the publication of the report about the agreement with Italy, Rama
x
BREAKING NEWS

The Committee on Foreign Affairs of the American Senate approves the "iron" law that will cause "earthquakes" in Albania, as all "non-women" persons and politicians and officials involved in corrupt affairs will be "brought to their knees" by justice. ...

The Committee on Foreign Affairs of the American Senate approves the
x
BREAKING NEWS

Brussels supports justice reform and encourages SPAK to root out corruption in Albania, the EU ambassador meets the heads of justice and defends Altin Duman after the attacks of Ilir Meta and Sali Berisha

Brussels supports justice reform and encourages SPAK to root out corruption in
x
BREAKING NEWS

The "connecting bridge" of Ilir Meta and Monika Kryemadhi with Moscow was questioned for nearly four hours in SPAK, Ralf Gjoni has sunk the couple most accused of corruption before the prosecutors, here are the accusations and physical attacks against ...

The "connecting bridge" of Ilir Meta and Monika Kryemadhi with Moscow
x
BREAKING NEWS

Bardhyl Reso: This is what lies behind Berisha's and Meta's attacks on Altin Duman, the former president is doing his last struggles, he urgently needs a consultation with a psychiatrist

Bardhyl Reso: This is what lies behind Berisha's and Meta's attacks on
x
BREAKING NEWS

Here's who is hiding behind the attacks of "RAI 3" on Olsi Rama, how the Italian extreme left media turned into a spokesperson for the accusations of Sali Berisha and Gazment Bardhi

Here's who is hiding behind the attacks of "RAI 3" on Olsi Rama,
x
BREAKING NEWS

Silva Caka attacks Monika Kryemadhi, talks about betrayal within the Freedom Party and makes it clear that two people from the same family cannot stay in the party, here are the coded messages

Silva Caka attacks Monika Kryemadhi, talks about betrayal within the Freedom
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta has heard the news that he will be arrested, Ismailaj was afraid that he could be eliminated in the cell, if he has come out against the former president, the 'Pandora's Box' has been opened, from the bazaars that weaved in the fo...

Romeo Kara: Ilir Meta has heard the news that he will be arrested, Ismailaj was
x

Opinion / Editorial

The Peshkepi massacre and the ghost of Fredi Bejler, former head of the readiness of the Republic Guard, Sefer Pasha, speaks

The Peshkepi massacre and the ghost of Fredi Bejler, former head of the

- A massacre like that of Peshkpi on April 11, 1994 is not forgotten, the "actors" of the gang cannot be hidden-

- Si ish komandant i postës kufitare të Peshkëpisë kam hulumtuar për të vërtetuar krimin dhe autorët që e kryen atë.
- I gjithë reparti i kufirit qe çarmatosur nga agjentët e asfalisë të rekurtuar duke i marë me dhunë përtej kufirit.
- Më ka çuditur fakti që në zemër të tragjedisë dikush nga kufitarët shqiptar ka thënë: - “Kapitenin Fatmir Shehu e vrau Fredi Bejleri nga Himara”.
- Qemal Stroka është “Hamleti” i masakrës së Peshkëpisë, ai është një minierë ari, heshtja nuk është zgjedhja më e mirë e tij

“Pas vdekjes së Skënderbeut, atëherë Himara përfshinte gjithë Labërinë, që nga Rradhima, Lekli, Nivica e Bubari”. ...... “Himara sot është dhe mbetet shqiptare. Ne e dimë gjakun tonë nga buron”...Petro Marko


Sefer Pasha, ka qenë shef i Gatishmërisë së Gardës së Republikës, funksion organik shtetëror në vitet e regjimit komunist. Pasha ka qenë shumë pranë udhëheqjes komuniste të kohës, si gardist në fillim dhe si drejtues më vonë. Ai vëzhgonte dhe “fotografonte” në mendjen e tij gjithçka, përcillte ngjarjet e kohës me shqetësim dhe reflektonte. Ato për të cilat flet duken ngjarje të njohura dhe të shumë komentuara, por ka ende të panjohura, të vëzhguara nga këndvështrim tjetër. Por njëkohësisht në atë detyrë ai ka njohur dhe shumë personalitete, që me kohën nuk njihen më nga publiku shqiptar. Seferi në memorien e tij ka shumë figura, që sapo ta ngacmosh, “hap ekranin e kompjuterit” dhe nga “harkdisku i tij” nxjerr thesare njohjeje të jashtëzakonshme. Sot po ju përcjellim një personazh shumë interesant për Fredi Bejlerin. A ka qenë pjesë e masakrës së Peshkëpisë? A ishte ndër ata që bënë mizorinë ndaj postës sonë kufitare? Ja si shprehet Sefer Pasha…

- There is still talk today about the massacre at the Peshkipia border post on April 11, 1994, where a gang from Greece disarmed the soldiers stealthily in piamide no. 23. What do you know about this bandit attack? Who were the masterminds and how could they disarm our soldiers?
A massacre like that of Peshkpi on April 11, 1994 is not forgotten. The "actors" of the gang cannot be hidden. That's what happened to Freddie Bailer. How much this "Jago" has tormented me. In addition to the Faculty of Philosophy, I also graduated from the Police Academy. Professors paid first-hand importance in cases of dramatic events to that subject called "proof". Without proof, testimony, fact and argument, you cannot accuse even the biggest criminal. As a former commander of the border post of Peshkpia, I researched to prove the crime and the perpetrators who committed it. I often talked with the Peshkpi border soldier Qemal Stroka, who was taken hostage by the gang. He lives in Tirana. I asked him for "evidence" to defend or refute the great massacre. Please, I told him, describe "kapon" to me precisely. And here are some of his answers: - They threw the Greek handcuffs on me after they killed Captain Fatmir Shehu in his sleep in the office where he was sleeping. The entire border department was disarmed by the asphalt agents recruited earlier. Handcuffed, they led me to pyramid number 23. The gang of Greeks must have been over seven people. It was dark and I couldn't see anything. When we got to the Morning Rock, where the peaks of the Pindi mountains are visible, the light of Bureto's stars made me see a little "capon", who had put me in front of me. I caught you healthy. The jaws looked like two lumps in the starlight. I knew the border by millimeters. When we crossed the border "kapua" started giving orders in Greek. His speech resembled the language of the minorities of Dropulli. He shot me twice with the automatic rifle.

- Did you later go to the place of the tragedy and what evidence did you collect apart from what we have read so far in the press?
- I went several times to the square of the tragedy, where once the "wind" coming from Ioannina received permission. I was surprised by the fact that in the heart of the tragedy someone from the Albanian border guards said: - "Captain Fatmir Shehu was killed by Fredi Bejleri from Himara". This has been repeated several times since the day after the massacre. The Dropulites said that Freddie Bailer had been seen several times in the days before the great massacre. I asked the question: - Who knew Fredi Bejler from the border guards of the Peshkipi border ward? No one said that "I" know Freddie Bailer. And the tangle collapsed. The Greek Asphalia lost its "diamond" Fredi Bejleri. The massacre is uninvestigated. Despite the great fog, the name of Fredi Bejler appeared in the state of Greece. And Freddie Bailer crossed the river without getting wet. But the mission of "jago" was not over. Asfalia threw it back into the attack. But Fred Bejler had committed a great crime. The massacre of Peskepia was shown again on the screen.
- It is said that history does not repeat itself twice. In this case, is it repeated and how?
Surprisingly, in the case of Freddie Bailer, it was repeated over and over again. Fred Bejler on April 11, 1994 took part in a barbaric massacre. Now, after 29 years, he did not commit murder as in Peshkpi, but as a professional villain he bought the voters in Himare and is currently in prison. He may try to defend himself for the massacre of Peshkipi. Anyway, it's impossible. Former border guards say that when Fredi Bejleri opened fire on Captain Fatmir Shehu, he opened his eyes wide while lying in bed. And the captain's eyes have photographed the terrorist Freddie Bailer. This is the biggest "proof". In the eyes of Captain Fatmir Shehu, he is branded a terrorist. Now I am sure that in prison cell 313 Freddie Bailer is shown the scheme of the crime and is shocked. The terrorist sees dreams. The captain enters his cell and grabs Freddy Beyler by the throat. He tells her that he has left the toads on the streets and his widow. No one can help Fatmir Bejler. On the rock above the pyramid 23 they wrote in big letters "FREDI BEJLERI". Even though the marks on the rock are covered with moss, hikers clean them. Packs of wolves graze below the rock.
When Fredi Bejleri ran for mayor of Himara, I forgot the "Municipality of Peshpia" in Upper Dropulli of Gjirokastra, where he had committed a monstrous crime.
Ever since Fredi Bejleri was transferred to prison 313 in Tirana, they hold him in the palm of their hand as if he were Fatos Nano. Even the aliens are sending him fish. He must also have diabetes. I, too, am passing on a gift to Freddie Bailer. It is the book by Petro Marko entitled: "Self Interview". I tell the killer to read this book and find out who Himara is!
Athena is making a lot of efforts to let the "devil" out of the bottle. Everything can happen. But how will Freddy Bejleri end the massacre of Bishop? It was photographed by the eyes of captain Fatmir Shehu. The flowers of the Morning Stone and the stars of the mountain of Bureto have done the same. The orders he gave and the terrorist's voice were recorded by a former officer of Peshkpia. He had a cell phone. It is said that he recorded all the tragedy with which a great movie can be made in Hollywood. At Qirjes Fredi and Asfalina removed the latches of the weapons, but he forgot that 260 eyes of the border forces, who were disarmed and watching the tragedy, saw him. As a former commander of the Peshkpi border post, I am saying with all my mouth that Fredi Bejleri and the Greek gang acted like idiots. Why? They were sure that the massacre would not fail. But the hostage who took him with them for their blackness has shown that behind the pyramid 23 he heard voices speaking Greek while he was in handcuffs. What were these? The next day, empty bottles of "Metaksa" whiskey were found there. Likewise, a tangle of cigarette butts, roasted meat, a wristwatch and a photo of Enver Hoxha were found.

-Po foton përse e kishte marrë banda me vete?

Po. Ishte data 11 prill. Dita e vdekjes së Enver Hoxhës.
Fredi Bejleri nuk u shfaq rastësisht në masakrën e Peshkëpisë në 11 prill të vitit 1994. Ai dhe “çeta’ e tij u stërvitën nga monarko - fashistët grek për të zbatuar planin e vjetër të Megalidhesë. Himara sipas tyre bënte pjesë në makthin e Greqisë së Madhe. Ata shfrytëzuan përmbysjen e socializmit në Shqipëri. “Kurveleshasi” Fredi Bejleri e di mirë se Sigurimi i Shtetit e rrëmbeu në Athinë terroristin e Dropullit Anastas Marin nga fshati Kakavijë, i cili tronditi minoritetetin me krimet e tij. Shteti e vari në litar tek Rrapi i Vriserasë në Dropullin e Sipërm. Këtë fund do të kishte dhe Fredi Bejleri. Po larot e Sali Berishës pas vitit 1990 i shkulën gurët e piramidave dhe i kthyen në gërmadha postat e kufirit, që mbronin çdo milimetër të atdheut. Posta kufitare e Peshkëpisë ishte një kala. Nuk ishte imagjinuar ndonjëherë që një spiun si Fredi Bejleri të çarmatoste një repart kufiri të vijës së parë dhe të vriste në gjumë kapitenin Fatmir Shehu dhe ushtarin e thjeshtë Arsen Gjinin.
Fredi Bejleri do të bëj mirë që ta studjojë historinë e marrëdhënieve midis Shqipërisë dhe Greqisë në ruajtjen e kufirit mes dy shteteve. Historia flet dhe për ura të miqësisë midis shqiptarëve dhe grekërve. Në historikun e kufirit mes dy shteteve është i shkruar dhe ky fakt. Në provokacionet e gushtit të vitit 1949 në majën e malit të Buretos, ku është piramida 21 u ndeshën ball për ballë një kufitar shqiptar dhe një grek. Që të dyve u qenë mbaruar municionet. Filluan të luftojnë trup me trup. Kur mbërrijnë duke u kacafytur tek piramida 23 kufitari grek shkel mbi një minë dhe nga shpërthimi verbohet në të dy sytë. Kufitari shqiptar kur e pa grekun në atë gjendje nuk e la të vdiste i qorruar. Lajmëroi barinjtë, që u ndodhën aty pranë dhe me kufitarët e postës së Peshkëpisë e nisin kufitarin grek në spitalin e Gjirokastrës. Të verbërin thuhet në historik e kuroi mjeku i njohur gjirokastrit Vasil Laboviti. Pas mjekimit kufitarin grek të verbuar e kthyen në Kakavijë për në vendlindjen e tij në Greqi.
Unë zoti Bejleri kam lexuar gjithashtu dhe një tregim të një prozatori të njohur të letërsisë greke. Fabula e tregimit ishte kjo që po e shkruaj në esenë për masakrën e Peshkëpisë. Në luftën kundër Turqisë luftonin në një llogore një ushtarak shqiptar dhe një grek. Gjatë betejës u plagos ushtaraku shqiptar. Greku e merr në shpinë shqiptarin për ta nxjerrë nga rrethimi. Por gjatë transportit ushtaraku grek po habitet. Shqiptari po e therte në zverk me thikë. Përse po ma pret kokën i thotë greku? Unë po të shpëtoj jetën! Jo, i përgjigjet shqiptari. Unë me thikën që e mbaj në brez po të pres një tufë me flokë që kur të kthehem në Shqipëri t’ja tregoj nënës. Cullufen e flokëve të tu t’i kem si kujtim për nderin që po më bën.
Nuk i dihet se si do ‘i vejë fati i “Jagos”- Fredi Bejleri? Drejtësia është një lis që i ka të ngulura rrënjët fort në tokë. I përballon stuhitë sado që ajo e Fredi Bejlerit vjen dallgë - dallgë që nga Athina. Nëse Fredi Bejleri do ta mposht drejtësinë unë jam betuar që pushimet e kësaj pravere do t’i bëj në Himarë. Do ta gjej mënyrën ku Fredi Bejleri e pi kafen e mëngjesit. Në bisedë e sipër do t’i them se kam qenë komandant i postës kufitare të Peshkëpisë pa vënë brisk në faqe. Pastaj kam shkuar në Kakavijë. Ferdi Bejlerit do t’i tregoj se dikur në Kakavijë një kufitar himariot që ne i thërrisnim “Kapedani nga Himara” e që mbante mbiemrin Bejleri u ndodh me shërbim në oborrin e postës kufitare të Kakavijës. Oficeri grek qëllon me plumb gjurmëlënës flamurin e Shqipërisë në majën e shtyllës 100 metra të lartë. Flamuri merr flakë. Kufitari himariot u ngjit si flutur në majën e shtyllës ku po digjej flamuri. Kapedani himariot e mori flamurin e futi në gji dhe nuk e la që të digjej. Ushtarakët e kufirit të Greqisë e shikonin shfaqjen dhe lanë mendjet e kokës. Asgjë tjetër nuk do t’i them monstrës Fredi Bejlerit. Çdo ditë do të këmbehem me të. Jam i sigurtë që Fredi Bejlerit do t’i prishet qetësia. Kështu ndodh me vrasësit. Mundet të tentoj që edhe të më vras ose më saktë të më helmojë. Por unë do të ruhem. As kafe nuk do të pi nëpër Himarë. As ujë. Dhe kurrë nuk do të dal nga banesa në errësirë. E di mirë që jetoj në Himarë nën një qiell, rrëzë një mali e buzë detit me një “kryebashkiak” vrasës.

-I je kthyer disa herë ngjarjes tragjike të masakrës së Peshkëpisë. Pse?
Pas arrestimit të Fredi Bejlerit u përpoqa nëpër Tiranë të takohem e të shkoqis disa detaje me pengun Qemal Stroka. Me Qemalin në rini kemi ndarë pikat e vesës mbi piramidat e bardha. As një pikë vesë nuk duhej të derdhej në tokën e huaj. Por Qemali nuk e bë më i gjallë. Me miqtë tanë më dërgon lajme që të mos e përmend emrin e tij. Nuk do që t’ja kujtosh pengmarrjen tragjike që i bëri Fredi Bejleri dhe banda e grekërve. Gjthsesi Qemal Stroka është “Hamleti” i masakrës së Peshkëpisë. Ai është një minierë ari. Heshtja nuk është zgjedhja më e mirë e tij.
Në këtë shkrim nuk dua që të rëndoj pozitat e Fredi Bejlerit, i cili po dergjet në qeli. S’është në nderin tim që të merrem me një kal që i kanë rënë patkonjtë. I kujtoj qirjres Bejlerit atë dramën që u ndodhi luftëtarëve të Odiseut. Kundërshtarët e Odiseut kishin përgatitur një pije magjike. Pija përgatitej nga një bimë që quhej Lotos. Luftëtarët e Odiseut po ta pinin këtë pije me veti magjike e harronin atdheun. Dhe lotofagët tentuan shumë herë që tua jepnin këtë ilaç mahnitës që ata ta harronin atdheun. Por luftëtarët e Odiseut nuk e pinë lotosin magjik dhe nuk e harruan atdheun. Ata nuk u kthyen në asnjë vis tjetër, as në Himarë. Luftëtarët e Odiseut u kthyen në Itakë.
Nuk e di se çfarë do të bëj drejtësia me Fredi Bejlerin? Ajo është një fushë e minuar. Kush tenton të shkel bëhet copa. Por një gjë e them me plot gojën. Fantazma e Fredi Bejlerit endet mbi “teatrin” e masakrës së Peshkëpisë, ku luajti për të zezën e tij terroristi Fredi Bejleri.
Sa bëra një fotografi në pllakatën ku janë skalitur Fatmir Shehu dhe ushtari i thjeshtë Arsen Gjini. Për krimin e përbindshëm çoç më thoshin shkëmbinjtë, ndërtesa e mbushur me plumba, piramida 23, pylli i Buretos, lëndinat me mijëra lule, shpendët, transhetë, rrëketë e malit, lumi i Voshtinës, lisat e plagosur, gurra e fshatit dhe erërat, që vijnë nga majat e malit të Pindit. Krimi i 11 prillit të vitit 1994 nuk ka ndodhur as në luftën italo - greke ku luftoi dhe poeti nobelist grek Eliotis.

Masakra tronditëse

Sulmi, ndaj një reparti kufitar pranë fshatit Peshkëpi të Dropullit, katër kilometra brenda kufirit shqiptar, solli vrasjen e dy ushtarakëve shqiptarë dhe plagosjen e tre të tjerëve. Ai nisi herët në mëngjesin e 10 prillit 1994 dhe u mor përsipër nga formacioni paraushtarak i një grupi nacionalist grek që kërkonte bashkimin e një pjese të Shqipërisë së Jugut me Greqinë. Pika kufitare e Peshkëpisë kishte në ato kohë 130 rekrutë të rinj dhe të paarmatosur. Ai formacion paraushtarak, i vetëquajtur Komandoja "Pirro I", e quante veten krah i armatosur i lëvizjes për çlirimin e Vorio Epirit (MAVI). Ajo kishte zgjedhur si moment të duhur për të sulmuar, kohën kur i gjithë reparti kishte rënë në gjumë. Në ora 02?40 të mëngjesit, grupi i armatosur, tetë vetë me uniforma të ushtrisë greke dhe me maska, hynë në repart dhe vrasin ushtarin e rojes Arsen Gjini nga Semani. Pastaj dy persona me uniformë dhe maska hynë në korridorin e kazermës. Komandanti i stërvitjes, Fatmir Shehu, u foli të panjohurve, duke u kërkuar të kursenin ushtarët, por ata e qëlluan me armë duke e lënë të vdekur. Ajo njësi plagosi edhe tre ushtarë shqiptarë. I mbyllën 130 ushtarët në një dhomë, ndërsa dy oficerë të tjerë i izoluan në një zyrë tjetër. Flisnin greqisht. “Këto i keni për Vorio Epirin”, kanë thirrur ndërsa gjuanin.

Ky ishte versioni zyrtar i shtetit shqiptar.

Gazeta “Elefterotipia” tha se vrasja u mor përsipër nga MAVI.
Në traktin e organizatës "MAVI" i botuar nga shtypi grek, shkruhej: "Në janar 1994, organizata patriotike MAVI, pasi studioi me kujdes kushtet dhe operacionin që do të kryente , i dha urdhër njërës prej skuadrave të saj të armatosura që të godiste një repart ushtarak shqiptar pranë vijës kufitare. Në orët e para të datës 10 prill, ditë e diel, në bazë të informatave të dhëna nga "Seksioni i mbledhjes së informatave", skuadra Pirro, e përbërë nga një grusht luftëtarësh, gjendjej në pozicionin e vrojtimit të objektit, në një kodër aty pranë. Sulmi filloi me kapjen e rojes dhe brenda dy minutash, godina dykatëshe e stërvitjes në Peshkëpi ishte në duart e luftëtarëve tanë. Skuadra e mbajti repartin për 20 minuta. Duke ikur, mori me vete 15 automatikë tip Kallashnikov të prodhimit kinez, dy arka me municion, si dhe oficerin e SHIK-ut, të cilin pak më vonë dhe të lidhur me pranga, e la të lirë. Sulmi ynë, si dhe të tjerët që do të pasojnë, ishte një veprim luftarak." Masakra e Peshkëpisë u pasua me një ngritje të marrëdhënieve diplomatike mes Greqisdë dhe vendit tonë. Qeveria shqiptare protestoi në Këshillin e Kombeve të Bashkuara, ndërsa pala greke u mundua ta kalonte në qetësi. Përveç luftës diplomatike, policia greke arrestoi dy nga të dyshuarit, mirëpo ata morrën dënime të vogla nga gjykata. Gazeta "Stoho" ishte e para lajmëroi kete sulm.